Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Radni wybrali Honorowych Obywateli. Niektórzy byli przeciw!

JAWOR. Na XXIX Sesji Rady Miasta, jaworscy radni przyjęli uchwały o nadaniu kolejnych tytułów Honorowego Obywatela Jawora. Uroczystość nadania tytułów odbędzie się tradycyjnie 11 listopada w dniu Św.Marcina patrona Jawora. Do grona 29 jaworzan obdarzonych tym wyjątkowym tytułem dołaczyli: śp. Jan KOBES i Waltraud SIMON. 

Radni wybrali Honorowych Obywateli. Niektórzy byli przeciw!

 O tytuł Honorowego Obywatela Jawora dla śp. Jana KOBESA wioskował Związek Rezerwistów i Weteranów Wojska Polskiego im. Tadeusza Kościuszki. I ta kandydatura wzbudziła u części radnych kontrowersje. Co prawda za przyjęciem uchwały zagłosowało 15 radnych ale przeciw było 4( Mateusz Sajdak, Roman Zawada, Michał Paprocki i Teresa Prokopek-Stępniak). Nieobecny był radny Andrzej Madej a Krzysztof Kowalczyk wciąż na "emigracji wewnetrznej".

Płk.Jan Stefan Kobes urodził się 10.12.1923 r. w m Łysiec. W czasie okupacji należał do organizacji młodzieżowej „Orlęta”, a następnie do formacji samoobrony, która pod patronatem AK miała za zadanie bronić polskiej ludności przed bojówkami ukraińskich nacjonalistów. 1.11.1944 r. wstąpił do Odrodzonego WP, skierowany do Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej na Majdanku k/Lublina, uczestnik walk frontowych. Służbę zawodową pełnił w jednostkach pancernych, którą zakończył 30.10.1957 r. na stanowisku dowódcy batalionu. Po przejściu do rezerwy pracował na różnych stanowiskach kierowniczych w administracji państwowej i samorządowej. Przez 12 lat z dużym powodzeniem i społecznym uznaniem kierował z własnej inicjatywy zorganizowanym Ośrodkiem Kształcenia Zawodowego. Ośrodek ten prowadził kursy doskonalące, przyuczał do zawodu, podnosił kwalifikacje na kursach mistrzowskich. Szkolił rocznie ok. 1500 osób, w tym wielu fachowców dla rolnictwa. Za działalność w zakresie oświaty dla dorosłych uzyskiwał wyróżnienia na szczeblu centralnym Związku Zakładów Doskonalenia Zawodowego. Po przejściu na emeryturę w 1983 r. prowadził szkołę nauki jazdy. ej pasji społecznikowskiej, zasługom w pracy zawodowej stał się autorytetem dla społeczności miasta i powiatu jaworskiego. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, złotymi medalami Za Zasługi dla Obronności Kraju i Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, a z okazji XX-lecia powstania ZWiRWP Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Zmarł w listopadzie 2020 roku.

Mniej kontrowersji było przy kandydaturze pani Waltraud SIMON zgłoszonej prez Arkadiusza Mułę- dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaworze. Tę kandydatura zaakceptowało 17 radnych a tylko dwoje wstrzymało się od głosowania.

Waltraud SIMON mieszka w Görlitz ale jest jaworzanką z urodzenia i  jest prezesem Fundacji Eriki Simon od lat angażuje się w pomoc dla Kościoła Pokoju w Jaworze. Odnowiła chrzcielnicę, duży ołtarz i ambonę. Przyczyniła się ona do sfinansowania dzwonów i przebudowania sali domu parafialnego.

Powiązane wpisy