Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Filmowe eldorado

ZŁOTORYJA. Pandemia koronawirusa jest bardzo kulturotwórcza – można by pomyśleć, patrząc na liczbę filmów zgłoszonych do tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego „Złoty Samorodek”, który od kilku lat odbywa się w Złotoryi. Jest ich trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym! Ponoć co jeden to lepszy. A termin zgłoszeń upływa dopiero za 2 tygodnie. – W najśmielszych marzeniach nie sądziłem, że nasz festiwal po zaledwie 6 latach zyska taką popularność i tak nam obrodzi filmami jak w tym roku – uśmiecha się Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, który organizuje tę ogólnopolską imprezę kinową.

Filmowe eldorado

Jak dotąd napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Nadesłano już ponad 90 filmów, w tym: 35 fabularnych, 36 dokumentalnych i 21 animowanych. To prawie 3 razy więcej niż podczas poprzedniej edycji festiwalu. A to jeszcze wcale nie musi być koniec, bo termin nadsyłania filmów na Złoty Samorodek 2021 kończy się 31 lipca.

– Dominują produkcje o tematyce społecznej dotyczące różnych sytuacji i wydarzeń w otaczającej nas rzeczywistości. Ponadto są też filmy przedstawiające życie współczesnych seniorów, kilka filmów o walorach przyrodniczo-rekreacyjnych, a także filmy historyczne i poruszające tematy wiary i religii. Znaczną grupę stanowią filmy sensacyjne, czasami na pograniczu science fiction, ze znanymi polskimi aktorami. Nie brakuje także ciekawych filmów prezentujących młodzieżowe wizje współczesnych zachowań i sytuacji, które dotyczą ściśle tej grupy społecznej – tłumaczy Gruszczyński.

Dyrektor podkreśla duży skok jakościowy, jaki się dokonał w porównaniu z pierwszymi edycjami festiwalu. – Dostajemy coraz bardziej profesjonalne zgłoszenia. Tę różnicę bardzo wyraźnie widać np. przy filmach animowanych, gdzie technika wykonania zaskoczyć może nawet malkontentów – zapewnia.

Aktualnie ma miejsce preselekcja nadesłanych filmów. Tylko część z nich może się zakwalifikować dalej, do ścisłej fazy konkursowej, więc jurorów czeka niełatwe zadanie. Finałowa część 6. edycji festiwalu ma się odbyć od 1 do 3 października.

Powiązane wpisy