Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

70 metrowa Sky Walk - będzie hit (FOTO, FILM)

To będzie najwyższa w Polsce "ścieżka w chmurach"i jedyna wieża widokowa tego typu w Europie, którą będzie można odwiedzić po zmroku. Ale to nie koniec atrakcji, o których będzie niżej... To cudo powstaje w Świeradowie Zdrój u podnóża góry Świeradowiec (1037 m n.p.m.) - budowę rozpoczęto w czerwcu 2020 roku, a finał prac przewidziano na wiosnę tego roku. Ci którzy byli u czeskich sąsiadów na wieży w Dolni Moravie, wiedzą już czego można się spodziewać, gdyż będzie to niemal identyczna Ścieżkach w Obłokach – ale tylko niemal. Podobieństwo naszej ścieżki nie jest przypadkowe - buduje ją ten sam czeski inwestor – Jiří Rulíšek, który zaprojektował i wybudował pierwowzór w Dolni Moravie. Koszt polskiej Sky Walk ma wynieść 40 mln złotych.

70 metrowa Sky Walk - będzie hit (FOTO, FILM)

Świeradowska Ścieżka w chmurach będzie liczyć 70 metrów wysokości, a górna platforma widokowa ma znajdować się na wysokości 55 metrów. Spacerowy trakt na szczyt wieży ma mieć długość 800 metrów i stanowić będzie ostatni etap 3 kilometrowej ścieżki dydaktycznej biegnącej przez las wokół wieży. Koncepcją całego tego projektu było, aby wieża widokowa została wkomponowana w las tak, żeby drzewa znajdowały się również we wnętrzu Sky Walk. W ten sposób wchodząc na wierzchołek wieży turyści poruszać będą się w koronach drzew i miejscami niemal 70 m nad ziemią.

Ale to nie jedyne atrakcje.
Na szczycie Ścieżki w obłokach znajdzie się łezka z siatki, na którą będą mogli wejść ci, którym nie zabraknie odwagi. Z kolei dla tych co smakują w jeszcze większej dawce adrenaliny przewidziano przeszklony pomost tuż ponad konarami drzew. Dla dzieci z kolei magnezem będzie zawieszony tzw. kokon pająka, do którego będzie można dostać się z trzech rożnych poziomów. Nie mniej ciekawie będzie samo zejście na dół. Dla najodważniejszych opcja zjazdu zdjeżalnią o długości 103 m i kącie nachylenia 29% na najniższy poziom. Jednak tym co wyróżni świeradowską wieżę od pozostałych w całej Europie to, że będzie możliwość zwiedzania jej po zmroku – aby móc obserwować przyrodę Gór Izerskich nocą np. oglądać nietoperze w podczerwieni.

Oprócz tego, że oświetlona wieża będzie czynna dla turystów w nocy, jako innowację przewidziano pomost, na którym będzie możliwość organizacji rożnych wydarzeń muzycznych.
Atutem Polskiej Sky Walk będzie fakt, że w porównaniu z innymi tego typu konstrukcjami wieżę tę celowo usytuowano bliżej miasta, a nie na szczycie góry, jak ma to miejsce w Czechach. W ten sposób ma być dostępna dla wszystkich, bo między miastem a szczytem Świeradowca, na której zbudowano wieżę jest niemal 500 metrów różnicy wysokości.

To położenie blisko miasta jednak stanie się przez rok od uruchomienia wieży zmorą dla turystów.
Świeradów-Zdrój nie od dziś boryka się z brakiem miejsc parkingowych, a dodatkowe dziesiątki tysięcy turystów, których się spodziewa miasto od otwarcia wieży, mogą doprowadzić do kompletnego zakorkowania miejscowości. Na pocieszenie należy dodać, że to  planowana jest budowa dodatkowych parkingów, które powstaną  w rok po uruchomieniu wieży.