Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Świetlica w Piotrowicach wzbudza zachwyt (FOTO)

MĘCINKA. Gmina Męcinka krok po kroku realizuje swoją inwestycyjną strategią rozwoju gminy. Kluczowym elementem tej strategii zaakceptowanej przez radnych minionej kadencji był plan wybudowania nowych świetlic we wszystkich sołectwa gminy. Nowe świetlice wiejskie powstają w Pomocnem, Muchowie, Kondratowie, Stanisławowie, Myślinowie. ( wcześniej wyremontowano m.in. świetlicę w Przybyłowicach i Męcince). W sobotę popołudnie uroczyście oddano do użytku budynek świetlicy w Piotrowicach. - Piotrowice to największa wieś gminy Męcinka  więc i świetlica wybudowana od podstaw jest największa - mówi wójt gminy Mirosław BRZOZOWSKI, który przed tygodniem ponownie został wybrany na gospodarza gminy z rekordowym na Dolnym Śląsku poparciem ... 86 procent głosujących !. -  W naszym zamyśle wiejskie świetlice to miejsca działań kulturalnych oraz miejsca, z których mieszkańcy będą mogli korzystać podczas organizacji różnych uroczystości rodzinny. Mamy piękny i funkcjonalny budynek a niebawem z tyłu świetlicy powstanie gminne centrum rekreacji. Będzie boisko dla dzieci, siłownia zewnętrzna, grillowisko na imprezy plenerowe, plac zabaw dla dzieci.I będzie bardzo zielono.

I trzeba przyznać, że świetlica w Piotrowicach robi wrażenie...

"Psiatanie" przy schronisku z wielką frekwencją (FOTO)

LEGNICA. Organizacyjnym sukcesem można nazwać "Psiatanie", czyli akcję sprzątania terenu w okolicach Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Ponad 100 osób wzięło udział w wydarzeniu, by w Legnicy było czyściej, a niestety, było co sprzątać.

Burmistrz: Definitywnie odchodzę z lokalnej polityki

ZŁOTORYJA. Zamykam ważny rozdział swojego życia, który w moim przekonaniu był czasem dobrze wykorzystanym w pełnieniu służby w samorządzie – pisze Robert Pawłowski w oświadczeniu, które dziś późnym popołudniem zostało opublikowane na jego profilu urzędowym na Facebooku. Przypomnijmy, że po dwóch kadencjach w roli burmistrza Złotoryi Robert PAWŁOWSKI  zdecydował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję...

K.Kosztyła gotowy do bitwy o Ścinawę (FOTO)

ŚCINAWA. W I turze wyborczej batalii o Ścinawę Krystian Kosztyła był o włos od zwycięstwa – zdobył poparcie 48,22 proc. Zagłosowało na niego 1926 osób. Jego największego rywala – Marka Hołtrę - poparły 1504 osoby, co dało mu 37,21 proc. Obaj spotkają się w drugiej turze. - Jestem spokojny o wynik II tury. Nie lekceważę przeciwnika, ale chcę jeszcze bardziej mieszkańcom naszej gminy uświadomić jak dobra to była kadencja dla naszej gminy - mówił Krystian KOSZTYŁA na konferencji prasowej przed Ratuszem w Ścinawie. Konferencji z udziałem ponad 100 zwolenników, sympatyków obecnego burmistrza nadodrzańskiego miasteczka. Nic dziwnego, że konferencja przekształciła się w duży wiec poparcia dla Kosztyły. Nie zabrakło więc skandowania nazwiska najpoważniejszego kandydata na  gospodarza miasta i gminy Ścinawa.

Dla K. Bardowskiej wyborcza dogrywka to... chleb powszedni. Czarne chmury na P.Janczyszynem?

ZAGRODNO. Rządząca gminą Zagrodno Karolina BARDOWSKA przegrała w I turze wyborów samorządowych ubiegając się o reelekcję. Triumfował Piotr Janczyszyn, który dostał poparcie 982 wyborców. Na Bardowską zagłosowało 911 mieszkańców gminy Zagrodno. Trzeci z kandydatów, Kamil Strynkowski z Legnicy - przez najzacieklejszych przeciwników Bardowskiej typowany jako 100-procentowy faworyt wyścigu do fotela wójta - ograniczył się do roli statysty chociaż uzyskane poparcie 448 wyborców nie musi oznaczać samorządowej "emerytury" Strynkowskiego na obszarze Zagrodna. I to szybciej niż ktokolwiek może się spodziewać...

Jak będzie w wyborczej dogrywce? Remisu być nie może...

Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga przejmują Powiat Jaworski

POWIAT JAWORSKI. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Powiat Jaworski będzie pierwszym na Dolnym Śląsku, który "ułoży się" po wyborach. I wszystko wskazuje na to, że w mateczniku Elżbiety WITEK powiat przejdzie w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.  

Sejmik bez złotoryjanki

ZŁOTORYJA. To jedna z największych niespodzianek wyborów samorządowych: Jadwiga Szeląg zdobyła najwięcej głosów w Złotoryi i powiecie złotoryjskim, a mimo to złotoryjanka po czterech kadencjach żegna się z mandatem we władzach samorządowych województwa. Do sejmiku dostał się natomiast dobrze znany w Złotoryi Piotr KARWAN z PiS-u. I w rzeczywistości on jako jedyny w nadchodzącej kadencji samorządu dolnośląskiego będzie ambasadorem Złotoryi w Sejmiku...

"Na kołach po Polsce" w legnickiej samochodówce

LEGNICA. Zespół Szkół Samochodowych w Legnicy organizuje 25. 04. 2024 r. event pod hasłem „NA KOŁACH PO POLSCE”. - Pomysł narodził się z inicjatywy zaprezentowania i przybliżenia rynku pracy branży samochodowej i jej specyfiki nie tylko uczniom legnickiej samochodówki, ale także młodzieży, mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym tematem z Legnicy i okolic. Wydarzenie to promuje nie tylko zawód kierowcy samochodu ciężarowego, ale również bezpieczeństwo poruszania się na drodze i doskonalenie techniki jazdy. W trakcie trwania eventu będzie możliwość spotkania z profesjonalistami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem - mówi Magdalena Podhajska z Zespołu Szkół Samochodowych w Legnicy.

Gmina wg. scenariusza wójta Andrzeja Pyrza

GMINA CHOJNÓW. Kandydujący na swoją trzecią kadencję wójt Andrzej Pyrz zdobył poparcie większości mieszkańców gminy wiejskiej Chojnów. Tegoroczne wybory Wójta - podobnie jak ostatnie - plebiscytem poparcia dla Andrzeja Pyrza. Gospodarz gminy nie mając konkurenta zdobył poparcie 2 777 mieszkańców gminy wiejskiej Chojnów (79,94%) zostając wótem po raz 3.  – Taki wynik wyborów świadczy o tym, że dotychczasowe działania moje i całego samorządu gminy są pozytywnie oceniane przez społeczeństwo. Kolejne pięć lat będzie więc kontynuacją wcześniejszych działań . Dziękuję wszystkim mieszkańcom Gmina Chojnów którzy oddali swój głos na moją osobę, dziękuję mojej rodzinie, znajomym, kandydatom na radnych z komitetu Gmina Chojnów - Nasz Wspólny Dom, wszystkim, którzy mnie wspierali dobrym słowem. Gratuluję wszystkim Radnym, którzy zostali wybrani do Rady Gminy Chojnów. Widzimy się już niedługo na pierwszej sesji – mówi Andrzej PYRZ.

Nieuczciwa listonoszka

LEGNICA. Nawet pięć lat pozbawienia wolności grozić może listonoszce z Legnicy, która przywłaszczała cudze pieniądze. Kobieta do własnej kieszeni "schowała" w sumie ponad 24 tys. zł.

Powiat Polkowicki poukładany wg. scenariusza K.Ciupaka

POWIAT POLKOWICKI. W wyborach do rady powiatu polkowickiego udział wzięła ponad połowa wyborców uprawnionych do głosowania, tj. 51,83%. W sumie było to 24 407 osób. Najwyższa frekwencja wyborcza była w gminie Radwanice i dlatego zgodnie z zapowiedzią Starosty Kamila CIUPAKA przekazane zostaną środki w wysokości 40 000 zł dla tej gminy.

Najwięcej radnych wprowadził do rady starosta Kamil Ciupak wraz ze swoim komitetem Porozumienie Powiatowe. Zdobyli oni aż siedem mandatów we wszystkich trzech okręgach. Do szeregów, ze wsparciem, dołączyli także Bogusław Godlewski oraz Michał Lenczuk.

W. Wabik gotowy do II tury wyborów (FOTO)

POLKOWICE. Wiesław Wabik i Roman Rozmysłowski powalczą o fotel burmistrza Polkowic w drugiej turze wyborów samorządowych. Pierwszy z nich otrzymał 28,19% poparcia, a drugi 16,56%. Podczas środowego briefingu prasowego przed polkowickim Ratuszem Wiesław WABIK podziękował polkowiczanom za udział w wyborach samorządowych. Pogratulował radnym wybranym w wyborach do Rady Gminy i Rady Powiatu. Pogratulował także piątce swoich konkurentów. Poprosił polkowiczan o mobilizację przez II turą wyborów i przede wszystkim o jak największą frekwencję podczas wyborczej dogrywki zaplanowanej na 21 kwietnia br. - Budowanie swojej koalicji wyborczej rozpocząłem 15 lutego w Tarnówku - odpowiedział Wiesław WABIK pytany o scenariusz wyborczy przed II turą. - Po raz pierwszy, w ramach swojej kampanii samorządowej, wyszedłem do ludzi. Bo moja koalicja samorządowa to po prostu koalicja z mieszkańcami naszej gminy. I moją koalicją jest koalicja z mieszkańcami. Podczas kilkudziesięciu spotkań powstał mój i mojego Komitetu Wyborczego Zaufaj Doświadczeniu program dla Polkowic. Na każdym spotkaniu spisywaliśmy postulaty mieszkańców. I w taki oto sposób powstał swojego rodzaju almanach, przewodnik potrzeb Polkowic, gminy i jej mieszkańców, zawierający 230 punktów na czas mojej pracy w Ratuszu. Jeżeli oczywiście polkowiczanie i mieszkańcy naszej gminy zaufają mi w II turze. Obiecałem mieszkańcom podczas spotkań, że jak tylko zostanę wybrany na burmistrza Polkowic, to te postulaty zostaną zrealizowane i dotrzymam danego słowa. Także dlatego, że jestem doświadczonym samorządowcem i mam Polkowice w sercu! Przyszła Rada Miejska musi bezwzględnie współpracować z burmistrzem, a gwarantem tego jest właśnie moja koalicja z mieszkańcami.

Ogromne zainteresowanie targami (FOTO)

LEGNICA. Prawdziwe tłumy młodych ludzi pojawiły się dziś w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy, W jednym miejscu można było zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną, a to przy podejmowaniu decyzji co do dalszej drogi kształcenia - bezcenne.

Pijany kierowca "zatrzymał" się na latarni - stracił prawo jazdy i auto

POLKOWICE. To dowód, że po nowelizacji kodeksu karnego i wejściu w życie nowego uregulowania ( 14 marca 2024) kierowcy, którzy prowadzą auto, mając powyżej 1,5 promila alkoholu w organizmie i spowodują wypadek, policja obligatoryjnie skonfiskuje im pojazd. Przekonał sie o tym właśnie 40-letni mieszkaniec powiatu górowskiego, kiedy przejechał w Polkowicach przez środek ronda i wylądował na latarni. Sprawca miał blisko 1,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze policji odebrali mężczyźnie prawo jazdy i skonfiskowali samochód na poczet przyszłej kary przepadku pojazdu .

Zapalenie ucha środkowego - jakie daje objawy i jak je leczyć?

Zapalenie ucha środkowego może mieć różny charakter i objawy, w zależności od jego rodzaju. Wspólnym symptomem zawsze jest jednak silny ból ucha. Problem ten może być zdiagnozowany u osób w różnym wieku, najczęściej jednak pojawia się u dzieci przed 7. rokiem życia. Dowiedz się, jak objawiają się różne rodzaje tego schorzenia i jak może je leczyć.

B. Rodak pozostanie bezstronny w wyborczej dogrywce (FOTO)

LEGNICA. Nie został prezydentem Legnicy, jego wyborcza drużyna nie zdobyła żadnego mandatu radnego, a mimo to Bartłomiej RODAK ma wielkie powody do satysfakcji. - Od władzy został odsunięty Tadeusz Krzakowski, a to było moim celem i w jakimś stopniu do tego się przyczyniłem - mówił podczas konferencji prasowej Bartłomiej RODAK.

Niechcący włączył windę

LEGNICA. 48-letni Ryszard D., pracownik krakowskiej firmy zajmującej się konserwacją wind, usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci swojego 60-letniego kolegi z pracy. Z ustaleń prokuratury wynika, że to Ryszard D. miał nacisnąć przycisk, który uruchomił w windę w chwili, gdy w szybie był drugi pracownik. Przygnieciony mężczyzna zginął.

Wyborczo stabilny powiat jaworski. Wyjątek stanowi Bolków

JAWOR. Powiat Jaworski i gminy wchodzące w skład powiatu to w skali Dolnego Śląska mocno stabilne wyborczo. W samym Jaworze (wygrał Emilian Bera) i w gminach powiatu nie doszło do zmiany gospodarza gminy. I wszystko rozstrzygnęło się w I turze wyborów. Wyjątkiem jest... Bolków.

K.Błądziński nowym wójtem gminy Kunice. Rada ze spektakularnymi porażkami

KUNICE. Spore emocje towarzyszyły wyborom w gminie Kunice. Wszystkie zagadki wyborcze wyjaśniły się 7 kwietnia br. O stanowisko wójta gminy Kunice walczyła trójka kandydatów. W wyborach wystartowała Ewa Hoszowska, była zastępczyni wójta Józefa Pieroga, który walczył o reelekcję i dotychczasowy przewodniczący rady gminy Krzysztof Błądziński. Wygrał najmłodszy w tym gronie kandydat, czyli 47-letni Krzysztof BŁĄDZIŃSKI zdobywając 1772 głosy, czyli 52,68 proc. Ewa Hoszowska zdobyła 1129 głosów – 33,56 proc, Józef Pieróg 463 głosy, czyli 13,76 proc. Dodajmy, że Krzysztof BŁĄDZIŃSKI triumfował w 9 z 10 obwodów wyborczych. Jedynie w Ziemnicach uległ Ewie Hoszowskiej

W Głogowie otwiera się innowacyjny i największy w Polsce salon z łóżkami i materacami

GŁOGÓW. Już niedługo mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję doświadczyć prawdziwej rewolucji w swoim życiu nocnym.

Tych radnych nie zobaczymy w nowej radzie gminy Polkowice

POLKOWICE. Blisko połowa dotychczasowych radnych miejskich nie znalazła się w nowym składzie Rady Miejskiej Polkowic. Niektórzy z nich nie startowali, część nie uzyskała mandatu. W nowej RM Polkowic wyborcy już nie ujrzą: Piotra OŻOGA, Zdzisława SYNOWCA, Czesława DZIATKIEWICZA, Tomasza SZULCA, Grzegorza RYŁKO, Heleny WOŹNIAK, Anny LEŚNIAK, Józefy WOŁOSZCZUK i Marka STARONIA.

Przypomnijmy iż o tym kto zostanie burmistrzem rozstrzygnie II tura, w której zmierza się : Wiesław WABIK i Roman ROZMYSŁOWSKI.