Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Konsultacje na Reymonta dobiegły końca. Mieszkańcy na „tak”

ZŁOTORYJA.  Siłownia pod chmurką, dwa zmodernizowane place zabaw, więcej ławek do siedzenia i kamery monitoringu miejskiego, a do tego nowy układ chodników, dojazdy do budynków, plac manewrowy za „jamnikiem” i uporządkowanie miejsc parkingowych – tak będzie wyglądało podwórze pomiędzy ulicami Słowackiego, Hoża, Wojska Polskiego i placem Reymonta po rewitalizacji, którą planuje Urząd Miejski w Złotoryi. Wczoraj koncepcję zagospodarowania „klepnęli” mieszkańcy osiedla.

K.Frodyma naczelnikiem wydziału w Kunicach. "Swój" wójta K.Błądzińskiego

KUNICE. Kacper FRODYMA z Kunic został Naczelnikiem Wydziału Promocji, Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy w Kunicach. Frodyma podczas ostatniej kampanii wyborczej do samorządu był pełnomocnikiem KWW Wspólnie dla Gminy Kunice, którego kandydatem na wójta był Krzysztof BŁĄDZIŃSKI. 

Dolnoślązacy razem! Wizyta przedstawicieli gminy Lubin w Zagrodnie

ZAGRODNO/GMINA LUBIN. Tadeusz KIELAN wójt Gminy Lubin wraz z przewodniczącym Rady Gminy Lubin Norbertem Grabowskim, złożyli wizytę w gminie Zagrodno w powiecie złotoryjskim. W malowniczej scenerii Zamku Grodziec spotkali się z kasztelanem Zbigniewem Mosoniem oraz Piotrem JANCZYSZYNEM wójtem gminy Zagrodno, by omówić możliwości współpracy oraz nawiązać bliższe kontakty między samorządami.

Trafiła kosa na... prezydenta Baszczyka. Koniec zabawy w aneksowania!

LEGNICA. Zbiorcza Droga Południowa - Etap III to obecnie największa inwestycja drogowa realizowana w mieście. Termin jej zakończenia był już czterokrotnie przesuwany. Dwa dni przed terminem zakończenia robót, do Urzędu Miasta Legnicy wpłynęło kolejne pismo Wykonawcy tej inwestycji - konsorcjum KOBYLARNIA S.A. i MIRBUD S.A. - wniosek o wydłużenie terminu realizacji o kolejne 5-6 miesięcy. Nie ma na to zgody Gminy Legnica.

- Ta inwestycja trwa już za długo, co utrudnia życie legniczanom, szczególnie tym mieszkającym prawie od dwóch lat na placu budowy. Musimy tak rozwiązać tę sytuację, aby inwestycja została jak najszybciej zrealizowana, kolejne aneksy nie są żadnym rozwiązaniem – mówi Jacek Baszczyk, zastępca prezydenta Legnicy.

Mężczyzna utonął w Rokitkach

ROKITKI. Tragiczny finał kąpieli w zbiorniku Mały Staw w Rokitkach koło Chojnowa. Wczoraj po południu utonął tam młody mężczyzna.

Złotoryja w pilotażu ePłatności w mObywatelu. Daje przykład innym samorządom

ZŁOTORYJA. Urząd Miejski w Złotoryi dołączył do innowacyjnego programu pilotażowego ePłatności, który jest częścią rządowej platformy e-usług. Dzięki temu mieszkańcy mogą szybko i bez prowizji opłacać zobowiązania finansowe, takie jak podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami itp. bez wychodzenia z domu. Usługa jest dostępna w aplikacji mObywatel oraz na stronie mObywatel.gov.pl, co zapewnia wygodę, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu.

Gdzie zielone światło do kąpieli?

LEGNICA. Kąpać się czy się nie kąpać? - oto jest pytanie. W regionie legnickim są tylko trzy akweny, w których woda jest badana przez sanepid. Pływanie w niekontrolowanych zbiornikach to już nasze ryzyko.

Kolejne miliony w Chocianowie. Tym razem na ścieżkę rowerową w stronę Bolesławca

CHOCIANÓW. Przed dwoma laty była w stolicy jagody wielka euforia z powodu zlikwidowania wykluczenia kolejowego Chocianowa. połączenia Kolei Dolnośląskich "do" i "z" Chocianowa biją rekordy popularności. Zaraz potem Chocianów Tomasza KULCZYŃSKIEGO postawił na rozwój dróg rowerowych. Ta łącząca Chocianów z gminą Lubinem a niebawem z samym Lubinem stała się powodem zachwytu nad rozwojem cyklostrady na Dolnym Śląsku. Ale na tym nie koniec. Burmistrzowi Tomaszowi KULCZYŃSKIEMU i jego współpracownikom w Ratuszu udało się pozyskać kolejne miliony złotych środków zewnętrznych na inwestycje w ścieżki rowerowe...

- Mocno stawiamy na rozbudowę ścieżek rowerowych. Obecnie udało mi się pozyskać na ten cel ponad - uwaga- 6.000.000 złotych. Dzięki współpracy z Miastem Lubin oraz Powiatem Lubińskim nasz wspólny wniosek zakwalifikował się do dofinansowania. Gdzie będzie biegła nowa ścieżka rowerowa? Tak, jak zapowiadałem do granicy naszej Gminy w kierunku Gromadki/Bolesławca - mówi burmistrz Chocianowa Tomasz KULCZYŃSKI. - To aż ponad 6 kilometrów nowej trasy rowerowej od ulicy Trzebnickiej przy skateparku, obok ROD Stokrotka, ulicą Kasztanową- która również przejdzie przebudowę, Chocianowski Park Piastowski, a następnie drogą wojewódzką nowym pasem za Nadleśnictwem w kierunku Bolesławca.

Szybka akcja M.Kupaja wyhamowała. Na krótko! B.Graboń prezesem do 5 sierpnia?

LEGNICA. Maciej KUPAJ prezydent Legnicy zapowiedział w kampanii szybkie uporządkowanie Ratusza i podległych spółek. W grupie tych drugich listę "do odstrzelenia" otwiera Bogusław GRABOŃ, prezes zarządu Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Akcja Kupaja miała być w rodzaju "bułka z masłem". W przypadku LPGK nastąpiły pewne komplikacje natury prawnej

OSP Kaczorów – Lider w Zbieraniu Elektrośmieci i Inwestowaniu w Bezpieczeństwo

BOLKÓW. Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczorowie (gmina Bolków), to jednostka, która nie tylko dba o bezpieczeństwo mieszkańców, ale także aktywnie angażuje się w ochronę środowiska.

Rowerem po Rynku można jeździec już legalnie

LEGNICA. Rowerem można już legalnie jeździć po Rynku, Placu Katedralnym, ul. Najświętszej Marii Panny, Piekarskiej, Łączyńskiego oraz fragmentach ul. Złotoryjskiej, Szpitalnej, Biskupiej i Młynarskiej, które dotychczas były wyłączone z ruchu pojazdów. Pod znakami B-1 (zakaz ruchu pojazdów) pojawiły się stosowne tabliczki „Nie dotyczy z symbolem roweru”.

Kolejowa Komunikacja Autobusowa zawita do Złotoryi? Lepiej późno niż wcale...

LEGNICA/ZŁOTORYJA. Od kilku lat trwa wielkie boom Kolei Dolnośląskich. Z wsparciem władz Województwa Dolnośląskiego i z pomocą rządu rozpoczęto wielką wojnę z wykluczeniem komunikacyjnym na Dolnym Śląsku. Krok po kroku rozpoczęto reaktywację połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. Na tej inwestycyjnej mapie znalazł się m.in. Chocianów, Świeradów Zdrój a w "poczekalni" znalazła się Złotoryja.  Ale przed dwoma laty  dzięki inicjatywie Tymoteusza MYRDY, ówczesnego członka zarządu Województwa Dolnośląskiego rozpoczęła się operacja pod wiele znaczącym kryptonimem...Kolejowa Komunikacja Autobusowa(KKA) mająca w zamyśle być lekiem na całe zło Samorząd województwa we współpracy z lokalnymi samorządami uruchamiał, do czasu zakończenia rewitalizacji danej linii, Kolejową Komunikację Autobusową. Pierwsze takie pojazdy pojawiły się 4 września 2022r. na trasie z Kłodzka do Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju. Do końca lipca tego roku skorzystało z niej ponad 73 tysiące pasażerów, co pokazuje, jak potrzebne było to działanie. Od 3 września na kolejową mapę wrócą także Góra i Syców (przez Oleśnicę)!  Od tamtej pory było można tam dojechać z każdego miejsca w kraju na jednym bilecie kolejowym. Część tych tras, gdzie wówczas nie dojeżdżał pociąg, obsługiwały właśnie autobusy pod szyldem Kolei Dolnośląskich. Były to połączenia stałe i codzienne, realizowane także w święta.

Spotkanie polskich i niemieckich studentów z władzami Powiatu Legnickiego (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Legnicy odbyło się spotkanie ze studentami kierunku Prawo i Bezpieczeństwo Wewnętrzne
z Collegium Witelona w Legnicy oraz uczelni Hochschule der Sächsischen Polizei Rothenburg z Niemiec. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Powiatu Legnickiego: Starosta Legnicki - Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki – Janina Mazur oraz Etatowy Członek Zarządu – Krzysztof Sowiński, a także przedstawiciele uczelni Collegium Witelona: Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych  - dr inż. Piotr Nadybski oraz dr Paweł Kobes.

Brud, smród na legnickim osiedlu (INTERWENCJA)

LEGNICA. Otrzymaliśmy bardzo przykry sygnał od naszej czytelniczki z ulicy Moniuszki (dane personalne do wiadomości redakcji). "Piszę do Was z powodu strasznego bałaganu, jaki panuje na naszym placu zabaw. To, co się tam dzieje, przechodzi ludzkie pojęcie..." - napisała czytelniczka.

Kolejne autobusy elektryczne w Polkowicach (FOTO)

POLKOWICE. Polkowice umacniają się na pozycji dolnośląsko-lubuskiego lidera elektromobilności. Serce Zagłębia Miedziowego wyznaczyło drogę rozwoju zielonego transportu, którą dziś podążają kolejne miasta i gminy... Na gminne drogi wyjadą autobusy znane z mundialu w Katarze. Będą to pojazdy najnowszej generacji, najmniejsze z gamy zeroemisyjnych autobusów marki Yutong. Uroczyste przekazanie nowych pojazdów nastąpiło w środowe południe na polkowickim Rynku.

- Dążymy do tego, aby hasło „Zielone Serce Zagłębia Miedziowego” nie było tylko pustym sloganem. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do rozwoju szeroko pojętej ekomobilności miejskiej. W dużej mierze składają się na nią inwestycje w transport niskoemisyjny, ale również inne formy mobilności, takie jak rower miejski. To zielone serce to także czyste powietrze, a w konsekwencji to, na czym nam najbardziej zależy, czyli zdrowie mieszkańców – mówił burmistrz Wiesław WABIK.

Zakłady Górnicze Rudna świętują jubileusz 50-lecia. Pół wieku sukcesów, innowacji i rozwoju

POLKOWICE. Zakłady Górnicze Rudna obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia – w ramach uroczystości zaplanowane zostały m.in. urodziny Rudnej, wydanie wyjątkowej kroniki oddziału KGHM Polska Miedź S.A. oraz liczne wydarzenia organizowane przez pracowników kopalni, w tym rajdy piesze i rowerowe. Na terenie zakładu powstanie też upamiętniający święto mural.

Budżet Polkowic po zmianach

POLKOWICE. Blisko 9,5 mln zł więcej na oświatę, dodatkowe 1,2 mln złotych na opiekę zdrowotną i gospodarkę komunalną – to tylko niektóre wydatki, na jakie trzeba było znaleźć pieniądze w gminnym budżecie. Radni podczas ostatniej sesji zdecydowali o przekazaniu dodatkowych środków. Są one niezbędne do dalszego sprawnego funkcjonowania naszej gminy. – W wyniku wprowadzonych zmian w budżecie Polkowic dochody zmniejszyły się o kwotę 306 317,58 zł, a wydatki wzrosły o kwotę 19 593 682,42 zł. Deficyt zwiększył się o kwotę 19.900.000,00 zł. Wprowadzone zmiany pozwalają na zachowanie wskaźników wymaganych ustawą o finansach publicznych na prawidłowym poziomie – wyjaśnia Agnieszka Opalach, skarbnik gminy Polkowice.

"Moda" na Koleje Dolnośląskie przynosi efekty. Rekordowe półrocze przewoźnika

LEGNICA. W pierwszym półroczu 2024 pociągi Kolei Dolnośląskich przewiozły 11 244 954 pasażerów – poinformował w mediach społecznościowych Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku z pociągów marszałkowskiego przewoźnika skorzystało prawie 2 mln pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. – Przed nami kolejny rekordowy pod względem przewozowym rok. Już dziś możemy szacować, że liczba przewiezionych pasażerów będzie aż o 4 mln wyższa niż przed rokiem, sięgając poziomu 23,5 mln osób – pisze prezes Kolei Dolnośląskich Damian Stawikowski na Facebooku. – To efekt wciąż rosnącej popularności kolei, szczególnie na Dolnym Śląsku, gdzie to zjawisko jest już pewnego rodzaju socjologicznym ewenementem – dodał.

Słoneczna bez przejazdu – drogowcy wymienią nawierzchnię

ZŁOTORYJA. Firma, która modernizuje miejskie drogi,  bierze się za następną ulicę: Słoneczną. Przez kilkanaście najbliższych dni zamknięty będzie przejazd na jej środkowym odcinku. Utrudnienia będą dotyczyć także mieszkańców okolicznych budynków, choć nie przez cały czas.

Nie ma pracy dla nieletnich

LEGNICA. Roznoszenie ulotek, wykładanie towaru na sklepowe półki, pomoc przy inwentaryzacji, obsługa w restauracji- kiedyś w wakacyjnych ofertach pracy dla nieletnich w OHP w Legnicy można było przebierać. Dziś o to coraz trudniej.

Prezydentowi M.Kupajowi nie podoba się już nazwa Ronda Konstytucji 3 Maja. Nie tak dawno był "ZA"

LEGNICA. Maciej KUPAJ w roli prezydenta Legnicy niebawem przekroczy magiczne 100 dni rządów. To zbyt krótki czas, aby oceniać nowego gospodarza. Zwłaszcza, że Kupajowi zdarza się szybciej mówić niż działać... Po piątkowych wydarzeniach w Sejmie, kiedy to głosami posłów Trzeciej Drogi odrzucono rządowy projekt ustawy dekryminalizującej pomoc w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12.tygodnia trwania ciąży, Maciej KUPAJ zapowiedział skierowanie do rady miejskiej wniosku o nazwanie ronda przy Placu Słowiańskim Rondem Praw Kobiet. Nazwa jego zdaniem ma upamiętnić protesty pań w obronie prawa kobiet do decydowania o aborcji, a to konkretne rondo przy placu wybrane zostało nieprzypadkowo. W tym właśnie miejscu odbywały się protesty legniczanek przeciwko ograniczaniu praw kobiet przez poprzednią władzę....

„Plac Słowiański był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń sprzed 4 lat. To na nim gromadziliśmy się wspólnie w geście solidarności i oburzenia. Byliśmy tam razem. Jak pokazało wczorajsze głosowanie nie wszyscy o tym pamiętają. Dziękuję posłom Koalicji Obywatelskiej za walkę o prawa kobiet „ - napisał na swoim facebookowym profilu prezydent Maciej Kupaj dając ponieść się emocjom.