Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Dwa kierunki studiów pod patronatem KGHM

LUBIN. Geoinformatyka oraz geodezja i kartografia to dwa politechniczne kierunki studiów, które swoim patronatem objęła firma KGHM Polska Miedź. Umowa zakłada m.in. organizację praktyk studenckich i wspólne opracowanie programów nauczania.

Dwa kierunki studiów pod patronatem KGHM

Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A.

– Dzisiejsza umowa wpisuje się w strategię rozwoju naszej uczelni, w której założyliśmy m.in. wzmocnienie partnerstw z otoczeniem gospodarczym. Porozumienie z firmą KGHM o umożliwi studentom i doktorantom Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii zdobywanie tak ważnego doświadczenia zawodowego poza uczelnią i dodatkowo zagwarantuje im bliski kontakt z nowoczesnymi technologiami – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Patronatem objęte zostały studia stacjonarne I stopnia na kierunku geoinformatyka oraz studia stacjonarne I i II stopnia na kierunku geodezja i kartografia. Oba kierunki prowadzone są na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

Umowa zakłada m.in. wspólne opracowanie programów studiów na obu kierunkach, organizację praktyk studenckich oraz współpracę badawczo-rozwojową i dydaktyczną w obszarze nowoczesnych technologii w geodezji i kartografii oraz geoinformatyce. Firma zobowiązała się także do pomocy w organizacji dydaktycznych zajęć terenowych dla studentów w centrali i oddziałach KGHM.

– KGHM jest innowacyjną firmą, dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że takie ośrodki badawczo-naukowe jak Politechnika Wrocławska, również mają takie nowoczesne podejście. Umowa otwiera nam szereg nowych możliwości. Od konsultowania nowych programów studiów, poprzez proponowanie kierunków współpracy badawczo-rozwojowej w obszarach nowoczesnych technologii, geodezji i kartografii oraz geoinformatyce. Co docelowo ma sprawić, że do naszych oddziałów trafi wykwalifikowana kadra i będzie stanowić o sile miedziowego giganta - powiedział Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A.

Geoinformatyka to studia uruchomione w 2021 r. na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę m.in. geodezji i kartografii, geologii, geofizyki, a także, w zależności od wybranej specjalności: geomechaniki, geoinżynierii lub inżynierii surowców naturalnych.

Inżynierowie z dyplomem geoinformatyka mogą myśleć o pracy m.in. w branżach związanych z poszukiwaniem, oceną potencjału i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, w geoinżynierii czy w organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym.

Z kolei geodezja i kartografia to szeroka dyscyplina naukowo-techniczna, obejmująca swoim zakresem pozyskiwanie, przetwarzanie i wizualizację danych przestrzennych na potrzeby procesów inwestycyjnych, gospodarki przestrzennej, zarządzania nieruchomościami, ochrony środowiska i innych dziedzin.

W trakcie nauki studenci korzystają z profesjonalnego sprzętu geodezyjnego oraz zaawansowanego oprogramowania. Po studiach mogą pracować m.in. w przedsiębiorstwach geodezyjnych i kartograficznych, działach mierniczych w zakładach górniczych lub przedsiębiorstwach geoinformatycznych świadczących usługi z zakresu fotogrametrii, teledetekcji i skanowania laserowego.

Powiązane wpisy