Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dzieje się na podwórkach, zacznie się w Rynku

ZŁOTORYJA.  Rozpoczęła się rewitalizacja złotoryjskich podwórzy. Roboty ziemne są już prowadzone na dwóch z nich. W poniedziałek maszyny budowlane wjadą na trzecie, największe – to w Rynku. Mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień w parkowaniu pojazdów. Miasto przygotowało dla nich alternatywny parking.

Dzieje się na podwórkach, zacznie się w Rynku

Jako pierwsza na plac budowy wkroczyła złotoryjska firma Budoprojekt, której – przypomnijmy – gmina miejska zleciła zagospodarowanie od nowa trzech mniejszych podwórzy: pomiędzy Przelotem a pl. Jana Matejki, przy ul. Cmentarnej oraz pomiędzy ulicami Klasztorną, św. Jadwigi i Marii Konopnickiej. Na tych dwóch pierwszych ekipy budowlane już działają.

I tak, na zapleczu Cmentarnej wykonawca przeprowadził korytowanie terenu pod parking i ciąg jezdno-pieszy. Powstanie tu 9 miejsc postojowych, których nawierzchnia będzie zrobiona z płyt ażurowych pozwalających na wsiąkanie wody w ziemię. W tej samej technologii zostanie wykonana droga dojazdowa (za wyjątkiem krótkiego odcinka zaraz za zjazdem z ul. Cmentarnej, gdzie samochody pojadą po jezdni z kostki betonowej). Na podwórku pojawią się też nowe nasadzenia (żywopłot z tawuły japońskiej i winobluszcz), stojak na rowery oraz wiata śmietnikowa ułatwiająca segregację odpadów.

Księżycowy krajobraz mają na razie za oknami złotoryjanie mieszkający przy podwórzu zamkniętym ulicami Marszałka Józefa Piłsudskiego i Adama Mickiewicza oraz pl. Matejki, z wjazdem od ul. Przelot. Wykonawca usunął już starą nawierzchnię i nasadzenia, przygotowując teren o powierzchni ok. 1 tys. m kw. do rewitalizacji. Gotowa jest już część chodników, które mają okalać niemal całe podwórko. Będą zrobione z kostki betonowej w kolorze czerwonym. Zaraz przy wjeździe pojawi się ciąg pieszo-jezdny (również z kostki z betonu), a obok niego – plac manewrowy z nawierzchnią przepuszczalną. Większą część terenu zajmie jednak trawnik z nowymi nasadzeniami w postaci krzewów (w tym także żywopłotu) i drzew. Podwórko stanie się na pewno przyjemniejsze dla mieszkańców dzięki małemu ogrodowi deszczowemu, który zostanie stworzony przy kamienicach od strony Piłsudskiego, oraz dwóm pergolom obsadzonym bluszczem, które będą również pełniły funkcję suszarek. Pojawią się ponadto dwie ławki, kosze na odpady i trzepak. 1 tys. m kw.

W przyszłym tygodniu natomiast do roboty bierze się firma Jagielski, która ma zlecenie z ratusza na rewitalizację czterech większych podwórzy. Na pierwszy ogień pójdzie to pomiędzy Rynkiem a ul. Klasztorną. Już jutro zacznie się tutaj ruch pojazdów budowlanych, bo wykonawca zacznie organizować sobie plac budowy, zwożąc sprzęt. Od poniedziałku mieszkańcy mogą się spodziewać pierwszych robót rozbiórkowych na chodnikach i drodze dojazdowej.

– Podwórko stanie się placem budowy, dlatego prosimy mieszkańców, by od poniedziałku nie parkowali tutaj swoich samochodów, bo to utrudni sprawne przeprowadzenie remontu podwórza – apelują urzędnicy złotoryjskiego magistratu.

Na co dzień w tym miejscu parkuje ok. 30 pojazdów osobowych. Podczas przebudowy terenu ich właściciele będą mogli swobodnie korzystać z dużego parkingu na zapleczu biurowca RPK, z wjazdem od ul. Kolejowej.

Na czas rewitalizacji podwórek Urząd Miejski w Złotoryi uruchomił dla mieszkańców tzw. szybką ścieżkę komunikacyjną w postaci specjalnego adresu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Można na niego zgłaszać swoje wątpliwości i zapytania związane z inwestycją. Bezpośredni nadzór nad pracami pełnią w ratuszu: zastępca burmistrza Paweł Kulig, naczelnik Wydziału Architektury, Geodezji i Rozwoju Miasta Jacek Janiak (tel. 76 877 91 20) oraz podinspektorka ds. inwestycji Dorota Michalska (tel. 76 877 91 39).

– Proszę mieszkańców o cierpliwość i wyrozumiałość. Zdajemy sobie sprawę, że podwórka to ważne miejsce dla mieszkańców, ponieważ spędzają tu większość wolnego czasu. Dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby rewitalizacja była jak najmniej uciążliwa – zapewnia Paweł Kulig. – Przed nami z pewnością trudny okres związany z prowadzeniem robót budowlanych, jestem jednak przekonany, że razem pokonamy wszystkie problemy i w efekcie będziemy zadowoleni z przeprowadzonej inwestycji.

Powiązane wpisy