Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowiczanie dla eko-świata. Finał konkursu

POLKOWICE.  Dziesięć dwuosobowych zespołów wzięło udział w międzypokoleniowym konkursie naukowym „Babcia, dziadek, mama, tata – razem dla eko-świata”, zorganizowanym przez burmistrza Polkowic. Sześć najlepszych zostało nagrodzonych.

Polkowiczanie dla eko-świata. Finał konkursu

W konkursie były dwa etapy. W pierwszym uczestnicy (zespoły złożone z osoby powyżej 30. roku życia i dziecka w wieku od 6 do 14 lat) wypełniali testy, a w drugim – trzeba było w ciągu trzech minut podać jak najwięcej działań, jakie mogą podjąć osoby, rodziny czy gmina, żeby zapobiec zmianom klimatu.

– Zmiana klimatu jest już czymś oczywistym – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz ds. społecznych. – Bardzo zależy nam na tym, żeby wszyscy mieszkańcy, dorośli i dzieci, wiedzieli, co to takiego jest. Jak się do tego przygotować i jak temu przeciwdziałać. Każde działanie jest bardzo ważne, ponieważ przyczynia się do tego, że w naszej małej ojczyźnie, w gminie Polkowice, będzie żyło się lepiej.

O tym, że rywalizacja była na wyrównanym poziomie świadczy przebieg pierwszego etapu konkursu.

– Zdarzyło nam się, że dwie drużyny, trzy nawet miały równorzędną liczbę punktów i odpowiadały na dodatkowe pytania – wyjaśnia Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w urzędzie gminy. – Co jest ciekawe, drużyna, która przeszła etap dodatkowych pytań, zwyciężyła w konkursie.

Zwycięzcą został polkowicki duet – Edyta Duszeńko z synem Krystianem (w konkursie uczestniczył też jej mąż ze starszym synem).

– Przygotowywaliśmy się intensywnie przez kilka dni, uczyliśmy się razem, robiliśmy testy i wspieraliśmy się nawzajem – opowiada pani Edyta. – Emocje były wielkie. Bardzo dużo nauczyliśmy się o ekologii, pogłębiliśmy naszą wiedzę, a niektóre rzeczy zaczęliśmy nawet stosować na co dzień. Często nie zwracamy uwagi na rozwiązania, jakie stosowane są w Polkowicach i w naszej gminie, na przykład, że mamy parki kieszonkowe, że są hulajnogi, rowery miejskie i coraz więcej ludzi z nich korzysta. Tak samo jak z komunikacji miejskiej, my też z niej często korzystamy. Coraz więcej osób sadzi drzewa koło domów czy zbiera deszczówkę do podlewania ogródków. Zaczynamy to coraz bardziej dostrzegać – dodaje.

Nagrodą za zajęcie pierwszego i drugiego miejsca była, dla każdego członka zespołu, hulajnoga elektryczna. Każdy ze zdobywców trzeciego i czwartego miejsca otrzymał po zegarku typu smartband, a piątego i szóstego – po powerbanku solarnym.

Konkurs odbył się w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”, dofinansowany jest z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Wcześniej zorganizowany został konkurs promujący idee recyklingu, wtórne wykorzystanie tkanin i innych elementów.

Powiązane wpisy