Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prezesi urzędów górniczych szukali złota

ZŁOTORYJA.  Złotą Arenę na zalewem tym razem przetestowali specjaliści od spraw górniczych z różnych zakątków Europy, którzy przyjechali na konferencję do Krotoszyc. Wpadli też na kilka godzin do Złotoryi, gdzie oprócz płukania złota mieli okazję zapoznać się z perspektywami i ambicjami Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów związanymi z logo UNESCO. Byli ponoć mocno zaskoczeni walorami regionu.

Przedstawiciele urzędów górniczych z państw Europy spotykają się co roku w innym kraju. – Rozmawiamy na temat polityki w górnictwie, norm i zasad, w szczególności bezpieczeństwa, oraz ochrony środowiska naturalnego. Odkrywamy także różne rejony europejskie z bogatą historią górnictwa – tłumaczył Klaus Freytung z Brandenburgii.

Prezesi urzędów górniczych szukali złota

Tym razem specjaliści od nadzoru górniczego postanowili odkryć rejon Zagłębia Miedziowego. Spotkali się na trzydniowej konferencji w pałacu w Krotoszycach. O randze tego wydarzenia niech świadczy fakt, że XXVI Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.

Wyższy Urząd Górniczy, organizator konferencji, już po raz czwarty gościł w Polsce władze nadzoru górniczego państw europejskich. Tematem tegorocznych obrad były „Prawne aspekty odpowiedzialności za obecnie występujące szkody górnicze powstałe na skutek działalności dawnych, albo opuszczonych zakładów górniczych”.

W spotkaniu, poza przedstawicielami naszego WUG-u z prezesem Adamem Mirkiem na czele, uczestniczyli specjaliści górniczy z dziewięciu państw europejskich: Czech, Estonii, Finlandii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. W obradach wzięli też udział wysłannik Komisji Europejskiej i menadżerowie z KGHM-u.

Podczas spotkania każdy kraj przygotował referat i prezentację, przedstawiające problemy i rozwiązania stosowane w każdym z nich w zakresie rozwiązań legislacyjnych dotyczących postępowania w przypadku ujawnienia się szkód górniczych powstałych na skutek dawnej lub porzuconej działalności górniczej. Goście z zagranicy zwiedzili poza tym Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice oraz Zakłady Wzbogacania Rudy.

Zawitali również, na zaproszenie burmistrza Roberta Pawłowskiego, do Złotoryi. W Złotoryjskim Ośrodku Kultury zorganizowano dla nich prelekcje prezentujące nasz region i jego górniczą historię, a także występujące u nas bogactwa naturalne. Poznali dzięki temu walory turystyczne i historyczne Dolnego Śląska oraz Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja geolożki Marzeny Biernat poświęcona trzem okresom wulkanizmu na Pogórzu Kaczawskim.

Goście z Europy mieli również okazję zapoznać się z historią i tradycją płukania złota w naszym mieście. Udali się z przewodniczką na spacer ulicami Złotoryi, odwiedzając Basztę Kowalską i Muzeum Złota, a na koniec zawędrowali na Złotą Arenę na zalewem, gdzie w sierpniu walczono o medale mistrzostw świata. Chętni, po krótkim instruktażu i wsparciu PBKZ, mogli spróbować swoich sił w samodzielnym poszukiwaniu złotego kruszcu.

– Płukanie złota zrobiło wśród nich furorę, bardzo im się spodobała ta propozycja, długo jeszcze rozmawiali o wizycie na Złotej Arenie po powrocie do Krotoszyc. Mam też sygnały, że byli pod dużym wrażeniem otwartości i gościnności, z którą spotkali się w Złotoryi – mówi Katarzyna Iwińska z ze złotoryjskiego ratusza, która koordynowała wizytę gości w naszym mieście.

– Złotoryja jest naprawdę fascynująca, a program przygotowany przez organizatorów był bardzo interesujący. Dziękujemy za zaproszenie – podsumował wspomniany już Klaus Freytung.

Przypomnijmy, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów stara się o uzyskanie rekomendacji UNESCO – ze względu na dziedzictwo geologiczne regionu, które pozwala udokumentować przeszło 500 mln lat ziemi. Logo UNESCO uchodzi za mercedesa wśród certyfikatów o charakterze turystycznym.

– Wizyta prezesów urzędów górniczych stanowi jedną z cyklu imprez nakierowanych na szeroką promocję Krainy Wygasłych Wulkanów – wyjaśnia Iwińska.

Powiązane wpisy