Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Udana XXVIII Biesiada Kresowa (FOTO)

PIELGRZYMKA.  XXVIII Biesiada Kresowa w Pielgrzymce mimo wyjątkowo fatalnej aury była prawdziwą eksplozja folkloru. Cudownego śpiewu, wspaniałej zabawy okraszonej smakowitymi lokalnymi potrawami. Na kilkanaście godzin Park w sercu gminu zamienił się w ogólnopolskie centrum folkloru. Jako pierwszy znak do wspaniałej zabawy dał pochodzący z Sulejówka nad Pilica Józef LACHOWSKI, który w przepiękny sposób wyśpiewał ..."co mi w duszy gra"... Nim rozpoczęła się zabawa i wspólne biesiadowanie duże wyróżnienie spotkało wójta gminy Tomasza SYBISA, któremu senator Krzysztof MRÓZ wręczył milionową promesę na bieżącą działalność.  - Pieniądze bardzo się przydadzą na lokalne inwestycje zwłaszcza budowę świetlicy w Wojcieszynie w pierwszej kolejności - powiedział Tomasz SYBIS.

Piotr KARWAN radny Sejmiku Dolnośląskiego odczytał List, który do uczestników Biesiady Kresowej skierowała Marszałek Sejmu RP Elżbieta WITEK. - To wielkie święto folkloru, święto wszystkiego co najpiękniejsze na polskiej wsi, święto, które nosi imię wielkiego człowieka, który regionowi złotoryjskiemu oddał serce, duszę, wszystko co miał najlepsze - powiedział Piotr KARWAN, przewodniczący klubu radnych PiS w Sejmiku Dolnośląskim po odczytaniu Listu. 

Udana XXVIII Biesiada Kresowa (FOTO)

Deszcz, momentami ulewny nie był w stanie storpedować XXVIII Biesiady Kresowej.  Podziwiano nie tylko zespoły folklorystyczne z regionu złotoryjskiego i Dolnego Śląska. Podziwiano także kulinarną moc sołectw gminy Pielgrzymka . Serwowano znakomite nalewki, wymyślne potrawy lokalne, a degustacja okraszona była ludowym humorem i dowcipem. 

Dodajmy, że cała organizacja Biesiady Kresowej, z subtelnie wprowadzanymi zmianami w formule imprezy to zasługa dyrektor GCKiB im. Zenona Bernackiego - Beaty GRALAK( przed laty wystepowała w zespole folklorystycznym Fudzijamki- przyp.red.), który przy każdej okazji komplementował wójt Tomasz Sybis.

- Skąd fenomen Pielgrzymki, gminy, w której organizowana jest Biesiada Kresowa ? Osiedleńcami w gminie są ludzie z kresów, którzy żyją wspomnieniami i swoje tradycje kulinarne, muzyczne przekazują młodszemu pokoleniu. Ta tradycja kresowa jest u nas bardzo, ale to bardzo kultywowana. To co przez laty wymyślił Zenon Bernacki jest czymś wielkim, niepowtarzalnym w skali Dolnego Śląska a może i kraju. Można powiedzieć , że wyrosłam u boku Zenka Bernackiego, podpatrywałam go i zawsze się zastanawiam czy gdyby żył byłby ze mnie zadowolony ? A z perspektywy dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka całą imprezę na roboczo nazywam "gminnym marketem ludowym". Kończy się biesiada i następnego dnia w Kołach Gospodyń Wiejskich, w zespołach folklorystycznych zaczyna się praca nad kolejną biesiada. Tu nie trzeba nikogo do niczego namawiać, nakłaniać. To z serc mieszkańców wychodzi potrzeba pochwalenia się tym co najlepsze w gminie zarówno w przestrzeni muzycznej, kulinarnej itp. Myślę, że nadrzędną wartością Biesiady Kresowej jest atmosfera tej imprezy. Atmosfera serdeczności, rodzinna - mówiła dyrektor Beata GRALAK.

Dodajmy, że na scenie królowała w roli prowadzącej dziennikarka radia Wrocław -Małgorzata Majeran-Kokott i zespół Macierzanki z Twardocic w gminie Pielgrzymka, laureat listy przebojów Radia Wrocław.  Oficjalnie Zespół Macierzanki powstał w 1986 roku. Grupie 12 śpiewających pań przygrywał na akordeonie piętnastoletni wówczas Jarosław Pisarski, który na próby dojeżdżał rowerem. W 2016 roku panie reaktywowały KGW w Twardocicach. Dziś zespół to 7 śpiewających pań, którym przygrywa Wojciech Pisarski. Szefową jest Angelika Naporowska, która w zespole śpiewa z mamą i siostrą. W programie Lista Przebojów Ludowych zaprezentowały się w pierwszej, wakacyjnej edycji programu w 2004 roku. Powróciły z sukcesem po 18 latach.

Zabawa w miarę upływu czasu rozkręcała się. Nie zabrakło chętnych do tańczenia prze sceną. Prawdziwe show dali zaproszeniu artyści z Aurelią SOBCZAK na czele. To była wyjątkowo deszczowa i jakże udana Biesiada Kresowa im. Zenona Bernackiego...

Fot. Bożena Ślepecka

 

Powiązane wpisy