Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Referendum o odwołanie wójta i Rady

LEGNICKIE POLE. 25 września 2016 roku odbędzie się referendum gminne dotyczące odwołania Wójta Gminy Legnickie Pole Henryka Babuśki oraz Rady Gminy Legnickie Pole przed końcem kadencji. Postanowienie w tej sprawie wydał w dniu dzisiejszym Komisarz Wyborczy w Legnicy. Referendum jest wynikiem między innymi niezadowolenia społecznego mieszkańców w związku z planowaną budową zakładu wytwarzającego energię, także z odpadów niebezpiecznych w Nowej Wsi Legnickiej.

Referendum o odwołanie wójta i Rady

Zdaniem radnych opozycyjnych budowa spalarni czy kolejnych wiatraków w Taczalinie to tylko pretekst do sformalizowania protestu lokalnego społeczeństwa, którego finałem będzie referendum. Od dzisiaj może być prowadzona kampania referendalna zwolenników, jak i przeciwników wójta i Rady Gminy.

Referenda rzadko kiedy przynoszą zamierzony efekt, a jedyną przyczyną jest frekwencja a konkretnie jej brak. Od 2010 roku bezskutecznie na terenie podległym Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy usiłowano odwołać burmistrza Przemkowa, Radę Gminy Lubin czy Radę Gminy w Wądrożu Wielkim.

Ustawa z 15 września 2000 roku o referendum lokalnym precyzuje konstytucyjny zapis. Dowiadujemy się z niego, że przynajmniej 30% uprawnionych do głosowania osób zamieszkałych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego musi własnoręcznie podpisać się pod wnioskiem inicjatora. To warunek, aby referendum mogło zostać przeprowadzone. Aby zostało uznane za ważne, do urn musi pójść 3/5 liczby biorących udział w poprzednim głosowaniu.

 

Powiązane wpisy