Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu w Złotoryi – bezpłatna pomoc psychologiczna dla najmłodszych mieszkańców

ZŁOTORYJA. Zaburzenia natury emocjonalnej u dzieci przebiegają inaczej niż u dorosłych. Czasami trudno je zidentyfikować, bo pewne symptomy kojarzone mogą być z danym etapem rozwoju dziecka lub okresu dojrzewania. Dlatego wykrycie pierwszych objawów zależy od czujności rodziców i opiekunów oraz znalezienia miejsca, w którym dziecko otrzyma odpowiednią pomoc i wsparcie. Obecnie nawet 20 proc. dzieci i młodzieży przejawia trudności o podłożu psychologicznym i mierzy się z problemami emocjonalnymi, lękiem czy depresją. Dlatego w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi powstało wyjątkowe miejsce – Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które wspiera małych pacjentów w tych problemach i świadczy profesjonalną pomoc psychologiczną. Aby dowiedzieć się więcej, warto polubić profil centrum na Facebooku.

Grzybek kusi. To hit lata (FOTO, FILM)

POLKOWICE. Symbolicznego otwarcia nowej części polkowickiego "Grzybka" dokonały dzieci, które dzisiaj rozpoczęły wakacje .  Podgrzewana woda i wiele wodnych atrakcji czekają na mieszkańców w nowej części polkowickiego „Grzybka”. I już pierwszy dzień pokazał, że polkowicki basen z pewnością bedzie oblegany...

– Najlepszy basen, na jakim byłam w życiu – powiedziała Pola Skitek, tuż po wejściu na teren zmodernizowanej części „Grzybka”. To zdanie podziela wielu polkowiczan, którzy odwiedzili obiekt podczas pierwszego dnia wielkiego otwarcia. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały dzieci, które jako jedne z pierwszych weszły na baseny.

 

M. Dworczyk: moim celem jest zagwarantowanie Polakom możliwości życia w normalnym, bezpiecznym kraju!

DOLNY ŚLĄSK. Wybory do Parlamentu Europejskiego już za dni. Czy Michał DWORCZYK, poseł, były szef Kancelarii Premiera RP, minister, kandydujący w okręgu dolnośląsko-opolskim z pozycji nr 3. na liście Prawa i Sprawiedliwość okaże się "czarnym koniem" wyścigu do PE ? W 2023 został wybrany do Sejmu, uzyskując 40 264 głosy poparcia. Czy ten wynik, pozwoli Dworczykowi zdystansować Annę Zalewską lub Beatę Kempę ?

Z goszczącym w Legnicy Michałem Dworczykiem rozmawiał Zbigniew Jakubowski.

P.Cybulski: Służąc gminie służę też człowiekowi

POLKOWICE. O samorządzie, lasach i polkowickich bocianach z Piotrem CYBULSKIM świeżo upieczonym przewodniczącym Rady Miejskiej w Polkowicach, leśnikiem, przyrodnikiem i społecznikiem rozmawia Dariusz Szymacha.

Arkadiusz Sikora: przed nami europejskie wybory na pokolenia!

LEGNICA.  Z posłem Arkadiuszem Sikorą, współprzewodniczącym dolnośląskich struktur Nowej Lewicy rozmawiamy o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i realizacji programu wyborczego dla okręgu jeleniogórsko – legnickiego.

W.Wabik: Moim szefem są polkowiczanie

POLKOWICE. 7 maja 2024, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, inaugurującej kolejną kadencję samorządową, zaprzysiężono nowego burmistrza naszej gminy. Na chwilę przed tym ważnym wydarzeniem, o planach i pomysłach na najbliższe lata z Wiesławem Wabikiem rozmawiała Edyta Drzymała.

Szanse i zagrożenia prezydentury Macieja Kupaja

LEGNICA. Scenariusz z prezydentem Legnicy Maciejem Kupajem jest już rzeczywistością. Od 7 maja będzie oficjalnie występował w tej roli. Z punktu widzenia szansy dla miasta jest to idealne rozwiązanie, bo jeszcze nigdy prezydent nie miał takich możliwości, jakie będzie miał Maciej Kupaj. Jego partia Platforma Obywatelska rządzi w kraju, za chwilę przejmie władzę w Sejmiku Wojewódzkim a i w Radzie Miejskiej ma większość.

Tak Kulig wygrał wybory. „Mądrze i odpowiedzialnie”

ZŁOTORYJA. Dokładnie 2855 osób zagłosowało wczoraj na Pawła Kuliga w wyborach burmistrza Złotoryi. Wygrał z większym poparciem mieszkańców niż Robert Pawłowski w 2018 roku. – Cieszę się, że złotoryjanie wybrali mądrze i odpowiedzialnie – powiedział zwycięzca po ogłoszeniu wyników.

K.Bardowska: W tej pracy uwodzi poczucie sprawczości

ZAGRODNO. W 2018 roku przebojem wdarła się na samorządową mapę Dolnego Śląska. Po 6 latach ciężkiej pracy pchnęła gminę Zagrodnu ku nowoczesności. Nic dziwnego, że ponownie ubiega się o fotel wójta gminy Zagrodno. Za kilka dni czeka ją wyborcza dogrywka...

Zbigniew Jakubowski rozmawia z Karoliną Bardowską – Wójtem Gminy Zagrodno.

Ł.Puźniecki: Przekazuję wyrazy uznania oraz szacunku dla mieszkańców gminy Polkowice

POLKOWICE.  W 2018 roku przebojem wszedł do polkowickiego Ratusza. W ciągu ponad pięcioletniej kadencji musiał mierzyć się nie tylko z trudnym procesem, jak to nazywa, „odbetonowania” Polkowic, ale też z dwoma kryzysami, jakimi były pandemia oraz wybuch wojny na terytorium Ukrainy i napływ uchodźców. Jak mówi, nie wszystko było idealne, ale udało się zrobić wiele dobrego. Z burmistrzem Polkowic Łukaszem Puźnieckim rozmawia Edyta Drzymała.

W Technikum Akademickim poznawali tajniki sztucznej inteligencji (FOTO)

LEGNICA.  W ostatnich latach temat sztucznej inteligencji (AI) stał się coraz bardziej powszechny i fascynujący dla społeczeństwa. Uczniowie Technikum Akademickiego w Legnicy pod przewodnictwem nauczycieli Anety Rams i Zdzisława Pawelca postanowili zgłębić tę tematykę i zorganizowali konferencję poświęconą AI, która odbyła się w murach w szkole. Podczas konferencji poruszono wiele istotnych kwestii związanych z sztuczną inteligencją, takich jak jej zastosowania, korzyści oraz potencjalne zagrożenia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak AI może być używana w różnych dziedzinach życia oraz jakie ma możliwości, na przykład w generowaniu realistycznych zdjęć czy podmienianiu twarzy.

A. Wołkowski: to był dobry czas dla gminy Rudna

RUDNA. Rozmawiamy z wójtem gminy Rudna- Adrianem WOŁKOWSKIM podsumowując jego samorządową kadencję.

Piotr Karwan: zagwarantujemy jedność, spójność i dialog w Sejmiku

REGION. To była najdłuższa w historii samorządności kadencja Rady Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zapraszamy na rozmowę z radnym Piotrem Karwanem, szefem klubu Prawa i Sprawiedliwości – największego klubu radnych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Rozmawiał Tomasz Jóźwiak zmiedzi.pl

Burmistrz T. Kulczyński podsumował kadencję: sukcesy i kolejne wyzwania!

CHOCIANÓW.  Rozmawiamy z Burmistrzem Miasta i Gminy Chocianów, Tomaszem KULCZYŃSKIM. Mieszkańcy miasta i gminy Chocianów wybrali go na ten urząd w 2018 roku i teraz po ponad 5 latach przyszedł czas na podsumowanie pierwszej kadencji.

T. Myrda: sukcesy za nami i kolejne wyzwania przed samorządem Dolnego Śląska

DOLNY ŚLĄSK. Rozwój kolei to jeden z priorytetów Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Od pięciu lat władze województwa walczą z wykluczeniem komunikacyjnym w naszym regionie. Jakie mają plany na następną kadencję? O tym opowiedział nam Tymoteusz MYRDA, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny obecnie za regionalny transport i sport.

K. Nester: Nie boję się wyzwań

POLKOWICE. Dobiega końca obecna kadencja samorządu. Na ostatniej prostej, swoją wiedzą i doświadczeniem, burmistrza Łukasza Puźnieckiego wsparł Krzysztof Nester, który jest obecnie jedynym jego zastępcą, a z którym rozmawia Edyta Drzymała.

NIK: w Legnicy lepiej niż w Krakowie czy Warszawie! Ale różowo nie jest...

LEGNICA. Najwyższa Izba Kontroli pochyliła się kompleksowo i drobiazgowo nad problemem stężenia zanieczyszczeń komunikacyjnych w polskich miastach. NIK przeprowadziła inspekcję w urzędach miast, gdzie odnotowano najwyższe poziomy NO2. Do tego grona zaliczono: Warszawę, Kraków, Wrocław, Częstochowę, Bielsko-Białą, Tarnów i LEGNICĘ. NIK zauważył, że spośród siedmiu sprawdzonych miast tylko Legnica spełniałaby nowe, bardziej rygorystyczne wymagania wynikające z planowanej nowelizacji dyrektywy CAFE, która przewiduje znaczące obniżenie dopuszczalnych poziomów NO2 w powietrzu aż o połowę...

Pomian: Seniorzy z innych miast nam zazdroszczą

POLKOWICE. W Polkowicach seniorzy wystarczy, że zbiorą się w sobie, aby wyjść z domu, potem na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta dla tej grupy jest bardzo bogata od kwestii zdrowotnych,  przez te społeczne, po rekreację. - W naszej gminie po prostu fajnie jest być seniorem – twierdzi Wiesława Pomian, znana lokalna działaczka społeczna, z którą rozmawia nasza redakcja.  

Jan Serkies celuje w piątą kadencję

CHOJNÓW. W Chojnowie wszystko zgodnie z przewidywaniami: gospodarz miasta Jan SERKIES potwierdził: - Tak będę kandydował na urząd burmistrza Chojnowa na kolejną kadencję. Nie jestem burmistrzem, który o sprawach miasta dowiaduje się jedynie z mediów lub przyjmując petentów w Urzędzie Miasta. Ci, którzy mnie znają wiedzą, jak często spotkam się z mieszkańcami Chojnowa przy rozmaitych okazjach aby porozmawiać o naszym mieście. Są kolejne pomysły moich pracowników aby w Chojnowie żyło się jeszcze lepiej. Bo zawsze jest tak, że może, że powinno być lepiej. Bycie burmistrzem dla mnie to realizacja pasji. Dążenie do tego aby miasto piękniało, stało się nowoczesne, bo ja i moi najbliżsi także tutaj mieszkamy. To co robimy dla chojnowian robimy także dla siebie. Klucz do sukcesu? Bez wątpienia przychylność mieszkańców i profesjonalna, w pełni kompetentna załoga Ratusza. Nie oszukujmy się, że zdecydowana większość dokonań miasta w minionych czterech latach to pokłosie pozyskiwania środków zewnętrznych. Zarówno krajowych, jak i unijnych...

Jan SERKIES dodał, że kandyduje, bo nie chce zawieść tych, którzy mu zaufali i którzy wspólnie chcą budować chojnowski samorząd. Dodajmy, że drużyna wyborcza Jana SERKIESA jest na iście ekstraklasowym poziomie...

Furmańska: Kocham pomagać, lubię samorząd, uwielbiam działanie

POLKOWICE. O roli kobiet w życiu miasta, w polityce i trudnościach w świecie zdominowanym przez mężczyzn, a także o sołtysach gminy Polkowice z Joanną Furmańską rozmawia Dariusz Szymacha.

A.Rozenek: PiS nie rządzi się żadnymi kategoriami moralnymi

REGION. Koalicja Obywatelska stała się strukturą pojemną, opartą na silnych fundamentach: demokracji, państwie prawa i niezaprzeczalnej proeuropejskości – przekonuje Andrzej Rozenek, poseł na Sejm RP VII i IX kadencji, dziennikarz i publicysta. W rozmowie z Miłoszem Kołodziejem wyjaśnia min. jakie widzi zagrożenia dla obecnej koalicji rządowej i dlaczego PiS-u nie ma w Prezydium Sejmu...