Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radary na rogatkach Złotoryi

ZŁOTORYJA. „Zwolnij” albo „Dziękuję” – takie komunikaty widzą od kilku dni kierowcy wjeżdżający do Złotoryi od strony Zagrodna i Jerzmanic-Zdroju, a także przejeżdżający ul. Grunwaldzką. Pojawiają się na wyświetlaczach prędkości ustawionych przez miasto. Urządzenia mają poprawić bezpieczeństwo na drodze. Działań, które ograniczą zagrożenia dla pieszych, będzie w najbliższym czasie więcej – zapowiada złotoryjski ratusz.

Radary na rogatkach Złotoryi

Wyświetlacze z detektorem prędkości są na razie 4. Jeden z nich stoi na ul. Zagrodzieńskiej, drugi na 3 Maja, a dwa kolejne na Grunwaldzkiej – przy przejściu przez jezdnię w pobliżu wiaduktu kolejowego. Łącznie wszystkich urządzeń ma być jednak 6. Dwa pozostałe, na ulicach Wojska Polskiego i Legnickiej, powinny się pojawić jeszcze w tym tygodniu.

Wyświetlacze świecą się na zielono, gdy samochód jedzie zgodnie z przepisami. Gdy porusza się zbyt szybko, na ekranie pojawia się na czerwono informacja o aktualnej prędkości oraz komunikat o kwocie mandatu i liczbie punktów karnych, które grożą za popełnione wykroczenie.

Przyjrzeliśmy się działaniu urządzeń. Pierwsze obserwacje pokazują, że częściej na czerwono aktywują się te ustawione na wjazdach do miasta, gdzie łatwiej „złapać mandat” zanim się wytraci prędkość. Przy przejściu dla pieszych na Grunwaldzkiej samochody osobowe poruszają się zazwyczaj zgodnie z przepisami, a jeśli wyświetlacz zaświeci się w trybie alarmowym, to najczęściej ma to związek z przejazdem ciężarówek, które rzadko zwalniają tutaj do 40 km/h.

Montaż wyświetlaczy, zasilanych energią słoneczną, ma kosztować kasę miejską 88,5 tys. zł. Urządzenia dostarczyło Wielobranżowe Przedsiębiorstwo 3D z Bydgoszczy. Ich zakup pomogła sfinansować dotacja przyznana miastu w ramach konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, który został ogłoszony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Zakup wyświetlaczy to pierwsza część projektu mającego poprawić bezpieczeństwo pieszych na złotoryjskich drogach. Druga część ma być realizowana w najbliższych tygodniach przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych KK Kamil Kowalski (to samo, które kończy właśnie przebudowę parkingu na ul. Letniej). Będzie kosztowała blisko 126 tys. zł i polegała na modernizacji sześciu przejść dla pieszych w centrum Złotoryi. Dwa z nich: na ul. Ignacego Krasickiego (przy zjeździe z Rynku) oraz na ul. Kolejowej (między sądem a ogólniakiem) zostaną wyniesione o 10 cm w górę, czyli przyjmą formę progu zwalniającego.

Na czterech kolejnych „zebrach” pojawią się z kolei spoczniki dla pieszych. Te konstrukcje zostaną wybudowane na pasach na ul. Krótkiej (przy przystanku autobusowym), al. Miłej (przy wyjeździe na pl. Lotników Polskich) oraz ul. Stanisława Staszica (przy sanepidzie i przy Przedszkolu Miejskim nr 2). Azyle, zlokalizowane w połowie długości przejścia, „skrócą” je i zwiększą poczucie bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię, zwężą także drogę w tych miejscach, co powinno wymusić na kierowcach zmniejszenie prędkości.

Przypomnijmy, że poza wybudowaniem azylów Urząd Miejski w Złotoryi zamierza w niedalekiej przyszłości także doświetlić przejścia przez ul. Staszica przy pomocy LED-owych lamp.

Powiązane wpisy