Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Z prognozą pogody nie ma żartów

REGION. Mocno nam doskwierają upały, ale wystarczy czasami zapoznać się z prognozą pogody w jednej ze stacji telewizyjnych aby zacząć kupować cieplejsze ubrania.

Poseł pogratulował AC Milan wicemistrzostwa Włoch

GŁOGÓW. Łukasz HORBATOWSKI jest wielkim fanem futbolu włoskiego, a w szczególności AC Milan. Korzystając z kilku dni wolnego, debiutant w Sejmie, były wójt gminy Kotla udał się do Mediolanu aby odwiedzić siedzibę 19-krotnego Mistrza Włoch. A przy okazji pogratulował zdobycia wicemistrzostwa Włoch w kończącym się sezonie.

Były starosta w KGHM będzie odpowiadał za współpracę z samorządami

LUBIN. Jarosław DUDKOWIAK, który przez 10 lat kierował Powiatem Głogowskim w ostatnich wyborach samorządowych został jedynie radnym powiatowym. Ale czasu na otarcie łez miał bardzo niewiele. Wg. naszych informacji Jarosław DUDKOWIAK stanął lub lada moment stanie na czele Departamentu w Biurze Zarządu KGHM Polska Miedź zajmującego się współpracą z samorządami. W każdym razie podczas centralnej karczmy hutniczej odbywającej się w Głogowie, nie brakowało takich co tej nominacji już gratulowali Dudkowiakowi.

Układają powiat

POWIAT JAWORSKI. Już tylko 4 dni dzielą nas od pierwszej sesji Rady Powiatu Jaworskiego. Widoczni na zdjęciu liderzy Trzeciej Drogi: Stanisław LASKOWSKI i Jan GRYGORCEWICZ krok po kroku wspólnie z Emilianem BERĄ z KO układają sobie powiat po nowemu. Jest to pokłosie zawiązanej koalicji w nowej Radzie Powiatu Jaworskiego, którą utworzyły KKW KOALICJA OBYWATELSKA (4 mandaty), KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI (4 mandaty) oraz KWW EMILIANA BERY RAZEM (2 mandaty). Wspólnie mają 10 z 17 mandatów.

PSL - sługusy Tuska? Na wsi wiedzą lepiej...

POWIAT LEGNICKI. Nadal nie wiadomo jak ułoży się powyborczy krajobraz w Radzie Powiatu Legnickiego. Kto z kim zawiąże koalicję, kto znajdzie się w opozycji, kto przyjmie rolę biernego statysty powiatowej układanki? PSL z PiS-em, PSL z Lewicą i co z dwoma mandatami KO?

Koalicja Obywatelska szykuje personalne tsunami w Ratuszu i w miejskich spółkach?

LEGNICA. Wynik wyborów na prezydenta Legnicy osiągnięty w I turze z pewnością pozwala Maciejowi KUPAJOWI oswajać się z myślą, że przez najbliższe 5 lat będzie odpowiadał za Legnicę... A profesjonalne odpowiadanie za miasto i jego rozwój to także kwestia doboru współpracowników w Ratuszu. Do tej pory jedynym pewnikiem była Aleksandra KRZESZEWSKA i powierzenie jej obowiązków wiceprezydenta Legnicy. Ale na tym nie koniec...

Krótka pamięć wyborcza "My Polkowiczanie"

POLKOWICE.  Wojna wyborcza w Polkowicach przypomina kocioł z wrzątkiem. I co gorsze wszystkie chwyty są dozwolone. Ugrupowanie "My Polkowiczanie" i ich lider, kandydat na burmistrza Paweł Kowalski zorganizowali sympatyczny happening na powitanie wiosny w Polkowicach. Elementem kluczowym happeningu był gratisowe drinki bezalkoholowe i... wielka tablica pod wymownym szyldem "Żegnamy Lepsze Polkowice". "Lepsze Polkowice" to Stowarzyszenie, które po 2018 roku rządziło Polkowicami w koalicji z PiS-em. Uczestnicy happeningu "rozliczali" LP naklejając kartki z grzechami głównymi Lepszych Polkowic mijającej kadencji...

Lewica bierze Powiaty

JAWOR/ZŁOTORYJA. Podczas otwarcia biura poselskiego posła A. Sikory w Legnicy w licznym gronie gości dominował oczywiście jeden temat: WYBORY SAMORZĄDOWE. Wszyscy prężą muskuły, także działacze Nowej Lewicy a właściwie Młodej Lewicy. Joanna PIOTROWICZ-DĘBICKA z Jawora i Rafał MIARA ze Złotoryi startują w swoich okręgach wyborczych do Rad Powiatowych. Oboje są pewniakami w walce o mandaty radnych i...

Dolnośląska koalicja... Futbol łączy!

POLKOWICE. Finał Pucharu polski pomiędzy Górnikiem Polkowice a rezerwami Miedzi okazał się być skutecznym magnesem dla wielu osób znanych ze swojej aktywności na płaszczyźnie sportowo-samorządowej. Od lewej: Adam Michalik, szef Podokręgu Legnica, Piotr Karwan, radny Sejmiku Dolnośląskiego i Andrzej Padniewski- nieformalny "pełnomocnik Kolei Dolnośląskich ds. 4 ligi w piłce nożnej, których to rozgrywek KS są z powodzeniem sponsorem - cała trójka nie tylko z zainteresowaniem oglądała mecz, ale iż żywo dyskutowała o aktualnej sytuacji politycznej na Dolnym Śląsku.

Samorządowi fighterzy gotowi do walki

REGION. 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe w Polsce, a w tym wybory prezydentów, burmistrzów oraz wójtów. W 2024 roku po zmianie władzy na szczeblu centralnym, wybory samorządowe szczególnie wzbudzają wielkie emocje. Samorządowcy z Zagłębie Miedziowego albo już ogłosili swoje kandydowanie albo uczynią to w najbliższym czasie a jednocześnie - używając języka komentatorów sportowych - budują formę... Nie inaczej ma się to w odniesieniu do samorządowych fighterów Zagłębia Miedziowego: prezydencie Legnicy Tadeuszu Krzakowski, burmistrzu Jawora Emilianie Berze i byłym burmistrzu Polkowic- Wiesławie Wabiku.

Opłatek dla ludzi, sztuczne ognie dla zwierząt. Tak się bawi władza Legnicy

LEGNICA. Tadeusz KRZAKOWSKI, prezydent Legnicy na profilu społecznościowym "pochwalił się", że w czwartek wziął udział w "spotkaniu opłatkowym połączonym z balem sylwestrowym. 2023 rok żegnały osoby z niepełnosprawnościami z całej diecezji legnickiej. Impreza tradycyjnie odbyła się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. W sumie bawiło się ponad 200 osób". 

Spotkanie opłatkowe u stóp kościoła zakończył pokaz sztucznych ogni...

Podział łupów czy rozdawanie kart w samorządzie?

REGION. Nastał czas Barbórek i karczm barbórkowych. W tle formowanie nowego rządu i dzielenie łupów. Na karczmie Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego brylowali: posłowie Tadeusz SAMBORSKI (PSL, 3D), Arkadiusz SIKORA (Lewica), Jan WOJTOWICZ (lider Polski 2050 Szymona Hołowni w Zagłębiu Miedziowym), Paweł GANCARZ, szef Polskiego Stronnictwa udowego na Dolnym Śląsku kandydat na urząd Wojewody Dolnośląskiego i Kamil CIUPAK, starosta polkowicki, działacz PSL. Personalny zestaw nie był przypadkowy...

"Grillowanie" E.Witek rozpoczęte. Legnicki radny "pokocha" mocniej PO?

LEGNICA/JAWOR. PiS w Sejmie i Senacie przeszedł do głębokiej, ale agresywnej defensywy, a wybory na Marszałka Sejmu, potem na wicemarszałków były sygnałem do rozpoczęcie wielkiego "grillowania" posłanki z Jawora Elżbiety WITEK. Takie bywa polityczne życie polityków... Trudno powiedzieć jak na taką sytuację zareaguje radny Rady Miejskiej Legnicy Arkadiusz BARANOWSKI, kiedyś pupil i prawa ręka Elżbiety WITEK a dzisiaj podpora klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w legnickim Ratuszu.  Smutek czy strzeliły korki od szampana?

Będzie zrzutka na dekarza? Dach w hali sportowej cieknie...

LEGNICA. Z pewnością jeszcze wiele lat kibice w Legnicy poczekają na budowę nowej hali sportowo-widowiskowej. Tymczasem stan obecnej hali przy ul. Lotniczej budzi niepokój...

W Chojnowie zaprasza się na wybory… i do kin!

CHOJNÓW.  Walka wyborcza w Chojnowie ze sporym „wsparciem” dla najnowszego filmu Agnieszki Holland przeniosła się nad… rzekę. W piątkowy poranek, oczom chojnowian, którzy przemieszczali się kładką nad Skorą, łączącą ulicę Paderewskiego i Matejki i tym, którzy znajdowali się w jej pobliżu, ukazał się mocny przekaz, cytat za oryginałem:

Holad zmata niemecka   Tusk kaborat nemiecki

Ten przykład przedwyborczej „kładkowej napinki”, połączony z promocją najnowszego filmu polskiejreżyserki, okrasiła kontrowersyjna ortografia, zmuszająca odbiorcę komunikatu do wczytania się w treść z włączoną „korektą” nabazgranego przekazu.

Radny w imię zasad walnął kulą w płot

POWIAT POLKOWICKI. Przeciwko staroście polkowickiemu Kamilowi Ciupakowi przez ostatni tygodnie wytoczono ciężkie armaty komunikacyjne licząc, że na komunikacji międzygminnej Ciupakowi noga się powinie i w Powiecie Polkowickim będzie nowe rozdanie personalne. Do grona "rewolucjonistów i reformatorów" błyskawicznie dołączył radny powiatowy Arkadiusz Bloch, były wiceburmistrz Polkowic, podobno całkiem serio przymierzający się do ataku na Ratusz w Polkowicach wiosna 2024 roku...

Będzie posterunek, będzie transfer?

Dożynki w regionie to okazja do świętowania i podziękowań za rolnicy trud, ale i okazja do prowadzenia "biznesowych" rozmów. Wójtowi gminy Legnickie Pole Rafałowi PLEZI z pewnością marzy się w sercu gminy nowoczesny posterunek policji. Wszystko po to aby w rozwijającej się gminie mieszkańcy czuli się bezpiecznie... To czy powstanie posterunek policji i jak szybko to zależy od dobrej woli kierownictwa policji dolnośląskiej we Wrocławiu. Podobno szanse na to są i to duże a wójt Plezia dbając o lokalną społeczność w tej kwestii wydaje się być mocno zdeterminowany....

Bezpartyjni Samorządowcy z Lubina na listach w... Lublinie

Bezpartyjni samorządowcy to twór polityczny stworzony w Lubinie przez prezydenta Roberta Raczyńskiego. Nie dziwi więc, że na listach wyborczych tej partii znajdują się lubinianie. Zabawnie się jednak robi, kiedy aż 6 mieszkańców Lubina startuje w wyborach do Sejmu z okręgu wyborczego w… Lublinie.

Chałturka czy ucieczka przed arsenem pełnomocnika prezydenta Krzakowskiego?

LEGNICA. O Centrum Witelona cisza jak makiem zasiał... W myśl powiedzenia ciszej nad tą trumną. Okazuje się jednak, że pełnomocnik prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego ds. Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona w Legnicy, Marcin ANDRZEJEWSKI żyje i ma się dobrze. Pojawił się na scenie podczas Dożynek Gminnych w Męcince, ale bynajmniej nie promował  sztandarowego kaprysu Krzakowskiego. Na scenie dożynkowej Marcin ANDRZEJEWSKI całkiem zgrabnie i profesjonalnie bawił się w konferansjerkę.

Głupota czy łgarstwo?

LEGNICA. Kampania wyborcza do parlamentu trwa w najlepsze co widać coraz bardziej. Jednak w jej cieniu, powoli zaczyna się rozkręcać kampania wyborcza do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Z cienia wynurzają się powoli różne postaci, które nagle okazują się mężami opatrznościowymi, chwalącymi lub ganiącymi różne inne osoby bądź będącymi opiekunami dbającymi o mieszkańców miasta. Takim zatroskanym opiekunem, czy wręcz dbającym o zdrowie Ojcem okazał się właśnie niejaki Rodak Bartłomiej.

E.Bera i J. Sutryk grają mocno. Niech D.Tusk żałuje

JAWOR. Jacek SUTRYK, prezydent Wrocławia i Emilian BERA burmistrz Jawora to liderzy samorządowego ugrupowania "Dolny Śląsk Wspólna Sprawa" powstałego jakiś czas temu w trosce o dolnośląski i polski samorząd. Bronić niezależności samorządów przed kagańcowymi zakusami rządu Zjednoczonej Prawicy mieli chociażby startując w jesiennych wyborach do parlamentu. Ostatecznie nic z tego nie wyszło podobnie jak w przypadku takich tuzów dolnośląskiego samorządu jak Tadeusz Krzakowski, Rafael Rokaszewicz czy gospodarz Wałbrzycha Roman Szełemej...