Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowice dbają o zabytki

POLKOWICE.  Kilkanaście milionów złotych trafi do samorządów Zagłębia Miedziowego w ramach Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Dzięki wsparciu uda się uratować wiele cennych obiektów na terenie gminy Polkowice. Każdego roku zwiększane są środki w programie dotacyjnym „Ochrona zabytków”. – Dzięki temu możemy ratować materialne pamiątki naszej historii. To historyczne środki, bo w skali ostatnich lat takich środków na zabytki nie przyznawano. To rekordowe kwoty dla Zagłębia Miedziowego. Mam nadzieję, że już niebawem ujrzymy efekty tych wszystkich prac – powiedział Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Premiera Rady Ministrów.

Polkowice dbają o zabytki

Gmina Polkowice otrzymała z Rządowego Programu Ochrony Zabytków 343 980 zł z przeznaczeniem na renowacje trzech obiektów na terenie miasta. Są to: konserwacja ołtarza Nauczania Marii z kaplicy św. Anny w kościele pw. św. Michała Archanioła, prace ratunkowe, konserwatorskie i restauratorskie przy obrazie Męczeństwo św. Sebastiana oraz przy obrazie Dziękczynnym z Chrystusem Panującym z kościoła pw. św. Michała Archanioła. Dodatkowo, kilkaset tysięcy złotych powędruje na zabezpieczenie zabytkowego terenu pocmentarnego w Kaźmierzowie oraz remont wieży kościoła pw. św. Bartłomieja w Jędrzychowie.

– Ja zawsze się cieszę z wizyt ministra Kubowa w Polkowicach, bo zazwyczaj wiążą się one z miłymi chwilami wręczania promes na różnego rodzaju inwestycje. Tym razem na wsparcie renowacji zabytków sakralnych i to zarówno w Polkowicach, jak i w dwóch naszych sołectwach – zaznacza burmistrz Łukasz Puźniecki. – Dbajmy o nasze dziedzictwo kulturowe. To ważne, abyśmy właśnie dzięki tym środkom pokazali, jak ważne są dla nas te obiekty. Cieszę się, że dzięki środkom rządowym po raz kolejny możemy wykonywać bardzo pozytywną i bardzo pożyteczną pracę na rzecz naszej lokalnej wspólnoty – dodaje włodarz Polkowic.

Środki rządowe przyznane na zabytki sakralne cieszą również polkowickich proboszczów. Ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz parafii św. Michała w Polkowicach przyznaje, że jego wspólnota od lat czekała na taką możliwość.

– Chodzi głównie o te obiekty, których renowacje dotychczas nie były realizowane. Niedawno wykonaliśmy za środki gminne remont bryły kościoła, ale te trzy obiekty wewnątrz: kaplica, ołtarz i obraz, czekały od lat na odnowę i powrót do świetności – podkreśla ks. dr Święcicki.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest wsparciem samorządów w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Kierowany jest on bezpośrednio do samorządów, a za ich pośrednictwem m.in. do wspólnot parafialnych. Przyznane środki można wykorzystać na prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Powiązane wpisy