Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

To nie sen: złotoryjanka jedzie na EXPO do Osaki

ZŁOTORYJA. Paulina TETERYCZ, złotoryjanka, która "kruszy" skały i tworzy najpiękniejsze barwy świata, stworzyła w Złotoryi wyjątkową galerię - podobno jedyna na świecie - pigmentu. Z tego pigmentu korzystają najwybitniejsi artyści w Japonii, Australii, USA czy Londynie. Już wiemy, że złotoryjanka będzie "ambasadorką" złotego miasta i Dolnego Śląska w na EXO w Osace. 

- To prawda : do Osaki na Expo frunę ! Po przeanalizowaniu mojej pracy, Polska Agencja Inwestycji Handlu zaproponowała mi udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach. Pierwszy lot już 19 kwietnia, by 22 kwietnia – w Dzień Ziemi – poprowadzić warsztaty poświęcone naturalnym barwom z Pogórza Kaczawskiego we współpracy z japońskim Profesorem, Stowarzyszeniem NPO i Uniwersytetem Joshibi, z którymi współpracuję od kilku lat - mówi Paulina TETERYCZ. - We wrześniu czeka mnie kolejna barwna misja – od 4 do 10 września wezmę udział w Tygodniu Kultury Polskiej, gdzie polskie kolory znów zabłysną na międzynarodowej scenie! Wylatuję już 19 kwietnia – czasu mało, pracy dużo, ale z taką misją warto się spieszyć!

Nowoczesna neurologia w Złotoryi (FOTO)

ZŁOTORYJA. Szpital Powiatowy w Złotoryi oficjalnie otworzył zmodernizowany Oddział Neurologiczny. - To wydarzenie stanowi krok milowy w poprawie opieki nad pacjentami i podniesieniu warunków hospitalizacji - powiedział uczestniczący w tym wyjątkowym dniu dla złotoryjskiego szpitala wicemarszałek Jarosław RABCZENKO.

Szpital Powiatowy w Złotoryi oficjalnie otworzył zmodernizowany Oddział Neurologiczny, kończąc tym samym historyczną inwestycję generalnego remontu II piętra placówki o wartości ponad 9,3 mln złotych. To wydarzenie stanowi krok milowy w poprawie opieki nad pacjentami i podniesieniu standardów hospitalizacji. Mieszkańcy powiatu i okolic będą mieli zapewnione bezpieczne warunki specjalistycznych świadczeń medycznych, a dla personelu inwestycja oznacza poprawę komfortu pracy.

Polana Jakuszycka: raj dla miłośników narciarstwa i górskiej turystyki

JAKUSZYCE. Zima na dobre zawitała do Jakuszyc – śnieżne szlaki kuszą miłośników biegówek. Góry Izerskie o tej porze roku zamieniają się w bajkową scenerię, a dobrze przygotowane trasy czekają na narciarzy. To najlepszy moment, by chwycić narty, poczuć mroźne powietrze na twarzy i ruszyć w trasę przez ośnieżone lasy.
Obraz pięknych szlaków zimowych dopełnia Polana Jakuszycka i jej Dolnośląskie Centrum Sportu, które idealnie uzupełnia możliwości, jakie oferują tutejsze szlaki, umożliwiając narciarzom biegowym wszelakie udogodnienia, które są przydatne podczas odkrywania tras.

Szpital Specjalistyczny CDT Medicus w Lubinie – nowoczesna opieka medyczna

LUBIN. Szpital Specjalistyczny CDT Medicus w Lubinie to jedno z najnowocześniejszych prywatnych szpitali na Dolnym Śląsku. Oferuje kompleksową opiekę zdrowotną, łącząc nowoczesne technologie z doświadczeniem zespołu specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Priorytetem placówki jest jakość, bezpieczeństwo i pełna diagnostyka, co pozwala na skuteczne leczenie oraz szybszy powrót pacjentów do zdrowia.

Z. Grabowski: to będzie dobry czas dla gminy Rudna

RUDNA. Jednym z debiutantów na samorządowej scenie Zagłębia Miedziowego jest wójt gminy Rudna Zbigniew GRABOWSKI. Mimo rządzenia gminą zaledwie 8 miesięcy jego dokonania i osiągniecia już doceniły władze Związku Pracodawców Polska Miedź obdarzając go zaszczytnym laurem ASA regionu. Gmina Rudna otrzymała nagrodę w kategorii Dialog społeczny ASów Związku za tworzenie optymalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej i efektywną współpracę samorządów z pracodawcami.

Zbigniew GRABOWSKI był zaskoczony i mocno wzruszony otrzymanym wyróżnieniem. Była to świetna okazja do porozmawiania o planach na 2025 rok gminy Rudna.

T.Kulczyński: to będzie rok Chocianowa. Kanalizacja, stadion to początek

CHOCIANÓW. Tomasz KULCZYŃSKI rządzi Chocianowem druga kadencją. To ma być rok Chocianowa. Głównie rok inwestycyjny, który definitywnie sprawi, że Chocianów umocni swoja pozycję w gronie najbardziej efektywnie działających samorządów Dolnego Śląska. Kanalizacja w każdej wsi, gruntowna modernizacja miejskiego stadionu to inwestycje "na rozgrzewkę". Kiedyś Kulczyńskiego określano "samorządowym odkryciem Dolnego Śląska". Dzisiaj po prostu "dobrym gospodarzem"...

Niezwykły rok Złotoryi

ZŁOTORYJA. Za nami rok 2024 w najstarszym mieście w Polsce. Zdecydowanie można nazwać go czasem dużych przemian. Jak zapisze się na kartach historii Złotoryi? Dla mieszkańców Złotoryi jedną z pierwszych bardzo dobrych informacji minionego roku był powrót i wznowienie projektu transportu zbiorowego. Poprzednik burmistrza Pawła Kuliga, Robert Pawłowski, podpisał umowę na dostarczenie do Złotoryi dwóch elektrycznych autobusów, które wkrótce wyjadą na nasze ulice.

Budziszów Wielki świętuje, Dolny Śląsk się raduje (FOTO)

WĄDROŻE WIELKIE. W Budziszowie Wielkim w gminie Wądroże Wielkie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Piękna Wieś Dolnego Śląska 2024". - To wyjątkowe wydarzenie jest okazją, by wspólnie celebrować sukces Budziszowa Wielkiego, który swoją aktywnością, pięknem i zaangażowaniem społeczności zdobył ten prestiżowy tytuł - powiedziała wzruszona Elżbieta JEDLECKA, wójt gminy Wądroże Wielkie.

Przypomnijmy, że Budziszów Wielki zdobył tytuł najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku !

Na pierwszej linii górniczego frontu

POLKOWICE. O każdej porze dnia i nocy są gotowi w kilka chwil zebrać się i jechać na pomoc poszkodowanym. Muszą być trochę strażakami, a trochę medykami. Od jednych i drugich odróżnia ich to, że większość akcji ratunkowych prowadzą setki metrów pod ziemią. Mowa o ratownikach górniczych, którym wielu członków miedziowej załogi zawdzięcza zdrowie i życie.

Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie jest w stanie ciągłej gotowości. W bazie bez przerwy przebywają trzy pięcioosobowe zastępy ratownicze z każdej kopalni oraz kierownik drużyny, specjalista z jednostki, mechanik i lekarz. Każdy ratownik pełni tygodniowy dyżur dwa razy do roku. Ćwiczy i czuwa.

Inwestor z Austrii puka do Ratusza. Prezydent M.Kupaj twierdzi, że o niczym nie wie...

LEGNICA. 30 września br. firma ECO Heat Group przedstawiciel austriackiego koncernu FCC (wybudował w Europie 10 największych i najnowocześniejszych ITPOK-ow) skierował do prezydenta Legnicy Macieja KUPAJA pismo z propozycją współpracy w kwestii wybudowania na obrzeżach Legnicy najnowocześniejszego w Europie Zakładu Termicznej Utylizacji odpadów kładąc na stole ok.100-150 mln euro i zapewniają mieszkańcom Legnicy ogromne korzyści (niskie koszty odbioru odpadów i minimalne koszty podgrzewania wody). Przedstawiciel firmy twierdzi, że ma potwierdzenie iż wysłana korespondencja dotarła do legnickiego Ratusza...

O ewentualne szczegóły rozmów i tego na jakim etapie się odbywają rozmowy prezydenta Macieja KUPAJ z najpotężniejszym inwestorem, który zapukał do bram Legnicy w ostatnim 10-leciu, zapytaliśmy gospodarze miasta poprzez biuro prasowe legnickiego Ratusza. Odpowiedź nadesłał nam Krzysztof WOJTAS, po. rzecznika prasowego prezydenta Legnicy: Żadna firma polska lub zagraniczna nie złożyła prezydentowi Legnicy propozycji podjęcia rozmów na temat budowy Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów w związku z tym nie zostały podjęte żadne rozmowy.

SOWA wylądowała. „Coś piękniejszego trudno sobie wyobrazić”

ZŁOTORYJA. Ta SOWA to mały krok dla Centrum Nauki Kopernik, ale duży skok dla takiego miasta jak Złotoryja – powiedział dziś Zbigniew Gruszczyński, dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury, parafrazując słowa Neila Armstronga – astronauty, który jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności jest już oficjalnie otwarta. Od jutra czeka na spragnionych wiedzy i ciekawych świata. – Trudno mi sobie wyobrazić coś piękniejszego niż strefę SOWA w najstarszym mieście w Polsce. To jest przepiękne miejsce, cudowne miasto – zachwyca się Irena Cieślińska. To dyrektorka programowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które jest opiekunem naukowym projektu SOWA. Wzięła udział w dzisiejszym otwarciu centrum nauki w Złotoryi. Jej słowa są o tyle godne uwagi, że dla Kopernika to nie pierwszy, a już 40. tego typu ośrodek otwarty w Polsce.

Gminne Centrum Zdrowia w Męcince otwarte (FOTO)

MĘCINKA. Od kilkunastu dni mieszkańcy gminy Męcinka mogą korzystać z usług specjalistów pracujących w nowo wybudowanych Gminnym Centrum Zdrowia. Walka z kataklizmem powodziowym sprawiła, że przed trzema tygodniami zrezygnowano z uroczystego przecinania wstęgi. Obiekt jednak udostępniono mieszkańcom. I to jaki obiekt! Korzystając z zaproszenia wójta gminy Mirosława BRZOZOWSKIEGO i jego zastępczyni Arlety GREGULSKIEJ-OKSIŃSKIEJ mogliśmy odwiedzić "gminny szpital". Organizowana przez szefową placówki, doskonale znaną nie tylko w dolnośląskiej służbie zdrowia , Krystynę BARCIK (b. dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, dyrektor operacyjny Centrum Onkologii w Radomiu) "Biała Sobota" była przysłowiowym strzałem w "10-tkę".

Konferencja fundamentem postępu w fizjoterapii i rehabilitacji (FOTO)

KROTOSZYCE. W piątkowe wczesne przedpoludnie oficjalnie w Krotoszycach rozpoczęła się XXVI edycja Międzynarodowego Dnia Inwalidy – konferencja naukowa dla fizjoterapeutów i rehabilitantów. W części oficjalnej przemawiali : Prezes Szpitala im. A. Wolańczyka w Złotoryi Maciej Leszkowicz,, Przewodniczący Komitetu Naukowego Profesor Aleksander Sieroń i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Profesor Zbigniew Śliwiński .  - Wierzę, że kooperacja pomiędzy naukowcami, lekarzami i fizjoterapeutami przyczyni się do dalszych postępów w naszej dziedzinie, przynosząc wiele cennych wniosków i inspiracji oraz wymierne korzyści pacjentom. Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja i profilaktyka, które są kluczowe dla zdrowia a ta konferencja stanowić będzie mocny fundament tej kooperacji - powiedział profesor ŚLIWIŃSKI.

Nie zabrakło zaproszonych gości z senatorem Marcinem ZAWIŁA i poseł Iwoną KRAWCZYK na czele . Dopisali samorządowcy: w komplecie pojawił się zarząd Powiatu Złotoryjskiego ze starostami Rafałem MIARA, Beata GRALAK, członkami zarządu Marcinem ZAWIŚLAKIEM i Wiesławem ŚWIERCZYŃSKIM. Nie mogło zabraknąć

 burmistrza Złotoryi Pawła KULIGA, włodarza Zagrodna Piotra JANCZYSZYNA i wielu innych samorządowców. Niezwykle ciepło witany był prezydent Legnicy Maciej KUPAJ i b. radna Sejmiku Jadwiga SZELĄG. Generalnego sponsora Konferencji reprezentowała Katarzyna MAJESKA, a prezes Maciej Leszkowicz podczas swojego wystąpienia witając gości serdecznie witał zarzad Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

W części artystycznej niezwykły popis zaprezentował OCELOT.

„Jeszcze tu wrócimy”. Włoski rekonesans kamperem po Złotoryi udany!

ZŁOTORYJA.  Zachwyceni atrakcjami miasta, zauroczeni jego klimatem i mocno zaskoczeni serdecznym przyjęciem przez mieszkańców wyjechali ze Złotoryi włoscy kamperowcy i dziennikarze, którzy piszą dla swoich krajan artykuł o walorach turystycznych Dolnego Śląska. – Zupełnie czego innego się spodziewaliśmy, przeglądając internet – wyznali szczerze i z lekką konsternacją. Tak im się spodobało, że zamierzają się jeszcze u nas zatrzymać – w drodze powrotnej do domu.

Czy Legnica stanie się miastem czystej energii?

LEGNICA. Kilka dni temu w artykule "Czy Legnica M.Kupaja zacznie zarabiać na śmieciach? Czy utoniemy w śmieciach..." pojawiła się perspektywa - dodajmy mało ciesząca mieszkańców Legnicy i powiatu legnickiego - rosnących cen za odbiór odpadów komunalnych w przypadku braku reakcji Ratusza i reakcji innych samorządowców na rosnącą górę śmieci na wysypisku zarządzanym przez LPGK. Na śmieciach nie tylko można, ale i TRZEBA zarabiać. Podawaliśmy przykład Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów w Koninie dzięki, któremu mieszkańcy Konina płacą grosze za śmieci i mają za darmo ciepłą wodę w  kranach... Do tej sprawy odniósł się radny Sejmiku Dolnośląskiego z naszego okręgu wyborczego - Piotr KARWAN:  - Jestem sceptyczny co do tego, czy nowy prezydent Legnicy podoła wyzwaniu budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów - mówi  Piotr Karwan, wiceprzewodniczący komisji ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Czy Legnica M.Kupaja zacznie zarabiać na śmieciach? Czy utoniemy w śmieciach...

LEGNICA. Minęły 2 lata od czasu kiedy z inicjatywy Związku Pracodawców Polska Miedź samorządowcy, członkowie i przedstawiciele Związku Pracodawców Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pracowników jednostek samorządowych, łącznie kilkadziesiąt osób wzięło udział w studyjnej wizycie w jednej z najnowocześniejszych w Polsce instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK) w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie. Przypomnijmy, że wówczas uczestnicy odwiedzili nowoczesną instalację, która od grudnia 2015 r. produkuje prąd i ciepło z blisko 100 tys. ton odpadów rocznie wytwarzanych przez mieszkańców Konina i 36 gmin partnerskich w regionie. Wizytowano najważniejsze części zakładu, w tym hermetyczną halę rozładunkową i bunkier na odpady oraz sterownię. Zaprezentowano cały proces funkcjonowania instalacji, począwszy od dostaw, aż po wieloetapowy system oczyszczanie spalin oraz produkcję prądu i ciepła. Odwiedzający mogli przekonać się osobiście, że wokół obiektu nie czuć żadnych uciążliwych zapachów. 

Podczas wizyty można było się przekonać nie tylko o bezpośrednich zaletach tego typu obiektu - dodajmy obiektu, którego NIE MA na całym Dolnym Śląsku. Mieszkańcy Konina ponoszą niższe niż na terenie Zagłębia Miedziowego opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych, z których ponadto wytwarza się ciepło,a jego cena analogicznie jest także niższa... Koniński ITPOK daje miastu nie tylko ciepło, ale i sprzedaje wytwarzaną energię. Ale to nie wszystko. Zakład wypracowuje gigantyczny zysk, który zasila budżety miejscowych klubów sportowych i jednostek kultury.

Wparcie polskiego pszczelarstwa. Inwestycje, rozwój, nauka

DOLNY ŚLĄSK. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oferuje niezwykle szeroki programów wsparcia polskiego pszczelarstwa, z którego skorzystać mogą zarówno indywidualni pszczelarze, jak i organizacje, zrzeszenia i grupy producentów rolnych. Zadania te realizowane są poprzez zróżnicowane formy wsparcia i interwencji, których beneficjentami są zarówno organizacje i jednostki badawcze, jak i – przede wszystkim – indywidualni pszczelarze. Opisane poniżej formy wsparcia opisane są szczegółowo w Regulaminie Naboru Wniosków dla INTERWENCJI W SEKTORZE PSZCZELARSKIM (I.6.1-I.6.7) NA ROK PSZCZELARSKI 2024 W RAMACH PLANU STRATEGICZNEGO DLAWSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ NA LATA 2023-2027.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu w Złotoryi – bezpłatna pomoc psychologiczna dla najmłodszych mieszkańców

ZŁOTORYJA. Zaburzenia natury emocjonalnej u dzieci przebiegają inaczej niż u dorosłych. Czasami trudno je zidentyfikować, bo pewne symptomy kojarzone mogą być z danym etapem rozwoju dziecka lub okresu dojrzewania. Dlatego wykrycie pierwszych objawów zależy od czujności rodziców i opiekunów oraz znalezienia miejsca, w którym dziecko otrzyma odpowiednią pomoc i wsparcie. Obecnie nawet 20 proc. dzieci i młodzieży przejawia trudności o podłożu psychologicznym i mierzy się z problemami emocjonalnymi, lękiem czy depresją. Dlatego w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi powstało wyjątkowe miejsce – Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które wspiera małych pacjentów w tych problemach i świadczy profesjonalną pomoc psychologiczną. Aby dowiedzieć się więcej, warto polubić profil centrum na Facebooku.

Grzybek kusi. To hit lata (FOTO, FILM)

POLKOWICE. Symbolicznego otwarcia nowej części polkowickiego "Grzybka" dokonały dzieci, które dzisiaj rozpoczęły wakacje .  Podgrzewana woda i wiele wodnych atrakcji czekają na mieszkańców w nowej części polkowickiego „Grzybka”. I już pierwszy dzień pokazał, że polkowicki basen z pewnością bedzie oblegany...

– Najlepszy basen, na jakim byłam w życiu – powiedziała Pola Skitek, tuż po wejściu na teren zmodernizowanej części „Grzybka”. To zdanie podziela wielu polkowiczan, którzy odwiedzili obiekt podczas pierwszego dnia wielkiego otwarcia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały dzieci, które jako jedne z pierwszych weszły na baseny.

 

M. Dworczyk: moim celem jest zagwarantowanie Polakom możliwości życia w normalnym, bezpiecznym kraju!

DOLNY ŚLĄSK. Wybory do Parlamentu Europejskiego już za dni. Czy Michał DWORCZYK, poseł, były szef Kancelarii Premiera RP, minister, kandydujący w okręgu dolnośląsko-opolskim z pozycji nr 3. na liście Prawa i Sprawiedliwość okaże się "czarnym koniem" wyścigu do PE ? W 2023 został wybrany do Sejmu, uzyskując 40 264 głosy poparcia. Czy ten wynik, pozwoli Dworczykowi zdystansować Annę Zalewską lub Beatę Kempę ?

Z goszczącym w Legnicy Michałem Dworczykiem rozmawiał Zbigniew Jakubowski.

P.Cybulski: Służąc gminie służę też człowiekowi

POLKOWICE. O samorządzie, lasach i polkowickich bocianach z Piotrem CYBULSKIM świeżo upieczonym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, leśnikiem, przyrodnikiem i społecznikiem rozmawia Dariusz Szymacha.