Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jest pomysł na nowy plac zabaw dla wszystkich dzieci i tor dla rowerzystów

ZŁOTORYJA. To może być absolutny hit – Urząd Miejski w Złotoryi chce stworzyć integracyjny plac zabaw, z którego będą mogły korzystać również dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wniosek w tej sprawie trafił już do Polskiego Ładu. Obejmuje on także budowę pumptracku dla rowerzystów, który uatrakcyjni kompleks rekreacyjny przy orliku na ul. Wiosennej.

Jest pomysł na nowy plac zabaw dla wszystkich dzieci i tor dla rowerzystów

Plac zabaw miałby stanąć „po drodze nad zalew”, a dokładnie pomiędzy główną częścią stadionu miejskiego a płytą treningową, tuż przy starym boisku asfaltowym. Zdaniem miejskich urzędników to miejsce doskonale nadające się na tego typu obiekt, gdyż teren jest płaski, a więc ukształtowany optymalnie dla osób skazanych na wózek, można do niego dojechać samochodem, będzie też gdzie zaparkować.

Ratusz planuje zamontowanie urządzeń zabawowych zarówno dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo (m.in. specjalna huśtawka umożliwiająca huśtanie się na wózku – przykładową pokazujemy na zdjęciu obok) oraz intelektualnie, a także słabosłyszących i słabowidzących, jak i dla tych bez niepełnosprawności. Pod urządzeniami zostanie ułożona bezpieczna nawierzchnia z płyt gumowych, a dojścia i dojazdy wyłożone będą kostką betonową.

Z kolei na obrzeżach placu zabaw pojawią się różne urządzenia wspinaczkowe, mi.in. tzw. linarium, czyli konstrukcja sprawnościowa z linami, piramida ze zjeżdżalnią, przeplotnie czy zjazd linowy. By zwiększyć bezpieczeństwo, cały plac zabaw zostanie ogrodzony, oświetlony i objęty monitoringiem miejskim.

Plac ma być miejscem zabaw dla wszystkich. Zostanie tak urządzony, by służył integracji, a osoby zdrowe i te z ograniczeniami czuły się w swoim towarzystwie swobodnie i dobrze. Chodzi o stworzenie przestrzeni na oswajanie niepełnosprawności, w której dzięki wspólnym zabawom niepełnosprawność przestawała być czymś obcym i wywołującym strach.

O pieniądze potrzebne do wybudowania tego nowoczesnego placu zabaw miasto stara się w rządowym Programie Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Chodzi o szóstą edycję i środki przeznaczone dla samorządów, na terenie których funkcjonowały kiedyś PGR-y. Złotoryja się do nich zalicza. W ubiegłym roku w ramach pierwszego naboru przeznaczonego dla obszarów popegeerowskich nasze miasto otrzymało dofinansowanie do przebudowy drogi na ul. Łąkowej. Inwestycja już się rozpoczęła.

Wniosek do Polskiego Ładu obejmuje jednak nie tylko plac zabaw, ale również budowę pumptracku – czyli toru dla rowerzystów składającego się z szybkich, profilowanych zakrętów oraz muld ułożonych w taki sposób, aby możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Obiekt ma powstać w sąsiedztwie skateparku (z którym by się łączył) i orlika przy ul. Wiosennej, dojazd do niego będzie prowadził jednak od ul. Bolesława Krzywoustego.

Projekt pumptracku jest już gotowy (prezentujemy go na grafice pod tekstem). Zakłada, że wybudowane zostaną dwa tory rowerowe o nawierzchni asfaltowej: mniejszy i większy. Ich kształt oraz wielkość projektanci dostosowali do istniejącego terenu. Na torach będą i niskie, i wysokie przeszkody, by umożliwić korzystanie z obiektu zarówno osobom początkującym, jak i tym bardziej zaawansowanym użytkownikom tego typu obiektów.

Ale to nie wszystko. Obok torów ma powstać ścianka wspinaczkowa, stojak na rowery ze stacją naprawczą oraz wiata wraz z siedziskami w kształcie trójkątów o różnych wysokościach. Cały teren zostanie objęty monitoringiem i oświetlony przy wykorzystaniu opraw parkowych i sportowych masztów oświetleniowych. To umożliwi bezpieczne użytkowanie obiektu również po zmroku.

Pumptrack oraz integracyjny plac zabaw mają stanowić uzupełnienie oferty aktywnego wypoczynku, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla osób dorosłych. UM szacuje, że budowa obu obiektów będzie kosztowała 2,5 mln zł. 98 proc. kosztów miałaby pokryć dotacja z Polskiego Ładu.

Powiązane wpisy