Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W Miłogostowicach wyremontują drogę powiatową (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. W czwartkowe przedpołudnie w siedzibie Starostwa Powiatowego podpisano umowę z wykonawcą le inwestycja rozpocznie się dopiero w...2025 roku. Mowa o drodze powiatowej nr 1250D znajdującej się terenie gmin Kunice i Miłkowice i stanowiącej połączenie komunikacyjne dla transportu kołowego pomiędzy miejscowościami Miłogostowice i Dobrzejów, a w dalszym ciągu połączenie z miastem Legnica. 3,5-kilometrowy odcinek drogi zostanie zmodernizowany za kwotę 7 mln zł, a dofinansowanie z Polskiego Ładu wyniosło niemal 4,6 mln zł. W kosztach inwestycji partycypują gminy Kunice i w niewielkim stopniu Miłkowice.

Otwarcie parku w Rogowie Legnickim (FOTO)

PROCHOWICE. Z udziałem posła Tadeusza SAMBORSKIEGO, władz Powiatu Legnickiego ze starostami: Janiną MAZUR i Adamem BABUŚKA, burmistrz miasta i gminy Prochowice Alicją SIELICKĄ, byłą przewodniczącą Rady Marią MAĆKOWIAK i obecnymi wiceprzewodniczącymi: Małgorzatą CHMIELEWSKĄ i Jadwigą LESZCZYŃSKĄ , radnymi obecnymi i radnymi minionej kadencji, Pawłem WECHTĄ pełnomocnikiem zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, sołtysami, przedstawicielami służb mundurowych i duchowieństwa oraz radnymi Powiatu Legnickiego i delegacjami Kola Gospodyń Wiejskich z Rogowa i Kwiatkowic w środowe południe nastąpiło uroczyste otwarcie zrewitalizowanego parku w Rogowie Legnickim.

- Nazwa zadania inwestycyjnego brzmiała połączenie głównych tras rowerowych Krainy Łęgów Odrzańskich – Rowerowego „Szlaku Odry” z Dolnośląską Autostradą Rowerową wraz z budową infrastruktury turystycznej i edukacji przyrodniczej i była bardzo poważna - mówiła Alicja SIELICKA, burmistrz Prochowic.- Założeniem tej inwestycji było przywrócenie do życia pięknego parku założonego w stylu angielskim, potem ,w połowie XIX wieku został przekonfigurowany i przebudowany ale był wciąż urokliwym miejscem. To magiczne miejsce na mapie Prochowic i nie dlatego, że Rogów Legnicki to rodzinne miejsce moje, mojej siostry czy posła Samborskiego. To magiczne miejsce da wielu pokoleń mieszkańców Rogowa , Kwiatkowic, Kawic czy Prochowic, którzy odwiedzali to miejsce. Kilka lat temu wspólnie z radnymi postanowiliśmy przywrócić dawną świetność tego miejsca. I to już się udało chociaż to dopiero początek wielkiej rewitalizacji parku w Rogowie Legnickim.

Inwestują w drogi powiatowe w gminie Krotoszyce (FOTO)

KROTOSZYCE. Nie słabnie tempo inwestycji drogowych w gminie Krotoszyce realizowanych przez Powiat Legnicki. Przyjrzeliśmy się strategicznym inwestycjom , których wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane z Wrocławia. Droga w Duninie już jest wykonana i przypomina...c najmniej drogę ekspresową. Natomiast trwa wciąż inwestycja w Winnicy. Tam modernizowany jest długi odcinek drogi powiatowej od serca wsi w kierunku na Słup w gminie Męcinka. 

W Gniewomirowicach szpital na finiszu (FOTO)

MIŁKOWICE. Zaledwie kilka kilometrów od administracyjnej granicy Legnicy( kierunek na Chojnów) powstaje wznoszony od podstaw szpital. Zakończenie budowy szpitala zaplanowano na 31 grudnia 2024 roku, inwestorem jest firma Medica S.J. W szpitalu w Gniewomirowicach ma powstać oddział urologiczny i operacyjny. Łącznie będą 4 sale operacyjne. Na otwarciu szpitala skorzystają pacjenci i ...gmina Miłkowice. Wszystko wskazuje, ze w pobliżu będzie budowany kolejny szpital...

Camping reaktywacja w Legnickim Polu (FOTO)

LEGNICKIE POLE.  Gmina Legnickie Pole w niedzielne popołudnie obwieściła finał kolejnej, bardzo ważnej inwestycji. Budowa nowego, całorocznego pola campingowego w Legnickim Polu dobiegła końca. Wartość inwestycji to 6 381 152,59 zł, a dofinansowanie Polskiego Ładu 4 940 000,00 zł . Co jest godne podkreślenia to fakt, że rzetelnym wykonawcą Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Legnickie Pole Sp. Z o.o. Całość prac została sfinansowana w 80% z pozyskanej dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład. - To jest kemping na europejską miarę. Piękne "okoliczności przyrody" pośród których znajdują się całoroczne, nowoczesne domki, do tego pole namiotowe i miejsce dla turystów podróżujących kamperami - mówił podczas otwarcia Rafał PLEZIA, wójt gminy Legnickie Pole. - Ten camping to symbol zmian jakie zachodzą od kilku lat w gminie Legnickie Pole... 

Inwestycyjny boom w Chojnowie

CHOJNÓW.  Chojnów przechodzi obecnie okres intensywnych przemian infrastrukturalnych. Liczne inwestycje realizowane na terenie miasta mają na celu nie tylko poprawę jakości życia jego mieszkańców, ale także zwiększenie atrakcyjności turystycznej oraz gospodarczej.

Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym projektom, które aktualnie są realizowane w mieście nad Skorą.

Jezioro Kunickie jest już dotleniane (FOTO)

POWIAT LEGNICKI.  Podczas upałów temperatura wody dochodzi nawet do 27 stopni. Pięć metrów głębiej jest zaledwie o 2 stopnie niższa: – Ryba, która jest zimnolubna została wypchnięta do warstwy powierzchniowej, co spowodowało śnięcie – tłumaczy Krzysztof SADOWSKI, prezes Polskiego Związku Wędkarskiej Okręg Legnica. - I wtedy występuje zjawisku przyduchy...

To tzw. przyducha. Pojawia się wtedy, gdy w jeziorze na skutek wysokich temperatur gwałtownie spada zawartość tlenu. Szans na uratowanie życia w jeziorze jest bardzo mało... 

LSSE zalesi gminę Prochowice

POWIAT LEGNICKI. Legnica Specjalna Strefa Ekonomiczna kontynuuje akcję „Rośnij razem z nami” !  Po akcji zalesienia terenów w Mrozowie k. Miękini tym razem nasadzenia  nowych drzew zrealizowane będą w gminie Prochowice. Podczas spotkania w Starostwie Powiat Legnicki omówiono szczegóły kolejnej współpracy . Zapowiada się imponująco...-  Pierwszy las Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej został zasadzony na terenie powiatu średzkiego, teraz czas na bijące serce LSSE, czyli powiat legnicki. Bardzo się cieszę, że pan starosta, Adam Babuśka, pani wicestarosta, Janina Mazur, oraz pani burmistrz Prochowic, Alicja Sielicka, zechcieli włączyć się do naszej akcji. Wierzę, że efekty będziemy mogli podziwiać już jesienią, ale dzisiaj oficjalnie ogłaszamy zasadzenie drugiego lasu Legnickiej Strefy, tym razem w gminie Prochowice – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kolejne nowe drogi na terenie gminy

GMINA CHOJNÓW. Dokonano oficjalnego zakończenia robót na kolejnych drogach gminnych w Goliszowie i Niedźwiedzicach. W odbiorze wziął udział Wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz, Zastępca Wójta Radosław Lipa, Radny Gminy Chojnów Radosław Hejduk, Radny Gminy Chojnów Marcin Janczak, Sołtys Goliszowa Ryszard Dulik, Sołtys Niedźwiedzic Józef Przyłucki, wykonawca robót – Józef Potocki oraz pracownicy Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Gminy Chojnów.

AURO Automation & Robotics z kolejną decyzją o wsparciu od LSSE S.A.

LEGNICKIE POLE.   Prężnie rozwijająca się w automatyce i robotyce firma AURO Automation & Robotics otrzymała decyzję o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki temu przedsiębiorstwo zwiększy zdolności produkcyjne funkcjonującego w Legnickim Polu zakładu. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2024 roku.

Stadion Orkana gotowy na A-klasę (FOTO)

SZCZEDRZYKOWICE. Piłkarska reaktywacja Orkana Szczedrzykowice stała się faktem. Piłkarze Władysława MOROCHA z impetem wjeźdźają z B-klasowego świata na salony A-klasy. I co jest godne odnotowania i podkreślania, równocześnie dzięki wsparciu gminy Prochowice kompletne przeobrażenie przeszedł kameralny stadion Orkana . Jak się wydaje współpraca burmistrz Alicji SIELICKIEJ i przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Sebastiana SIWONIA jest już na starcie nowej kadencji bardzo owocna i odczują to kluby sportowe...

Dzień Otwarty w Klubie Senior+ w Prochowicach

PROCHOWICE. 28 maja 2024 (wtorek) Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka, Miejsko-Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej, Klub Senior+ oraz Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają wszystkich zainteresowanych za Dzień Otwarty w Klubie Senior+ w Prochowicach. Wydarzenie potrwa od godz. 12.00 do godz. 17.00. W programie „Dnia Otwartego” zaplanowane jest oficjalne otwarcie placówki, które nastąpi około godziny 13.00, a także zwiedzanie obiektu .

Zrealizowano inwestycję drogową w gminie Legnickie Pole (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. W miejscowości Gniewomierz (gm. Legnickie Pole) nastąpił odbiór końcowy zadania pn.: „ Budowa przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej nr 2176D w m. Gniewomierz”. Udział w wydarzeniu wzięli: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński, Dyrektor Wydziału Dróg i Mostów Wojciech Cichoń wraz z pracownikami.

Startuje Chojnowski Budżet Obywatelski

CHOJNÓW. Już tylko do piątku, 17 maja, Urząd Miejski przyjmuje zgłoszenia do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Aby zgłosić projekt, prosimy o wypełnienie Formularza zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego na 2024 r. dostępnego na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.chojnow.eu. W zakładce Budżet Obywatelski.

Chojnów sprzedaje grunty pod budownictwo mieszkaniowe. I nie tylko mieszkaniowe

CHOJNÓW. Chojnów a właściwie pracownicy Urzędu Miasta nie zwalniają tempa prac przygotowują kolejne nieruchomości gruntowe bądź zabudowane do sprzedaży. - Miasto rozwija się, przybywa nowych mieszkańców , którzy wybierają nasze miasto  ceniąc sobie jego funkcjonalność- mówi burmistrz Chojnowa Jan SERKIES. - Dlatego w ofercie nowe miejsca pod budownictwo mieszkaniowe ale i obiekty komercyjne tzw. nie uciążłiwe . Stawiamy na rozwój budownictwa mieszkaniowego  w Chojnowie. 

Droga Lubin-Prochowice-Wrocław będzie przebudowana. Czas na konsultacje

PROCHOWICE. Czwartkowe spotkanie  w Miękini, rozpoczęło  drugą turę spotkań informacyjnych w sprawie wariantów przebudowy DK94 i DK36 na odcinku pomiędzy Wrocławiem -Prochowicami - a Lubinem. Przedstawiono i omówiono  proponowane warianty przebiegu drogi krajowej nr 36 i 94 na odcinku Wrocław – Lubin, przyjęte do dalszych analiz. 13 maja w poniedziałek odbędzie się podobne spotkanie w Osieku, a 15 maja szczegóły inwestycji poznają mieszkańcy miasta i gminy Prochowice.

Kolejnym etapem inwestycji będzie uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.  Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 2,5 mld zł. Przebudowa trasy z Wrocławia do Lubina ma zostać zrealizowana systemem zaprojektuj i wybuduj w okresie 6 lat. Termin realizacji ma być powiązany z planowaną rozbudową autostrady A4.

Jan Serkies 5.kadencję rządzić będzie Chojnowem

CHOJNÓW. „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. 15 radnych 7 maja 2024 roku, z rąk wiceprzewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Stanisława Burego, odebrało zaświadczenia o wyborze i złożyło uroczyste ślubowanie podczas I sesji Rady Miejskiej Chojnowa kadencji 2024-2029:
BARNA Danuta , CZAPSKA Krystyna, CZARNY Artur, KAMIEŃ Rafał, KOPACKI Ryszard, KOWALCZYK Mariusz, KULCZYC Piotr, KUŁACZ Barbara, ŁUKASZEWSKI Marek, MATUSZEWSKI Andrzej, MATYS Szymon, PTAK Łukasz, SKOWROŃSKI Jan, SZABAN Bona , SZCZEPANOWSKA Małgorzata.

Rafał Plezia na czele gminy Legnickie Pole

LEGNICKIE POLE. Odbyła się I sesja Rady Gminy Legnickie Pole kadencji 2024-2029 zwołana przez Komisarza Wyborczego w Legnicy. Sesję rozpoczęła Danuta Tołłoczko, jako najstarszy przedstawiciel radnych. Zgodnie z porządkiem obrad, podczas posiedzenia odbyło się zaprzysiężenie nowo wybranych Radnych Gminy Legnickie Pole oraz Wójta Gminy Legnickie Pole, Rafała Plezi. - Szanowni mieszkańcy gminy Legnickie Pole. W pierwszej kolejności dziękuję wam za ponowny wybór na wójta. Zwiększone poparcie mojej osoby przez was, mieszkańców względem 2018 roku wyraźnie wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze rozwoju giny Legnickie Pole. Zakończona 30 kwietnia kadencja była nastawiona na tworzenie dobra dla każdego mieszkańca naszej gminy. Ponad pięć lat pracy przyniosło bardzo konkretne i pewne inwestycje. Drogi, niemal w każdej miejscowości, budowle takie jak żłobek przychodnia, świetlice wiejskie. Przywrócenie linii autobusowych nr 9 i 20 – mówił w swoim expose Rafał PLEZIA, wójt gminy Legnickie Pole.

Konkurs na prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Kunicach

KUNICE. Po rezygnacji Małgorzaty JAWOR z funkcji prezesa ZUK w Kunicach z siedziba w Jaśkowicach Legnickich, rozpoczęto procedurę znalezienie nowego prezesa firmy. Dokumenty w konkursie na stanowisko prezesa Zarządu ZUK w Kunicach Sp. z o.o. z siedzibą w Jaśkowicach Legnickich można składać do 24 maja do godziny 12.00.

Własne cztery kąty? A może inwestycja w przyszłość?

OKMIANY. Rozpoczęła się już sprzedaż mieszkań w pierwszym budynku zrealizowanym w ramach inwestycji OKMIANY II. Termin zakończenia prac planowany jest na czerwiec 2024.

Modernizacja drogi powiatowej w Winnicy (FOTO)

KROTOSZYCE. Od tygodnia trwa modernizacja drogi powiatowej nr 2206D w miejscowości Winnica w gminie Krotoszyce. Zamówienie obejmuje modernizację odcinków drogi powiatowej nr 2206D w miejscowości Winnica. W ramach zamówienia planuje się: wymianę konstrukcji drogi na nową, korektę geometrii skrzyżowań, budowę chodnika i przebudowę zjazdów i przepustów pod zjazdami. Dla potrzeb właściwego odwodnienia drogi przewidziano przebudowę i budowę przepustów oraz rowów drogowych, a w terenie zabudowanym wykonanie odcinka kanalizacji deszczowej. W związku z poszerzeniem drogi konieczne jest usunięcie kolizji i przebudowa słupów linii elektroenergetycznej oraz fragmentu wodociągu. Całkowity koszt inwestycji to kwota 8 295 735 zł w tym z Polskiego Ładu dotacja wyniesie 7 598 777,37zł. Pozostałe środki finansowe zabezpieczają Powiat Legnicki i Gmina Krotoszyce.

Powiązane wpisy