Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przemoc to nie tabu

POWIAT POLKOWICKI.  Przedstawiciele szkół, przedszkoli, jednostek socjalnych i służb mundurowych rozmawiali dziś o przemocy wobec najmłodszych. To kolejne szkolenie dotykające problemów z jakimi boryka się dzisiejszy świat zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Przemoc to nie tabu

Przemoc może eskalować i w coraz większym stopniu zagrażać bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dziecka dlatego tak ważne jest, by we wczesnym stadium występowania zagrożenia potrafić prawidłowo reagować. Ta otwarta postawa na krzywdę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa i daje szansę na lepszą przyszłość. Może chronić zdrowie, a nawet życie dziecka!

Na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach zebrali się nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy szkół, przedszkoli, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele służb mundurowych i prawnicy czyli osoby, które z reguły są pierwszymi obserwującymi niepokojące symptomy przemocy wobec dzieci.

To zjawisko może występować w różnych formach i stopniach nasilenia. 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Krzywdzenia doświadczają najczęściej ze strony swoich rówieśników (66%) i bliskiej osoby dorosłej (32%). 26% młodych respondentów doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – to trzecia najczęściej wskazywana przez dzieci kategoria przemocy. Jak wynika z raportu najbardziej niepokoi dziś przemoc rówieśnicza i to potwierdzili także słuchacze dzisiejszego wykładu. W palcówkach oświaty powszechne stają się interwencje związane z przemocą słowną i hejtem w sieci czyli cyberprzemocą.

Uczestnicy poznali zasady rozmowy z dziećmi oraz dorosłymi, którzy są sprawcami przemocy.

- Często trafiają do nas dzieci, które niestety w swoim krótkim życiu zdążyły już doświadczyć przemocy. Wiemy, jak ważne jest podejście do takich dzieci, okazanie im troski i wsparcia oraz określenie właściwej formy pomocy. Kluczowe jest tu zaufanie.- wyjaśnia Agnieszka Woźniak, dyrektor PCPR Polkowice.

Warto także pamiętać o ogólnopolskim numerze 16 111 – to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, gdzie udzielane jest wsparcia. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem. 

przemoc to nie tabu

Powiązane wpisy