Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolejne miliony w Chocianowie. Tym razem na ścieżkę rowerową w stronę Bolesławca

CHOCIANÓW. Przed dwoma laty była w stolicy jagody wielka euforia z powodu zlikwidowania wykluczenia kolejowego Chocianowa. połączenia Kolei Dolnośląskich "do" i "z" Chocianowa biją rekordy popularności. Zaraz potem Chocianów Tomasza KULCZYŃSKIEGO postawił na rozwój dróg rowerowych. Ta łącząca Chocianów z gminą Lubinem a niebawem z samym Lubinem stała się powodem zachwytu nad rozwojem cyklostrady na Dolnym Śląsku. Ale na tym nie koniec. Burmistrzowi Tomaszowi KULCZYŃSKIEMU i jego współpracownikom w Ratuszu udało się pozyskać kolejne miliony złotych środków zewnętrznych na inwestycje w ścieżki rowerowe...

- Mocno stawiamy na rozbudowę ścieżek rowerowych. Obecnie udało mi się pozyskać na ten cel ponad - uwaga- 6.000.000 złotych. Dzięki współpracy z Miastem Lubin oraz Powiatem Lubińskim nasz wspólny wniosek zakwalifikował się do dofinansowania. Gdzie będzie biegła nowa ścieżka rowerowa? Tak, jak zapowiadałem do granicy naszej Gminy w kierunku Gromadki/Bolesławca - mówi burmistrz Chocianowa Tomasz KULCZYŃSKI. - To aż ponad 6 kilometrów nowej trasy rowerowej od ulicy Trzebnickiej przy skateparku, obok ROD Stokrotka, ulicą Kasztanową- która również przejdzie przebudowę, Chocianowski Park Piastowski, a następnie drogą wojewódzką nowym pasem za Nadleśnictwem w kierunku Bolesławca.

Kolejne autobusy elektryczne w Polkowicach (FOTO)

POLKOWICE. Polkowice umacniają się na pozycji dolnośląsko-lubuskiego lidera elektromobilności. Serce Zagłębia Miedziowego wyznaczyło drogę rozwoju zielonego transportu, którą dziś podążają kolejne miasta i gminy... Na gminne drogi wyjadą autobusy znane z mundialu w Katarze. Będą to pojazdy najnowszej generacji, najmniejsze z gamy zeroemisyjnych autobusów marki Yutong. Uroczyste przekazanie nowych pojazdów nastąpiło w środowe południe na polkowickim Rynku.

- Dążymy do tego, aby hasło „Zielone Serce Zagłębia Miedziowego” nie było tylko pustym sloganem. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do rozwoju szeroko pojętej ekomobilności miejskiej. W dużej mierze składają się na nią inwestycje w transport niskoemisyjny, ale również inne formy mobilności, takie jak rower miejski. To zielone serce to także czyste powietrze, a w konsekwencji to, na czym nam najbardziej zależy, czyli zdrowie mieszkańców – mówił burmistrz Wiesław WABIK.

Zakłady Górnicze Rudna świętują jubileusz 50-lecia. Pół wieku sukcesów, innowacji i rozwoju

POLKOWICE. Zakłady Górnicze Rudna obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia – w ramach uroczystości zaplanowane zostały m.in. urodziny Rudnej, wydanie wyjątkowej kroniki oddziału KGHM Polska Miedź S.A. oraz liczne wydarzenia organizowane przez pracowników kopalni, w tym rajdy piesze i rowerowe. Na terenie zakładu powstanie też upamiętniający święto mural.

Budżet Polkowic po zmianach

POLKOWICE. Blisko 9,5 mln zł więcej na oświatę, dodatkowe 1,2 mln złotych na opiekę zdrowotną i gospodarkę komunalną – to tylko niektóre wydatki, na jakie trzeba było znaleźć pieniądze w gminnym budżecie. Radni podczas ostatniej sesji zdecydowali o przekazaniu dodatkowych środków. Są one niezbędne do dalszego sprawnego funkcjonowania naszej gminy. – W wyniku wprowadzonych zmian w budżecie Polkowic dochody zmniejszyły się o kwotę 306 317,58 zł, a wydatki wzrosły o kwotę 19 593 682,42 zł. Deficyt zwiększył się o kwotę 19.900.000,00 zł. Wprowadzone zmiany pozwalają na zachowanie wskaźników wymaganych ustawą o finansach publicznych na prawidłowym poziomie – wyjaśnia Agnieszka Opalach, skarbnik gminy Polkowice.

Na Dolnym Śląsku Konfederacja rośnie w siłę

REGION. Odbył się zjazd wyborczy Dolnośląskiego Ruchu Narodowego na którym gościł m.in. wicemarszałek Krzysztof Bosak. Przebieg obrad zdominowały tematy bieżące a zwłaszcza ocena sytuacji w Polsce i na Dolnym Śląsku po wyborach samorządowych i wyborach do PE. 

Maciej PIOTROWSKI z Głogowa został szefem struktur wojewódzkich, Członkiem zarządu został m.in. Szymon LEWANDOWSKI, przewodniczący Rady Miejskiej Przemkowa. Krzysztof Jasiński (Głogów) pokieruje finansami Konfederacji w regionie . Skład zarządu uzupełniają : Piotr Ludkowski, Karol Michalik (Świdnica) i Miłosz Tumulewicz (Wrocław).

Roboty trwają, ptaki są bezpieczne

POLKOWICE. Pięć gatunków chronionych ptaków zlokalizowano na wieżowcu przy ulicy Ratowników 4-6 w Polkowicach, gdzie trwa remont elewacji. Jedno z drugim, czyli roboty i bezpieczeństwo skrzydlatej braci, trzeba było pogodzić. – Przede wszystkim są to kawki i jerzyki – mówi Tomasz Gottfried, ornitolog. – Kawki zajmowały otwory stropodachu, a jerzyki szczeliny pod parapetami. Prace są w takim terminie, kiedy większość ptaków wyprowadziła młode i zaczynamy od ścian, na których ich już nie ma. Po remoncie zamontowane zostaną specjalne budki, do których będą one mogły wrócić i wyprowadzać kolejne lęgi, nie niszcząc nowej elewacji. W przeciwnym razie próbowałyby dostać się do swoich starych miejsc, co mogłoby powodować uszkodzenia ścian.

Buk Serce Wzgórz Dalkowskich Drzewem Roku 2024. Platan miłości z Targoszyna tuż za nim

GAWORZYCE. Buk Serce Wzgórz Dalkowskich z Dalkowa na Dolnym Śląsku został Drzewem Roku 2024. Organizator plebiscytu, bielskie stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja, poinformował w poniedziałek, że zwycięzca zgromadził ponad 10,5 tys. głosów internautów.
„300-letni dalkowski buk purpurowy rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce na Dolnym Śląsku i jest centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że drzewo to spełnia marzenia – turyści często wrzucają do dziupli w buku łupinki bukowe z własnymi życzeniami”...

Zabił nożyczkami sąsiadkę

CHOCIANÓW. Sąsiadka-emerytka, znajoma rodziny zaprosiła go do siebie, a on ją zabił. 19-letni Wiktor K. zadał 62-latce nożyczkami kilkadziesiąt ciosów, a potem ją okradł. Do tej tragedii doszło 3 marca br. w Chocianowie. Do sądu wpłynął już akt oskarżenia w tej sprawie.

Radni docenili pracę Burmistrza. T. Kulczyński z absolutorium

CHOCIANÓW. Radni podjęli podczas wczorajszej sesji szereg ważnych dla gminy decyzji. Wśród nich m.in. udzielenie Burmistrzowi Tomaszowi Kulczyńskiemu absolutorium za wykonanie budżetu oraz udzielenie mu wotum zaufania za pracę na rzecz mieszkańców. Szef chocianowskiego samorządu skomentował decyzję radnych zapowiadając przy tym jeszcze cięższą pracę dla naszej gminy i jej mieszkańców.

Takiej sesji w Polkowicach jeszcze nie było...

POLKOWICE. Odegranie „Darz Bór” na rogach myśliwskich rozpoczęło drugą część ostatniej sesji Rady Miejskiej w Polkowicach. Leśnicy otrzymali z rąk włodarzy gminy listy gratulacyjne z wyrazami uznania. Przed zgromadzonymi wystąpił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Jan Dzięcielski, a wszystko odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych.

Ostatnia sesja polkowickiej rady była podzielona na dwie części. W pierwszej przyznano burmistrzowi Wiesławowi Wabikowi wotum zaufania i absolutorium. Druga część sesji była wyjątkowa, bo w sali rajców pojawiło się kilkunastu leśników, a rozpoczęły ją dźwięki z rogów myśliwskich, na których odegrano „Darz Bór”.

Burmistrz Przemkowa z absolutorium i wotum zaufania

PRZEMKÓW.  Przemkowscy radni na sesji udzielili wotum zaufania i absolutorium Jerzemu Szczupakowi, Burmistrzowi Przemkowa. Tym samym samorządowcy pozytywnie ocenili działalność burmistrza oraz wykonanie budżetu gminy za 2023 rok.

Polkowicka Rada w komplecie

POLKOWICE. Krzysztof Wabik złożył ślubowanie na radnego i teraz Rada Miejska w Polkowicach liczy dwadzieścia jeden osób, a co za tym idzie – może obradować w komplecie. Na ostatniego radnego w Polkowicach musieliśmy chwilę poczekać po rezygnacji z mandatu przez Emiliana Stańczyszyna. Od tego momentu trwały procedury w Państwowej Komisji Wyborczej. Po dopełnieniu wszystkich formalności, mandat w Radzie Miejskiej w Polkowicach objął Krzysztof Wabik, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów na liście swojego komitetu i podczas ostatniej sesji złożył uroczyste ślubowanie.

Podsumowanie projektu „Dbamy o bioróżnorodność wokół nas”

POLKOWICE. Na przełomie maja i czerwca realizowany był w szkole Podstawowej nr 3 w Polkowicach projekt "Dbamy o bioróżnorodność wokół nas". Celem projektu było zapoznanie uczniów z pojęciem bioróżnorodności, jego znaczeniem w najbliższym otoczeniu , różnymi naturalnymi i sztucznymi ekosystemami występującymi w ich otoczeniu oraz zdobycie umiejętności sadzenia i hodowli roślin.

Agnieszka Opalach nowym skarbnikiem gminy Polkowice

POLKOWICE. Radni, na wniosek burmistrza, powołali nowego skarbnika gminy Polkowice. Została nim Agnieszka Opalach, dotychczasowa zastępca głównego księgowego gminy.

Absolutorium dla burmistrza (FOTO)

POLKOWICE. Rada Miejska Polkowic zatwierdziła sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2023 rok i udzieliła absolutorium Wiesławowi Wabikowi, burmistrzowi Polkowic. Wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy.

Za absolutorium i wotum zaufania zagłosowali wszyscy obecni radni . „Za”, mimo że „wykonawcą” ubiegłorocznego budżetu był mocno i słusznie krytykowany, były burmistrz Łukasz PUŹNIECKI...

Na otwarcie „Grzybek” za złotówkę

POLKOWICE. Czterotorowa zjeżdżalnia, nowa niecka rekreacyjna, brodzik i wodny plac zabaw – a wszystko z podgrzewaną wodą. Od tego lata całe rodziny będą spędzać aktywnie czas na basenach zewnętrznych „Grzybek”. Odnowioną część obiektu będą mogli wypróbować wszyscy podczas Weekendu Otwarcia w atrakcyjnej cenie. Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik zadecydował, że od 21 do 23 czerwca wstęp na baseny będzie kosztował symboliczną złotówkę.

Bramy polkowickiego „Grzybka” otworzą się po raz pierwszy po remoncie w piątek 21 czerwca o godzinie 15.

Nowa trasa rowerowa w centrum miasta

POLKOWICE. Dobra wiadomość dla miłośników jednośladów. Można już w pełni korzystać z nowego odcinka drogi rowerowej przy ul. 3 Maja. Trasa z asfaltową nawierzchnią łączy się z infrastrukturą rowerową od skrzyżowania z 11 Lutego i dobiega do ronda Tadeusza Mazowieckiego. Przedsięwzięcie kosztowało nieco ponad 800 tys. zł, z czego ponad 500 tys. zł to dofinansowanie zewnętrzne.

Sołtysi w gminie Polkowice wybrani

POLKOWICE. Zakończyły się wybory sołtysów w gminie Polkowice. Ostatni swoich przedstawicieli wybierali mieszkańcy Żelaznego Mostu i Pieszkowic. W Żelaznym Moście zgłoszono 3 kandydatury na stanowisko sołtysa – Adriana Bielika, Beatę Sperkę oraz Konrada Kowalczyka. W wyniku tajnego głosowania Adrian Bielik otrzymał 13 głosów, Beata Sperka 5 głosów a Konrad Kowalczyk 22 głosy. Tym samym dotychczasowy pan sołtys będzie tę funkcję pełnić przez kolejną kadencję.

Przypieczętowali lata współpracy

POWIAT POLKOWICKI. Zespół Szkół w Chocianowie od lat mógł liczyć na przychylność i dobre relacje z firmą Volkswagen Motor Polska sp. z o.o. Zakres współpracy był szeroki, a dziś to partnerstwo zostało sformalizowane i przypieczętowane umową dotyczącą patronatu nad technikum mechatronicznym. W siedzibie firmy VW Motor Polska w Polkowicach, przy ul. Strefowej doszło dziś do podpisania wspomnianej umowy partnerskiej. W wydarzeniu wziął udział Kamil Ciupak, starosta polkowicki, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie Piotr Machoń, a także przedstawiciele firmy patronackiej Joanną Kaniewską dyrektorem personalnym i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Podejrzana o znęcanie się nad dziećmi już na wolności

PRZEMKÓW. Na wolności przebywa Monika M. z Przemkowa, która jest podejrzana o to, że razem ze swoim konkubentem znęcała się nad swoimi dziećmi. Sąd nie zdecydował się na przedłużenie wobec kobiety tymczasowego aresztu. Prokuratura czeka teraz na rozpatrzenie przez Sąd Apelacyjny zażalenia tej decyzji.

Juvenalia Uczelni Jana Wyżykowskiego (FOTO)

POLKOWICE. Tereny zielone wokół pięknie odrestaurowanego przez gminę Polkowice pałacu w Suchej Górnej były miejscem tegorocznych Juvenaliów studentów, kadry naukowej Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. W tych niezwykłych okolicznościach przyrody i architektury nowy p.o. rektora polkowickiej uczelni dr Miłosz CZOPEK, profesor UJW przywitał się ze studentami uczelni. - W tym roku Juwenalia odbędą się pod hasłem “Piknik UJW”. Jest to wydarzenie, które reaktywujemy po 5-letniej przerwie i które ma na celu integrację naszej społeczności akademickiej – studentów, absolwentów, wykładowców, a także ich rodzin - mówi prorektor Miłosz CZOPEK. -  Chcemy, aby każdy znalazł coś dla siebie i mógł spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze.

Kulminacyjnym momentem rozpoczęcia Juvenaliów było przez burmistrz Polkowic,  Wiesława Wabika, przekazanie studentom symbolicznego klucza do miasta, co dodatkowo podkreśliło wyjątkowy charakter tego wydarzenia. - Przekazuje wam klucz nie tylko do miasta ale i do całej gminy Polkowice życząc wspaniałej zabawy i wierząc, że po waszej hucznej zabawie miasto i gmina Polkowice "ocaleje" - powiedział Wiesław WABIK wzbudzając aplauz zebranych.

Powiązane wpisy