Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Burmistrz: Definitywnie odchodzę z lokalnej polityki

ZŁOTORYJA. Zamykam ważny rozdział swojego życia, który w moim przekonaniu był czasem dobrze wykorzystanym w pełnieniu służby w samorządzie – pisze Robert Pawłowski w oświadczeniu, które dziś późnym popołudniem zostało opublikowane na jego profilu urzędowym na Facebooku. Przypomnijmy, że po dwóch kadencjach w roli burmistrza Złotoryi Robert PAWŁOWSKI  zdecydował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję...

Dla K. Bardowskiej wyborcza dogrywka to... chleb powszedni. Czarne chmury na P.Janczyszynem?

ZAGRODNO. Rządząca gminą Zagrodno Karolina BARDOWSKA przegrała w I turze wyborów samorządowych ubiegając się o reelekcję. Triumfował Piotr Janczyszyn, który dostał poparcie 982 wyborców. Na Bardowską zagłosowało 911 mieszkańców gminy Zagrodno. Trzeci z kandydatów, Kamil Strynkowski z Legnicy - przez najzacieklejszych przeciwników Bardowskiej typowany jako 100-procentowy faworyt wyścigu do fotela wójta - ograniczył się do roli statysty chociaż uzyskane poparcie 448 wyborców nie musi oznaczać samorządowej "emerytury" Strynkowskiego na obszarze Zagrodna. I to szybciej niż ktokolwiek może się spodziewać...

Jak będzie w wyborczej dogrywce? Remisu być nie może...

Sejmik bez złotoryjanki

ZŁOTORYJA. To jedna z największych niespodzianek wyborów samorządowych: Jadwiga Szeląg zdobyła najwięcej głosów w Złotoryi i powiecie złotoryjskim, a mimo to złotoryjanka po czterech kadencjach żegna się z mandatem we władzach samorządowych województwa. Do sejmiku dostał się natomiast dobrze znany w Złotoryi Piotr KARWAN z PiS-u. I w rzeczywistości on jako jedyny w nadchodzącej kadencji samorządu dolnośląskiego będzie ambasadorem Złotoryi w Sejmiku...

PiS zwycięża w powiecie. Rada mocno odświeżona

POWIAT ZŁOTORYJSKI.  Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do rady powiatu złotoryjskiego, ale rządzić raczej nie będzie. Wszystko wskazuje na to, że władzę w starostwie utrzymają Koalicja Obywatelska z Lewicą. Fiaskiem zakończył się projekt sygnowany przez Roberta Pawłowskiego. Ponad połowa radnych w odchudzonej, 15-osobowej radzie to nowe twarze.

Wyborcza dogrywka nie tylko przed Złotoryją

ZŁOTORYJA. To już pewne: Paweł Kulig wygrał głosowanie na burmistrza Złotoryi, ale nie zdobył wystarczającej większości głosów, by objąć urząd. W dogrywce wyborczej zmierzy się z Pawłem Maciejewskim. Druga tura odbędzie się również w Zagrodnie. W pozostałych czterech gminach powiatu złotoryjskiego niespodzianek nie było i jest już po wyborach – zwyciężyli dotychczasowi burmistrzowie i wójtowie.

Kuliga poparło 1965 złotoryjan, czyli 33,87 proc. wszystkich, którzy poszli wczoraj zagłosować. Wygrał w większości komisji wyborczych. Zdobył prawie 200 głosów więcej niż drugi w kolejności Paweł Maciejewski, który z kolei zyskał zaufanie 1768 mieszkańców (30,47 proc.).

Złotoryjanie mocno odświeżyli radę miejską

ZŁOTORYJA.  Wielkie wietrzenie w Radzie Miejskiej w Złotoryi! Miasto będzie miało aż 10 nowych rajców. W wyborach przepadli „pewniacy”, którzy zasiadali przy stole obrad w ratuszu od kilku kadencji. Po czterech radnych wprowadziły komitety Pawła Kuliga i Barbary Zwierzyńskiej-Doskocz, trzech będzie miał Paweł Maciejewski, dwóch Lewica, do rady weszło też dwóch kandydatów niezależnych.

W Złotoryi wyborcza dogrywka

ZŁOTORYJA. Nowym burmistrzem Złotoryi nie będzie kobieta, a na imię mu będzie Paweł – tak mówią wstępne i na razie nieoficjalne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych. Do wyłonienia nowego burmistrza potrzebna będzie II tura.

Dziury i śnieg na drodze? Z tym do marszałka i starosty

ZŁOTORYJA. Charakterystyczne żółte tabliczki pojawiły się przy niektórych ulicach w Złotoryi. A na nich komunikaty, że trasa, którą jedziemy, należy do marszałka województwa dolnośląskiego albo do starosty złotoryjskiego. Ratusz odcina się w ten sposób od zaniedbań innych właścicieli dróg na terenie miasta.

Szpital w Złotoryi z nowoczesnym Oddziałem Wewnętrznym (FOTO)

ZŁOTORYJA.  Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Złotoryi zyskał nowe oblicze – przeszedł kompleksową modernizację i został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Wartość projektu to kwota ponad 4 mln złotych. Środki na jego realizację przekazało Starostwo Powiatowe w Złotoryi oraz Darczyńcy, a ponad 3,4 mln złotych to wkład własny Szpitala. Jest to pierwsza część historycznej inwestycji placówki, która obejmuje gruntowny remont II piętra, gdzie mieści się również Oddział Neurologiczny. - Nie jesteśmy w stanie sklonować prezesa Leszkowicza, a szkoda, bo stan służby zdrowia po rządach PiS-u jest taki, że  w wielu szpitalach natychmiast potrzebny jest tak skuteczny manager, jak prezes złotoryjskiego szpitala - powiedział podczas otwarcia poseł Iwona KRAWCZYK. 

Chcą nowych miejsc pracy i komunikacji publicznej – są wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród złotoryjan

ZŁOTORYJA.  Aż 73 proc. złotoryjan jest dumnych ze swojego miasta, blisko dwie trzecie ceni sobie komfort życia w Złotoryi, a trzech na czterech wysoko ocenia pracę obecnego burmistrza – tak wynika z badań opinii społecznej, które przeprowadził kilka tygodni temu Instytut Badawczy IPC z Wrocławia. W ankiecie wzięło udział ponad 600 osób, które wskazały również największe minusy życia w najstarszym grodzie w Polsce: brak komunikacji publicznej oraz słaby dostęp do lekarzy specjalistów. Mieszkańcy zdefiniowali też najbardziej palące problemy społeczne: odpływ ludzi młodych do innych miast oraz uzależnienie od alkoholu.

Tak rozbuduje się galeria

ZŁOTORYJA. Właściciel parku handlowego S1, firma Saller, udostępnił w sieci wizualizację swojej galerii przy pl. Sprzymierzeńców w Złotoryi po jej rozbudowie i oddaniu do użytku ronda z nową drogą dojazdową. Budowa tego ostatniego właśnie trwa i idzie zgodnie z planem.

"Godzina z Baśką" o 20.00 aż do ciszy wyborczej

ZŁOTORYJA. Barbara ZWIERZYŃSKA-DOSKOCZ kandydatka na burmistrza Złotoryi , w środowy wieczór wystartowała z programem "telewizyjnym" . Pierwszy LIVE z kandydatką przygotowany na wielkim spontanie, w szczytowym momencie oglądało ponad 170 osób. Nie brakowało pytań związanych z kampanią wyborczą i jej programem wyborczym. - Jestem mile zaskoczona tym jak mieszkańcy Złotoryi interesują się tym co dzieje się i ma się dziać w naszym mieście. Ogrom wrażeń sprawił, że transmisja przeciągnęła się do ponad 2 godzin rozmowy z mieszkańcami Złotoryi...

Nie brak opinii, że to świetna reakcja kandydatki na brak chęci do udziału w zaproponowanej przez Barbarę Zwierzyńską -Doskocz debacie kandydatów na burmistrza Złotoryi. Już po pierwszym live widać, że był to strzał w "10-kę"...

Miejska przychodnia przebada mieszkańców w kierunku nowotworów i schorzeń tarczycy

ZŁOTORYJA. Złotoryjanie będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych, które pozwolą na szybsze wykrycie ewentualnych chorób nowotworowych, a w konsekwencji zwiększą szansę na wyleczenie. Akcja diagnostyczna rusza zaraz po świętach wielkanocnych w Przychodni Rejonowej w Złotoryi. Zostanie sfinansowana z budżetu miasta.

Prawie jak... gang Olsena

ZŁOTORYJA.  Złotoryjscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy dokonali nietypowej kradzieży. Łupem złotoryjan padło ponad 300 czekoladowych jajkach z zabawką w środku. Sprawcy długo nie nacieszyli się towarem, gdyż zgubili go podczas ucieczki.

B. Zwierzyńska-Doskocz: Złotoryja będzie miała basen kryty! Są na to pieniądze i trzeba po nie sięgnąć

ZŁOTORYJA. Kampania wyborcza weszła na ostatnią prostą. Jedni wieszają na potęgę banery, stawiają gigantyczne bilbordy, zasypują miasto plakatami i ulotkami a Barbara Zwierzyńska- Doskocz stawia na bezpośredni kontakt z wyborcami . Jej sztab organizuje spotkania z mieszkańcami cieszące się ogromną popularnością - Rozwój miasta to dla mnie coś więcej niż zmiana topografii i wielkie inwestycje. Chciałabym, aby miasto więcej inwestowało w kapitał ludzki i aby drobne, a ważne sprawy mieszkańców nie były zamiatane pod dywan i odkładane w czasie. Trzeba odwrócić niekorzystne statystyki i wykorzystać potencjał miasta maksymalnie na wszystkich płaszczyznach tak, aby ci którzy kiedyś wyjechali chcieli wrócić, a ci którzy planują wyjazd, dali miastu jeszcze jedną szansę. Niewiele osób wie, że w ciągu 10 lat liczba mieszkańców Złotoryi zmalała o kilkanaście procent - mówi Barbara ZWIERZYŃSKA-DOSKOCZ, radna Rady Miejskiej Złotoryi i kandydatka na burmistrza Złotoryi.

Wojcieszyn z piękną świetlicą (FOTO)

PIELGRZYMKA. Wójt gminy Pielgrzymka Tomasz SYBIS w pięknym stylu zakończył mijającą kadencje samorządu dotrzymując wyborczych obietnic. Po wybudowaniu świetlicy w Jastrzębnikach i Wiejskiego Domu Kultury w stolicy gminy, oddając do użytku w sobotnie popołudnie świetlicę wiejska w Wojcieszynie doprowadził do sytuacji, że każde sołectwo w gminie ma swoją świetlicę. Ta w Wojcieszynie w miejscu dawnej karczmy piwnej jest naprawdę przepiękna i...funkcjonalna. Pod jednym wielkim dachem w kilku pomieszczeniach znalazła schronienie jednostka OSP, siedziba klubu Orzeł Wojcieszyn z funkcjonalnymi szatniami i klasyczna wiejska świetlica. - Wierzę, że to miejsce stanie się bijącym sercem, nie tylko kulturalnym Wojcieszyna - mówiła Beata GRALAK, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka im. Z. Bernackiego w Pielgrzymce, która formalnie sprawuje nadzór nad obiektem w Wojcieszynie.

B. Zwierzyńska-Doskocz chce przedwyborczej debaty kandydatów na burmistrza miasta

ZŁOTORYJA. Przedwyborcze emocje sięgają zenitu. Także w Złotoryi, w której o fotel burmistrza walczy czworo kandydatów: Paweł KULIG, Paweł MACIEJEWSKI, Waldemar WILCZYŃSKI i Barbara ZWIERZYŃSKA-DOSKOCZ. Ta ostatnia konkurentom w "Bitwie o Złotoryję" zaproponowała udział w przedwyborczej debacie. Póki co ze strony komitetów wyborczych kontrkandydatów długo nie było odpowiedzi... Teraz już wiadomo, że chęć wzięcia udziału w debacie zadeklarował Paweł MACIEJEWSKI.

Zbigniew Mosoń Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej AD 2023 (FOTO)

ZŁOTORYJA. Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej 2023 został Zbigniew MOSOŃ, sekretarz gminy....Paszowice, kandydat na burmistrza Świerzawy. – Zanim Zbyszku uciekniesz ze sceny, to pozwól, że ci pogratuluję. Gratuluję także pozostałej, wspaniałej czwórce wielkich ludzi. Siła ziemi złotoryjskiej tkwi w ludziach. W ludziach nieprzeciętnych, tych którzy potrafią porwać za sobą innych. Którzy pokazują ten właściwy kierunek. Jak państwo wiecie jest to jedno z moich ostatnich wystąpień w tej roli i chciałbym w związku z tym jednemu z takich ludzi, którzy pokazali mi 18 lat temu kierunek, osobiście podziękować. Bardzo się cieszę, że jest wśród piątki nominowanych – powiedział burmistrz Robert Pawłowski, po czym zaprosił na scenę Aleksandra Borysa, któremu podziękował za to, że jest szczególnym obywatelem naszego miasta, pracującym nieustannie przez dziesiątki lat na rzecz ziemi złotoryjskiej.

Wg. nieoficjalnych informacji Zbigniew Mosoń w ostatecznym głosowaniu członków Kapituły pokonał stosunkiem głosów 5:4 Aleksandra Borysa.

Centrum Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Złotoryi

ZŁOTORYJA.  Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, które oferuje bezpłatną, kompleksową pomoc w zakresie problemów psychicznych i psychologicznych na zasadach programu pilotażowego realizowanego ze środków NFZ. To miejsce, gdzie można uzyskać kompleksową, fachową pomoc psychiatryczną oraz wszelkie informacje w tym zakresie. Posiada wykwalifikowaną kadrę, która na co dzień służy swoim doświadczeniem i wiedzą. Centrum Zdrowia Psychicznego w Złotoryi jest prowadzone przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Złotoryi. Od tego roku Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) działa na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w Centrach Zdrowia Psychicznego. Zgodnie z założeniami w CZP można dostać bezpłatne wsparcie przez całą dobę, bez skierowania i zapisywania się na wizytę, a niesiona pomoc jest dostosowana indywidualnie do potrzeb. Głównym celem CZP jest zwiększenie dostępu do opieki środowiskowej oraz zmniejszenie hospitalizacji. - Gdy rozpoczynałem kadencję w 2018 roku jednym z moich celów było utworzenie jak największej liczby Centrów Zdrowia Psychicznego na Dolnym Śląsku. Dziś mogę powiedzieć, że udało się to zrealizować. Uruchomiliśmy je w Bolesławcu, dwa we Wrocławiu, Wałbrzychu i Złotoryi. Oglądając to miejsce mogę powiedzieć, że jest to symbol, który pokazuje, że publiczne świadczenia medyczne mogą być realizowane na wysokim poziomie i w przyjaznych warunkach - mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Targi pracy za nami (FOTO)

ZŁOTORYJA. W Domu Spotkań i Integracji przy Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi odbyły się targi pracy, organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Złotoryi.  Na poszukujących pracy czekało ponad 60 wystawców: pracodawców, pośredników, szkół i organizacji. To ogromny skok ilościowy, bo przed rokiem w holu ZOK-u w Złotoryi wystawiło się zaledwie 20 pracodawców. Ale czy skok jakościowy? Można było odnieść wrażenie, że więcej na sali jest "łowców gadżetów" niż faktycznie szukających pracy... Niepokojące było to, że w gronie wystawiających się na palcach jednej ręki można było policzyć pracodawców z powiatu złotoryjskiego...

Targi otworzył Krzysztof Frankowski, dyrektor złotoryjskiego PUP. 

Powiązane wpisy