GMINA LUBIN. Mieszkańcy gminy Lubin otrzymają pojemniki na odpady bio, które zastąpią dotychczas przeznaczone do tego celu worki. Przedsiębiorstwo Komunalne Gminy Lubin od poniedziałku 9 grudnia 2024 roku rozpocznie dystrybucję brązowych kubłów.
RUDNA. Wójt Gminy Rudna, Zbigniew Grabowski spotkał się z włodarzami gmin powiatu lubińskiego, Wójtem Gminy Lubin, Tadeuszem Kielanem oraz Burmistrzem Gminy Ścinawa, Krystianem Kosztyłą. Tematem spotkania była współpraca między gminami na różnych płaszczyznach.
LUBIN. Działająca od marca 2024 r. hala Selgros w Lubinie osiąga doskonałe wyniki i cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno klientów indywidualnych, jak i przedstawicieli gastronomii oraz przedsiębiorców. Selgros stanowi jednak tylko część prężnie rozwijającego się centrum handlowego przy ul. Jana Pawła II w Lubinie, który wkrótce zostanie rozbudowane. Na jego terenie powstanie nowoczesny park handlowy SHOPP.CITY Lubin o powierzchni ponad 18 tys. m².
GMINA LUBIN. Rada Gminy uchwaliła program, który planuje zadania w perspektywie najbliższych czterech lat w zakresie ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego oraz upowszechniania i promowania wiedzy o naszym dziedzictwie. To także ważny dokument, który jest istotnym elementem polityki samorządowej porządkującym informacje dotyczące tej dziedziny. I co najważniejsze, ostatnie lata wyjątkowo dobitnie potwierdziły, że dotychczasowe programy były bardzo konsekwentnie i skutecznie realizowane.
GMINA LUBIN. Około 3,5 miliona złotych przeznaczy w przyszłym roku gmina Lubin na sfinansowanie zadań przewidzianych w corocznym „Programie współpracy gminy Lubin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
LUBIN. KGHM ze Złotą Kartą na lata 2025-2026. Po raz kolejny Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy wyróżnił naszą Spółkę za działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. KGHM jest jedynym reprezentantem górnictwa podziemnego oraz przetwórstwa metali w wyróżnionym gremium.
ŚCINAWA. Za pośrednictwem Platformy Marketplanet e-Zamawiający samorząd Ścinawy poszukuje firmy, która wykona zadanie polegające na wybudowaniu zadaszenia trybuny na stadionie miejskim w Ścinawie. Środki na realizację tego przedsięwzięcia zostały zapisane już wcześniej w bieżącym budżecie, ponadto dzięki uchwale radnych Rady Miejskiej w Ścinawie, podjętej na ostatniej sesji, zadaszenie widowni na ścinawskiej arenie sportowej zostało także ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej na przyszły rok. Otwarcie ofert nastąpi na początku grudnia br.
GMINA LUBIN. Utrzymanie ulgi w podatku od nieruchomości za budynki mieszkalne i tzw. pozostałe, wzrost podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz od środków transportu. To wczorajsze decyzje radnych w sprawie przyszłorocznych podatków wpłacanych do gminnego budżetu. Warto jednak przypomnieć, że stawki zarówno podatku rolnego, jak i od środków transportu były w całym bieżącym roku utrzymane na poziomie roku 2023 mimo galopującej inflacji.
LUBIN. Seminarium „Innowacyjny i zrównoważony przemysł wydobywczy – Transformacja technologiczna, energetyczna i ekologiczna (środowiskowa) w przemyśle wydobywczym rud metali”, odbyło się w siedzibie Branżowego Centrum Umiejętności Górnictwa Rud 4.0, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 172A (Poligon Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr – w sąsiedztwie stacji benzynowej Pieprzyk) w Lubinie. Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej.
LUBIN. W Lubinie trwa przebudowa ulicy Kolejowej. To pierwszy etap budowy Centrum Przesiadkowego obiecanego przez prezydenta Roberta RACZYŃSKIEGO, który jak widać dotrzymuje danego słowa. Pierwszy etap obejmuje przebudowę ul. Kolejowej w stronę ul. Starego Lubina, wzdłuż której powstaną parkingi – na krótki i długi postój. Szczególnie ważne są te w formule „park & ride”, ponieważ w Centrum Przesiadkowym docelowo mają się też zatrzymywać autobusy. Pasażerowie spoza Lubina będą mogli więc tu rozpoczynać nawet dalekie podróże.
Przebudowa obejmie odcinek od ronda na skrzyżowaniu z ulicą Odrodzenia do torów i wjazdu na Stary Lubin. W obu kierunkach mają powstać po dwa pasy, w miejscu, gdzie wcześniej prowadzony był skup złomu powstanie nowy parking, a wyjazd z obecnego – przy RCS – zostanie przebudowany.
GMINA LUBIN. Została zakończona inwestycja polegająca na przebudowie drogi wewnętrznej w miejscowości Gorzyca. Przypomnijmy, że na jej realizację gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
RUDNA. Zakończył się remont drogi gminnej nr 101168D Wądroże – Kliszów. Prace były związane z remontem drogi o długości około 2055 m łączącej się z istniejącą drogą powiatową nr D1207 zlokalizowaną w miejscowości Wądroże z drogą powiatową nr D1209 w miejscowości Kliszów. Modernizacja trasy to przede wszystkim znaczna poprawa komfortu i bezpieczeństwa jazdy, a także usprawnienie codziennego funkcjonowania lokalnej społeczności.
ŚCINAWA. W warszawskim Kinie Kultura zorganizowana została uroczysta gala podsumowująca jubileuszową, bo XX odsłonę Rankingu Samorządów, uznawanego za najbardziej prestiżowe i wiarygodne źródło informacji o gminach, dbających o zrównoważony rozwój. W opiniach ekspertów, którzy opierają się o dane z Głównego Urzędu Statystycznego, Ścinawa zajęła w skali kraju wysokie 3. miejsce! Warto podkreślić, że przed rokiem nasz samorząd uplasował się na 5. pozycji, a 2 lata temu był 23. Specjalne wyróżnienie burmistrzowi Krystianowi Kosztyle przekazał redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Michał Szułdrzyński.
LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A. po raz kolejny otwiera drzwi dla innowacji i docenienia swoich pracowników – wystartowała nowa edycja Giełdy Wynalazczości, która jest szansą na zgłoszenie kreatywnych pomysłów, mających realny wpływ na rozwój technologii oraz poprawę warunków pracy. Propozycje można składać do 29 listopada tego roku.
GMINA LUBIN. Rada Gminy Lubin podjęła decyzję o zmianie dotychczasowej uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Lubińskiemu na realizację publicznego powiatowego transportu zbiorowego. Do 4 797 000 zł zwiększono planowane wydatki na ten cel.
ŚCINAWA/POWIAT LUBIŃSKI. Podczas sesji Rady Powiatu Lubińskiego rajcy podjęli uchwałę w sprawie pozbawienia odcinka drogi 1237 w Ścinawie o długości ponad 1,7 km kategorii drogi powiatowej. W praktyce oznacza to, że za zarządzanie ulicami, które na odcinku około 800 metrów (część Mickiewicza oraz Wołowska), wymagają kapitalnego remontu oraz dużych nakładów finansowych, odpowiadał będzie, najprawdopodobniej już od stycznia przyszłego roku, ścinawski samorząd. Do zarządu i radnych powiatowych, o obustronne uzgodnienia w tej sprawie oraz niepodejmowanie dzisiaj przedmiotowej uchwały, apelowali radni Rady Miejskiej w Ścinawie oraz burmistrz Krystian Kosztyła, jednak ci w większości pozostali obojętni na argumenty przedstawicieli naszej gminy. Nie pomogło jednoznaczne stanowisko pełnego składu ścinawskiej rady, wyrażone na ostatnim posiedzeniu, jak również wyartykułowany na piśmie w tej sprawie sprzeciw włodarza Ścinawy wraz z propozycjami alternatywnymi.
GMINA LUBIN. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin rozpoczęło właśnie wymianę czujników tlenku węgla w lokalach znajdujących się w zasobach gminy Lubin. To niewielkie urządzenia mogące uchronić przed tragedią.
GMINA LUBIN. Mimo że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w tym roku nie udzielił gminom dotacji na realizacje zadań z zakresu usuwania wyrobów zawierających azbest, jak to miało miejsce w latach poprzednich, gmina Lubin zdecydowała o konieczności kontynuacji i realizacji tego zadania. W tym roku objęło to 38 posesji.
Nadal jest duże zapotrzebowanie mieszkańców gminy Lubin na usuwanie azbestu, dlatego wójt Tadeusz Kielan podjął decyzję, że gmina będzie kontynuowała zadanie i w 100 % sfinansuje je ze środków własnych. Warto dodać, że jesteśmy jedyną gminą z terenu Powiatu Lubińskiego, która podjęła taką decyzję.
ŚCINAWA. Aplikacja Ścinawy została pozytywnie rozpatrzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, dzięki czemu nasz samorząd otrzymał maksymalne wsparcie dla zadania inwestycyjnego w ramach Programu Modernizacji Kompleksów Sportowych Orlik 2024. Zadanie zostanie ujęte w projekcie przyszłorocznego budżetu, szacowany koszt inwestycji to kwota 718.650,00 zł, z czego połowa to pozyskane wsparcie, kolejne 50% musi w ramach wkładu własnego zabezpieczyć ścinawski samorząd.
GMINA LUBIN. Tegoroczny bilans inwestycyjny w gminie Lubin to: 12 zakończonych już inwestycji, 27 zadań w trakcie realizacji, 16 nowych dokumentacji projektowych, 4 inwestycje w trakcie przetargu oraz 19 dokumentacji w trakcie przygotowywania.
Sukcesywnie i na bieżąco informujemy czytelników o realizowanych w gminie Lubin inwestycjach...
RUDNA. Gmina Rudna otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków KPO z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Aktywny Maluch 2022-2029” na projekt pn. „Utworzenie dodatkowych 2 miejsc w Żłobku Gminnym w Rudnej przy ul. Piaskowej 5A”.