Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rocznicę Cudu nad Wisłą uczcili pod pomnikiem marszałka

POLKOWICE. W 103. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, polkowiczanie złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, upamiętniając wszystkich, którzy oddali życie za wolność Rzeczpospolitej. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy miasta i powiatu polkowickiego.-  Mamy dzisiaj Święto Matki Boskiej Zielnej i 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą, gdzie nasze wojska zatrzymały nawałę bolszewicką – mówi Roman Rozmysłowski, radny rady Miejskiej w Polkowicach. – Znajdujemy się właśnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie już trzeci raz możemy się spotykać i świętować. Myślę, że to święto jest ważne dla wszystkich Polaków. To jest święto upamiętniające wydarzenie, gdzie cały naród bronił Ojczyzny. Obroniliśmy naszą wolność. Gdybyśmy nie odnieśli zwycięstwa, gdyby nie zmysł taktyczny, żołnierski Marszałka, jego generałów i żołnierzy, sądzę, że bylibyśmy w trudnej sytuacji jeżeli chodzi o Polskę .

Rocznicę Cudu nad Wisłą uczcili pod pomnikiem marszałka

15 sierpnia jest świętem kościelnym i państwowym zarazem. W Kościele rzymskokatolickim ten dzień to wspomnienie dogmatu wiary, którym jest wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. O święcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzonym na pamiątkę Bitwy warszawskiej z 1920 roku, wiedzą wszyscy. Uroczystość upamiętnia zwycięską dla wojsk polskich bitwę z bolszewikami, zwaną Cudem nad Wisłą. W opinii historyków wydarzenie to zdecydowało o zachowaniu niepodległości i uniemożliwiło rozprzestrzenianie się rewolucji.

Kwiaty składali przedstawiciele polkowickich samorządowców.

Władze Województwa Dolnośląskiego reprezentował rany Sejmiku Dolnośląskiego Piotr KARWAN: - Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze – na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy: umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności Ojczyźnie. Dziś składamy hołd wszystkim żołnierzom, którzy polegli w walkach o niepodległą Polskę. Kierujemy wyrazy szacunku do wszystkich weteranów i kombatantów, dziękując za niezłomną walkę o wolność i niepodległość oraz za miłość do Ojczyzny – powiedział Piotr KARWAN, radny Sejmiku Dolnośląskiego

– Jak zawsze w tego typu obchodach powinni tutaj być wszyscy – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – Wszystkie pokolenia, zarówno ci młodsi, jak i ci starsi. A to dlatego, że pamięć historyczna to jest coś czego nikt nam nie może odebrać. Coś, co powinniśmy zawsze pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Ci, którzy walczyli nad Wisłą już nie żyją, ale pamięć o nich zawsze jest w naszych sercach i myślę, że będzie trwała dalej.

Pod pomnikiem nie zabrakło także młodego pokolenia Polaków. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jest ważnym elementem tożsamości narodowej i patriotyzmu.

– Dla mnie, jako żołnierza dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, gdyż jestem po szkoleniu podstawowym, to święto jest ogromnie ważne – mówi Ewelina Gębara. – Ogromnie ważna jest pamięć o tym, co się działo w naszej historii i co może dziać się przyszłości, gdyż jak wiemy, historia lubi się powtarzać. Musimy wiedzieć, co dla nas jest ważne: dla nas jest ważna Polska, dla nas jest ważny nasz kraj. Musimy pamiętać, że jesteśmy Polakami. Nasi przodkowie walczyli o wolność i my też musimy teraz o tym pamiętać, żeby nie musieć o nią walczyć z bronią w ręku.

Po raz trzeci polkowiczanie mogli wziąć udział w święcie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który stoi w Polkowicach od 2020 roku.

Powiązane wpisy