Najnowocześniejszy ITPOK w Polsce (FOTO)
KONIN. Samorządowcy, członkowie i przedstawiciele Związku Pracodawców Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pracowników jednostek samorządowych , łącznie kilkadziesiąt osób wzięło udział w studyjnej wizycie w jednej z najnowocześniejszych w Polsce instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK) w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie.
Uczestnicy odwiedzili nowoczesną instalację, która od grudnia 2015 r. produkuje prąd i ciepło z 94 tys. ton odpadów rocznie wytwarzanych przez mieszkańców Konina i 36 gmin partnerskich w regionie. Wizytowano najważniejsze części zakładu, w tym hermetyczną halę rozładunkową i bunkier na odpady oraz sterownię. Zaprezentowano cały proces funkcjonowania instalacji, począwszy od dostaw, aż po wieloetapowy system oczyszczanie spalin oraz produkcję prądu i ciepła. Mieszkańcy mogli przekonać się osobiście, że wokół obiektu nie czuć żadnych uciążliwych zapachów.
– System podciśnienia skutecznie zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz instalacji. Przed rozpoczęciem inwestycji mieszkańcy mieli sporo pytań, wątpliwości i obaw. Ostatnie 7 lat funkcjonowania zakładu pokazało, że nie było się czego bać. Instalacja w sposób bezpieczny dla otoczenia i środowiska zagospodarowuje odpady oraz produkuje energię dla mieszkańców – mówi Elżbieta Streker-Dembińska Dyrektor Techniczna zakładu.
Roman ROZMYSŁOWSKI, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach nie krył wrażenia dla konińskiego zakładu: - Naszz subregion lada moment stanie przed dylematem co dalej z rosnącymi na składowiskach odpadach? Mam wrażenie, że Dolny Śląsk został daleko za innymi regionami w Polsce. Na własne oczy przekonaliśmy się, że można wybudowac coś nowoczesnego, bezpiecznego, coś rozwiązującego problem odpadów i zarazem coś wyciskająego ze smieci ostatni grosz.
Podczas wizyty można było się przekonać nie tylko o bezpośrednich zaletach tego typu obiektu -dodajmy obiektu , którego NIE MA na całym Dolnym Śląsku. Mieszkańcy Konina ponoszą niższe niż na naszym terenie opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych, z których ponadto wytwarza się ciepło, którego cena analogicznie jest także niższa... Koniński ITPOK daje miastu nie tylko ciepło, ale i sprzedaje wytwarzaną energię. Ale to nie wszystko. Zakład wypracowuje gigantyczny zysk i tylko w ub. roku ponad 5 milionów złotych zasiliło kase miasta a stad popłynęło m.in. do miejscowych klubów sportowych.
Motorem inwestycji w Koninie był...prezydent miasta, które inwestycję wartą 8 lat temu ponad 400 mln zł, wsparł kredytem z Funduszu Ochrony Środowiska. Dzisiaj tego typu obiekt kosztowałby lekko licząc 1 miliard złotych.
Czy taka inwestycja miałaby szanse powstać na terenie b. województwa legnickiego? Do tematu wrócimy.
Fot. Zbigniew Jakubowski