Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jagodna - nie tylko Pętla Singletrack (FOTO)

REGION. Chociaż stoi na niższym z dwóch jej szczytów od grudnia zeszłego roku, to dopiero w ten wtorek 8 września nastąpiło jej oficjalnie otwarcie. Formalnie więc wejście na wieżę widokową na Jagodnej w Górach Bystrzyckich jest usankcjonowane od niedawna, ale w praktyce przez ten rok nie jeden turystą to zaliczył. Jagodna należy do Korony Gór Polskich i posiada dwa szczyty – północny o wysokości 985 m.n p.m i południowy 977,2 m n.p.m. I to na tym południowym wierzchołku postawiono wieże o bardzo ciekawej konstrukcji. Jej budowa kosztowała niecały milion złotych. To doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie, zwłaszcza na panoramę Masywu Śnieżnika i Gór Orlickich.

Jagodna - nie tylko Pętla Singletrack (FOTO)

Odbudowa wieży widokowej na Jagodnej jest częścią polsko-czeskiego projektu pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – wschodnia część”, w ramach którego z unijnych środków powstało i ma powstać w Sudetach 11 podobnych obiektów do końca października 2020 roku – po stronie polskiej : na Orlicy, Czerńcu, Kłodzkiej Górze, Górze Guzowatej,Włodzickiej Górze, Słupieci, Jagodnej, oraz na czeskich szczytach: Velká Deštná, Feistův kopec, Šibeník, Vysoká Srbská.

W przypadku Jagodnej mowa jest o odbudowie, gdyż pierwsza 17-metrowa wieża stanęła na tym szczycie już w 1909 roku, a 30 lat później na jej miejscu wybudowano wieżę triangulacyjną, używana do pomiarów geodezyjnych. Niestety z tej budowli pozostały tylko ruiny.

Nowa wieża widokowa na Jagodnej ma 23 metry wysokości i wznosi się metrów ponad wierzchołki pobliskich drzew. Na 19 metrze znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, do której prowadzą spiralne schody z trzema pomostami spoczynkowymi. Obiekt wykonany jest w konstrukcji stalowo-drewnianej posadowionej na fundamencie na planie kwadratu o boku długości ponad 7 metrów.

Na wieżę widokową można dostać się pieszo, a od czerwca tego roku także na rowerze specjalną trasą rowerową Singletrack, która ma długość 15 km. My wybraliśmy wariant pierwszy.

Informacje praktyczne:

Na Jagodną możemy dojść niebieskim szlakiem z dwóch kierunków: spod schroniska Jagodna lub Przełęczy nad Porębą. Przy schronisku, zwłaszcza w weekendy jest bardzo tłoczno, więc wybieramy drugą możliwość. Do Przełęczy najlepiej dojechać drogą od Zieleńca , pozostałe są bardzo złej jakości. Od skrzyżowania jedziemy kawałek tzw Drogą Sudecką i parkujemy w pobliżu miejsca, gdzie szlak opuszcza szosę i skręca w lewo w leśną drogę. Do wieży widokowej, położonej na szczycie Jagodnej, mamy stąd 3 kilometry miejscami dość stromej drogi pod górę. Zajmie nam to trochę ponad godzinę. Na Jagodną można również wjechać rowerem.Tzw Pętla Jagodna prowadzi na szczyt z okolic schroniska. Wracamy tą samą drogą. Jadąc z powrotem możemy, po trzech kilometrach, zatrzymać się, na chwilę, przy zalewie na Orlicy. To bardzo malownicze miejsce.