Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złotoryja w rocznicę zakończenia wojny (FOTO)

ZŁOTORYJA. W Złotoryi odbyła się uroczystość z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Obchody zakończenia II wojny światowej rozpoczęła  msza święta w kościele NNMP, a zakończyła złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Niepodległości.

Złotoryja w rocznicę zakończenia wojny (FOTO)

Wiesław ŚWIERCZYŃSKI, Starosta Złotoryjski: - Obchodzimy dziś kolejną rocznicę zakończenia wojny, wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku agresją sił III Rzeszy na Polskę i kampanią wojenną przeciwko pierwszej ofierze – Polsce, a zakończyła w Europie Zachodniej 8 maja 1945 r. bezwarunkową kapitulacją wobec przedstawicieli czterech mocarstw, które z biegiem wydarzeń przyjęły na siebie główny ciężar prowadzenia wojny i rozstrzygnęły o jej losach. Jak pisał Jan Paweł II : "Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości. Rozmiar strat poniesionych, a bardziej jeszcze rozmiar cierpień zadanych osobom, rodzinom, środowiskom, jest zaprawdę trudny do wyliczenia. Wiele faktów jest znanych, wiele pozostaje jeszcze do wyjaśnienia. Wojna toczyła się nie tylko na frontach, lecz jako wojna totalna uderzała ona w całe społeczeństwa. Deportowano całe środowiska. Tysiące osób stawały się ofiarą więzień, tortur i egzekucji. Ginęli ludzie pozostający poza zasięgiem działań wojennych jako ofiary bombardowań oraz systematycznego terroru, którego zorganizowanym środkiem były koncentracyjne obozy pracy, które zamieniały się w obozy śmierci.’’

Dzisiejsze święto upamiętnia koniec II wojny światowej w Europie, które przyniosło wolność i nadzieję dla wielu ludzi. Dzisiaj, ponad 70 lat po tym historycznym wydarzeniu, nadal pamiętamy o tych, którzy poświęcili swoje życie, by zapewnić nam bezpieczeństwo i niezależność. Dla nas, Polaków, Dzień Zwycięstwa ma szczególne znaczenie, ponieważ nasz kraj był jednym z najbardziej dotkniętych okrutnościami wojny. Pamiętamy o ludziach, którzy ginęli w obozach koncentracyjnych, o powstańcach walczących o wolność Warszawy, o żołnierzach Armii Krajowej i innych oddziałach, które walczyły w obronie naszej Ojczyzny.

Dzisiaj chcemy podziękować tym, którzy walczyli i ryzykowali swoje życie, aby zapewnić niepodległość naszego kraju. Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do zwycięstwa nad hitlerowską ideologią i ocalili Europę od okrutnej dyktatury. Niech ich ofiara nigdy nie zostanie zapomniana, a ich odwaga i determinacja będą inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Tym samym, w tym ważnym dniu, musimy również przypomnieć sobie o wartościach, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej – wolności, solidarności i patriotyzmie. To one sprawiają, że jako naród musimy być jednocześnie silni i dumni z naszej historii i dziedzictwa.
W dzisiejszych czasach, gdy Polska i cały świat stoi w obliczu wielu wyzwań, musimy dążyć do budowania pokoju i stabilizacji oraz szanować różnorodność i różnice kulturowe.

Drodzy rodacy, niech dzisiejsze święto będzie dla nas okazją do refleksji nad naszą historią i wartościami, które nas łączą. Niech przypomni nam o sile i determinacji, którą wykazywał nasz naród w walce o wolność i niepodległość, a także o tym, że musimy być gotowi na ciągłą walkę o nasze prawa i nasze miejsce w świecie.

Doceniając poświęcenie naszych przodków, dbajmy o to, co dziś tworzy naszą ojczyznę. Bądźmy odpowiedzialni za nasze wzajemne relacje, reagujmy, gdy słabszym dzieje się krzywda, nie pozwólmy, by agresja niszczyła nasze społeczeństwo, bowiem nic nie zostało nam dane raz na zawsze. O wolność i pokój musimy dbać każdego dnia, każdy z nas i wszyscy razem jako wspólnota.

Powiązane wpisy