Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Posprzątano zapomniane groby

ZŁOTORYJA.  W strugach deszczu pod hasłem „pamiętamy o zmarłych” dzisiaj w Złotoryi na Cmentarzu Komunalnym odbyła się akcja sprzątania opuszczonych grobów, zorganizowana przez radnego Pawła Maciejewskiego.

Posprzątano zapomniane groby

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych złotoryjanie dopisali i tym samym udowodnili, że tego typu inicjatywy są potrzebne i ważne. Pamiętamy, o naszych bliskich, którzy odeszli i regularnie dbamy o ich groby. A co z grobami zmarłych, którymi nie ma się już kto zająć. Porastają trawami, nie mają tabliczek znamionowych są zasypane liśćmi i stoją na nich stare potłuczone znicze.

Do akcji włączyli się uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi, harcerze, kibice Zagłębia Lubin, radni, działacze ze złotoryjskich klubów i stowarzyszeń, społecznicy, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i 3. „Wystarczy je posprzątać, by uczcić pamięć zmarłych”, te słowa nabrały większego znaczenia właśnie dzisiaj kiedy wszystkie zaangażowane osoby miały ogromną satysfakcję z pracy jaką wykonały na rzecz nieznanych im zmarłych, którym w ten sposób przywrócili pamięć. „Już nikt nie podepcze tego grobu” usłyszałam od dziewczynki, która odsłoniła zapomniany, opuszczony nagrobek. Serce rośnie kiedy widzimy dzieci i młodzież, które przyszły na cmentarz w wolnym dniu od zajęć lekcyjnych i z zaangażowaniem sprzątały nagrobki. Na Facebooku czytamy wpis emerytowanej nauczycielki Pani Marii „w latach 90 XX wieku cmentarz z liści sprzątali uczniowie- chodziłam z uczniami. Co roku szła inna klasa. To były dobre zajęcia wychowawcze”.

Strzałem w dziesiątkę okazały się regały ze sprzętem do sprzątania, które od niedawna stoją na Cmentarzu. Uczestnicy akcji korzystali z grabi, szczotek, wiader, a także ze zniczy i sztucznych bukietów, które zostały tam pozostawione. Warto pamiętać zanim wyrzucimy do śmietnika dobre znicze, że na regale można je zostawić, a osoby, które je wykorzystają często mniej zamożne dokupią jedynie wkład, co przyczyni się również do redukcji śmieci.

- Z uwagi na to, że uczestnicy akcji przemokli nie zdążyliśmy posprzątać wszystkich grobów, które mieliśmy w planach. Apelujemy do osób odwiedzających nagrobki bliskich przed zniżającym się Świętem Zmarłych przypadającym na dzień 1 listopada o zwrócenie uwagi na zaniedbane groby i posprzątanie ich oraz zapalenie znicza - mówi Paweł MACIEJEWSKI. -  Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności dzieciom i młodzieży, która daje przykład do naśladowania. Była to niewątpliwie nauka bezinteresowności, empatii i pomagania innym. Planujemy w przyszłym roku zaangażowanie większej liczby osób tak, aby te działania odbywały się cyklicznie.

Powiązane wpisy