Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstał Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich. Zrzesza 16 placówek

LEGNICA. Powołano Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich z siedzibą w Legnicy. Związek zrzeszać ma szpitale z regionu, a jego podstawowym celem będzie reprezentowanie placówek wobec m.in. administracji rządowej, organów samorządu terytorialnego, samorządów zawodowych czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezesem związku wybrana została Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. 

Powstał Związek Pracodawców Szpitali Dolnośląskich. Zrzesza 16 placówek

- Jednym z najważniejszych obszarów działania Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jest służba zdrowia. Zdrowie Dolnoślązaków jest dla nas najważniejsze, dokładamy wszelkich starań, aby nasza służba zdrowia była na najwyższym poziomie, to jest nasza misja. Pani Anna Płotnicka - Mieloch jest osobą bardzo pracowitą i zaangażowaną w realizacje tej misji. Pani Dyrektor potrafi skupiać ludzi wokół ważnych celów, czego przykład niejednokrotnie dawała podczas walki z COVID-19. Wierzę, że jako szef Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich doskonale spełni ona powierzoną jej misje, jako Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala w Legnicy jestem niezwykle dumny z faktu, że to właśnie dyrektorowi naszej placówki powierzono tę zaszczytną funkcję-  skomentował Piotr KARWAN, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i zarazem szef Rady Społecznej legnickigo szpitala.

Spotkanie założycielskie Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich z siedzibą w Legnicy odbyło się 18 stycznia w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Tego dnia przyjęto i podpisano uchwałę założycielką oraz statut związku. W skład zarządu weszły cztery osoby.

Podstawowym celem Związku – jak czytamy informacji prasowej - będzie „reprezentowanie interesów zrzeszonych podmiotów wobec administracji rządowej, organów samorządu terytorialnego, samorządów zawodowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, związków zawodowych pracowników i innych podmiotów”.

- Założenie Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich przede wszystkim ma pozytywnie wpłynąć na zacieśnianie współpracy między podmiotami medycznymi oraz na ich integrację. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy system ochrony zdrowia mierzy się z wieloma wyzwaniami. Związek powstał również po to, aby jego Członkowie wspólnie artykułowali swoje potrzeby i oczekiwania oraz podejmować dyskusje w kluczowych dla nich kwestiach. Formuła Związku jest otwarta, więc spodziewamy się, że w najbliższym czasie liczba szpitali, które przystąpiły do współpracy się zwiększy – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 Wśród zadań związku są również m.in. "oddziaływanie na kształtowanie ustawodawstwa dotyczącego funkcjonowania szpitali oraz występowanie do organów, posiadających inicjatywę prawodawczą z wnioskami i opiniami w zakresie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia". Związek ma też prowadzić działania na rzecz podniesienia jakości świadczeń zdrowotnych, doskonalenia kadr oraz rozwoju rynku pracy.

- Organizacja pracodawców powstała w celu zacieśnienia współpracy między jednostkami ochrony zdrowia funkcjonującymi na terenie naszego województwa Jest reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie praw i interesów związków pracodawców. Chcieliśmy, aby nasz głos był słyszany, jako reprezentanci największego budżetu w zakresie ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku będziemy mogli uczestniczyć w negocjacjach z płatnikiem publicznym oraz w rozmowach o przyszłości zdrowia z przedstawicielami Ministerstwa. W grupie siła – mówi Anna Płotnicka – Mieloch, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Szpitali Dolnośląskich, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

W skład Związku na te chwilę weszło 16 podmiotów marszałkowskich:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Hematologii i Pulmonologii we Wrocławiu
Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu
Dzienny Ośrodek Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu
Wojewódzkie Centrum Kotliny Jeleniogórskiej
Szpital Ginekologiczny w Wałbrzychu
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim
Zakład Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi
Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu
Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze