Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Inwestor z Austrii puka do Ratusza. Prezydent M.Kupaj twierdzi, że o niczym nie wie...

LEGNICA. 30 września br. firma ECO Heat Group przedstawiciel austriackiego koncernu FCC (wybudował w Europie 10 największych i najnowocześniejszych ITPOK-ow) skierował do prezydenta Legnicy Macieja KUPAJA pismo z propozycją współpracy w kwestii wybudowania na obrzeżach Legnicy najnowocześniejszego w Europie Zakładu Termicznej Utylizacji odpadów kładąc na stole ok.100-150 mln euro i zapewniają mieszkańcom Legnicy ogromne korzyści (niskie koszty odbioru odpadów i minimalne koszty podgrzewania wody). Przedstawiciel firmy twierdzi, że ma potwierdzenie iż wysłana korespondencja dotarła do legnickiego Ratusza...

O ewentualne szczegóły rozmów i tego na jakim etapie się odbywają rozmowy prezydenta Macieja KUPAJ z najpotężniejszym inwestorem, który zapukał do bram Legnicy w ostatnim 10-leciu, zapytaliśmy gospodarze miasta poprzez biuro prasowe legnickiego Ratusza. Odpowiedź nadesłał nam Krzysztof WOJTAS, po. rzecznika prasowego prezydenta Legnicy: Żadna firma polska lub zagraniczna nie złożyła prezydentowi Legnicy propozycji podjęcia rozmów na temat budowy Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów w związku z tym nie zostały podjęte żadne rozmowy.

SOWA wylądowała. „Coś piękniejszego trudno sobie wyobrazić”

ZŁOTORYJA. Ta SOWA to mały krok dla Centrum Nauki Kopernik, ale duży skok dla takiego miasta jak Złotoryja – powiedział dziś Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury, parafrazując słowa Neila Armstronga – astronauty, który jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności jest już oficjalnie otwarta. Od jutra czeka na spragnionych wiedzy i ciekawych świata. – Trudno mi sobie wyobrazić coś piękniejszego niż strefę SOWA w najstarszym mieście w Polsce. To jest przepiękne miejsce, cudowne miasto – zachwyca się Irena Cieślińska. To dyrektorka programowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest opiekunem naukowym projektu SOWA. Wzięła udział w dzisiejszym otwarciu centrum nauki w Złotoryi. Jej słowa są o tyle godne uwagi, że dla Kopernika to nie pierwszy, a już 40. tego typu ośrodek otwarty w Polsce.

Gminne Centrum Zdrowia w Męcince otwarte (FOTO)

MĘCINKA. Od kilkunastu dni mieszkańcy gminy Męcinka mogą korzystać z usług specjalistów pracujących w nowo wybudowanych Gminnym Centrum Zdrowia. Walka z kataklizmem powodziowym sprawiła, że przed trzema tygodniami zrezygnowano z uroczystego przecinania wstęgi. Obiekt jednak udostępniono mieszkańcom. I to jaki obiekt! Korzystając z zaproszenia wójta gminy Mirosława BRZOZOWSKIEGO i jego zastępczyni Arlety GREGULSKIEJ-OKSIŃSKIEJ mogliśmy odwiedzić "gminny szpital". Organizowana przez szefową placówki, doskonale znaną nie tylko w dolnośląskiej służbie zdrowia , Krystynę BARCIK (b. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, dyrektor operacyjny Centrum Onkologii w Radomiu) "Biała Sobota" była przysłowiowym strzałem w "10-tkę".

Konferencja fundamentem postępu w fizjoterapii i rehabilitacji (FOTO)

KROTOSZYCE. W piątkowe wczesne przedpoludnie oficjalnie w Krotoszycach rozpoczęła się XXVI edycja Międzynarodowego Dnia Inwalidy – konferencja naukowa dla fizjoterapeutów i rehabilitantów. W części oficjalnej przemawiali : Prezes Szpitala im. A. Wolańczyka w Złotoryi Maciej Leszkowicz,, Przewodniczący Komitetu Naukowego Profesor Aleksander Sieroń i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Profesor Zbigniew Śliwiński .  - Wierzę, że kooperacja pomiędzy naukowcami, lekarzami i fizjoterapeutami przyczyni się do dalszych postępów w naszej dziedzinie, przynosząc wiele cennych wniosków i inspiracji oraz wymierne korzyści pacjentom. Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja i profilaktyka, które są kluczowe dla zdrowia a ta konferencja stanowić będzie mocny fundament tej kooperacji - powiedział profesor ŚLIWIŃSKI.

Nie zabrakło zaproszonych gości z senatorem Marcinem ZAWIŁA i poseł Iwoną KRAWCZYK na czele . Dopisali samorządowcy: w komplecie pojawił się zarząd Powiatu Złotoryjskiego ze starostami Rafałem MIARA, Beata GRALAK, członkami zarządu Marcinem ZAWIŚLAKIEM i Wiesławem ŚWIERCZYŃSKIM. Nie mogło zabraknąć

 burmistrza Złotoryi Pawła KULIGA, włodarza Zagrodna Piotra JANCZYSZYNA i wielu innych samorządowców. Niezwykle ciepło witany był prezydent Legnicy Maciej KUPAJ i b. radna Sejmiku Jadwiga SZELĄG. Generalnego sponsora Konferencji reprezentowała Katarzyna MAJESKA, a prezes Maciej Leszkowicz podczas swojego wystąpienia witając gości serdecznie witał zarzad Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

W części artystycznej niezwykły popis zaprezentował OCELOT.

„Jeszcze tu wrócimy”. Włoski rekonesans kamperem po Złotoryi udany!

ZŁOTORYJA.  Zachwyceni atrakcjami miasta, zauroczeni jego klimatem i mocno zaskoczeni serdecznym przyjęciem przez mieszkańców wyjechali ze Złotoryi włoscy kamperowcy i dziennikarze, którzy piszą dla swoich krajan artykuł o walorach turystycznych Dolnego Śląska. – Zupełnie czego innego się spodziewaliśmy, przeglądając internet – wyznali szczerze i z lekką konsternacją. Tak im się spodobało, że zamierzają się jeszcze u nas zatrzymać – w drodze powrotnej do domu.

Czy Legnica stanie się miastem czystej energii?

LEGNICA. Kilka dni temu w artykule "Czy Legnica M.Kupaja zacznie zarabiać na śmieciach? Czy utoniemy w śmieciach..." pojawiła się perspektywa - dodajmy mało ciesząca mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego - rosnących cen za odbiór odpadów komunalnych w przypadku braku reakcji Ratusza i reakcji innych samorządowców na rosnącą górę śmieci na wysypisku zarządzanym przez LPGK. Na śmieciach nie tylko można, ale i TRZEBA zarabiać. Podawaliśmy przykład Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów w Koninie dzięki, któremu mieszkańcy Konina płacą grosze za śmieci i mają za darmo ciepłą wodę w  kranach... Do tej sprawy odniósł się radny Sejmiku Dolnośląskiego z naszego okręgu wyborczego - Piotr KARWAN:  - Jestem sceptyczny co do tego, czy nowy prezydent Legnicy podoła wyzwaniu budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów - mówi  Piotr Karwan, wiceprzewodniczący komisji ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Czy Legnica M.Kupaja zacznie zarabiać na śmieciach? Czy utoniemy w śmieciach...

LEGNICA. Minęły 2 lata od czasu kiedy z inicjatywy Związku Pracodawców Polska Miedź samorządowcy, członkowie i przedstawiciele Związku Pracodawców Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pracowników jednostek samorządowych, łącznie kilkadziesiąt osób wzięło udział w studyjnej wizycie w jednej z najnowocześniejszych w Polsce instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK) w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Przypomnijmy, że wówczas uczestnicy odwiedzili nowoczesną instalację, która od grudnia 2015 r. produkuje prąd i ciepło z blisko 100 tys. ton odpadów rocznie wytwarzanych przez mieszkańców Konina i 36 gmin partnerskich w regionie. Wizytowano najważniejsze części zakładu, w tym hermetyczną halę rozładunkową i bunkier na odpady oraz sterownię. Zaprezentowano cały proces funkcjonowania instalacji, począwszy od dostaw, aż po wieloetapowy system oczyszczanie spalin oraz produkcję prądu i ciepła. Odwiedzający mogli przekonać się osobiście, że wokół obiektu nie czuć żadnych uciążliwych zapachów. 

Podczas wizyty można było się przekonać nie tylko o bezpośrednich zaletach tego typu obiektu - dodajmy obiektu, którego NIE MA na całym Dolnym Śląsku. Mieszkańcy Konina ponoszą niższe niż na terenie Zagłębia Miedziowego opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych, z których ponadto wytwarza się ciepło,a jego cena analogicznie jest także niższa... Koniński ITPOK daje miastu nie tylko ciepło, ale i sprzedaje wytwarzaną energię. Ale to nie wszystko. Zakład wypracowuje gigantyczny zysk, który zasila budżety miejscowych klubów sportowych i jednostek kultury.

Wparcie polskiego pszczelarstwa. Inwestycje, rozwój, nauka

DOLNY ŚLĄSK. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oferuje niezwykle szeroki programów wsparcia polskiego pszczelarstwa, z którego skorzystać mogą zarówno indywidualni pszczelarze, jak i organizacje, zrzeszenia i grupy producentów rolnych. Zadania te realizowane są poprzez zróżnicowane formy wsparcia i interwencji, których beneficjentami są zarówno organizacje i jednostki badawcze, jak i – przede wszystkim – indywidualni pszczelarze. Opisane poniżej formy wsparcia opisane są szczegółowo w Regulaminie Naboru Wniosków dla INTERWENCJI W SEKTORZE PSZCZELARSKIM (I.6.1-I.6.7) NA ROK PSZCZELARSKI 2024 W RAMACH PLANU STRATEGICZNEGO DLAWSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ NA LATA 2023-2027.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu w Złotoryi – bezpłatna pomoc psychologiczna dla najmłodszych mieszkańców

ZŁOTORYJA. Zaburzenia natury emocjonalnej u dzieci przebiegają inaczej niż u dorosłych. Czasami trudno je zidentyfikować, bo pewne symptomy kojarzone mogą być z danym etapem rozwoju dziecka lub okresu dojrzewania. Dlatego wykrycie pierwszych objawów zależy od czujności rodziców i opiekunów oraz znalezienia miejsca, w którym dziecko otrzyma odpowiednią pomoc i wsparcie. Obecnie nawet 20 proc. dzieci i młodzieży przejawia trudności o podłożu psychologicznym i mierzy się z problemami emocjonalnymi, lękiem czy depresją. Dlatego w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi powstało wyjątkowe miejsce – Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które wspiera małych pacjentów w tych problemach i świadczy profesjonalną pomoc psychologiczną. Aby dowiedzieć się więcej, warto polubić profil centrum na Facebooku.

Grzybek kusi. To hit lata (FOTO, FILM)

POLKOWICE. Symbolicznego otwarcia nowej części polkowickiego "Grzybka" dokonały dzieci, które dzisiaj rozpoczęły wakacje .  Podgrzewana woda i wiele wodnych atrakcji czekają na mieszkańców w nowej części polkowickiego „Grzybka”. I już pierwszy dzień pokazał, że polkowicki basen z pewnością bedzie oblegany...

– Najlepszy basen, na jakim byłam w życiu – powiedziała Pola Skitek, tuż po wejściu na teren zmodernizowanej części „Grzybka”. To zdanie podziela wielu polkowiczan, którzy odwiedzili obiekt podczas pierwszego dnia wielkiego otwarcia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały dzieci, które jako jedne z pierwszych weszły na baseny.

 

M. Dworczyk: moim celem jest zagwarantowanie Polakom możliwości życia w normalnym, bezpiecznym kraju!

DOLNY ŚLĄSK. Wybory do Parlamentu Europejskiego już za dni. Czy Michał DWORCZYK, poseł, były szef Kancelarii Premiera RP, minister, kandydujący w okręgu dolnośląsko-opolskim z pozycji nr 3. na liście Prawa i Sprawiedliwość okaże się "czarnym koniem" wyścigu do PE ? W 2023 został wybrany do Sejmu, uzyskując 40 264 głosy poparcia. Czy ten wynik, pozwoli Dworczykowi zdystansować Annę Zalewską lub Beatę Kempę ?

Z goszczącym w Legnicy Michałem Dworczykiem rozmawiał Zbigniew Jakubowski.

P.Cybulski: Służąc gminie służę też człowiekowi

POLKOWICE. O samorządzie, lasach i polkowickich bocianach z Piotrem CYBULSKIM świeżo upieczonym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, leśnikiem, przyrodnikiem i społecznikiem rozmawia Dariusz Szymacha.

Arkadiusz Sikora: przed nami europejskie wybory na pokolenia!

LEGNICA.  Z posłem Arkadiuszem Sikorą, współprzewodniczącym dolnośląskich struktur Nowej Lewicy rozmawiamy o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i realizacji programu wyborczego dla okręgu jeleniogórsko – legnickiego.

W.Wabik: Moim szefem są polkowiczanie

POLKOWICE. 7 maja 2024, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, inaugurującej kolejną kadencję samorządową, zaprzysiężono nowego burmistrza naszej gminy. Na chwilę przed tym ważnym wydarzeniem, o planach i pomysłach na najbliższe lata z Wiesławem Wabikiem rozmawiała Edyta Drzymała.

Szanse i zagrożenia prezydentury Macieja Kupaja

LEGNICA. Scenariusz z prezydentem Legnicy Maciejem Kupajem jest już rzeczywistością. Od 7 maja będzie oficjalnie występował w tej roli. Z punktu widzenia szansy dla miasta jest to idealne rozwiązanie, bo jeszcze nigdy prezydent nie miał takich możliwości, jakie będzie miał Maciej Kupaj. Jego partia Platforma Obywatelska rządzi w kraju, za chwilę przejmie władzę w Sejmiku Wojewódzkim a i w Radzie Miejskiej ma większość.

Tak Kulig wygrał wybory. „Mądrze i odpowiedzialnie”

ZŁOTORYJA. Dokładnie 2855 osób zagłosowało wczoraj na Pawła Kuliga w wyborach burmistrza Złotoryi. Wygrał z większym poparciem mieszkańców niż Robert Pawłowski w 2018 roku. – Cieszę się, że złotoryjanie wybrali mądrze i odpowiedzialnie – powiedział zwycięzca po ogłoszeniu wyników.

K.Bardowska: W tej pracy uwodzi poczucie sprawczości

ZAGRODNO. W 2018 roku przebojem wdarła się na samorządową mapę Dolnego Śląska. Po 6 latach ciężkiej pracy pchnęła gminę Zagrodnu ku nowoczesności. Nic dziwnego, że ponownie ubiega się o fotel wójta gminy Zagrodno. Za kilka dni czeka ją wyborcza dogrywka...

Zbigniew Jakubowski rozmawia z Karoliną Bardowską – Wójtem Gminy Zagrodno.

Ł.Puźniecki: Przekazuję wyrazy uznania oraz szacunku dla mieszkańców gminy Polkowice

POLKOWICE.  W 2018 roku przebojem wszedł do polkowickiego Ratusza. W ciągu ponad pięcioletniej kadencji musiał mierzyć się nie tylko z trudnym procesem, jak to nazywa, „odbetonowania” Polkowic, ale też z dwoma kryzysami, jakimi były pandemia oraz wybuch wojny na terytorium Ukrainy i napływ uchodźców. Jak mówi, nie wszystko było idealne, ale udało się zrobić wiele dobrego. Z burmistrzem Polkowic Łukaszem Puźnieckim rozmawia Edyta Drzymała.

W Technikum Akademickim poznawali tajniki sztucznej inteligencji (FOTO)

LEGNICA.  W ostatnich latach temat sztucznej inteligencji (AI) stał się coraz bardziej powszechny i fascynujący dla społeczeństwa. Uczniowie Technikum Akademickiego w Legnicy pod przewodnictwem nauczycieli Anety Rams i Zdzisława Pawelca postanowili zgłębić tę tematykę i zorganizowali konferencję poświęconą AI, która odbyła się w murach w szkole. Podczas konferencji poruszono wiele istotnych kwestii związanych z sztuczną inteligencją, takich jak jej zastosowania, korzyści oraz potencjalne zagrożenia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak AI może być używana w różnych dziedzinach życia oraz jakie ma możliwości, na przykład w generowaniu realistycznych zdjęć czy podmienianiu twarzy.

A. Wołkowski: to był dobry czas dla gminy Rudna

RUDNA. Rozmawiamy z wójtem gminy Rudna- Adrianem WOŁKOWSKIM podsumowując jego samorządową kadencję.

Piotr Karwan: zagwarantujemy jedność, spójność i dialog w Sejmiku

REGION. To była najdłuższa w historii samorządności kadencja Rady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zapraszamy na rozmowę z radnym Piotrem Karwanem, szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości – największego klubu radnych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Rozmawiał Tomasz Jóźwiak zmiedzi.pl