Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Finał budowy świetlicy w Dębcu

ŚCINAWA. Długo wyczekiwana przez mieszkańców Dębca inwestycja zbliża się do szczęśliwego finału. Zasadnicze roboty budowlane przy nowej świetlicy zostały już zakończone, do wykonania pozostały jedynie drobne prace wykończeniowe, tzw. kosmetyka, które domkną całość zleconego przez gminę przedsięwzięcia oraz formalności związane z odbiorami oraz pozwoleniem na użytkowanie. Koszt budowy obiektu, zgodnie z zawartym rok temu kontraktem, to blisko 1,8 miliona złotych. Ścinawski samorząd na realizację przedmiotowego zadania pozyskał dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład.

Wybierają nowy zarząd KGHM. Procedura potrwa do 2 czerwca

LUBIN. 15 maja Rada Nadzorcza spółki KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęła pierwsze przesłuchania kandydatów do objęcia kluczowych stanowisk w Polskiej Miedzi. Postępowanie kwalifikacyjne potrwa do 2 czerwca, ale niewykluczone, że nowy zarząd wybrany zostanie wcześniej.

Grupa KGHM Polska Miedź S.A. podsumowuje pierwszy kwartał 2025

LUBIN. W pierwszym kwartale 2025 roku produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM wyniosła 169 tys. ton i była zgodna z założeniami budżetowymi. W tym samym okresie, przychody Grupy wzrosły o ponad 600 mln PLN i osiągnęły poziom 8,9 mld PLN. Miedziowa Spółka odnotowała również istotny wzrost EBITDA na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym. Kwartalny zysk netto Grupy wyniósł 330 mln PLN.

– Produkcja w pierwszym kwartale 2025 była zgodna z naszymi założeniami budżetowymi, które uwzględniały m.in. postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów, a dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się na znaczący wzrost przychodów oraz EBITDA – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Polityka handlowa KGHM prowadzona jest zgodnie z zasadami szerokiej dywersyfikacji, zarówno w wymiarze produktowym, geograficznym, jak i portfelowym. Dzięki takiemu podejściu możemy w sposób efektywny zarządzać strukturą sprzedaży – dodał.

Podpisano umowę na realizację zadania „Modernizacja budynków Szkoły Podstawowej w Rudnej”

RUDNA. Wójt Gminy Rudna Zbigniew Grabowski podpisał umowę z Konsorcjum firm Nortman-Gorczyca-Wawrzyniak na modernizację budynków Szkoły Podstawowej w Rudnej.

Będzie seminarium o bezpieczeństwie pracy w KGHM

LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A oraz Związek Pracodawców Polska Miedź organizują  seminarium „Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo pracowników w przemyśle surowcowym. Bądź odpowiedzialny za innych”, które odbędzie się w dniu 14 maja 2025 roku w godz. 10:00 – 14:00 w siedzibie KGHM Polska Miedź S.A w sali im. Jana Wyżykowskiego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 48 w Lubinie. Dla podkreślenia znaczenia tematu spotkanie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Tło i kontekst spotkania stanowić będzie Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Dodatkowo wydarzenie mające na celu promocję zdrowia i bezpieczeństwa w sektorze surowcowym odbędzie się w ramach Tygodnia Bezpiecznej Pracy KGHM.

27 milionów na przebudowę drogi w gminie Ścinawa. K.Kosztyła nie zwalnia tempa

ŚCINAWA. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei rozpoczęła przebudowę drogi wojewódzkiej nr 292 w Gminie Ścinawa. 3-kilometrowy odcinek trasy ze Ścinawy do Lasowic zostanie wyremontowany za 27 milionów złotych. W pasie drogowym można już zaobserwować tablice informacyjne, a po długim weekendzie wykonawca rozpocznie montaż oznakowania na czas prowadzenia robót budowlanych. Prace pierwszego etapu będą dotyczyły miasta i mają rozpocząć się w drugiej połowie maja, a w kolejnej fazie przeniosą się do Lasowic. Inwestycja zakłada nie tylko przebudowę samej jezdni, ale także budowę ciągu pieszo-rowerowego , czy zatoki autobusowej w ciągu ulicy Chobieńskiej. Dzięki temu poprawi się komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo, również i pieszych, bo oprócz nawierzchni drogi odnowione będą chodniki, które, np. na ulicy Lubińskiej, są już mocno wysłużone. Zadanie realizowane będzie od przejazdu kolejowego na Lubińskiej, przez Chobieńską w Ścinawie, aż do mostu nad potokiem Dębniak w Lasowicach. 

Pieniądze na pomoc zwierzętom

GMINA LUBIN. Rada gminy Lubin przyjęła program opieki nad bezdomnymi zwierzętami na 2025 rok. Dokument precyzyjnie określa, jakimi działaniami objęte będą psy, koty oraz zwierzęta gospodarskie, które z różnych powodów znalazły się bez opiekuna. Gmina przeznaczy na realizację zadań prawie 170 tysięcy złotych.

KGHM szuka nowych członków zarządu spółki

LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A. wszczął postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska członków zarządu KGHM Polska Miedź S.A. XII kadencji. Rozmowy z kandydatami na poszczególne stanowiska zaplanowano na 15 maja.

Gmina ratuje zabytki – kolejne dotacje

GMINA LUBIN. Na wniosek wójta Rada Gminy Lubin przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych. Dzięki temu wsparciu siedem kościołów w różnych miejscowościach gminy otrzyma łącznie 225 tys. zł na niezbędne prace budowlane i konserwatorskie.

Podpisanie umów pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

LUBIN. Gmina Miejska Lubin podpisała dziś dwie umowy pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), których przedmiotem jest refinansowanie projektów inwestycyjnych wpisujących się w obszar zielonej transformacji miast. – Zrealizowaliśmy zadania, które nie tylko odpowiadają na potrzeby środowiskowe, ale realnie podnoszą efektywność funkcjonowania naszej gminy. Dzięki tym umowom nie tylko nie obciążamy budżetu, ale wręcz przeciwnie – refinansujemy wcześniejsze zobowiązania na warunkach nieporównywalnie lepszych od kredytów komercyjnych. Każdy, kto dzisiaj spłaca jakikolwiek kredyt, wie, że takie oprocentowanie to okazja, której się nie odrzuca – komentuje Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Ruszyła budowa obwodnicy Rynarcic (FOTO)

RUDNA. Kilka dni po podpisaniu umowy ruszyły prace związane z obwodnicą Rynarcic. - To inwestycja strategiczna dla naszej gminy, jej mieszkańców - mówi Zbigniew GRABOWSKI, wójt gminy Rudna.

KGHM ponownie światowym liderem produkcji srebra

LUBIN. W prestiżowym rankingu „World Silver Survey 2025” KGHM Polska Miedź S.A. po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji „największych kopalń srebra na świecie”. Dodatkowo, Grupa KGHM ponownie uplasowała się na drugim miejscu w globalnym rankingu „największych producentów srebra”, produkując w 2024 roku 1 341 ton tego cennego kruszcu.

– Od lat zajmujemy czołową pozycję wśród globalnych producentów srebra, a produkty sygnowane znakiem KGHM, ze względu na swoją wysoką jakość, są doceniane przez klientów na całym świecie. Dzięki nowoczesnemu procesowi technologicznemu ślad węglowy produkowanego przez nas srebra, jest kilkukrotnie niższy niż globalna średnia – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Sportowe święto w szkole i gminie

GMINA LUBIN. Z czerwonym dywanem, balonikami, konfetti i tłumem gości – tak uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie świętowali otwarcie nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiska. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w rozwój dzieci, młodzieży i całej lokalnej społeczności. Wśród gości obecni byli m.in. przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski, wiceprzewodniczący rady Andrzej Olek – mieszkaniec Niemstowa, przewodniczący komisji sportu Marcin Nyklewicz oraz radni Łukasz Kurowski i Krzysztof Kandut. Byli także sołtysi, dyrektorzy szkół i rodzice.

Nie zabrakło sportowych gości specjalnych. Był reprezentant Polski Mariusz Lewandowski -wychowanek Zagłębia Lubin oraz piłkarze otwarcie nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiskatego klubu: Arkadiusz Woźniak i Mateusz Dziewiatowski. Autografy, wspólne ćwiczenia i zdjęcia z młodzieżą były niezwykłą atrakcją. W uroczystości wziął udział także Janusz Zarankiewicz – brązowy medalista olimpijski w boksie.

Program „Ciepłe Mieszkanie” – czystsze powietrze, oszczędności i komfort

LUBIN. Gmina Miejska Lubin prowadzi nabór do programu „Ciepłe Mieszkanie”. Mieszkańcy, którzy wezmą w nim udział, otrzymają dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej swoich mieszkań. Celem programu jest likwidacja nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów” – posiadanie takie systemu grzewczego jest podstawowym warunkiem skorzystania z dotacji.

Umowa na budowę obwodnicy Rynarcic podpisana

RUDNA. Zbigniew GRABOWSKI, Wójt Gminy Rudna podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Budownictwa Drogowego z Głogowa na budowę obwodnicy w miejscowości Rynarcice. Na realizację inwestycji wykonawca ma 13 miesięcy. - Budowa obwodnicy Rynarcic ma na celu zmniejszenie natężenia ruchu, a co za tym idzie poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Obwodnica będzie pełnić ważną funkcję nie tylko w transporcie lokalnym czy regionalnym, ale przede wszystkim wyprowadzi ciężki ruch kołowy, który jest związany m.in. z budową południowej części zbiornika odpadów poflotacyjnych Żelazny Most i dostawami do Huty Miedzi Cedynia. Będzie udogodnieniem dla pracowników dojeżdżających do Zakładu Hydrotechnicznego czy też nowo otwartego szybu R-VI – mówi Zbigniew GRABOWSKI, wójt gminy Rudna.

Dymisja we władzach KGHM

LUBIN. Zarząd KGHM Polska Miedź poinformował, że 9 kwietnia rada nadzorcza spółki odwołała wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych Igę-Dorotę Lis.
Na stanowisko wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych Iga Dorota Lis była powołana 1 września ub. roku.

Zabytki gminy Ścinawa z finansowym wsparciem

ŚCINAWA. Samorząd województwa przyznał pieniądze – łącznie blisko 500 tys. zł. Dla czterech parafii z terenu gminy. Samorząd również może liczyć na dofinansowanie prac przy gminnych zabytkach.

Innowacje, współpraca i przyszłość górnictwa – Międzynarodowy Kongres Górnictwa i Hutnictwa w Lubinie

LUBIN. „Wyzwania i horyzonty rozwoju” będą hasłem przewodnim Międzynarodowego Kongresu Górnictwa i Hutnictwa Miedzi w Lubinie. Jest to wydarzenie branżowe, podczas którego spotkają się geolodzy, górnicy, hutnicy, naukowcy oraz eksperci branży. Patronat nad Kongresem objął Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Program trzydniowego Kongresu jest bardzo obszerny. Podczas sesji plenarnej uczestnicy poznają ocenę aktualnego stanu oraz perspektyw rozwoju górnictwa rud miedzi w Polsce i na świecie, prognozy wydobycia i zapotrzebowania na metale. Dyskusja będzie toczyć się także wokół roli przetwórstwa metali nieżelaznych w transformacji energetycznej Europy oraz ograniczeń w prowadzeniu procesów przemysłowych produkcji metali nieżelaznych zarówno w Europie, jak i na świecie.

Szkoła Podstawowa w Chobieni z dofinansowaniem

RUDNA. Gmina Rudna pozyskała dofinansowanie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 3 – „Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Szpital MCZ z certyfikatem jakości (FOTO)

LUBIN. Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie otrzymało prestiżowy certyfikat: „Ten szpital dba o jakość dla swoich pacjentów”. Placówka została wyróżniona w ramach projektu „Wymagaj Jakości” realizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Z. Grabowski: Współpraca z KGHM to inwestycja w przyszłość gminy Rudna

RUDNA. - Za Nami kolejny rok owocnej współpracy z firmą KGHM Polska Miedź S.A., która wsparła rozwój lokalnej społeczności poprzez znaczną pomoc finansową w obszarach społecznych, zdrowotnych i infrastrukturalnych. Przyczyniło się to do poprawy warunków życia mieszkańców - mówi Zbigniew GRABOWSKI, wójt gminy Rudna podkreślając efektywność symbiozy miedzy gmina Rudna a KGHM Polska Miedź S.A.

Powiązane wpisy