Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Radwanicach wybudowano pałac kultury

RADWANICE. Dobiegła końca jedna z największych inwestycji w powiecie polkowickim. Po 2 latach Gmina Radwanice wybudowała dom kultury, którym nie powstydziłyby się duże miasta. Duży, nowoczesny obiekt ma salę teatralno-kinową i wielofunkcyjną z zapleczem gastronomicznym. Powstało samochodowe kino.
Nowoczesny budynek powstał w ramach projektu pn. „Rozwój oferty kulturalno-edukacyjnej na terenie Gminy Radwanice i Zagłębia Miedziowego poprzez utworzenie nowoczesnego Domu Kultury w Radwanicach”. Koszt budowy nie jest mały i wyniósł ponad 17 mln zł, ale ogromną większość inwestycji, czyli nieco ponad 12 mln zł, pokrywają pieniądze pozyskane przez gminę z Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Finansowe wsparcie z tego programu otrzymały tylko cztery samorządy Polsce. Gmina Radwanice znalazła się obok takich tuzów, jak zamek na Wawelu czy zamek w Malborku.

15 i 16 lica w godzinach 11.00-17.00 trwa tzw. Społeczny odbiór inwestycji. Obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom, gościom aby obejrzeli każdy zakątek domu kultury i wyrazili swoją opinię na temat obiektu i jego funkcjonalności. A swoje uwagi spostrzeżenia będą mogli opisać w specjalnie przygotowanym albumie...

W Radwanicach wybudowano pałac kultury

Dodajmy, że od 1 kwietnia Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach przekształcił się w... Dom Kultury. Taka była decyzja gminnych radnych po połączeniu GOK-u i biblioteki publicznej w jedną instytucję. Nowoczesny Dom Kultury ma powierzchnię ponad 1500 metrów kwadratowych.

Tu wszystko może zachwycić...

 Projektując bryłę obiektu, architekci ( Monika Jasińska (główny architekt),  Magdalena Radoła (główny konstruktor) wykorzystali lekki spadek działki w kierunku północno-zachodnim, sytuując na zboczu widownię wspomnianej sali widowiskowej. Dzięki wykorzystaniu ukształtowania terenu, po raz pierwszy zaprojektowano budynek bez barier dla osób niepełnosprawnych. Zapewniono im komfort dostępu bez potrzeby stosowania podnośników i wind ...

Z kolei udogodnieniem dla personelu jest pochylnia łączącą pomieszczenia zaplecza i salę widowiskową. Dzięki niej aktor może pokonać różnicę wysokości pomiędzy sceną, garderobami a głównym wejściem do budynku, bez problemu wejdzie na scenę, a po skończonym spektaklu uda się do foyer, żeby spotkać się z widownią .

Salę wyposażono ponadto w przesuwną ścianę, umożliwiającą otwarcie wnętrza na plac po drugiej stronie. Budynek przestaje być zamkniętą bryłą, zaciera się granica wnętrza z przestrzenią zewnętrzną. Przypadkowi przechodnie mogą być częścią spektaklu lub widownią. Powstaje otwarta przestrzeń kultury...Scena oczywiście z pełnym zapleczem sanitarnym i garderobami. Czarne deski i kulisy, profesjonalne reflektory, nagłośnienie i sala wygłuszona w taki sposób, żeby jak najlepiej rozchodził się w niej dźwięk. To również sala, która będzie służyła jako kino. W obiekcie o powierzchni blisko 2000 mkw. znajdują się sale dla dzieci i seniorów na wszelkiego rodzaju zajęcia kulturalne i ruchowe, biblioteka i czytelnia, sala ewentowa z zapleczem kuchennym, którą będzie można wynajmować na wszelkie imprezy i uroczystości. Znakomita również na szkolenia, bo w każdej chwili można ją podzielić na kilka mniejszych sal. Ponadto sanitariaty i pomieszczenia dla pracowników.

Zgodnie z zasadami budownictwa przyjaznego środowisku, od strony południowej i wschodniej zaprojektowano możliwie największą liczbę przeszkleń doświetlających pomieszczenia. Okna wyposażono w funkcję zmiennej przezierności, co pozoli kontrolować ilość światła wpadającego do środka. Dzięki temu możliwa była też całkowita rezygnacja z okien od strony północnej.

Na dachu zaplanowano panele fotowoltaiczne, a cały obiekt wyposażono w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W słowach wójta gminy Pawła PIWKO nie ma krzty przsady kiedy mówi, że to najnowocześniejszy obiekt kultury w Zagłębiu Miedziowym!

Powiązane wpisy