Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ł.Puźniecki: Przekazuję wyrazy uznania oraz szacunku dla mieszkańców gminy Polkowice

POLKOWICE.  W 2018 roku przebojem wszedł do polkowickiego Ratusza. W ciągu ponad pięcioletniej kadencji musiał mierzyć się nie tylko z trudnym procesem, jak to nazywa, „odbetonowania” Polkowic, ale też z dwoma kryzysami, jakimi były pandemia oraz wybuch wojny na terytorium Ukrainy i napływ uchodźców. Jak mówi, nie wszystko było idealne, ale udało się zrobić wiele dobrego. Z burmistrzem Polkowic Łukaszem Puźnieckim rozmawia Edyta Drzymała.

W Technikum Akademickim poznawali tajniki sztucznej inteligencji (FOTO)

LEGNICA.  W ostatnich latach temat sztucznej inteligencji (AI) stał się coraz bardziej powszechny i fascynujący dla społeczeństwa. Uczniowie Technikum Akademickiego w Legnicy pod przewodnictwem nauczycieli Anety Rams i Zdzisława Pawelca postanowili zgłębić tę tematykę i zorganizowali konferencję poświęconą AI, która odbyła się w murach w szkole. Podczas konferencji poruszono wiele istotnych kwestii związanych z sztuczną inteligencją, takich jak jej zastosowania, korzyści oraz potencjalne zagrożenia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak AI może być używana w różnych dziedzinach życia oraz jakie ma możliwości, na przykład w generowaniu realistycznych zdjęć czy podmienianiu twarzy.

A. Wołkowski: to był dobry czas dla gminy Rudna

RUDNA. Rozmawiamy z wójtem gminy Rudna- Adrianem WOŁKOWSKIM podsumowując jego samorządową kadencję.

Piotr Karwan: zagwarantujemy jedność, spójność i dialog w Sejmiku

REGION. To była najdłuższa w historii samorządności kadencja Rady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zapraszamy na rozmowę z radnym Piotrem Karwanem, szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości – największego klubu radnych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Rozmawiał Tomasz Jóźwiak zmiedzi.pl

Burmistrz T. Kulczyński podsumował kadencję: sukcesy i kolejne wyzwania!

CHOCIANÓW.  Rozmawiamy z Burmistrzem Miasta i Gminy Chocianów, Tomaszem KULCZYŃSKIM. Mieszkańcy miasta i gminy Chocianów wybrali go na ten urząd w 2018 roku i teraz po ponad 5 latach przyszedł czas na podsumowanie pierwszej kadencji.

T. Myrda: sukcesy za nami i kolejne wyzwania przed samorządem Dolnego Śląska

DOLNY ŚLĄSK. Rozwój kolei to jeden z priorytetów Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Od pięciu lat władze województwa walczą z wykluczeniem komunikacyjnym w naszym regionie. Jakie mają plany na następną kadencję? O tym opowiedział nam Tymoteusz MYRDA, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny obecnie za regionalny transport i sport.

K. Nester: Nie boję się wyzwań

POLKOWICE. Dobiega końca obecna kadencja samorządu. Na ostatniej prostej, swoją wiedzą i doświadczeniem, burmistrza Łukasza Puźnieckiego wsparł Krzysztof Nester, który jest obecnie jedynym jego zastępcą, a z którym rozmawia Edyta Drzymała.

NIK: w Legnicy lepiej niż w Krakowie czy Warszawie! Ale różowo nie jest...

LEGNICA. Najwyższa Izba Kontroli pochyliła się kompleksowo i drobiazgowo nad problemem stężenia zanieczyszczeń komunikacyjnych w polskich miastach. NIK przeprowadziła inspekcję w urzędach miast, gdzie odnotowano najwyższe poziomy NO2. Do tego grona zaliczono: Warszawę, Kraków, Wrocław, Częstochowę, Bielsko-Białą, Tarnów i LEGNICĘ. NIK zauważył, że spośród siedmiu sprawdzonych miast tylko Legnica spełniałaby nowe, bardziej rygorystyczne wymagania wynikające z planowanej nowelizacji dyrektywy CAFE, która przewiduje znaczące obniżenie dopuszczalnych poziomów NO2 w powietrzu aż o połowę...

Pomian: Seniorzy z innych miast nam zazdroszczą

POLKOWICE. W Polkowicach seniorzy wystarczy, że zbiorą się w sobie, aby wyjść z domu, potem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta dla tej grupy jest bardzo bogata od kwestii zdrowotnych,  przez te społeczne, po rekreację. - W naszej gminie po prostu fajnie jest być seniorem – twierdzi Wiesława Pomian, znana lokalna działaczka społeczna, z którą rozmawia nasza redakcja.  

Jan Serkies celuje w piątą kadencję

CHOJNÓW. W Chojnowie wszystko zgodnie z przewidywaniami: gospodarz miasta Jan SERKIES potwierdził: - Tak będę kandydował na urząd burmistrza Chojnowa na kolejną kadencję. Nie jestem burmistrzem, który o sprawach miasta dowiaduje się jedynie z mediów lub przyjmując petentów w Urzędzie Miasta. Ci, którzy mnie znają wiedzą, jak często spotkam się z mieszkańcami Chojnowa przy rozmaitych okazjach aby porozmawiać o naszym mieście. Są kolejne pomysły moich pracowników aby w Chojnowie żyło się jeszcze lepiej. Bo zawsze jest tak, że może, że powinno być lepiej. Bycie burmistrzem dla mnie to realizacja pasji. Dążenie do tego aby miasto piękniało, stało się nowoczesne, bo ja i moi najbliżsi także tutaj mieszkamy. To co robimy dla chojnowian robimy także dla siebie. Klucz do sukcesu? Bez wątpienia przychylność mieszkańców i profesjonalna, w pełni kompetentna załoga Ratusza. Nie oszukujmy się, że zdecydowana większość dokonań miasta w minionych czterech latach to pokłosie pozyskiwania środków zewnętrznych. Zarówno krajowych, jak i unijnych...

Jan SERKIES dodał, że kandyduje, bo nie chce zawieść tych, którzy mu zaufali i którzy wspólnie chcą budować chojnowski samorząd. Dodajmy, że drużyna wyborcza Jana SERKIESA jest na iście ekstraklasowym poziomie...

Furmańska: Kocham pomagać, lubię samorząd, uwielbiam działanie

POLKOWICE. O roli kobiet w życiu miasta, w polityce i trudnościach w świecie zdominowanym przez mężczyzn, a także o sołtysach gminy Polkowice z Joanną Furmańską rozmawia Dariusz Szymacha.

A.Rozenek: PiS nie rządzi się żadnymi kategoriami moralnymi

REGION. Koalicja Obywatelska stała się strukturą pojemną, opartą na silnych fundamentach: demokracji, państwie prawa i niezaprzeczalnej proeuropejskości – przekonuje Andrzej Rozenek, poseł na Sejm RP VII i IX kadencji, dziennikarz i publicysta. W rozmowie z Miłoszem Kołodziejem wyjaśnia min. jakie widzi zagrożenia dla obecnej koalicji rządowej i dlaczego PiS-u nie ma w Prezydium Sejmu...

W Czaplach kiedyś była piłka...

PIELGRZYMKA. LZS Czaple w gminie Pielgrzymka nie ma już na piłkarskiej mapie Dolnego Śląska. Zaciera się ludzka pamięć, coraz w mniejszym stopniu dawne boisko przypomina plac do gry. Ale są i tacy, który zależy aby z pamięci nie wymazano historii piłkarskich niższych ligi. Takim jest Zbigniew JUNKIEWICZ, który ze wsparcie Patrycji Hołowni wykonał gigantyczna prace tworząc unikalną, niepowtarzalną monografię LZS Czaple. - Jestem takim amatorem dokumentalistą i działaczem społecznym. Martwi mnie, że zatracamy dawną historię z lat powojennych historii małych i dużych wsi. Szczególnie dotyczącą sportu wiejskiego. Dlatego postanowiłem zachować choć trochę mojej historii z Czapli aby zachować trochę dla młodszego pokolenia. - powiedział Zbigniew JUNKIEWICZ, którego odnaleźliśmy w Bolesławcu.

Ranking LO i Techników w Polsce i w woj. dolnośląskim. Jak wypadły szkoły z naszego regionu?

REGION. Portal edukacyjny Perspektywy, szczycący się posiadaniem największej i kompletnej bazy informacji edukacyjnej, opublikował właśnie kolejny, coroczny ranking szkół ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcących i techników, na rok 2024. W klasyfikacji ogólnopolskiej 1000 liceów, na najwyższym poziomie z Zagłębia Miedziowego znalazły się: LO Aslan im. C.S. Lewisa w GŁOGOWIE (po.204), I LO im.Mikołaja Kopernika z LUBINA (poz.214) i II LO im. Stanisława Wyspiańskiego z LEGNICY (poz. 250). Wśród uwzględnionych 500 szkół technicznych w Polsce the best z naszego regionu okazały się aż dwa technika z BOLESŁAWCA: Technikum nr 4 /ZSE im I.Domeyki/ poz 122 i Technikum nr 5 /ZSHiU im. Jana Kochanowskiego/ poz. 142. Na trzeciej pozycji uplasowało się Technikum nr 3 z GŁOGOWA. Niestety, w przypadku liceów, nie są to miejsca w rankingu, którymi szkoły mogą się pochwalić, gdyż nawet najlepsze z naszego regionu w porównaniu z chociażby ubiegłym rokiem, zaliczyły znaczny spadek w klasyfikacji. Na to niewątpliwie miały wpływ słabe wyniki z egzaminów maturalnych w ubiegłym roku, które stanowią aż 75% podstawy oceny w rankingu. Legniczan może na pewno martwić kiepska pozycja w klasyfikacji I Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy, niegdyś przodującego w ogólnopolskich ocenach tego typu szkół ponadpodstawowych. 

Krystian Kosztyła: Rozwijamy gminę dzięki zewnętrznym środkom

ŚCINAWA.  Burmistrz Ścinawy Krystian KOSZTYŁA  podsumowuje ostatnie miesiące oraz zapowiada kierunki kolejnych działań samorządu.

Farby z kamieni. Turystyczne odkrycie roku ze Złotoryi

ZŁOTORYJA.  Żyjemy w niesamowitym regionie Polski, pełnym ukrytych barw – zachwyca się Paulina Teterycz, złotoryjanka, która zajmuje się wyrobem pigmentów z minerałów Gór i Pogórza Kaczawskiego. Współpracuje z jednym z japońskich profesorów, a z jej naturalnych produktów korzystają malarze w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Australii. Galeria Barwy Kaczawskie, którą prowadzi, znalazła się niedawno w prestiżowym gronie „gwiazd turystycznych regionu” nagrodzonych przez Dolnośląską Organizację Turystyczną.

Polkowice w miedziowych nazwach zapamiętane

POLKOWICE. Sztygarska, Miedziana, Górników – to nazwy ulic. „Twórców Polskiej Miedzi”, „Jana Wyżykowskiego” – to imiona szkoły. Wagonik na skwerku. Kościół św. Barbary. Na co dzień widzimy te nazwy i miejsca, mijamy je po drodze do pracy czy szkoły, przyzwyczajeni do tego, że one po prostu są. A są one dowodem wdzięczności za ciężką pracę górników i skarb wydobywany przez nich z głębi ziemi, dla dobra nas wszystkich. Barbórka jest dobrą okazją, by o tym przypomnieć.

Szpital w Złotoryi na fali (FOTO)

ZŁOTORYJA. Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Pododdział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz zmodernizowana Centralna Rejestracja to nowe zrealizowane projekty inwestycyjne Szpitala Powiatowego im. A. Wolańczyka w Złotoryi. Czasy kiedy mówiono o agonii szpitala powiatowego to już historia. Prezes Maciej LESZKOWICZ obdarzony ogromnym kredytem zaufania ze strony władz Powiatu Złotoryjskiego i jeszcze większym wsparciem, mając do dyspozycji świetną załogę lekarsko pielęgniarską uczynił w błyskawicznym tempie wzorcową placówkę służby zdrowia. Nic dziwnego, że poseł Lewicy Arkadiusz SIKORA komplementując prezesa Leszkowicza dodał: -Jako poseł wszedłem w skład komisji finansów publicznych i mogę zapewnić, że jak tylko powstanie rząd Donalda TUSKA to nigdy nie zabraknie pieniędzy dla szpitali powiatowych takich jak ten w Złotoryi!  

Chojnów: miasto wzorowe pod wieloma względami

CHJNÓW.  Zgromadzenie dziennikarzy i specjalistów Forum Ekspertów przyznało gminie miejskiej Chojnów tytuł „Wzorowa Gmina”, który może dzierżyć do roku 2026. Temu wyróżnieniu nie dziwi się nikt, kto zna tutejszy samorząd, który nie przejada środków finansowych, zgodnie i konsekwentnie polepsza poziom życia miejscowej społeczności i przez kolejne lata realizuje proinwestycyjne budżety. Władze Chojnowa nie zajmują się politykierstwem, tutaj polityką jest mieszkaniec i jego dobro.

Nadając Chojnowowi tytuł „Wzorowa Gmina”, Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę szereg aspektów samorządowego życia wyróżniających tę miejską gminę.

KO i Trzecia Droga przejmą sejmik? Bardzo prawdopodobne (ANALIZA)

REGION. Niemal pewne, na dziś, wydaje się, że po wyborach samorządowych, które odbędą się za 5 miesięcy, Sejmik Dolnośląski przejęty zostanie przez Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogą. Poparcie obecnie rządzących województwem, Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców, spada a o odwrócenie trendów będzie tym ugrupowaniom bardzo trudno.

Problem Bezpartyjnych Samorządowców. Mogą wypaść z gry - ANALIZA

LUBIN. Bezpartyjni Samorządowcy mają duży problem. Chociaż ugrupowanie wystawiło listy we wszystkich okręgach wyborczych do parlamentu, to nie osiągnęło celu jakim było zdobycie poparcia 3% wyborców. Dzięki temu uzyskali by też subwencję budżetową dla partii. Bezpartyjni Samorządowcy w wyborach zdobyli zaledwie 1,86% głosów w kraju. Jest jednak znacznie więcej złych informacji dla ugrupowania, którego liderem jest prezydent Lubina Robert Raczyński a przewodniczącym członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda. Jeśli chcą się liczyć w walce o władzę w sejmiku dolnośląskim, to muszą znaleźć sposób na dotarcie do nowych wyborców.