Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wójt Pielgrzymki odpowiada na pytania

PIELGRZYMKA. Wójt gminy Pielgrzymka Tomasz Sybis za naszym pośrednictwem odpowiada na Państwa pytania. Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz do nas na adres e-mail redakcja@e-legnickie.pl a my przekażemy pytania wójtowi i opublikujemy jego odpowiedzi.

Pytanie nr 1
Panie wójcie kiedy będzie chodnik w Pielgrzymce? Bo nie można wyjść na spacer nawet z dzieckiem.

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Przez Pielgrzymkę przebiega droga wojewódzka relacji Złotoryja-Gryfów Śląski, która jest w zarządzie Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz droga powiatowa Wojcieszyn-Proboszczów w zarządzie Starostwa Złotoryjskiego. To te instytucje samorządowe odpowiedzialne są za bieżące utrzymanie dróg oraz inwestycje. Budowa chodnika miałaby ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz zagospodarowanie wód opadowych. Systematycznie co rok składamy wnioski do Marszałka o ujęcie
w planach inwestycyjnych budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej. Stan dróg powiatowych ( Sędzimirów, Nowa Wieś Grodziska, Jastrzębnik, Twardocice) jest nie zadawalający.
W tym roku realizujemy wspólnie ze Starostwem remont drogi w Sędzimirowie. Po doprowadzeniu nawierzchni dróg powiatowych do należytego stanu zajmiemy się kwestią poprawy bezpieczeństwa i budową chodników przy drogach powiatowych.

Pytanie nr 2
Czy jest szansa, że stolica gminy będzie miała lokal gastronomiczny typu pizzeria lub bar? Dlaczego Bazylia jest zamknięta i czy wójt robi coś aby lokal był ponownie otwarty?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Niewątpliwie lokal gastronomiczny w Pielgrzymce jest potrzebny. Musi to jednak być prywatna inwestycja. Prowadzę rozmowy z przedsiębiorcami zachęcając do otwarcia tego typu działalności. Należy jednak pamiętać, że uruchomienie działalności gospodarczej musi być poparte analizą ekonomiczną.

Pytanie nr 3
Piłkarze Huraganu Proboszczów mają szanse awansować do A-klasy, ale mieszkańcy Proboszczowa wiedzą w jakim stanie jest ich boisko. Czy gmina zamierza coś zrobić? Jakiś pawilon postawić, szatnie itp.?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Po ostatnim meczu można powiedzieć, że Huragan Proboszczów jest już w A-klasie. Ogromne gratulacje. Jest to efekt kilkuletniej dobrej pracy zarządów klubu. Jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę sportową jest przygotowana koncepcja budowy szatni. Będę rekomendował sfinansowanie tej inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Pytanie nr 4
Czy w tym roku odbędzie się Biesiada Góralska i czy to prawda, że gwiazda będzie zespół Zakopałer?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Gmina Pielgrzymka nie organizuje Biesiady Góralskiej. Międzynarodowa Biesiada Zespołów Kresowych odbędzie się 09.08.2015 r. w Pielgrzymce. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.

Pytanie nr 5
Kiedy nastąpi otwarcie marketu DINO?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Z informacji przekazanej przez przedstawiciela inwestora otwarcie marketu DINO jest planowane na wrzesień.

Pytanie nr 6
Czy jest szansa na lepszą komunikacje typu bus łączący wsie gminy ze Złotoryją?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Kwestia polepszenia komunikacji ze Złotoryją jest bardzo skomplikowana. Firmy transportowe kierując się rachunkiem ekonomicznym zawiesiły lub zlikwidowały wiele połączeń co jest istotnym utrudnieniem dla mieszkańców. Wszystkie uwagi i sugestie mieszkańców dotyczące połączeń są kierowane do firm z wnioskiem o rozważenie uruchomienia połączeń. Obecnie trwają dyskusje i analizy dotyczące finansowania transportu z budżetu gminy. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie lokalnego transportu zbiorowego stanowi, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, zadanie własne gminy. Przepisy regulujące organizację i funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego o zasięgu lokalnym określa ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Publiczny transport zbiorowy zdefiniowany został jako powszechnie dostępny, regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu po określonej linii (liniach) komunikacyjnej lub sieci komunikacyjnej. Gminne przewozy pasażerskie obejmują przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego, wykonywany w granicach administracyjnych jednej gminy lub gmin sąsiadujących, które zawarły w tym przedmiocie porozumienie lub utworzyły związek międzygminny.  Finansowanie transportu publicznego z budżetu gminy może się odbywać w zakresie danej Gminy.

Pytanie nr 7
Czy latem w czasie wakacji gmina będzie organizowała jakieś cykliczne imprezy dla dzieci, które mają wakacje a nigdzie nie wyjadą?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa:
Właśnie konserwujemy Orlika. W czasie wakacji letnich, jak każdego roku, cykliczne zajęcia dla dzieci organizowane będą przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotekę w Pielgrzymce, a także przez Filie Biblioteczne w Proboszczowie, Twardocicach i Nowej Wsi Grodziskiej. Harmonogram zajęć oraz szczegółowy plan spotkań - dni i godziny przeznaczone dla dzieci - będą przekazane na koniec czerwca. W kwestii organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży jestem otwarty na wszelkie inicjatywy i pomysły mieszkańców.

Pytanie nr 8

Podobno był pan z delegacją gminna w Warszawie w kancelarii Prezydenta RP. Wioska Czaple została wyróżniona w jakimś konkursie na inicjatywy obywatelskie. Jakie wrażenia z tej wizyty i czy coś gminie może "skapnie"?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Wioska Tematyczna Piasku i Kamienia w Czaplach została nominowana do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP w kategorii Obywatelska Inicjatywa Lokalna za stworzenie piaskowo-kamiennego centrum wsi. Inicjatywa została wybrana spośród 115 nadesłanych zgłoszeń z całego kraju.
Wraz z delegacją z Czapli miałem zaszczyt uczestniczyć w święcie 25lecia Samorządu terytorialnego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w dniu  27 maja br., podczas której, Pani Sołtys Czapli z rąk Prezydenta otrzymała dyplom z nominacją. Wrażenia z tej wizyty są duże i niezapomnianie z dwóch powodów - pierwszy, że tak mała miejscowość z naszej Gminy została wyróżniona na skalę całego kraju – to jedyna nominowana w konkursie wieś, jedyny przedstawiciel województwa dolnośląskiego , drugi- że ta nominacja to zasługa mieszkańców tej miejscowości ich zaangażowania i dążenia do postawionego celu, współpraca i ich upór. Większość działań – Piaskowo – kamiennego Centrum wsi wykonali oni sami. Czy coś Gminie „skapnie” – promocja. Gmina Pielgrzymka i Czaple są na topie, o podejmowanych działaniach pisze prasa, pokazuje telewizja a także mówi radio – to największa nagroda, że ta praca społeczna została doceniona. Jestem pewien, że mieszkańcy nie spoczną na laurach i nadal będą rozwijać wieś. Należy również wspomnieć, że na bazie doświadczenia Stowarzyszenia Czaple – Wieś z Przyszłością pojawiają się bardzo ciekawe inicjatywy m.in. Wioska Don Kichota w Wojcieszynie, działania dla seniorów w Pielgrzymce, czy prace mające na celu odbudowę szatni w Twardocicach i ostatnio inicjatywa związana z realizację projektu „Początek na rozdrożu” w Jastrzębniku. Wspieranie inicjatyw społecznych i inwestowanie w kapitał ludzki jest równie ważne jak inwestycje w infrastrukturę techniczną.

Pytanie nr 9

Chciałbym zapytać Pana o park w Pielgrzymce. Poniszczone ławki, park zapuszczony chaszczami, strasznie szpecący zawalony mur! Może warto by było doprowadzić park do ładnego stanu, w końcu to nasza wizytówka dla przejeżdżających przez Pielgrzymkę, a jednocześnie miejsce na spacery dla  mieszkańców.

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Problem widzimy już od dłuższego czasu.  W ramach posiadanych środków staramy się co roku przeprowadzać prace pielęgnacyjne w parku. Nowy okres programowania na lata 2014-2020 roku daje nowe plany i perspektywy. Gmina Pielgrzymka, aby móc aplikować o środki z RPO WD przystąpiła do Aglomeracji Jeleniogórskiej, została opracowana Strategia  Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Aglomeracji Jeleniogórskiej, w niej wpisana jest właśnie inwestycja dotycząca Rewitalizacji zabytkowego Parku w Pielgrzymce, będzie polegała na pracach porządkowych, zagospodarowaniu terenu, wytyczeniu ścieżek, odbudowie elementów małej architektury. W tym okresie programowania będziemy aplikować o środki na tę inwestycje, pod warunkiem, że zadanie to zostanie zaakceptowane przez Radę Gminy.

Pytanie nr 10

Czy będzie remont sali wiejskiej w Pielgrzymce? Przydał by się obiekt na którym mogliby się wszyscy bawić podczas Andrzejek, Sylwestra, byłoby gdzie wesela organizować.

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa:

Sala wiejska w Pielgrzymce była zaplanowana do remontu w latach 2010-2014. Zostały wymienione okna oraz przygotowana dokumentacja projektowa. Po szczegółowej analizie dotyczącej lokalizacji oraz funkcjonalności tego obiektu oraz po konsultacjach z mieszkańcami została podjęta decyzja o odstąpieniu od remontu oraz podjęciu działań dotyczących budowy nowej sali. Grupa Odnowy Wsi wraz
z mieszkańcami to przedsięwzięcie traktuje jako jeden z priorytetów. W ramach PROW 2014-2020 na budowę tego typu obiektów można pozyskać dofinansowanie
w kwocie 500 tys. zł na jedną miejscowość. Jeżeli mieszkańcy przy podziale środków sołeckich na 2016 r. podtrzymają zainteresowanie budowy Sali przystąpimy do prac projektowych.

Pytanie nr 11

Jak można było wyczytać na portalu e-legnickie.pl i złotoryjanach, opozycyjni radni na ostatniej nadzwyczajnej Sesji "odgrażali się, ze będą składać wnioski o nadzwyczajne sesje aby wyjaśnić ew. zarabianie radnych z grona popierających wójta Sybisa. Czy nie obawia się Pan, że te wnioski sparaliżują pracę Rady. Zamiast zajmować się ważnymi sprawami będą prace Rady sparaliżowane wojenką personalną?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa:

Na ostatniej sesji Rady Gminy było dużo niepotrzebnych emocji. Część radnych mój wniosek o wygaśnięcie mandatu radnego odebrała jako walkę z opozycją. Każdy z nas jeżeli ma informację o możliwości naruszenia prawa, ma obowiązek podjąć stosowne działania. Jestem przekonany, że jeżeli wpłynie jakikolwiek wniosek będzie on obiektywnie i wnikliwie rozpatrzony. Nie boję się paraliżu pracy Rady Gminy.  Ostatnie pół roku pokazało, że nawet w klinczu jakim się znaleźliśmy można pracować na rzecz Gminy. Bardzo ważną rolę spełniają mieszkańcy, którzy oczekują działań ze strony radnych a nie destabilizacji pracy Wójta i Urzędu. Na sesji kiedy trochę opadły emocje padły ważne słowa dotyczące współpracy ponad podziałami. Ze swojej strony podejmę działania aby określić kierunek rozwoju Gminy i znalezienia kompromisu.
Pytanie nr 12

Czy dawny budynek dworca PKP w Pielgrzymce jest przewidziany do sprzedaży albo jakiegokolwiek zagospodarowania? Wiem, że to obiekt PKP, ale w końcu na terenie gminy. Czy pan wójt coś wie w tym temacie?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa:

Budynek dworca w Pielgrzymce jest w zarządzie Polskich Kolei Państwowych. Nie mam informacji odnośnie planów sprzedaży czy modernizacji tego obiektu. Prowadziliśmy rozmowy z PKP nt. przekazania nieczynnej linii kolejowej relacji Złotoryja – Lwówek Śląski przebiegającej przez teren gminy z wykorzystaniem  jej pod ścieżkę rowerową (koncepcja dotyczyła kilku samorządów). W trakcie negocjacji zostały poruszone kwestie przekazania budynku na rzecz gminy. Negocjacje zostały przerwane z uwagi na podjętą przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego uchwałę dotyczącą koncepcji związanej z uruchomieniem przewozów na tej linii (Uchwała z dnia 15.07.2015 r. Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych położonych w granicach województwa dolnośląskiego w tym linii 284 Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski).

Pytanie nr 13

Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy zakomunikował, że jesienią Huragan Proboszczów swoje mecze będzie grał na boisku w Pielgrzymce. Czy Huragan będzie gminie coś płacił za to?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa:

Wspólnie z zarządem klubu podjęliśmy działania, które doprowadzą do tego, że Huragan Proboszczów będzie grał na własnym obiekcie. Przed nami jeszcze dużo pracy, aby dostosować obiekt do standardów wymaganych dla drużyn grających w „A” klasie. Budujący jest fakt ogromnego zaangażowania władz klubu, zawodników oraz osób wspomagających drużynę Huraganu. Jeśli chodzi o koszty korzystania z innego obiektu przez jakikolwiek klub to uważam, że powinny być to tylko i wyłącznie koszty przygotowania(koszenie, wysypanie linii) i eksploatacji w czasie meczu (woda, prąd).

Pytanie nr 14
Ostatnio wyremontowano most na rzece Skora w Wojcieszynie na wysokości Rancha Strusia. Czy Wójt planuje jeszcze jakieś prace remontowe w Wojcieszynie i co z budynkiem – straszydłem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Będzie nowy czy ten będzie remontowany?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: W 2015 r. nie zostały zaplanowane prace remontowe w Wojcieszynie. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej od kilku lat jest w stagnacji. We wszystkich pozostałych jednostkach OSP (Pielgrzymka, Twardocice, Proboszczów, Czaple, Nowa Wieś Grodziska, Sędzimirów) prace remontowe i porządkowe przeprowadzane są przez strażaków z danej jednostki. Gmina dostarcza niezbędne materiały. W 2016 r. sołectwo Wojcieszyn będzie dysponowało kwotą 25 041,28 zł w ramach Funduszu Sołeckiego. To od mieszkańców będzie zależało jak te środki zostaną wykorzystane.  

Pytanie nr 15
Czy wójt Sybis robi zakupy w DINO i jak ocenia zaopatrzenie, ceny i obsługę w tym markecie? Czy według niego DINO jest zagrożeniem dla małych wiejskich sklepików na terenie gminy.

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Kilka razy zdarzyło mi się robić zakupy w DINO. Zaopatrzenie i obsługę oceniam bardzo pozytywnie. Otwarcie dyskontu będzie miało wpływ na zmniejszenie obrotu w mniejszych sklepach, szczególnie w początkowym okresie. Uważam jednak, że na rynku jest miejsce do funkcjonowania mniejszych placówek handlowych. Należy również wziąć pod uwagę kilkanaście miejsc pracy oraz wpływy z podatków i opłat. Najważniejsze jest jednak zadowolenie mieszkańców z otwarcia takiego marketu na terenie Gminy Pielgrzymka.

Pytanie nr 16
Krążą słuchy że pójdzie w górę odpłatność za wywóz śmieci? Czy to prawda?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Od lipca 2015 r. po nowym przetargu opłata za odbiór odpadów wzrosła. W chwili obecnej za odbiór jednej tony odpadów zmieszanych płacimy 190,00 zł netto, za odbiór jednej tony szkła i odpadów suchych 300,00 zł netto. Na dzień dzisiejszy nie planuje się podniesienia stawek za odbiór odpadów.

Pytanie nr 17
Czy Wójt zamierza wpłynąć w jakiś sposób na przyśpieszenie remontu kościoła w Twardocicach? Boimy się, że on runie na szkołę tzn. wieża kościoła runie.

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: Na przełomie 2014 i 2015 roku wykonano roboty budowlane zabezpieczające konstrukcję drewnianą konstrukcję wieży w części murowanej oraz w części ponad pierwszy prześwit (podstawa drugiej cebuli). Obecnie pozyskana 30 tys. zł z budżetu Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz złożono wniosek o kolejne 20 tys. zł do Fundacji KGHM. Środki te pozwolą na wykonanie projektu budowlanego oraz dokończenia zabezpieczenie dalszych elementów konstrukcyjnych wieży. Prace prowadzone są pod ścisłym nadzorem Konserwatora Zabytków.

Pytanie nr 18
Na najbliższej sesji ustanowione zostaną nowe pomniki przyrody – 5 drzew na posesji radnej, która walczy z Wójtem. To ustanowienie drzew pomnikami przyrody to nagroda czy ciąg dalszy wojenki.

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa: W dniu 28 sierpnia 2015 r. na sesji Rady Gminy Pielgrzymka został ustanowiony pomnik przyrody - zespół 5 drzew o nazwie „Zespół starodrzewia w Wojcieszynie” znajdującego się przy ponad 200 – letnich zabudowaniach typu folwark, rosnące w miejscowości Wojcieszyn na działce nr 274/4, obręb Wojcieszyn, stanowiącej własność Ewy Wolak-Barciszewskiej – wnioskodawczyni pomnika.

Pytanie nr 19
Mam pytanie, co z tą farmą wiatrową?

Odpowiedź wójta Tomasza Sybisa:
Aktualnie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie rozpatrywana jest skarga kasacyjna Gminy Pielgrzymka od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu w sprawie uchwalonego w dniu 11.09.2009 r.  studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w sprawie uchwalonego w dniu 26.02.2010 r. planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiających budowę elektrowni wiatrowych w rejonie wsi Pielgrzymka, Nowa Wieś Grodziska i Wojcieszyn. Posiedzenie sądu w tych sprawach zaplanowane jest na 1 października 2015 r.

Powiązane wpisy