Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Startuje Festiwal Filmowy w Złotoryi. Święto kina amatorskiego

ZŁOTORYJA.  Przemysław Bluszcz, Beata Zaborek-Sroka i Andrzej Kawecki będą oceniali w tym roku filmy walczące o nagrodę Złotego Samorodka, Festiwalu Filmowego, Święta filmu amatorskiego rozpoczynającego się dzisiaj.  – Zaczynamy finał festiwalu w piątek 29 września od godz. 14 prezentacjami animacji. Po przerwie, od godz. 17, zaprezentujemy filmy dokumentalne, a w sobotę od godz. 10 widzowie będą mogli obejrzeć filmy fabularne. Zapraszamy serdecznie na projekcje, które są bezpłatne – zachęca Zbigniew Gruszczyński, dyrektor festiwalu.

W tym roku do festiwalu zgłoszono aż 165 filmów !

Startuje Festiwal Filmowy w Złotoryi. Święto kina amatorskiego

Beata Zaborek-Sroka to filmoznawczyni i pedagożka teatru. Jest absolwentką pedagogiki filmu i teatru na Uniwersytecie Opolskim, filmoznawstwa w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz historii i kultury Żydów na Uniwersytecie Warszawskim. Wiedzę filmową uzupełniała na kursach „History of a american movies” w Los Angeles. Pracuje jako ekspertka filmowa w TVP. Zawodowo związana z Teatrem Rozmaitości, Filmoteką Narodową Instytutem Audiowizualnym i obecnie z Muzeum Polin. Jako filmoznawczyni specjalizuje się w filmach Hollywood i kinie Holokaustu. Autorka wielu projektów filmowych i teatralnych dla dzieci i dorosłych w Polsce i poza jej granicami.

Drugim jurorem będzie znany polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Przemysław Bluszcz. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1997 r. związał się z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie stworzył ponad 40 ról scenicznych (w tym niezapomnianego Benka Cygana w „Balladzie o Zakaczawiu”), za które był wielokrotnie nagradzany, a także dwukrotnie odznaczony. Od 2009 r. jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie.

Z kolei Andrzej Kawecki to historyk kina i kolekcjoner. Jest jednym z twórców festiwalu Święto Niemego Kina w Warszawie. Był w radzie naukowej projektu Filmoteka Szkolna przy PISF i radzie naukowej Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jest także współzałożycielem fundacji Nasza Filmoteka oraz autorem artykułów popularyzujących kino i filmowych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży (SZAFA i KLAPS). Prowadził w warszawskich kinach cykl „Oczami kobiet” oraz spotkania z reżyserami pn. „Wyznania Lunatyka” (kino Luna). Był ponadto współtwórcą filmu dokumentalnego „Kiedyś w Afryce”. Kolekcjonuje zabytki z dziedziny kinematografii i optyki (latarnie magiczne, projektory, stereoskopy, autochromy itp.), które sam restauruje.

Dodajmy, że w sobotę, w drugim dniu Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego Złoty Samorodek, już po projekcji wszystkich filmów odbędzie się spotkanie autorskie z Przemysławem Bluszczem. Początek o godz. 18, wstęp bezpłatny.

Powiązane wpisy