Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Z dwóch skrzyżowań zrobi się jedno – bezpieczniejsze

ZŁOTORYJA.  Miasto chce przebudować skrzyżowanie ul. Legnickiej z ul. Władysława Broniewskiego oraz sąsiedni zjazd w kierunku strefy gospodarczej i stacji paliw. Magistrat szuka projektanta, który przygotuje niezbędną dokumentację projektowo-kosztorysową. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie oraz usprawnić przejazd główną trasą prowadzącą przez Złotoryję.

Z dwóch skrzyżowań zrobi się jedno – bezpieczniejsze

Nie – tym razem to nie będzie rondo. Pomysł jest jednak dość ciekawy, bo z dwóch skrzyżowań miałoby powstać jedno. Wiązałoby się to z przesunięciem wlotu z Legnickiej w Broniewskiego o 50 m w stronę centrum miasta (fragment nowej drogi przeciąłby trawnik). Wyjazd z osiedla znalazłby się wtedy na jednej wysokości ze zjazdem z Legnickiej w kierunku Vitbisu, dwóch stacji paliw i terenów przemysłowych. Z kolei miejsce, gdzie obecnie kończy się ul. Broniewskiego, zostałoby zagrodzone od strony Legnickiej, dzięki czemu powstałby plac, który można by wykorzystać np. na parking lub usługi.

Złotoryjski ratusz stoi na stanowisku, że połączenie dwóch skrzyżowań w jedno rozwiązałaby kilka problemów komunikacyjnych występujących w tym miejscu obecnie. Przede wszystkim przebudowany zostałby ok. 100-metrowej długości odcinek ul. Legnickiej, na której mogłoby powstać dodatkowe pasy ruchu (zjazdowe i włączające). To pozwoliłoby na udrożnienie ruchu tranzytowego na Legnickiej i ograniczyło ryzyko kolizji, których w tej chwili nie brakuje.

W obrębie jednego większego skrzyżowania łatwiej byłoby również poprowadzić w taki sposób ruch pieszy, by odpowiadał zasadom bezpieczeństwa. Przejścia zostałyby doświetlone dodatkowymi LED-owymi latarniami. Prowadziłyby do nich chodniki. W okolice nowej krzyżówki przesunięte zostałyby także przystanki autobusowe, które obecnie znajdują się dalej w kierunku Legnicy. Dojście do nich stałoby się również bezpieczniejsze, dzięki nowym chodnikom wzdłuż Legnickiej.

Projektant będzie musiał uwzględnić również montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz elementów małej architektury (w tym ławek i koszy na śmieci), zagospodarowanie terenów przyległych (także pod parkingi) oraz przebudowę kanalizacji deszczowej.

Urząd Miejski w Złotoryi czeka na zgłoszenia projektantów do 6 maja. Inwestycja będzie musiała być wykonana we współpracy z samorządem województwa, do którego należy ul. Legnicka na tym odcinku.

Przypomnijmy, że wcześniej powinien być przebudowany i przedłużony do mostu na Kaczawie stary i mocno zdegradowany chodnik wzdłuż Legnickiej. Powstanie tu ciąg pieszo-rowerowy z równą nawierzchnią bitumiczną i bezpiecznymi przejazdami. Miasto zleciło przygotowanie projektu tej inwestycji, który jest niezbędny do starania się o dofinansowanie z zewnątrz. Dokumentacja projektowa jest już prawie gotowa.

Powiązane wpisy