Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Zebry” otrzymają garby i azyle

ZŁOTORYJA. Priorytetem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych – powtarzają od lat urzędnicy złotoryjskiego magistratu. Za tymi słowami idą kolejne działania. Ratusz zamierza właśnie zlecić przebudowę kilku przejść przez jezdnię, których pokonanie może nastręczać trudności. Zamontuje też wyświetlacze prędkości na drogach wjazdowych do miasta.

„Zebry” otrzymają garby i azyle

W najbliższych miesiącach zmodernizowanych będzie 6 przejść dla pieszych w centrum Złotoryi. Dwa z nich: na ul. Ignacego Krasickiego (przy zjeździe z Rynku) oraz na ul. Kolejowej (między sądem a ogólniakiem) zostaną wyniesione o 10 cm w górę, czyli przyjmą formę progu zwalniającego.

Na czterech kolejnych „zebrach” pojawią się z kolei spoczniki dla pieszych. „Skrócą” przejścia, bo będą usytuowane w ich połowie. Te konstrukcje zostaną wybudowane na pasach na ul. Krótkiej (przy przystanku autobusowym), al. Miłej (przy wyjeździe na pl. Lotników Polskich) oraz ul. Stanisława Staszica (przy sanepidzie i przy Przedszkolu Miejskim nr 2). Azyle, zlokalizowane w połowie długości, zwiększą poczucie bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez jezdnię, zwężą także drogę w tych miejscach, co powinno wymusić na kierowcach zmniejszenie prędkości.

Ratusz czeka na oferty do piątku 18 sierpnia. Wykonawca będzie miał na wykonanie zadania 8 tygodni od podpisania umowy.

W ramach tego samego projektu Urząd Miejski w Złotoryi zamontuje 6 wyświetlaczy z detektorami radarowymi, które na trasach wlotowych do miasta będą pokazywać prędkość rzeczywistą pojazdu. Nowe urządzenia, dotąd u nas niestosowane, pojawią się na następujących ulicach: Legnickiej, Wojska Polskiego, Zagrodzieńskiej, 3 Maja i Grunwaldzkiej (dwie sztuki). Ich zadaniem będzie uspokojenie ruchu na drodze, a tym samym poprawienie bezpieczeństwa pieszych na przejściach zlokalizowanych w okolicy.

Magistrat wybrał już dostawcę wyświetlaczy, umowa ma być podpisana w najbliższych dniach.

Na przebudowę przejść oraz montaż urządzeń pokazujących prędkość miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 241 tys. zł. Dotacja została przyznana w ramach konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, który został ogłoszony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Powiązane wpisy