Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Średniowieczna parada "Legnickie Pole 1241" (FOTO, FILM)

LEGNICKIE POLE. Barwnym korowodem delegacji kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, rycerstwa polskiego, górników złotoryjskich najeźdźców tatarskich i zaproszonych gości rozpoczęła się dwudniowa inscenizacja historyczna Legnickie Pole 1241 . Nie zabrakło Henryka II Pobożnego na koniu i księżnej Anny. Parada średniowieczna spod Bazyliki Mniejszej w Legnickim Polu przeszła na teren inscenizacji Bitwy. - Ponad 200 rekonstruktorów z całej Polski przyjechało do Legnickiego Pola, by zaznaczyć swoją obecność na tym wielkim historycznym wydarzeniu - mówił Rafał PLEZIA , wójt gminy Legnickie Pole. - Taka frekwencja podnosząca rangę wydarzenia to pokłosie naszej "wyjazdowej promocji" Bitwy na Legnickim Polach. Odwiedzaliśmy wydarzenia w całym kraju promując nasze wydarzenie i zapraszając rekonstruktorów do Legnickiego Pola. Goszcząc we francuskim Biot zafascynowaliśmy się korowodem średniowiecznym i dlatego dzisiaj po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z tak okazałym korowodem średniowieczem. Właśnie z Biot "odgapiliśmy" kolejny projekt - bitwę dzieci z rycerzami lekkozbrojnymi . Synowie Pawła Gregorczuka, wójta gminy Ruja, do tej bitwy szykują się podobno od tygodni. Rekonstrukcja "Legnickie Pole 1241" to coraz okazalszy, coraz bardziej profesjonalny produkt historyczno-turystyczny, który promuje zarówno Legnickie Pole, jak i cały Dolny Śląsk.

Średniowieczna parada "Legnickie Pole 1241" (FOTO, FILM)

 Spore zainteresowanie turystów barwnym korowodem historycznym, w którym znaleźli się ci, którzy pomogli w organizacji projektu "Legnickie Pole 1241", poprzedzającym wydarzenia pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja DUDY. W korowodzie szedł Piotr KARWAN, radny Sejmiku Dolnośląskiego, którego wójt Plezia wprost nazwał Ambasadorem wydarzenia w Zagłębiu Miedziowym i na całym Dolnym Śląsku. Nie mogło zabraknąć wsparcia KGHM Polska Miedź, stąd też obecność prezesów spółek z Grupy Kapitałowej KGHM: Jacka KARWANA, wiceprezesa KGHM ZANAM czy Arkadiusza JANUSZA, prezesa Energetyki spółki z o.o. W pierwszym dniu wydarzenia Powiat Legnicki reprezentował Paweł GRABEK, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legnickiego.

- Wiem, że trwają spory historyków dotyczące szczegółów bitwy na Legnickich Polach, jej przebiegu , znaczenia itp. Ale dla mnie pobyt w miejscu wydarzenia "Legnickie Pole 1241' to po prostu lekcja historii "na żywo" i to jest wartość ponad czasowa tej inscenizacji - przyznał radny Powiatu Legnickiego Paweł GRABEK. - To jest miejsce, w którym na kilka dni spotykają się pasjonaci historii Polski. Cieszę się, że wójt Rafał PLEZIA potrafił z tego wydarzenia zrobić naprawdę świetne wydarzenie promujące Legnickie Pole i przy okazji Powiat Legnicki.

Wójt Rafał PLEZIA w inscenizacji gra... walecznego Mongoła. - Nie ma w tym nic z podtekstami. Po prostu w naszej inscenizacji największym problem są rekonstruktorzy wojsk tatarskich. Stąd ja gram wojownika Mongolskiego, jak i wielu mieszkańców Legnickiego Pola.

Zapytaliśmy wójta o koszty takiego dwudniowego wydarzenia? - To około 200 tysięcy złotych  plus kilkadziesiąt tysięcy na przygotowanie inscenizacji. Udało nam się pozyskać 90 tysięcy ze źródeł zewnętrznych. Wiem, że parę osób neguje sens organizowania tego wydarzenia. Moja odpowiedź: zróbcie coś lepszego sami. Coś co będzie tak znakomitą promocją gminy Legnickie Pole  jak bitewna inscenizacja  - wyjaśnił wójt Rafał PLEZIA

Był średniowieczny korowód, była bitwa dzieci z rycerstwem, swoim życiem tętni rycerskie obozowisko i jarmarczne stragany. Nie brakuje występów artystycznych. A w sobotę o 17.00 blisko 200 zbrojnych w "lekcji na żywo" przypomni "Bitwę pod Legnicą".

Fot. Ewa Jakubowska{gallery}galeria/wydarzenia/09-06-23-parada-sredniowieczna-fot-ewa-jakubowska{/gallery}  

Powiązane wpisy