Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pani Anna czeka na dawcę szpiku. Rejestracja już w niedzielę

ZŁOTORYJA. Anna Brzozowska ze Złotoryi choruje na ostrą białaczkę szpikową. By wyzdrowieć, potrzebuje niespokrewnionego dawcy szpiku. Apeluje do mieszkańców miasta, by rejestrowali się do bazy potencjalnych dawców. Będzie to można w łatwy sposób zrobić już w najbliższą niedzielę w ZOK-u. – Zostając potencjalnym dawcą szpiku, dajesz szansę na życie nie tylko choremu na białaczkę, ale również jego rodzinie i bliskim. W moim przypadku dawca nie tylko pomoże mi, ale także moim dzieciom i mężowi. Dlatego już dziś bardzo dziękuję każdemu, kto się zarejestruje – mówi złotoryjanka.

Pani Anna czeka na dawcę szpiku. Rejestracja już w niedzielę

Anna Brzozowska mieszka z mężem Robertem i dwójką dzieci w Złotoryi, ale rodzina związana jest również z Bolesławcem, gdzie pan Robert pełni służbę w lokalnej policji. Jeszcze do niedawna jej życie toczyło się spokojnym rytmem. Na co dzień praca w rachunkowości i księgowości oraz przedszkole i żłobek dzieci. Poza tym wspólnie spędzane popołudnia, wieczory, weekendy. Pani Anna, jak sama o sobie mówi, to „mama na pełen etat”.

– Najszczęśliwsze dni w moim życiu to narodziny naszych dzieci. Maluchy wypełniły cały nasz świat. Przebywanie z nimi, codzienna opieka, zabawa to pełna radość. Jeszcze do niedawana byłam mamą na pełen etat. Dziś, przez chorobę, ostrą białaczkę szpikową, zostawiam swoje dzieci na wiele tygodni, aby się leczyć. I choć wiem, że są bezpieczne, kochane, mają zapewnioną opiekę, bo są z tatą, to zawsze, będąc w szpitalu, tak bardzo za nimi tęsknię – opowiada.

Pani Anna zdecydowała się opowiedzieć swoją historią, aby pomóc pacjentom, którzy tak jak ona potrzebują dawcy niespokrewnionego, by wyzdrowieć. Jej najbliżsi i przyjaciele zaczęli działać. Wraz z Fundacją DKMS organizują rejestrację potencjalnych dawców szpiku w Złotoryi i Bolesławcu.

– Jeśli moja historia przekona kogoś do rejestracji, to znaczy, że było warto ją opowiedzieć. Zostając potencjalnym dawcą szpiku, dajesz szansę na życie nie tylko choremu na białaczkę, ale również jego rodzinie i bliskim. W moim przypadku dawca nie tylko pomoże mi, ale także moim dzieciom i mężowi. Osób, które tak jak ja szukają bliźniaka genetycznego i walczą z nowotworem krwi dla siebie i swoich bliskich, są na świecie tysiące. Sama poznałam na oddziale wielu chorych. Każdy z nich zasługuje na życie. A Ty możesz dać nam wszystkim szansę na życie – przekonuje.

Daj nadzieję! Uratuj życie! Zostań dawcą szpiku!

W najbliższych dniach każdy mieszkaniec Bolesławca i Złotoryi będzie mógł dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku.

– Rejestracja jest bardzo łatwa, szybka i bezpłatna. Wystarczy poświęcić ok. 10 minut i odwiedzić jeden z punktów rejestracji dawców w Bolesławcu i Złotoryi. Na początku należy odpowiedzieć na kilka pytań, następnie wypełnić formularz z danymi kontaktowymi, a na koniec pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki. Taki pakiet rejestracyjny trafi do badania w laboratorium, a dane do ogólnopolskiej oraz ogólnoświatowej bazy potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. Jeżeli dawca będzie zgodny z jakimś pacjentem na świecie i będzie mógł uratować jego życie, Fundacja DKMS skontaktuje się z nim i przeprowadzi krok po kroku do pobrania – wyjaśnia Anna Dorsz z Fundacji DKMS.

Kiedy potrzebny jest niespokrewniony dawca szpiku?

Szacuje się, że co 40 minut w Polsce i co 27 sekund na świecie ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tylko w naszym kraju diagnozę tę słyszy rocznie ponad 13 tys. dorosłych i ponad 800 dzieci. Przeszczepienie szpiku kostnego to metoda leczenia stosowana przy ponad 200 różnych chorobach, w tym białaczek, chłoniaków, anemii aplastycznych, zespołów mielodysplastycznych czy szpiczaków.

Każdy pacjent, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku w pierwszej kolejności szuka swojego dawcy w rodzinie. Niestety, duża część z nich nie ma zgodnego dawcy wśród najbliższych. Szacuje się, że w Polsce ponad 600 pacjentów rocznie musi szukać swojego „bliźniaka genetycznego” w bazie dawców niespokrewnionych.

PUNKTY REJESTRACYJNE:

19 listopada 2023 r., niedziela
godz. 9:00-14:00
Złotoryjski Ośrodek Kultury w Złotoryi
pl. W. Reymonta 5

19 listopada 2023 r., niedziela
godz. 10:00-16:00
Bolesławiecki Ośrodek Kultury w Bolesławcu
pl. Piłsudskiego 1c

25 października 2023 r., sobota
godz. 10:00-18:00
Centrum Handlowe Bolesławiec City Center w Bolesławcu
ul. Asnyka 1

Powiązane wpisy