Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Pierwszy w Polsce elektryczny ambulans w Szpitalu w Złotoryi

ZŁOTORYJA. Szpital Powiatowy w Złotoryi pozyskał nowy ambulans. Jest nowoczesny, bezpieczny i przede wszystkim na prąd. Pojazd wyposażony w specjalistyczny sprzęt, m.in. defibrylator czy krzesło kardiologiczne, przeznaczony jest do transportu i podstawowego monitorowania stanu pacjentów podczas jazdy. To pierwsza w Polsce w pełni elektryczna karetka na wyposażeniu placówki szpitalnej.

Pierwszy w Polsce elektryczny ambulans w Szpitalu w Złotoryi

Złotoryjski szpital konsekwentnie realizuje plany rozwojowe i wdraża nowe udogodnienia dla pacjentów. Kluczowym celem placówki jest świadczenie jak najwyższej jakości usług medycznych oraz zapewnienie bezpiecznych warunków leczenia mieszkańcom powiatu złotoryjskiego. Jedną z ostatnich, strategicznych inwestycji jest pozyskanie specjalistycznego ambulansu marki Mercedes-Benz.

- Szpitalny ambulans musi zapewnić bezpieczny i szybki transport pacjentów pomiędzy placówkami, np. do szpitala o wyższym stopniu referencyjności, a także do i z miejsca zamieszkania, jeśli wymaga tego ich stan zdrowia. Dzięki nowoczesnemu pojazdowi złotoryjskiego szpitala transport będzie odbywał się w komfortowych warunkach, w asyście ratowników medycznych naszego szpitala, zgodnie z najwyższymi standardami opieki. Specjalistyczne wyposażenie zapewni również niezbędną pomoc m.in. w nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta. – mówi Maciej Leszkowicz, Prezes Szpitala Powiatowego w Złotoryi.

Pojazd wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny i usprawniający transport pacjentów. W ambulansie znajduje się m.in. defibrylator przywracający prawidłowy rytm serca, respirator czy instalacja tlenowa. Na wyposażeniu znajduje się także fotel kardiologiczny wraz z rampą najazdową, która umożliwia prowadzenie pacjenta na fotelu tylko przez jedną osobę z zespołu karetki. Ponadto dostępne są także specjalistyczne nosze.

Pierwsza karetka elektryczna w szpitalu
Nowy pojazd złotoryjskiego szpitala jest pierwszym w Polsce w pełni elektrycznym ambulansem, który znajduje się na wyposażeniu placówki szpitalnej. Posiada silnik elektryczny o mocy 85kW, co zapewnia ok. 300 km nieprzerwanej jazdy. Dzięki zainstalowaniu dwóch jednostek sterujących zasilanie wyposażenia jest oddzielone od zasilania pojazdu. W ten sposób dostępność urządzeń medycznych jest niezależna od akumulatora karetki. Użytkowanie takiej karetki jest również bardziej ekonomiczne w porównaniu do ambulansu spalinowego – koszt ładowania jest niższy niż średni koszt tankowania takiego pojazdu na stacji benzynowej.

- Pozyskanie elektrycznego ambulansu przez nasz szpital to długofalowa inwestycja. Taki pojazd oznacza niższe koszty eksploatacji – poprawnie użytkowana bateria wytrzymuje przynajmniej 10 lat, nie psuje się także układ napędowy. Jednak to nie tylko kwestie ekonomiczne były brane pod uwagę. Tak nowoczesny środek transportu przysłuży się zwiększeniu komfortu pacjentów i załogi, dzięki cichszemu i bardziej stabilnemu przejazdowi. Elektryczny ambulans to także brak szkodliwych dla zdrowia i życia spalin. W ten sposób w złotoryjskim szpitalu chronimy środowisko i dbamy o zdrowie społeczeństwa. – podkreśla Maciej Leszkowicz, Prezes Szpitala Powiatowego w Złotoryi.

Pozyskanie przez Szpital Powiatowy w Złotoryi elektrycznego ambulansu to krok w kierunku rozwoju elektromobilności i perspektywiczna inwestycja w zieloną energię. Instytucje realizujące zadania publiczne powinny dysponować 10 proc. taboru elektrycznego.

Powiązane wpisy