Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jest umowa na budowę światłowodu

POLKOWICE.  Prace mają potrwać 18 miesięcy, a wartość zadania sięga 4,5 miliona złotych. Dziś podpisana została umowa na budowę światłowodu, który umożliwi przyłączenie do sieci dwóch obszarów na terenie Polkowic i sześciu sołectw.

Jest umowa na budowę światłowodu

To pierwszy etap dużego zadania obejmujący doprowadzenie światłowodu do Biedrzychowej, Dąbrowej, Komornik, Pieszkowic, Tarnówka i Żelaznego Mostu oraz części osiedla Polanka i ulicy Wojska Polskiego w Polkowicach. To na niej właśnie rozpocznie się inwestycja.

– Taka usługa powinna być w gminie Polkowice od wielu, wielu lat powszechnym standardem, a wiemy, że tak nie było – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki i przypomina: – Dostęp, zwłaszcza na obszarach wiejskich, był szczególnie utrudniony. Stąd decyzja, aby rozpocząć budowę światłowodu i cieszę się, że miałem dziś przyjemność podpisać umowę dotyczącą tej inwestycji. Życzę inwestorowi, aby prace przebiegały w jak najszybszym tempie i dziękuję wszystkim zaangażowanym w tej projekt.

– W wieloletniej prognozie finansowej zostały zaplanowane środki na drugi etap, żeby wszyscy mieszkańcy gminy mieli dostęp do szybkiego internetu – dodaje radny miejski Roman Rozmysłowski, jeden z inicjatorów działań związanych z całym przedsięwzięciem.

Budowana sieć światłowodowa jest częścią strategii rozwoju gminy.

– Posłuży nie tylko do dostarczania usług szerokopasmowych, takich jak internet, ale także do samozarządzania gminy, między innymi, do rozwoju usług Smart City, monitoringu miejskiego i ogólnie usług telekomunikacyjnych – wymienia Roman Przydatek, pełnomocnik burmistrza ds. telekomunikacji, koordynator szerokopasmowy.

Wykonawcą projektu i budowy sieci światłowodowej jest firma z Poznania.

– W czasie majówki ładujemy akumulatory i od poniedziałku zabieramy się do pracy – zapowiada Jakub Ziętek z zarządu firmy NDS System.

Realizacja pierwszego etapu zadania ma potrwać osiemnaście miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy, a jego wartość sięga 4,5 miliona złotych.

Powiązane wpisy