Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

grafiki na wydarzenie LSSE 06 202411

Przemoc to nie tabu

POWIAT POLKOWICKI.  Przedstawiciele szkół, przedszkoli, jednostek socjalnych i służb mundurowych rozmawiali dziś o przemocy wobec najmłodszych. To kolejne szkolenie dotykające problemów z jakimi boryka się dzisiejszy świat zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Przemoc to nie tabu

Przemoc może eskalować i w coraz większym stopniu zagrażać bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dziecka dlatego tak ważne jest, by we wczesnym stadium występowania zagrożenia potrafić prawidłowo reagować. Ta otwarta postawa na krzywdę przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa i daje szansę na lepszą przyszłość. Może chronić zdrowie, a nawet życie dziecka!

Na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Polkowicach zebrali się nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy szkół, przedszkoli, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele służb mundurowych i prawnicy czyli osoby, które z reguły są pierwszymi obserwującymi niepokojące symptomy przemocy wobec dzieci.

To zjawisko może występować w różnych formach i stopniach nasilenia. 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Krzywdzenia doświadczają najczęściej ze strony swoich rówieśników (66%) i bliskiej osoby dorosłej (32%). 26% młodych respondentów doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego – to trzecia najczęściej wskazywana przez dzieci kategoria przemocy. Jak wynika z raportu najbardziej niepokoi dziś przemoc rówieśnicza i to potwierdzili także słuchacze dzisiejszego wykładu. W palcówkach oświaty powszechne stają się interwencje związane z przemocą słowną i hejtem w sieci czyli cyberprzemocą.

Uczestnicy poznali zasady rozmowy z dziećmi oraz dorosłymi, którzy są sprawcami przemocy.

- Często trafiają do nas dzieci, które niestety w swoim krótkim życiu zdążyły już doświadczyć przemocy. Wiemy, jak ważne jest podejście do takich dzieci, okazanie im troski i wsparcia oraz określenie właściwej formy pomocy. Kluczowe jest tu zaufanie.- wyjaśnia Agnieszka Woźniak, dyrektor PCPR Polkowice.

Warto także pamiętać o ogólnopolskim numerze 16 111 – to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, gdzie udzielane jest wsparcia. Telefon jest anonimowy i bezpłatny, działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Dzieci mogą porozmawiać o wszystkim: o przyjaźni, miłości, dojrzewaniu, kontaktach z rodzicami, rodzeństwem, problemach w szkole czy emocjach, których doświadczają. Gdy czują się dyskryminowane, kiedy doświadczają przemocy lub są jej świadkiem. 

przemoc to nie tabu

Powiązane wpisy