LEGNICKIE POLE. Urząd Gminy Legnickie Pole informuje, że trwa nabór wniosków o Stypendium Wójta Gminy Legnickie Pole dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Stypendium to forma docenienia młodych mieszkańców gminy, którzy w roku szkolnym 2024/2025 wykazali się wysokimi wynikami w nauce, osiągnięciami naukowymi, sukcesami artystycznymi lub sportowymi. Termin składania wniosków upływa 15 lipca 2025 roku.
LEGNICA. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przekazał dziewięć karetek Pogotowiu Ratunkowemu w Legnicy. Pozwoli to na wymianę prawie połowy ambulansów, którymi dysponuje pogotowie w naszym regionie. Kolejna dziesiąta karetka uzupełni tabor jesienią.
Uroczystość odbyła się na legnickim Rynku. Uczestniczyli w niej m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz, członek Zarządu Województwa Jarosław Rabczenko, dyrektorka pogotowia Joanna Bronowicka, prezydent Legnicy Maciej Kupaj, samorządowcy gmin i powiatów byłego woj.legnickiego. Obecna była także radna Sejmiku Dolnośląskiego Karolina Hołownia-Twardowska.
- Dbamy o to, by sprzęt dla pogotowia był na najwyższym poziomie – zapewnił marszałek Gancarz.
LEGNICA. Z pewnością zapowiedź manifestacji-wiecu Konfederacji organizowanej w Legnicy 19 lipca skłoniła prezydenta Legnicy Macieja KUPAJA do zajęcia zdecydowanego stanowiska i wydania OŚWIADCZENIE, które przytaczamyw całości:
LEGNICA. Dziś od godz. 8.30 serwery OKE zaczęły się rozgrzewać do czerwoności. Tegoroczni maturzyści logowali się do systemu, by poznać swoje wyniki z egzaminów pisemnych. Uzbrojeni w tę wiedzę mogą teraz odbierać swoje świadectwa maturalne w szkole.
LUBIN. Od dziś aż do końca września w przestrzeniach CDT Medicus w Lubinie przy ul. Leśnej 8, na odwiedzających czekają dwie niezwykłe wystawy, które warto zobaczyć. Sztuka zagościła zarówno w głównym patio, jak i w małej sali.
LEGNICA. Prezydent Legnicy Maciej Kupaj ma już za sobą pierwszy rok kadencji. Ostatnio radni udzielili też absolutorium i wotum zaufania. 2025 rok budżetowy jest przygotowany już przez niego i jego zespół. W roku 2024 działał jeszcze na budżecie przygotowanym przez poprzednika - Tadeusza Krzakowskiego. To dobry moment by poznać, z jakimi wyzwaniami musiał się mierzyć przez te kilkanaście miesięcy prezydentury (ślubowanie przyjął 7 maja 2024 roku) oraz jak idzie realizacja programu wyborczego. Czas wyborczych rozliczeń przyjdzie na koniec kadencji, czyli w roku 2029.
Rozmowa jest obszerna, dlatego podzielona została na pięć części. Z prezydentem miasta Maciejem Kupajem rozmawiał Dawid Sołtys.
LUBIN. Lubińscy policjanci zatrzymali 31-latka, który uprowadził z domu 3-letnią córkę. Mężczyzna zaprowadził dziewczynkę na plac zabaw, gdzie zostawił ją ze swoim kolegą, a sam poszedł do sklepu.
LEGNICA. Na 19 lipca działacze Nowej Nadziei z Tomaszem SZOPIŃSKIM na czele organizują na legnickim Rynku wielką manifestację środowisk antyimigranckich. - Żarty się skończyły nie tylko na zachodniej granicy Polski. Musimy głośno wykrzyczeć sprzeciw Polaków przeciwko działaniom rządu Donalda Tuska, a u nas lokalnie prezydenta Legnicy Macieja Kupaja zmierzającym do zrobienie z Polski i Legnicy wymarzonego raju na ziemi dla imigrantów - mówi Tomasz SZOPIŃSKI. - Zlekceważono w Ratuszu, a nawet obśmiano petycję legniczan, podpisaną przez ponad 2000 osób przeciwko powstaniu w Legnicy Centrum Integracji Cudzoziemców więc może protestujące tłumy Polaków na legnickim Rynku skłonią rządzących Legnicą do refleksji.
GMINA LUBIN. Norbert GRABOWSKI, przewodniczący Rady Gminy oficjalnie już zadeklarował chęć przejęcia schedy po śp. Tadeuszu KIELANIE, wójcie gminy Lubin. Mniej oficjalnie gotowość kandydowania wyrazili: Paweł ŁUKASIEWICZ i Kacper SNOWYDA, którzy w przeszłości stawali już do boju o fotel wójta gminy Lubin.
Wciąż oficjalnie nie zadeklarował gotowości startu Michał Tadeusz KIELAN, czyli syn byłego wójta gminy, ale jak się wszyscy spodziewają stanie się to wkrótce. I wszystko wskazuje, że będzie głównym i być może jedynym faworytem wyborczej batalii.
A wybory nowego wójta gminy Lubin zaplanowano na 31 sierpnia br.
LEGNICA. W kościele pw. św. Jana w Legnicy jak co roku odbyła się uroczysta msza święta poświęcona ofiarom ludobójstwa na Kresach Wschodnich. 11 lipca, po raz pierwszy, odbędzie się już ustawowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej.
POLKOWICE. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Zginął tam 37-letni górnik.
LEGNICA. Wysokie temperatury to duże obciążenie dla organizmu. Gdy nadchodzą upały, kluczowe staje się regularne nawadnianie, szczególnie dla tych osób, które spędzają czas w nasłonecznionych przestrzeniach.
CHOCIANÓW. Po rocznej przerwie, ponownie u stóp Pałacu w Parku Piastowskim odbyło się Święto Chocianowa, czyli Dni Jagody. Zaczęło się tradycyjnie, czyli od konkursu jagodowych stoisk. W szranki stanęło 6 sołectw, co jak na 17 sołectwa w gminie Chocianów, nie jest powodem do dumy. Ale nikt nikogo siłą do niczego nie zmuszał. Stoiska oceniało specjalne jury w skład, którego wchodził nawet miejscowy ksiądz Stanisław Gorczakowski.
Oceniano w kilku kategoriach, poczynając od wystroju stoisk, jakości jagodowych potraw i napitek, smakowitości, po wystrój, sposób prezentacji itp. .Podczas uroczystego otwarcia burmistrz Tomasz KULCZYŃSKI nagrodził wszystkie wystawiające się sołectwa, ale najważniejsza nagroda, czyli czek na 2000,00 zł powędrował do sołectwa Ogrodzisko. Kolejne miejsca zajął: Parchów (1500 zł) i Trzmielów ( 1000 zł). Nagrody pocieszenia ,po 500 zł, zasiliły budżety Szklar Dolnych, Żabic i Trzebnic.
- To co jurorzy zobaczyli na stoiskach naszych sołectw pozwala mi po raz kolejny święto Chocianowa nazwać mianem Najsmaczniejsze święto na Dolnym Śląsku - mówił na scenie burmistrz Tomasz KULCZYŃSKI, życząc wszystkim udanej zabawy.
CHOJNÓW. Rano, 5 lipca, na Rynku odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, szkolących się w 23 Śląskim Pułku Artylerii im. gen. broni Tadeusza Jordan - Rozwadowskiego. – Przez ostatnie cztery tygodnie elewi-ochotnicy intensywnie zdobywali wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, stanowiące fundament żołnierskiej służby. Świadomie podjęliście decyzję o podporządkowaniu się wojskowym rygorom i wykonaliście pierwszy krok na drodze do zawodowej służby wojskowej. „Bóg, Honor, Ojczyzna” – to nie tylko hasło, ale drogowskaz każdego polskiego żołnierza – zarówno tego, który walczył o wolną Polskę, jak i tego, który dziś służy jej w pokoju – powiedział podpułkownik Grzegorz PAWEŁKO, pełniący obowiązki dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii.
POWIAT LEGNICKI. Z inicjatywy Posła na Sejm RP Tadeusza Samborskiego oraz Starosty Powiatu Legnickiego Adam Babuśki tegoroczne Obchody „Narodowego Dnia Pamięci Polaków – Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA i inne bojówki ukraińskie na ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939 – 1947” mają wyjątkowy i szczególny wymiar. Zarówno społeczny, jak i polityczny. Przypomnijmy, że kilka dni temu Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
GMINA LUBIN. Załatwiasz sprawę w urzędzie? Teraz będzie to jeszcze prostsze. Dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą tylko na chwilę wejść do Urzędu Gminy Lubin, wyznaczono dwa specjalne miejsca parkingowe z limitem postoju do 30 minut.
Miejsca są tuż przy wejściu bocznym do urzędu. To kolejny przykład, że głos mieszkańców ma znaczenie. Zmiany zostały wprowadzone na ich wniosek. Decyzję podjęła zastępca wójta Anna Skorupa-Hawrysz, która podkreśla: – Chodziło o prostą potrzebę, czyli możliwość szybkiego i wygodnego zaparkowania przy urzędzie. Te dwa miejsca mają ułatwić życie osobom, które przychodzą do nas tylko na chwilę, by coś odebrać, złożyć albo dopytać.
POLKOWICE. 4 lipca to wyjątkowa data w historii gminy Polkowice. To dzień patrona Polkowic – św. Sebastiana. Nieprzypadkowo właśnie na dziś zwołano uroczystą sesję, podczas której – w ramach obchodów 35-lecia samorządu terytorialnego – wyróżniono samorządowców z wieloletnim stażem w Radzie Miejskiej w Polkowicach. Minutą ciszy uhonorowano również pamięć zmarłych radnych.
LEGNICA. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy ma blisko 250 milionów długu, w tym 100 mln pożyczek w instytucjach pozabankowych. - Musimy uciekać od tego zadłużenia pędząc... do przodu - taką strategię rozwoju, a może po prostu ratowania szpitala przyjął dyrektor Maciej LESZKOWICZ.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy otrzyma blisko 50 milionów złotych dofinansowania na budowę nowoczesnego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych. Pieniądze pochodzą z konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Funduszu Medycznego. – To 100 procent wartości dofinansowania (49.734.817 zł), o które wnioskowaliśmy i – co istotne – pełna kwota potrzebna do realizacji całej inwestycji – podkreśla Maciej Leszkowicz, dyrektor placówki.
Była to świetna okazja, aby publicznie podziękować ministrowi Robertowi KROPIWNICKIEMU, obecnemu na konferencji prasowej, za pomoc w zdobywaniu środków zewnętrznych dla szpitala w Legnicy. - To mój obowiązek jako mieszkańca Legnicy i jako byłego członka Rady Społecznej szpitala w Legnicy, któremu problemy placówki nie są obce - mówił minister Robert KROPIWNICKI. - Cieszę się, że dyrektor szpitala ma wizję rozwoju placówki a Centrum powstanie na terenie, które jakiś czas temu było brane pod uwagę jako teren do sprzedania aby zarobić na przeżycie szpitala.
POLKOWICE. Związek Pracodawców Polska Miedź oraz uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach podpisały umowę o strategicznej współpracy w zakresie finansowania studiów na kierunku inżynieria mechaniczna. Porozumienie przewiduje wsparcie finansowe dla studentów oraz rozwój programu kształcenia dostosowanego do potrzeb nowoczesnego przemysłu. - To szczególny rok – mamy drugiego Polaka w kosmosie, ale mamy również nowy kierunek na uczelni w Polkowicach. Wspieramy tych, którzy chcą się rozwijać, łączyć naukę z pracą i iść dalej” – powiedział Jarosław DUDKOWIAK - Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Uczelnia Jana Wyżykowskiego wspólnie zainwestowali w przyszłość inżynierów. I z całą pewnością to będzie bardzo dobra inwestycja...
CHOCIANÓW. Z przytupem i na bogato.... W sobotę, 5 lipca 2025 roku, Chocianów ponownie stanie się centrum letnich atrakcji Dolnego Śląska. W malowniczym Parku Piastowskim przy Pałacu odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w regionie – Święto Jagody. Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00 i potrwa do późnych godzin wieczornych.
GMINA LUBIN. Przedterminowe wybory wójta gminy Lubin odbędą się 31 sierpnia 2025 roku – wynika z projektu rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. 31 sierpnia 2025 roku mieszkańcy gminy Lubin wybiorą nowego wójta. Przedterminowe wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią śp Tadeusza Kielana.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, z uwagi na terminy czynności wyborczych nie jest możliwe zachowanie 14-dniowego okresu vacatio legis. W związku z tym zakłada się, iż rozporządzenie zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 8 lipca 2025 r.