Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Od dwóch lat wożą „od drzwi do drzwi”. Polkowiczanie zachwyceni tym projektem!

POLKOWICE.  310 tysięcy przejechanych kilometrów, 451 zarejestrowanych mieszkańców – to podsumowanie dwóch lat funkcjonowania „Polkowickiego Transportu Indywidualnego Door-To-Door”. – Działanie skierowane jest do osób wymagających wsparcia w zakresie mobilności, aby zaktywizować ich zarówno zawodowo jak i społecznie, ułatwić korzystanie z różnych dóbr, między innymi, kulturalnych – przypomina Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic.

Od dwóch lat wożą „od drzwi do drzwi”. Polkowiczanie zachwyceni tym projektem!

Wśród zgłaszających się do projektu najwięcej jest seniorów korzystających, czasem wielokrotnie, z przejazdów w celach zdrowotnych, m.in. na leczenie, rehabilitację czy wizyty lekarskie. Najczęściej były to kursy do Lubina, Głogowa, Nowej Soli, Zielonej Góry, Legnicy, Poznania, Wrocławia, Kudowy Zdroju oraz Ciechocinka. Realizacją projektu zajmuje się Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach.

– Zakupiliśmy na ten cel dwa nowe busy, dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami – mówi Tomasz Borkowski, dyrektor ZKM. – Taki bus może pomieścić ośmiu pasażerów. Nasi dyspozytorzy weryfikują osoby kwalifikujące się do skorzystania z usługi – dodaje.

Pełnoletni mieszkańcy naszej gminy korzystają z transportu indywidualnego „door-to-door” (z ang.: od drzwi do drzwi) od września 2021 roku. Przez rok projekt był finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Potem obowiązek ten przejęła gmina Polkowice na podstawie umowy na grant z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, i będzie go realizowała do 31 października tego roku.

Jak to wygląda w liczbach? Od września do grudnia 2021 roku było 713 wyjazdów, w których uczestniczyły 73 osoby. W 2022 roku zrealizowano 2646 kursów dla 220 osób, a od stycznia do sierpnia tego roku – 4266 kursów dla 290 osób.

– Przystąpienie do programu dającego możliwość korzystania z bezpłatnego dowozu czy to do szpitala, czy do innych placówek okazało się potrzebne – podsumowuje Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Będziemy kontynuować ten projekt w miarę możliwości finansowych. Jest to jeden z punktów wrześniowej sesji – dodaje.

Przypomnijmy, że projekt transportu indywidualnego „door-to-door” to realizacja jednej z obietnic wyborczych burmistrza Łukasza Puźnieckiego.

Powiązane wpisy