Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przywileje dla pieszych na „generalskiej” ulicy

ZŁOTORYJA. Mamy w Złotoryi kolejną strefę zamieszkania. Od kilku dni charakterystyczny prostokątny znak w kolorze niebieskim stoi na wjeździe w ul. Generała Władysława Sikorskiego. Dla kierowców to wyraźny sygnał, że muszą jeździć tędy wolniej niż dotychczas.

Przywileje dla pieszych na „generalskiej” ulicy

Jak się dowiadujemy w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na ok. 250-metrowej drodze łączącej pl. Lotników Polskich z rondem przy postoju taksówek podyktowane zostało troską o bezpieczeństwo pieszych. – W dolnej części ul. Sikorskiego nie ma chodnika, osoby poruszające się na piechotę zmuszone są korzystać tutaj z jezdni – usłyszeliśmy w Wydziale Mienia.

Przypomnijmy: w strefie zamieszkania pieszy może poruszać się po całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem, a dziecko w wieku do 7 lat nie musi korzystać na jej obszarze z opieki osoby starszej. Co ważniejsze, dopuszczalna prędkość wynosi tylko 20 km/h. Do tego zabroniony jest postój samochodem poza miejscem wyznaczonym do parkowania.

Strefa zamieszkania to od niedawna rozwiązanie często stosowane przez złotoryjski magistrat. W ten sposób uregulowano ruch na ul. Szczęśliwej, a także na ul. Sportowej i Nad Zalewem. W tych dwóch ostatnich lokalizacjach wyznaczenie strefy było związane z budową śródmiejskiej drogi rowerowej składającej się m.in. z ciągów pieszo-rowerowych. Zmiany miały umożliwić przechodniom i rowerzystom swobodne poruszanie się po całej szerokości jezdni tam, gdzie dzielą przestrzeń z samochodami. Podobnymi przesłankami ratusz kierował się, ustanawiając strefę zamieszkania na deptaku na starówce (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Rynek, Basztowa).

Powiązane wpisy