Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

OŚWIADCZENIE Burmistrza Złotoryi

ZŁOTORYJA. Oświadczenie w sprawie uczestniczenia Miasta Złotoryja w projekcie Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów pod auspicjami UNESCO...

OŚWIADCZENIE Burmistrza Złotoryi

" W związku z zainicjowaną przez Stowarzyszanie Kaczawskie kampanią dotyczącą udziału Miasta Złotoryja w procesie certyfikacji UNESCO dla Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów, pragnę odnieść się do zaistniałej sytuacji.
Mając na uwadze rozwój naszego Miasta i regionu, od początku aktywnie wspieramy ideę utworzenia Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów pod auspicjami UNESCO.
Jestem głęboko przekonany, że wpisanie na mapę dziedzictw naturalnych Globalnej Sieci Geoparków UNESCO otworzy nowy rozdział współpracy nie tylko na poziomie lokalnym i regionalnym, ale także światowym.
Przynależność do tak prestiżowej organizacji, jaką jest UNESCO, to zaszczyt, ale przede wszystkim wielkie zobowiązanie, które wiąże się z wypełnieniem szeregu zaleceń. Gdy w czerwcu 2022 r. po spotkaniach w gronie wójtów i burmistrzów stało się jasne, że projekt utworzenia Geoparku UNESCO jest poważnie zagrożony ze względu na brak zapewnienia środków ze strony uczestniczących gmin, to właśnie nasze Miasto jako jedyne postanowiło zagwarantować finansowanie tego projektu.
Wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kaczawskiego wybraliśmy w październiku 2022 r. koordynatorkę do spraw wdrożenia zaleceń UNESCO, która natychmiast rozpoczęła pracę. Koszt zatrudnienia koordynatorki poniosło wyłącznie Miasto Złotoryja, które jednocześnie przygotowało ramy współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego, jak również przygotowało i doprowadziło do podpisania porozumień m.in. z Kościołem Pokoju w Jaworze oraz nadleśnictwami.
W lutym 2023 roku Zarząd Stowarzyszenia Kaczawskiego jednostronnie zerwał współpracę z Miastem Złotoryja i postanowił samodzielnie dokończy proces uzyskania certyfikatu UNESCO. Mimo to cały czas wspieramy przedsięwzięcie oraz uczestniczymy we wszystkich spotkaniach i działaniach związanych z realizacją zaleceń UNESCO. Równolegle samodzielnie realizujemy projekty, które mają pozytywny wpływ na uzyskanie statusu Geoparku UNESCO, a zwłaszcza jego funkcjonowanie w przyszłości – oczywiście pod warunkiem, że Stowarzyszenie Kaczawskie będzie chciało je wykorzystać.
Dotychczasowe niejasne reguły współpracy ze Stowarzyszeniem Kaczawskim, forma prawna członkostwa, a także ustawiczne podważanie zaufania ze strony Zarządu Stowarzyszenia do instytucji Miasta Złotoryja skłoniły nas do rozważenia wystąpienia naszego Miasta ze struktur Stowarzyszenia. Jednocześnie, aby zdynamizować konieczne prace zmierzające do utworzenia Geoparku pod auspicjami UNESCO i jego dalszego funkcjonowania, zaproponowaliśmy podpisanie porozumienia, które w jasny i przejrzysty sposób określi relacje pomiędzy Stowarzyszeniem Kaczawskim i Miastem Złotoryja.
Należy zaznaczyć, że nasze działania poprzedziliśmy skierowaniem 29 maja br. do Zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego zapytania o ewentualne konsekwencje wystąpienia przez Miasto Złotoryja ze struktur Stowarzyszenia dla projektu pozyskania certyfikatu UNESCO. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
27 czerwca br. pod obrady Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych trafił projekt uchwały w sprawie wystąpienia Miasta Złotoryja ze Stowarzyszenia Kaczawskiego. Stowarzyszenie było zaproszone przez radnych i uczestniczyło w posiedzeniu jednej z komisji. Wskutek braku większości radnych koniecznych, aby poddać projekt uchwały pod głosowanie, projekt uchwały nie znalazł się w porządku obrad czerwcowej sesji Rady Miejskiej i sprawa została automatycznie odroczona.
Zarząd Stowarzyszenia Kaczawskiego nie podjął z nami żadnych rozmów. Projekt uchwały po przerwie wakacyjnej w październiku br. trafił ponownie do porządku obrad Rady Miejskiej. W odpowiedzi na to została przeprowadzona w mediach społecznościowych kampania dezinformacyjna, a w noc poprzedzającą posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Zarząd Stowarzyszenia przesłał do radnych pismo odnoszące się do uzasadnienia projektu uchwały.
To kolejny przejaw braku szacunku dla naszego Miasta i Rady Miejskiej Złotoryi, gdyż radni reprezentujący mieszkańców nie mieli czasu na zapoznanie się z pismem, a Stowarzyszenie przez 4 miesiące od czerwcowych obrad komisji nie odniosło się formalnie do zamiaru rezygnacji z członkostwa.
Co więcej, rozpowszechniana w mediach informacja, że wyjście Miasta Złotoryja ze struktur Stowarzyszenia Kaczawskiego i zastąpienie formy uczestniczenia w projekcie porozumieniem przekreśli możliwość uzyskania certyfikatu UNESCO dla Krainy Wygasłych Wulkanów, nie znajduje potwierdzenia w żadnym aktualnie istniejącym oficjalnym dokumencie UNESCO. Treść pisma należy traktować co najwyżej jako próbę odwrócenia uwagi od faktycznych problemów, które wyszły na jaw przy tworzeniu końcowego raportu dla UNESCO.
Należy podkreślić, że Zarząd Stowarzyszenia Kaczawskiego nie przedstawił do tej pory konkretnej propozycji finansowania projektu i gwarancji funkcjonowania Geoparku w przyszłości. Nie konsultował również z przedstawicielami gmin treści raportu z realizacji zaleceń UNESCO. Dzisiaj nikt nie jest w stanie w sposób odpowiedzialny odpowiedzieć na pytanie, czy działania Stowarzyszenia Kaczawskiego oraz innych podmiotów zaangażowanych w proces realizacji zaleceń UNESCO zostały wykonane kompleksowo, należycie i z poszanowaniem wszystkich partnerów. Pomimo dwukrotnego spotkania Rady Programowej Geoparku kwestie te nie były omawiane.
W kontekście krzywdzących wypowiedzi kierowanych pod adresem naszego Miasta, chciałbym zaznaczyć, że po raz kolejny jestem zniesmaczony językiem, jakim posługują się na forum publicznym niektóre osoby, przekazując nieścisłe i nierzetelne informacje – językiem przepojonym agresją, pomijającym istotne fakty oraz nastawionym na odwracanie uwagi opinii publicznej od najważniejszych faktów.
Z całą mocą podkreślam, że działania, które podjęliśmy i podejmujemy, służą uzyskaniu certyfikatu UNESCO na obszarze 14 gmin – sygnatariuszy porozumienia z 2017 roku. Nie możemy natomiast ignorować pojawiających się nieprawidłowości. Nawet najbardziej emocjonalne słowa skierowane do Radnych naszego Miasta nie zastąpią koniecznych działań.
Pragnąłbym, aby na ten istotny dla nas wszystkich temat toczyła się rzeczowa, merytoryczna dyskusja bez personalnych ataków na mnie oraz moich współpracowników Zaproponowane porozumienie pomiędzy Miastem Złotoryja a Stowarzyszeniem Kaczawskim, które precyzyjnie określi wzajemne relacje na rzecz współdziałania w realizacji projektu Geoparku, jak również gotowość wsparcia finansowego, uważam za korzystne dla obu stron. W przyszłości może ono posłużyć za przykład dla innych gmin i partnerów podczas realizacji jakże ważnego dla naszego regionu przedsięwzięcia.
Burmistrz Miasta Złotoryja
Robert Pawłowski

Powiązane wpisy