Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Najpierw promesa, potem nalewki (FOTO)

PIELGRZYMKA.  W części oficjalnej XXVII Biesiady Kresowej gminę Pielgrzymkę spotkał jeszcze jeden zaszczyt i wielkie wyróznienie. Senator Krzysztof MRÓZ wręczył wójtowi Tadeuszowi SYBISOWI promesę w wysokości 4,6 mln zł na budowę budynku klubowego na stadionie w Nowej Wsi Grodziskiej. - Trudno nie cieszyć się z takich prezentów - mówił wójt Tomasz SYBIS. - W tym roku nasz gmina pozyskała już ponad 20 mln złotych z tzw. zewnętrznego dofinansowania. To sprawia, że w mgnieniu oka zmieniamy oblicze gminy, oblicze poszczególnych sołectw.

Najpierw promesa, potem nalewki (FOTO)

W parku wokół Wiejskiego Domu Kultury nastąpiło uroczyste otwarcie Biesiady Kresowej. Podziwiano nie tylko zespoły folklorystyczne z regionu złotoryjskiego i Dolnego Ślaska. Podziwiano także kulinarną moc sołectw zarówno KGW, jak i zespołów folklorystycznych gminy Pielgrzymka . Serwowano znakomite nalewki, wymyślne potrawy lokalne, degustowane wyjatkowego smaku i mocy nalewki a degustacja okraszona była ludowym humorem i dowcipem. Na jednym ze stoisk serwowano "trzepane ogórki". Kiedy goście pytali się ekspedientki ubranej w piękny strój ludowy co to za ogórki - słyszeli w odpowiedzi..."nie mogę powiedzieć, bo mąż obok stoi"!

 Jak zwykle najwięcej emocji wywołał Konkurs Potraw i Nalewek Kresowych. O tym ,które jadło oraz który trunek zasługuje na wyróżnienie miało zdecydować wyłonione z zaproszonych specjalnych gości jury. W tym roku komisję kokursową utworzyli: Iwona Pawłowska-żona burmistrza Złotoryi, Piotr Karwan radny Sejmiku, dr Tadeusz Samborski, przewodniczący Stowarzyszenia Krajobrazy i aktor Stanisław Górka. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia bo pokonanie 10 stoisk z przednim jadłem i mocnymi nalewkami wymagało niezwykłego harta ducha. W każdym razie degustacja trwała ponad godzinę i tyle samo obrady jury aż usłyszeliśmy ostateczny wedykt.

W kategorii POTRAWU wygrały SĘDZIMIROWIANKI i ich królewska knysza. Drigie miejsce przypadło w udziale Czaplankom a trzecie Jastrzębniczanki. Nam do gustu przypadł anielski żurek autorstwa KGW  z Nowej Wsi Grodziskiej.

W kategorii nalewek bezkonkurencyjne okazały się LEJDIS z Pielgrzymki i ich nalewka z rzydomowego derenia. Drugie miejsca zajęła nalewka z wiśni Pogrodzianek z Raciborowic., a trzecie nalewka z czarnego bzu.

Jurorzy oceniali a na scenie swoimi umiejętnościami wokalno - muzycznymi popisywały się m.in.: Fudżijamiki, Polanki, Macierzanki, zespoł Lubin, Sokolik, złotoryjska Rota, Wilanowianki,kapela Jana Boguszka, Echo Bolkowa, Podgrodzianki i oczywiście Stanisław Górka. Pod sceną z każda chwilą przybywało tańczących...

Nie zabrakło praktycznie niczego co ze wschodnimi kresami miało coś wspólnego. Stoły wręcz uginały się od zaprezentowanego tradycyjnego jadła, domowe nalewki zachęcały do zdrowej degustacji,a stragany z wyrobami lokalnych twórców ludowych i rękodzieła ludowego dopełniały całego obrazu kultury wschodniego przygranicza . Wszystko to zostało przedstawione na tle przyśpiewek zespołów folklorystycznych . Biesiada Kresowa już dawno wyszła poza granice powiatu złotoryjskiego stając się wizytówką kulturalną gminy Pielgrzymka i powiatu złotoryjskiego. 

A my odliczamy dni, miesiące do kolejnej Biesiada być może już dwudniowej. Ostatnia taka odbyła się w 2016 roku. Zaczynała się wówczas w warowni kasztelana Zenona Bernackiego na Zamku Grodziec zakończyła w Pielgrzymce...

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/wydarzenia/06_08_22_Biesiada_im_ZBernackiego_Fot_BSlepecka{/gallery}

Powiązane wpisy