Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przez Owcze Skały na Halę Szrenicką (FOTO)

REGION. Jak patrzysz w dobie popandemicznej odwilży na fotki z popularnych tras np. na Kopę i widzisz nieprzerwane tłumny ludzi ocierających się niemal o siebie, to nie zrażaj się. Bo są jeszcze takie miejsca i trasy, gdzie swobodnie odetchniesz pełną piersią i rozłożysz ramiona bez obawy, że właśnie naruszyłeś cudzą przestrzeń. Niewątpliwie sam cel wycieczki jest znany, ale niekoniecznie trasa. Nasza wędrówka z Jakuszyc zielonym szlakiem prowadzi przez mniej popularny, ale cudowny zakątek Karkonoszy, gdzie słuchać szum strumyka, czuć wiatr i roztacza się morze traw. Dlatego jeśli nie lubisz tłumów na szlaku, to trasa na Owcze Skały i dalej na Halę Szrenicką będzie dla Ciebie świetnym wyborem.

Przez Owcze Skały na Halę Szrenicką (FOTO)

Owcze Skały to grupa skalna położona na wysokości 1041 m n.p.m. w Karkonoszach na północny zachód od Rozdroża pod Przedziałem, w okolicy miejscowości Szklarska Poręba nad drogą krajową nr 3. Ich wysokość dochodzi do 20 m, a zbudowane są z granitu karkonoskiego. Jeden z grupy głazów na oddzielnej iglicy skalnej o wysokości 10 m przypomina głowę owcy – stąd wzięła się nazwa całej grupy. Są ciekawym punktem widokowym głównie na Szrenicę, Halę Szrenicką oraz skałki Końskie Łby. Nasz cel - Hala Szrenicka to wysokogórską łąka torfowa, rozciągająca się po obu stronach głównego grzbietu Karkonoszy na wysokościach od 1.150 d0 1.300 m.n.p.m.

Informacje praktyczne:

Auto zostawiamy na parkingu naprzeciw hotelu "Jakuszyce". Cena 10zł. Do Jakuszyc można także dojechać pociągiem ze Szklarskiej Poręby. Idziemy szosą w stronę Szklarskiej Poręby i po kilkuset metrach skręcamy w lewo w zielony szlak. Tu zaczyna się nasza wyprawa. Po przejściu niecałego kilometra dochodzimy do miejsca gdzie szlak skręca ostro w lewo , a przed nami kilka bardzo ładnych oczek wodnych będących zbiornikami retencyjnymi. Chwilę napawamy się urokliwym miejscem i ruszamy dalej. Cały czas trzymamy się zielonego szlaku. Po przejściu kolejnych dwóch kilometrów przez las i lekko do góry, dochodzimy do grupy skał nazwanych Owczymi Skałami. Stąd w pełnej krasie widać już cel naszej wycieczki. Przed naszymi oczami rozciąga się panorama wielkiej zielonej łąki - Hali Szrenickiej ze schroniskiem , a także szczyt Szrenicy z budynkiem kolejnego schroniska. Ruszamy dalej przez las , odcinkami drewnianymi pomostami w bagnistym podmokłym terenie. Niestety w wielu miejscach pomosty są mocno zniszczone.  Po trzech kilometrach wychodzimy z lasu na rozległą, soczyście zieloną polanę , a przed nami budynek schroniska. Po przejściu około 6.5 kilometra i pokonaniu 350 m różnicy poziomów dotarliśmy do celu. Po odpoczynku, wypiciu herbaty i ewentualnym zjedzeniu posiłku ruszamy w drogę powrotną tą samą trasą.
Całość wyprawy to około 13 kilometrów do przejścia i czas około 5 godzin.