Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

XXIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina z udziałem Marszałek Sejmu (FOTO)

PRZEMKÓW. W Przemkowie (pow. polkowicki) odbyło się XXIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. W wydarzeniu udział wzięła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Dzisiaj jest wielkie święto pszczelarzy, ale też i winiarzy, to święto miodu i wina. Składamy gorące podziękowania pszczelarzom za miód, za to płynne złoto, ale także chylimy głowy w wielkim szacunku dla tych, którzy dbają o to, żebyśmy tego miodu mieli pod dostatkiem - powiedziała marszałek Witek.

XXIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina z udziałem Marszałek Sejmu (FOTO)

W wystąpieniu Marszałek Sejmu zaapelowała o kupowanie miodu tylko od polskich producentów. Przypomniała też o pasiekach sejmowych.

– Pamiętam takie lata, kiedy pszczół było mało i martwiliśmy się o to, że coś złego z nimi się dzieje. Wtedy wszyscy uświadamialiśmy sobie, że pszczoły to nie tylko miód i inne wyroby z niego wytwarzane. Pszczoły to przede wszystkim życie, bez pszczół nie byłoby życia. Dlatego trzeba je szanować, trzeba szanować pszczelarzy – podkreśliła Elżbieta Witek. – Dziękuję wszystkim pszczelarzom, wszystkim tym, którzy dbają o ten wspaniały miód i wszystko to, co pszczoły nam dają i służy naszemu zdrowiu . Polski parlament był pierwszą instytucją, która wprowadziła takie rozwiązanie. Dzisiaj bardzo wiele firm i przedsiębiorstw zakłada pasieki. To pokazuje, że Sejm może być dobrym wzorem dla innych – wskazała Elżbieta Witek.

- Święto bardzo, ale to bardzo udane. Frekwencyjnie bardzo duży sukces. Mnie osobiście najbardziej cieszy to, że jest duże zainteresowanie pszczelarzy. Mieliśmy w tym roku rekordową ilość miodów zgłoszonych do konkursu. To pokazuje, że święto rozwija się pszczelarsko, w przyszłym roku chcemy wdrożyć kilka nowych pomysłów, będzie to niespodzianka dla mieszkańców i naszych gości . Już wczoraj uchyliłem rąbka tajemnicy mówiąc, że tradycyjny główny Bieg po Miód odbywać się będzie na dystansie 20 km– podsumował burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak. - Cieszy mnie opinia zadowolonych mieszkańców Przemkowa i tysięcy gości z zewnątrz. Cieszy mnie, że wystawcy byli zadowoleni z organizacji imprezy i...obrotów na swoich stoiskach.

- Pszczoły są symbolem pracowitości i doskonałej współpracy, dzisiejsze Święto jak każdego roku zgromadziło tysiące odwiedzających gości niemal z całego Dolnego Śląska i okolic. Osobiście, jako mieszkaniec powiatu polkowickiego jestem dumny z tego, że to w Przemkowie mamy największe Święto Miodu i Wina, wierzę również w to, że w niedalekiej perspektywie dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu, na kolejne święta mieszkańcy naszego regionu przyjadą do Przemkowa Kolejami Dolnośląskimi - powiedział Piotr KARWAN, przewodniczący Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Dolnośląskim.

Podczas niedzielnej imprezy w Przemkowie swoje produkty zaprezentowało 150 wystawców, pszczelarzy i winiarzy z całej Polski. Na gości Święta Miodu i Wina czekały liczne stoiska rękodzielników i wytwórców produktów lokalnych. W ramach wydarzenia podsumowany został konkurs „Wzorowa Pasieka” i „Wzorowe Gospodarstwo Pasieczne” Dolnego Śląska w 2023 r. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze miody odmianowe. Medale i wyróżnienia wręczyła Marszałek Sejmu.

Aż 4 nagrody zdobył  Karol Iwasieczko  z Pasieki u Karola w Malujowicach. -  Pasiekę ponad 40 lat temu założył mój Tato, a ja jego obowiązki przejąłem w 2010 roku. Wcześniej gruntownie przygotowałem się do tej roli w 4 letnim Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli oraz na zagranicznych praktykach.  Produkcja prawdziwego miodu jest w całkowicie naturalna, dlatego nie zawiera on dodatków takich, jak np. syrop glukozowo-fruktozowy czy biały cukier. Odróżnienie miodu zupełnie sztucznego od prawdziwego jest stosunkowo proste, ponieważ ten pierwszy jest zwykle zbyt słodki, rzadki i zupełnie pozbawiony aromatu. Dlatego większość osób, które chociaż raz jadły prawdziwy miód, bez problemu wskaże ten fałszywy. Niestety, znacznie trudniej jest odróżnić miód prawdziwy od podrabianego. Głównie dlatego, że sposobów na fałszowanie miodu jest kilka: od karmienia pszczół wyłącznie białym cukrem do mieszania ich oryginalnego produktu z innymi substancjami. Dobrym sposobem jest sprawdzanie miodu ołówkiem. Jednak najlepszym wyjściem będzie zakup miodu od uczciwego pszczelarza.

Po części oficjalnej Marszałek Elżbieta Witek w towarzystwie zastępcy burmistrza Magdaleny Kani , Agnieszki Winnik-Kalemby, Przewodniczącej Rady Nadzorczej oraz Heleny Krupskiej - Prezes Zarządu Fundacji Polskiej Miedzi zwiedzała w stoiska wystawców znajdując czas na porozmawianie o miodzie i sprawach ważnych dla Polski. I chętnie kupowała miód .

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to jedno z największych i najpopularniejszych wydarzeń pszczelarskich w Polsce. Jest organizowane od 1999 r.

Fot.Zbigniew Jakubowski

Powiązane wpisy