Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Plan łączenia szkół już wywołuje emocje

ZŁOTORYJA. Uchwała w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkół Miejskich w Złotoryi, która będzie poddana pod głosowanie podczas sesji Rady Miejskiej w Złotoryi w dniu 25 lutego br., ma charakter intencyjny.-  Działania władz miasta zmierzające do powołania do życia Zespołu, składającego się ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Brodatego w Złotoryi i Gimnazjum im. Valentina Trozendorfa w Złotoryi, podyktowane są względami demograficznymi – z analizy demograficznej - wyjaśnia Piotr MAAS, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Obaw przed łączeniem szkół w jeden organizm nie kryje spora część nauczycieli obu jednostek oświatowych. Twierdzą, że to zakamuflowany sposób na pozbycie się...niewygodnych ludzi. Z kolei Ratusz przekonuje, że połączenie szkół sprawi iż edukacja dzieci i młodzieży wejdzie na wyższy poziom.

 

Plan łączenia szkół już wywołuje emocje

Owe względy demograficzne o których mówi Piotr Maas to malejąca liczba uczniów, szczególnie w Gimnazjum, co przyczynia się do zmniejszenia liczby oddziałów i w perspektywie może prowadzić do zmniejszenia zatrudnienia nauczycieli. Wg szacunków Urzędu Miejskiego, ewentualne połączenie obu szkół w Zespół pozwoli ograniczyć niekorzystne skutki tendencji demograficznych i pozyskać do miejskiego Gimnazjum większą liczbę absolwentów SP nr 3.

Wg założeń Urzędu Miejskiego, utworzenie Zespołu przyczyniłoby się do usprawnienia zarządzania szkołami wchodzącymi w jego skład, pozwoliłoby również lepiej wykorzystać potencjał kadry pedagogicznej i zracjonalizować zatrudnienie w administracji.

A co z obawami nauczycieli iż łączenie szkół sprawi, ze spora ich część będzie musiała zmienić miejsce pracy?

- Połączenie szkół w Zespół w roku szkolnym 2016/2017 nie będzie miało znacznego wpływu na obniżenie etatów pedagogicznych i pracowników administracji i obsługi - uspakaja Piotr Maas, rzecznik UM. -  Należy zauważyć, że spadek liczby uczniów w szkołach, a tym samym spadek liczby oddziałów w latach następnych będzie miał wpływ na liczbę zatrudnionych nauczycieli i ich wymiar czasu pracy. Proces ten nastąpiłby również w przypadku oddzielnego funkcjonowania placówek. Połączenie szkół w Zespół pozwoli natomiast zmniejszyć negatywne skutki tego procesu. Urząd Miejski w Złotoryi będzie dążył do tego, by po utworzeniu Zespołu zachować etaty nauczycielskie.
Zgodnie z obowiązującym prawem oraz wyrokami sądów administracyjnych, uchwała rady miasta dotycząca utworzenia zespołu szkół nie jest aktem prawnym, którego projekt winien być skierowany do zaopiniowania przez związki zawodowe.

Ratusz zapewnia , że połączenie szkół w zespół nie jest likwidacją istniejących placówek szkolnych.

 

Powiązane wpisy