Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jesienne porządki w mieście i na działkach

POLKOWICE. W polkowickich parkach, na chodnikach i trawnikach uwijają się ekipy Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej sprzątające liście. O tej porze roku jest to rutynowa akcja. – Jesienią wygrabiany jest nadmiar liści, gdy ich warstwa ma powyżej pięciu centymetrów, zbierających się przy ogrodzeniach, placach zabaw czy prywatnych posesjach, a także wszystkich liści porażonych patogenem chorobotwórczym – mówi Edyta Durał-Frątczak, dyrektor Wydziału Komunalnego w urzędzie gminy. – Nadmiar zdrowych liści przenoszony jest na pobliskie rabaty pod krzewy, byliny i drzewa.

Polkowiczanie na biało-czerwono

POLKOWICE. Oficjalne uroczystości patriotyczne, koncerty, wydarzenia sportowe, apele. 11 listopada mieszkańcy naszej gminy będą obchodzić rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski – odzyskania niepodległości.

Magistrat czeka na wnioski mieszkańców

POLKOWICE. Na wnioski mieszkańców w sprawie trzech ważnych dokumentów dotyczących zagospodarowania przestrzennego oczekuje burmistrz Polkowic. Chodzi o obszar przy ul. Strefowej, obszar wyznaczony pod realizację Systemu Przesyłu Wody Lodowej oraz plan ogólny gminy Polkowice.

Działki. Burmistrz dementuje pogłoski

POLKOWICE.  W ostatnim czasie rozpowszechniane są pogłoski, jakoby w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego były zakusy na tereny ogrodów działkowych. Sprawę skomentował i zdementował burmistrz Polkowic Wiesław WABIK. – To jakieś działania podszyte obawą, że gmina, że burmistrz, może nawet radni chcą tutaj wprowadzić tereny mieszkaniowe. Bzdury totalne. Dla mnie ogrody działkowe to rzecz święta. Rozpoczęliśmy prace nad planem ogólnym, tak jak wszystkie gminy w całej Polsce. 2500 gmin musi utworzyć nowy dokument planistyczny, jakim jest plan ogólny. Zapewne ktoś wykorzystuje tę sytuację i buduje pewien niepokój wśród działkowców. Od wielu miesięcy, a szczególnie podczas ostatnich dożynek we wszystkich ogrodach działkowych, jednoznacznie powtarzałem, że cokolwiek by się działo w gminie, to nie mam innych pomysłów, jak te, że nadal będą to ogrody działkowe -mówił na ostatniej sesji Rady Miasta burmistrz Wiesław WABIK.

P. Wandycz w zarządzie Powiatu Polkowickiego

POWIAT POLKOWICKI. Doszlo do zmian we władzach Powiatu Polkowickiego. Z funkcji członka Zarządu zrezygnowała radna reprezentująca gminę Chocianów Beata Rolska. W związku ze statutem powiatu, z którego wynika, że Zarząd składa się ze Starosty, Wicestarosty oraz pozostałych członków w liczbie 3 osób Starosta Kamil CIUPAK przedstawił Radzie kandydaturę Piotra Wandycza, jednego z najbardziej zaufanych współpracowników burmistrza Chocianowa Tomasza Kulczyńskiego, uzasadniając ten wybór m.in. faktem, że jest to również reprezentant gminy Chocianów. Kandydatura została poddana pod głosowanie, w wyniku którego Rada przyjęła ją 10 głosami za, 5 przeciw i 1 wstrzymującym. Tym samym Piotr WANDYCZ dołączył do Zarządu,.

Zakończyła się pięcioletnia kadencja pierwszej Rady Seniorów Gminy Polkowice

POLKOWICE.  Spotkanie podsumowujące miniony okres odbyło się w ratuszu. Nie zabrakło też wspomnień. Pierwsze wybory do 15-osobowego składu przeprowadzono w październiku 2019 roku. Miesiąc później zwołano pierwszą sesję. Przewodniczącym został Leszek Wyczesany, a jego zastępcą Henryk Prusisz. – Po rezygnacji przewodniczącego z funkcji, ze względu na stan zdrowia, powierzono mi to zaszczytne zadanie – mówi Mirosław Zbieroń, który przewodniczył Radzie do końca kadencji. – Uczyliśmy się, jak docierać do seniorów, rozmawiać z nimi. Braliśmy udział w forach dla seniorów województwa dolnośląskiego i regionu legnickiego. Czerpaliśmy wiedzę z doświadczeń innych. Tak było z dyżurami, które proponowałem wprowadzić, aby nasi seniorzy mogli przyjść i porozmawiać. Okazało się, że to nie zdaje egzaminu, bo mało kto z tego korzysta, więc zaproponowałem skrzynki wniosków i pomysłów. Nasi włodarze dbają o seniorów, ale są pomysły na to, aby jeszcze lepiej nam się żyło – dodaje.

Odjazdowe bibliotekarki znów w terenie

POLKOWICE. Widok pań na rowerach miejskich z pełnymi koszykami książek to dla polkowiczan nic nadzwyczajnego. Wszystko za sprawą załogi polkowickiej biblioteki, która od 2019 roku przeprowadza akcję „Odjazdowe Bibliotekarki”.

Ostatnio, korzystając z październikowej pięknej pogody, bibliotekarki znów wyjechały na polkowickich „Szprychach”, by zachęcać mieszkańców do czytania.

Obchody Święta Niepodległości w Grębocicach

GRĘBOCICE. Gmina Grębocice serdecznie zaprasza na Obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 10 listopada 2024 r. w parku w Grębocicach. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00.

Legalnie przekroczył granicę a jak wracał kradzionym busem wpadł w ręce polkowickich policjantów

POLKOWICE. Dzięki sprawnej akcji polkowickich policjantów udało się zatrzymać 32-latka, który u naszych zachodnich sąsiadów połasił się na dostawczego mercedesa. Podejrzany odpowie dodatkowo za kierowanie na sądowym zakazie i samochodem z niepochodzącymi od niego tablicami rejestracyjnymi. Funkcjonariusze oddali już pojazd i znajdujące się w nim mienie o łącznej wartości blisko 150 tysięcy złotych prawowitemu właścicielowi, natomiast zatrzymany mężczyzna zaczął się oswajać z więziennymi realiami. Podejrzany, któremu grozi kara 10 lat pozbawienia wolności już przebywa w celi. Sąd analizując materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów nie miał wątpliwości i tymczasowo aresztował mieszkańca Bolesławca na najbliższe trzy miesiące.

O komunikacji w Zagłębiu Miedziowym mówią jednym głosem (FOTO)

POLKOWICE.  Komunikacja kolejowa we mgle i to gęstej a polkowiczanom nie pasuje rola "zamkniętych na cztery spusty". Nic dziwnego, że władze Polkowic zabiegają o uruchomienie dowozowej komunikacji kolejowej przede wszystkim na liniach Polkowice – Lubin oraz Polkowice – Głogów. W pojedynkę ciężko coś osiągnąć więc do gry o "komunikacyjne okno na świat" Wiesław WABIK zaprosił liderów samorządowych regionu: prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza, starostę polkowickiego Kamila Ciupaka, starostę powiatu głogowskiego Michała Wnuka i przede wszystkim liderów samorządu Województwa Dolnośląskiego z Michałem RADO wicemarszałkiem Województwa Dolnośląskiego i radnym Tymoteuszem Myrdą. - Pracujemy nad rozwiązaniem, by włączyć Polkowice i Głogów do naszego planu transportowego. Chodzi o likwidację wykluczenia komunikacyjnego pomiędzy tymi miejscowościami. Mamy konkretne pomysły. Pracujemy nad tym, aby za miesiąc  przedstawić już konkretną koncepcję - mówił Michał RADO, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Ewakuacja ratusza i przedszkola

POLKOWICE.  Zadymienie, ewakuacja pracowników i osób trzecich w ratuszu, a potem dzieci i kadry Przedszkola Miejskiego nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Specjalnymi. Działania służb ratowniczych.

Na szczęście, były to tylko ćwiczenia. – Co dwa lata mamy obowiązek sprawdzenia warunków ewakuacji pracowników i osób trzecich z ratusza – mówi Marek Zalewski, starszy inspektor ds. zarządzania kryzysowego w urzędzie gminy.

Samorządowcy wzywają Zarząd Województwa do zajęcia się transportem międzypowiatowym

POLKOWICE. Burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, Starosta Polkowicki Kamil Ciupak, Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz i Starosta Głogowski Michał Wnuk wystosowali do Zarządu Województwa Dolnośląskiego wspólne pismo dotyczące kwestii komunikacji regionalnej w Zagłębiu Miedziowym. Samorządowcy wnoszą o niezwłoczne rozpoczęcie i skuteczną realizację przez samorząd wojewódzki ustawowego zadania, jakim jest transport międzypowiatowy.

Podwójne święto, wspólne życzenia

POLKOWICE. 50-lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera w Polkowicach oraz obchody Dnia Edukacji Narodowej były okazją do życzeń, gratulacji, wyróżnień, a także wspomnień. Wspólne świętowanie ubarwiły występy wokalne i taneczne uczniów. – To pół wieku historii, wspomnień i wyzwań, które przeżyliśmy – mówi Adriana Ciupka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, z którą związana jest od dwudziestu lat, a od trzech nią kieruje. – Widziałam jak nasza szkoła się zmienia, ale jedno w niej jest stałe: klimat, atmosfera i dusza szkoły, a to tworzą ludzie – podkreślała.

W kolejce po zdrowie

POLKOWICE. 250 mieszkanek gminy Polkowice zarejestrowało się na bezpłatne badanie USG piersi. Wszystko w ramach 18. edycji programu profilaktycznego „Chronię życie przed rakiem”, która przyciągnęła do polkowickiej przychodni wiele kobiet. Każdego roku z bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy oraz raka piersi korzysta ponad 1000 polkowiczanek. Wiele z nich, dzięki udziałowi w akcji, uratowało swoje zdrowie i życie. – To jest nasze wspólne działanie, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To ważne, aby zachęcać kobiety do badań. Mieszkanki gminy Polkowice chętnie się badają, co pokazuje frekwencja. Mamy możliwości, by z naszych programów korzystało jeszcze więcej osób – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Przypomnę również, że jako pierwsza gmina w Polsce kompleksowo i całościowo zajęliśmy się profilaktyką raka szyjki macicy. Realizowaliśmy szczepienia przeciwko HPV, dzisiaj finansowane są one z budżetu państwa. To bardzo ważne działania – dodaje burmistrz.

Różowa skrzyneczka, czyli rusza „Różowy Październik”

POLKOWICE. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych są takie cztery. Pojawiły się w toaletach w poradni dla kobiet oraz przy punkcie szczepień, dziale rehabilitacji i bufecie. To różowe skrzyneczki ze środkami menstruacyjnymi, z których mogą skorzystać panie w nagłej potrzebie. Jedna z takich skrzyneczek stała się symbolem rozpoczęcia kolejnej edycji kampanii pod hasłem „Różowy Październik”.

– Będziemy edukować, rozmawiać o ważnych sprawach, prowadzić badania profilaktyczne dotyczące raka piersi, raka szyjki macicy – wymienia Andrzej Tatuśko, prezes PCUZ. – Jest to miesiąc, który przypomina nam przede wszystkim o tym, że kobiety są bardzo ważne i powinniśmy zrobić wszystko, żeby badały się i w ten sposób zapobiegały chorobom, które można wyleczyć, jeżeli wcześniej będziemy reagować – dodaje. – Dziękuję ambasadorkom z Polkowickiej Rady Kobiet za zaangażowanie oraz inicjowanie tych ważnych działań.

Nauka pływania dla dzieci

POLKOWICE. Dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł otrzymała gmina Polkowice z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Zajęć Sportowych. Nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania to zadanie, na które przeznaczone są środki. Zajęcia rozpoczęły się w marcu i potrwają do końca listopada.

Projekty w budżecie obywatelskim wybrane

POLKOWICE. Pięć projektów miejskich, za łączną kwotę blisko 1 mln zł oraz jedenaście wiejskich, na które przeznaczono z budżetu gminy ponad 650 tys. zł, zakwalifikowało się do realizacji w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2025.

Z boiska na szefa policyjnej prewencji

POLKOWICE. Czy pamiętacie mecz barażowy o miejsce w 4 lidze pomiędzy Iskrą Księginice i MS Wołów? Sędzia barażu Iskra Księginice - MKP Wołów, czyli podkomisarz  Filip PASZCZYK (trzecioligowiec) został właśnie Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji w Komendzie Powiatowej Policji w Polkowicach. Dotychczas Paszczyk był komendantem Komisariatu w Kudowie-Zdroju.

Kaski motocyklowe dla polkowickich funkcjonariuszy (FOTO)

POLKOWICE. Komendant Powiatowy Policji w Polkowicach insp. Waldemar Cichocki odebrał z rąk burmistrza Polkowic Wiesława Wabika kaski ochronne dla policjantów wydziału ruchu drogowego, pełniących służbę na motocyklach służbowych. - Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na motocyklach to ludzie doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni. Każdy z tych policjantów od kilku lat pracuje na drodze i doskonale wie jak zachowują się kierujący zarówno samochodami jak i motocyklami, jakie wykroczenia najczęściej popełniają oraz w jakich rejonach baczniejszą uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo osób korzystających z dróg, w tym również pieszych - powiedział burmistrz Wiesław WABIK - Przekazany dziś sprzęt bez wątpienia ułatwi codzienną służbę polkowickim funkcjonariuszom.

Polkowice nie ustają w pomocy powodzianom

POLKOWICE. Z samego rana do Szprotawy wyjechali pracownicy polkowickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej wraz ze specjalistycznym sprzętem do sprzątania. To obecnie największe zapotrzebowanie w samorządach, które zostały dotknięte powodzią. W działaniach nie ustaje polkowicki wolontariat, a do zbiórki dla powodzian dołącza się miejska biblioteka.

Fala kulminacyjna minęła już nasze województwo, więc służby, które były zaangażowane w umacnianie wałów przeciwpowodziowych w sąsiednich miejscowościach, mogą odetchnąć. Duże zapotrzebowanie jest teraz na pomoc w sprzątaniu miejscowości, które dotknął kataklizm. I na ten odzew również odpowiedziały polkowickie służby.

Seniorzy przejęli władzę w Sercu Zagłębia Miedziowego

POLKOWICE. „Jesteśmy razem – budujemy relacje, przeganiamy samotność” – pod takim hasłem zorganizowano trzecią edycję „Senioralnych Polkowic”. W najbliższych dniach polkowiccy seniorzy będą rywalizować sportowo, tańczyć, śpiewać i przede wszystkim dobrze się bawić. Z burmistrzem Wiesławem Wabikiem przed ratuszem spotkali się przedstawiciele kilkunastu organizacji senioralnych. Szef polkowickiego samorządu przekazał symboliczny klucz do miasta na ręce przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Polkowice i tym samym oficjalnie rozpoczęło się święto polkowickich seniorów.

– Święto piękne kolorowe, uśmiechnięte i radosne. Nasi seniorzy są świetnie zorganizowani. W Polkowicach mamy wiele grup, stowarzyszeń i organizacji, które skupiają seniorów, a dzisiaj mamy ich wszystkich razem. Będą się wspólnie bawić i udowadniać, że życie seniora nie musi być smutne czy samotne. Myślę, że to będzie taki piękny czas w naszym mieście – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Powiązane wpisy