Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Takich Walentynek jeszcze nie było!

ZAGRODNO. Wójt Gminy Zagrodno Karolina Bardowska zaprasza wszystkich Mieszkańców na wieczór pełen śmiechu, rozrywki i dobrej zabawy, a wszystko z okazji... Dnia Św. Walentego. Tym razem w Sali w Zagrodnie wystąpi Kabaret Ławeczka z aktorami znanymi z kultowego serialu "Ranczo".

Polała się krew dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

WOJCIESZÓW. W Wojcieszowie w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego odbyła się akcja krwiodawstwa zorganizowana przez klub Honorowych dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża w Złotoryi. W Wojcieszowie to piąta akcja, natomiast pierwsza stacjonarnie w Szkole Podstawowej, wcześniejsze odbywały się w Przychodni Zdrowia i Gminnym Ośrodku Kultury w krwiobusie. Wojcieszów to małe miasteczko, które ma około 3500 mieszkańców. Pomimo tego akcje krwiodawstwa w Wojcieszowie są zawsze udane, cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy czekają na akcje z niecierpliwością, ponieważ odbywa się tylko raz w roku.

Złotym biegiem marsz! Tak złotoryjanie zagrają dla WOŚP-u

ZŁOTORYJA. Bez nagród, medali, posiłku, pakietu regeneracyjnego, pomiaru czasu, czyli tego wszystkiego, co zwykle towarzyszy biegaczom podczas zawodów sportowych. Atletom pozostanie tylko satysfakcja – że wsparli największą akcję charytatywną w Polsce. Złoty Bieg i Złoty Marsz odbędą się już za 16 dni, w ramach kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bez względu na pogodę.

Jarmark Franciszkański po raz 5. w Złotoryi (FOTO)

ZŁOTORYJA. W niedzielne popołudnie w Klasztorze Franciszkanów w Złotoryi po raz piąty został zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy, który i tym razem przyciągnął tłumy mieszkańców Złotoryi, a także pobliskich miejscowości z Krainy Wygasłych Wulkanów.

Więcej wolontariuszy, więcej skarbonek – Złotoryja szykuje się na wielkie granie

ZŁOTORYJA.  Idziemy na rekord! – deklarują złotoryjscy sztabowcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do styczniowego finału zostało jeszcze prawie 60 dni, ale przygotowania w naszym mieście ruszyły już na całego. Chętnych do wspólnego grania nie brakuje, zwłaszcza jeśli chodzi o uliczną kwestę, ale organizatorzy przyjmą każdą wsparcie, które może pomóc w zbiórce pieniędzy.

Czaple zapraszają na Jarmark Bożonarodzeniowy

PIELGRZYMKA. Czaple – Wioska Piasku i Kamienia szykuje się do magicznego świątecznego wydarzenia! Lokalna społeczność ma zaszczyt zaprosić mieszkańców i gości na niepowtarzalny Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 3.12.2023 r. na placu przy OSP w  urokliwej wiosce w gminie Pielgrzymka.

Święta w Zamku Grodziec – Jarmark Bożonarodzeniowy już 2 grudnia

ZAGRODNO. 2 grudnia 2023 Zamek Grodziec zaprasza wszystkie dzieci (z rodzicami!) na wyjątkowe, pełne radości i wzruszenia, mikołajkowo-bożonarodzeniowe wydarzenie. Tegoroczne celebrowanie świąt w Zamku Grodziec rozpocznie się Jarmarkiem Bożonarodzeniowym i pięknym zimowym, premierowym spektaklem „Śnieżna Baśń” oraz… spotkaniem ze Świętym Mikołajem!

15 lat Partnerstwa Kaczawskiego i II Kaczawski Festiwal Podróżniczy

DOBKÓW. Już w tą sobotę 4 listopada - Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Partnertwo Kaczawskie" świętować będzie swój piękny Jubileusz – 15 lat działalności w regionie. Wydarzenie połączone będzie z II Kaczawskim Festiwalem Podróżniczym i odbędzie się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie, od godziny 14.00.

Filmowa Złotoryja jak w Los Angeles...

ZŁOTORYJA. Po trwającym ponad godzinę koncercie "Jesienny Romans" czyli miłosnej podróży opowiedzianej najpiękniejszymi piosenkami w różnych językach, nadszedł czas na wręczenie nagród laureatom 8. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego Złoty Samorodek.  – Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona Złotoryją i jej mieszkańcami, ale przede wszystkim poziomem filmów, jakie na tym festiwalu mogliśmy zobaczyć. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego musieliśmy się trochę skłócić przez te dwa dni. W Złotoryi poziom filmów jest co najmniej taki jak w Los Angeles – chwaliła jurorka Beata Zaborek-Sroka.

Startuje Festiwal Filmowy w Złotoryi. Święto kina amatorskiego

ZŁOTORYJA.  Przemysław Bluszcz, Beata Zaborek-Sroka i Andrzej Kawecki będą oceniali w tym roku filmy walczące o nagrodę Złotego Samorodka, Festiwalu Filmowego, Święta filmu amatorskiego rozpoczynającego się dzisiaj.  – Zaczynamy finał festiwalu w piątek 29 września od godz. 14 prezentacjami animacji. Po przerwie, od godz. 17, zaprezentujemy filmy dokumentalne, a w sobotę od godz. 10 widzowie będą mogli obejrzeć filmy fabularne. Zapraszamy serdecznie na projekcje, które są bezpłatne – zachęca Zbigniew Gruszczyński, dyrektor festiwalu.

W tym roku do festiwalu zgłoszono aż 165 filmów !

Piknik z wyścigiem po serpentynie

ZŁOTORYJA. Po trzech latach wraca Rowerowa Serpentyna, czyli zawody kolarskie na podjeździe prowadzącym z zalewu na osiedle. Jazda indywidualna na czas rozegrana, w której mogą wziąć udział również dzieci ze szkół podstawowych, zostanie już w najbliższą sobotę w ramach ekopikniku. Wystartować można bez żadnych opłat.

Rzecz o alkowie, czyli dramat miłosny – Nocne Zwiedzanie Zamku Grodziec

ZAGRODNO. Kiedy nad Zamkiem Grodziec zapada noc, mrok otwiera drzwi do tajemnic przeszłości. Wtedy historyczne kamienne mury potężnego zamczyska odkrywają przed wędrowcami skrzętnie skrywane oblicze. Oblicze owiane legendami, domysłami i historiami tych, którzy niegdyś zamieszkiwali twierdzę na wulkanie. Nie wiecie, z kim przyjdzie Wam się spotkać i jaką historię usłyszeć.

Niebawem Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego w Zamku Grodziec!

ZAGRODNO.  W  zaledwie tydzień po Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina w Przemkowie zapraszamy na kolejne na Zamek Grodziec...Regionalne produkty, muzyka na żywo, pyszna biesiada i wiele wiele innych atrakcji, które co roku przyciągają mnóstwo turystów na wygasły wulkan – tak zapowiadane są słynne i kultowe już miody na Zamku Grodziec.
To dwa dni biesiady, pokazów rycerskich i spotkań w średniowiecznym zamczysku.

Złotoryjskie Dożynki Powiatowo-Gminne już 2 września

POWIAT ZŁOTORYJSKI. - Przed nami kolejne święto plonów. Władze Gminy Złotoryja, Powiatu Złotoryjskiego oraz Sołectwa Prusice serdecznie zapraszają już 2 września do miejscowości Prusice, gdzie odbędą się Dożynki Gminno-Powiatowe. Wspólnie zostaną złożone podziękowania dla rolników za ich ciężką, całoroczną pracę. Podczas uroczystości nie zabraknie atrakcji i wspólnej zabawy.

Zagrodno zaprasza na niepowtarzalne Święto Plonów

ZAGRODNO. Już 26 sierpnia 2023 r  Karolina BARDOWSKA, wójt gminy Zagrodno  zaprasza wszystkich Mieszkańców gminy - i rzecz jasna gości z całego Dolnego Śląska - na DOŻYNKI GMINNE 2023! - Spotkamy się na boisku klubu sportowego Orzeł za Urzędem Gminy w Zagrodnie, by świętować, bawić się i dziękować za tegoroczne plony - mówi Karolina BARDOWSKA.
- Wiemy, jak Mieszkańcy uwielbiają tę imprezę, dlatego zawsze starannie przygotowujemy się do tego wydarzenia, wybierając takie atrakcje i zespoły, które porywają tłumy do wspólnej zabawy.

II Turniej Rycerski o Włócznię Św. Jerzego na Zamku Grodziec (FOTO)

ZAGRODNO. Piękna rycerska tradycja rok temu wróciła do kalendarza imprez Zamku Grodziec i pozostanie w nim na dłużej. W weekend na wygasłym wulkanie spotkali się rekonstruktorzy, rycerze i damy dworu. Były pokazy walk rycerskich, uzbrojenia, strojów dawnych, ale także warsztaty rzemiosła dawnego i warsztaty tańców dawnych. Była też rekordowa frekwencja, bo mnóstwo turystów przybyło, by wspólnie celebrować dzień na wulkanie.

Kochasz wojsko - przybywaj 14 sierpnia do Złotoryi

ZŁOTORYJA.  Wojsko bardzo polubiło Złotoryję( i nawzajem) – trzeci rok z rzędu zorganizuje w naszym mieście piknik militarny. Tym razem odbędzie się on w poniedziałek 14 sierpnia i będzie jedynym takim wydarzeniem w tym dniu na całym Dolnym Śląsku. Szykuje się więc Święto Wojska Polskiego, jakiego jeszcze w Złotoryi i w całym regionie  nie było.

Wielki turniej rycerski na Zamku Grodziec!

ZAGRODNO. 12-13 sierpnia 2023 odbędzie się II Turniej o Włócznię Świętego Jerzego na Zamku Grodziec.

Fabularne eldorado. O nagrody będzie trudniej

ZŁOTORYJA.  Rekord z zeszłego roku pobity nie został, ale liczba filmów zgłoszonych do tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Filmowego „Złoty Samorodek” znowu przekroczyła 150! Impreza zaplanowana jest jak zwykle na przełom września i października.

To im marzenia o lepszym życiu przerwała wojna

ZŁOTORYJA. Trudno przejść koło niej obojętnie. Wyjątkową wystawę, zatytułowaną „Pokolenie Baczyńskiego”, ustawił w Rynku Złotoryjski Ośrodek Kultury. Pojawiła się w Złotoryi, bo nadchodzi kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego – już 79. Ekspozycja przedstawia biografie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Karola Wojtyły, Reginy Pleśniewicz i Anieli Dziewulskiej-Łosiowej, a także Marka Edelmana, Haliny Szwarc i Jerzego Miecznikowskiego.

Wszystkie drogi prowadzą do Pielgrzymki. Biesiada Kresowa już 5 sierpnia

PIELGRZYMKA. Od lat się utarło iż tzw. sezon dożynkowy w naszym regionie poprzedza Biesiada Kresowa organizowana w Pielgrzymce. -  XXVIII Biesiada Zespołów Kresowych to nie tylko kultywowanie ludowej tradycji na terenie gminy Pielgrzymka, terenie powiatu złotoryjskiego czy Pogórza Kaczawskiego. To przede wszystkim hołd dla kasztelana Zamku Grodziec Zenona Bernackiego, dzięki któremu to kulturalne wydarzenie zyskało prestiż nie tylko w naszym regionie - przypomina Tomasz SYBIS gospodarz gminy Pielgrzymka, od lat uchodzący za lidera zmian gospodarczych w regionie Pogórza Kaczawskiego.

Biesiada Kresowa od 2017 roku poświęcona jest pamięci Zenona BERNACKIEGO. A od 2 lat odbywa się na przepięknych terenach zielonych wokół Wiejskiego Domu Kultury w Pielgrzymce. Domu Kultury oficjalnie oddanego do użytku właśnie w 2021 roku a wybudowanemu dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.

Powiązane wpisy