Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gmina dofinansuje remont kamienic w Rynku

JAWOR. Startuje program remontu kamienic w Rynku. Będzie można uzyskać nawet 100 % dofinansowania do renowacji frontowych elewacji zabytkowych kamieniczek. Burmistrz Emilian Bera przeznaczył na ten cel 700 tys. zł w budżecie miasta. Przyjmowanie wniosków ma ruszyć już wiosną.

Gmina dofinansuje remont kamienic w Rynku

Rynek w Jaworze, wraz z otaczającymi go kamieniczkami, to najbardziej reprezentacyjna część miasta. Nieremontowane od lat wymagają pilnej odnowy. Tym bardziej, że ich historia sięga 16-18 wieku i jak podaje dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze Arkadiusz Muła w większości powstały na zrębie zabudowy średniowiecznej.

- Sukcesywnie, krok po kroku, rewitalizujemy miasto, starając się nadrabiać zaległości ostatnich kilkudziesięciu lat. Estetyka Jawora zmienia się z dnia na dzień. Jednym z największych wyzwań naszego miasta jest jednak substancja mieszkaniowa. Od lat pojawiają się głosy wśród mieszkańców i odwiedzających Jawor turystów, że coś trzeba zrobić z wizytówką naszego Rynku. Zmurszałe, sypiące się tynki i nadgryzione zębem czasu elementy zabytkowych kamienic wręcz odstraszają swoim widokiem. Przygotowałem konkretny program, który zawiera pomysł na rozwiązanie tego problemu, a sprawa nie była taka prosta. – wyjaśnia burmistrz Jawora Emilian Bera

Miasto próbowało rozwiązać ten problem już w poprzedniej kadencji. Odbyło się wiele spotkań i rozmów z właścicielami kamieniczek w Rynku, ale nie udało się zachęcić ich do współpracy przy remontach. Wszystko dlatego, że całość prac wiąże się z koniecznością przeprowadzenia bardzo kosztownych prac konserwatorskich, których właściciele samodzielnie nie są w stanie wykonać z kwot otrzymywanych w ramach zgromadzonego tzw. funduszu remontowego. - Chcemy pomóc im podołać trudom i wymagającym remontom zabytkowych budynków, by nie podpadły w ruinę. Dotacja jest szansą przywrócenia blasku tym obiektom i poprawy estetyki w centrum naszego miasta. – dodaje burmistrz.

Projekt uchwały w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na terenie gminy Jawor już został przyjęty przez Radnych Rady Miejskiej w Jaworze. Radni tym samym dali zielone światło na udzielanie dotacji z miejskiej kasy do wysokości nawet 100 proc. kosztów poniesionych na renowację elewacji frontowej zabytkowych budynków.

- Budżet na ten rok przewiduje 700 tys. zł na sfinansowanie remontów elewacji kamienic w Rynku. To bezprecedensowy krok, ale nie mamy wątpliwości, że niezbędny. Mamy nadzieję na współpracę wspólnot w tym zakresie i wierzymy, że za kilka lat będziemy w dumą zapraszać turystów do naszego centrum. Propozycja burmistrza jest bardzo atrakcyjna – mówi Marcin Jankowski, Przewodniczący Komisji Gospodarki Rady Miejskiej w Jaworze.

Dotacja może obejmować nakłady konieczne na remont elewacji frontowej, a w przypadku kamienicy narożnej, również elewacji bocznej. Jak wiadomo, renowacja zabytków to nieprosta sprawa, więc dofinansowanie z miasta może zostać przyznane również na opracowanie dokumentacji technicznej, konserwatorskiej, sporządzenie niezbędnych ekspertyz, przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych, czy opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich. Pieniądze będzie można dostać również na odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych, albo na ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki oraz zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac i robót.

Nabór wniosków ruszy jeszcze w tym kwartale.

***

Najważniejsze kryteria:
• budynek musi znajdować się w Rynku,
• musi być wpisany do rejestru zabytków,
• posiadać prawnego zarządcę lub właściciela oraz prawomocną decyzję pozwolenia na budowę na wykonywanie przedmiotowych prac.
• zapisy uchwały „promują” obiekty, które posiadają wyremontowany dach lub wymiana pokrycia zostanie zrealizowana w roku otrzymania dotacji,
• remont będzie musiał zostać przeprowadzony w roku kalendarzowym, w którym został złożony wniosek o dotację, jednak nie później niż do 10 grudnia danego roku.

Powiązane wpisy