Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przebudowa ulicy Złotoryjskiej zakończona

LEGNICA.  Zakończyły się odbiory końcowe przebudowanego odcinka ul. Złotoryjskiej od ronda Unii Europejskiej do ul. Ceglanej. Jest to jedna jedną z ważniejszych inwestycji drogowych w mieście. W jej ramach przebudowano jezdnię, zjazdy w ulice Leśmiana, Ceglaną i Makuszyńskiego, zatokę autobusowa, chodniki i oraz bezpieczne przejście dla pieszych z oświetleniem i wysepkami azylowymi dla przechodniów.

Ruszają największe w regionie targi edukacyjne

LEGNICA. 15. Legnickie Prezentacje Edukacyjne, organizowane przez Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, odbędą się w środę (10 kwietnia) w Centrum Konferencyjno - Widowiskowym na terenie campusu przy ul. Sejmowej 5 w Legnicy. Witelonka zaprasza wszystkich zainteresowanych targami w godz. 9-14. Wstęp jest wolny.

W poniedziałek rusza zbiórka odpadów wielkogabarytowych

LEGNICA.  Wydział Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Legnicy informuje, że w dniach od 8 kwietnia 2024 r. do 13 kwietnia 2024 r. odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zbiórka prowadzona będzie z podziałem na 6 rejonów (określonych w załączniku).

Nowe linie autobusowe w Legnicy

LEGNICA.  W wakacje uruchomione zostaną nowe linie autobusowe na Zbiorczej Drodze Południowej. Wydłużona zostanie trasa linii 2. Planowane jest także utworzenie nowych linii szczytowych, które dzięki nowemu układowi drogowemu skrócą czas podróży do zakładów w LSSE oraz Huty Miedzi. Przybędzie więcej połączeń bezpośrednich za sprawą nowych linii 12 i 22.

Koleje Dolnośląskie inwestują. Spółka ogłosiła przetarg na co najmniej 10 pociągów

DOLNY ŚLĄSK.  Dolnośląski przewoźnik chce rozbudować swój tabor i ogłasza przetarg na zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT). Koleje Dolnośląskie planują kupić 10 pięcioczłonowych pociągów z opcją dokupienia kolejnych 10 sztuk. Dzięki tej inwestycji KD będzie w stanie obsłużyć nowe połączenia oraz zwiększyć częstotliwość kursowania na obecnych liniach.

Wirtualna strzelnica wkrótce w Legnicy

LEGNICA. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło właśnie wyniki konkursu ofert "Strzelnica w powiecie 2024" na dofinansowanie utworzenia przez samorządy terytorialne wirtualnych strzelnic wraz z wyposażeniem strzeleckim. Do konkursu przystąpiło łącznie 113 jednostek samorządowych i spośród nich tylko 53 samorządów otrzymało dofinansowanie . Wśród wyróżnionych również znalazł się Urząd Miasta Legnica. Oferta Ratusza spełniła wszystkie wymogi i Legnica otrzymała dofinansowanie w kwocie 194.160 zł na wirtualną strzelnicę.Strzelnica będzie działała w VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy przy ul. Radosnej 17.

Koleje Dolnośląskie pozyskały 170 mln zł z Funduszy Europejskich. Spółka planuje następne inwestycje

LEGNICA.  Dolnośląski przewoźnik z kolejnym europejskim dofinansowaniem na inwestycje. W ramach programu Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska pozyskał 170 mln zł. Zaledwie dwa tygodnie temu spółka informowała o kwocie 333 mln zł, którą otrzyma z Krajowego Planu Odbudowy. Oznacza to, że Koleje Dolnośląskie mają teraz dostęp do unijnych środków na poziomie pół miliarda złotych.

GM Road przebuduje al. Rzeczypospolitej i wybuduje na niej nowe oświetlenie

LEGNICA.  Firma GM Roads Polska wygrała przetarg na przebudowę al. Rzeczypospolitej na odcinku od ul. Kaczawskiej do ul. Legionów oraz budowę oświetlenia ulicznego od al. Piłsudskiego do ul. Okrężnej. Oferta zwycięskiej firmy to 9 mln 712 tys. zł. Miasto przeznaczyło na tę inwestycję 10 mln 085 tys. zł. Prace rozpoczną się gdy będzie możliwy przejazd ul. Okrężną.

Wymieniali elektroodpady na sadzonki drzew (FOTO)

LEGNICA. Na parkingu al. 100-lecia Odzyskania Niepodległości (przy AquaFun) można było otrzymać darmową sadzonkę drzewa w zamian za pozostawiony zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Akcja kolejny raz organizowana została przez Wydział Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta Legnicy we współpracy z Nadleśnictwem Legnica i cieszyła się bardzo dużym zainteresowanie legniczan.

Pierwsza edycja konkursu Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego LSSE. Huta Miedzi „Legnica” i Volkswagen Motor Polska z nagrodami

LEGNICA. Rozstrzygnięto konkurs o nagrodę gospodarczą „Złote RROGi” organizowany przez Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Była to pierwsza edycja plebiscytu, który miał na celu uhonorowanie zasłużonych przedsiębiorców z regionu. Nagrodę główną otrzymał KGHM Polska Miedź Oddział Huty Miedzi „Legnica”, a nagrodę specjalną Volkswagen Motor Polska. Statuetki laureatom wręczono podczas posiedzenia Rady w Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy.

Bezrobotni sprzątają miasto

LEGNICA.  Osoby bezrobotne skierowane przez urząd pracy, zbierają odpady komunalne z wytypowanych wcześniej terenów gminnych. Prace społeczne wykonywane są dwa razy w tygodniu po 5 godzin dziennie.

Jezdnia na ul. Iwaszkiewicza będzie remontowana

LEGNICA. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na remont nawierzchni ul. Iwaszkiewicza od ronda Bitwy pod Monte Casino do ul. Wańkowicza. Termin składania ofert do 3 kwietnia.

Koleje Dolnośląskie zainwestują w tabor. Prezes KD: “Rozważamy piętrowe pociągi”

LEGNICA.  Zarząd województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele Kolei Dolnośląskich przedstawiły najbliższe plany inwestycyjne spółki. Przewoźnik otrzymał ponad 330 mln zł z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dzięki tej dotacji spółka planuje zakup m.in. piętrowych pociągów i składów spalinowych na linie niezelektryfikowane.

Spółka sfinansowała zakup 20 pięcioczłonowych Elfów 2 z preferencyjnego kredytu zaciągniętego w PKO Banku Polskim. Mimo to spółka starała się o uzyskanie dotacji unijnej na zakup tych pociągów. – Ze wszystkich 26 wniosków złożonych do Centrum Unijnych Projektów Transportowych, dwa wnioski Kolei Dolnośląskich uzyskały najwyższą ocenę. To ogromny sukces dolnośląskiego przewoźnika i serdecznie gratuluję zarządowi spółki, to ogromny sukces – mówi Tymoteusz MYRDA, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny między innymi za kolej. 

Testowaliśmy nową drogę. To sukces ekipy T.Krzakowskiego (FOTO)

LEGNICA. Już w kwietniu legniczanie pojadą Zbiorczą Drogą Południową - kolejno będą oddawane poszczególne odcinki ten gigantycznej i strategicznej dla Legnicy inwestycji. Zbiorcza droga połączyła dzielnicę TARNINÓW z OSIEDLEM PIEKARY, poprzez ulice Grabskiego, Aleję 100-lecia Odzyskania Niepodległości z mostem na Kaczawie, ulicę Bielańską, Okrężną i Sudecką. Przedsięwzięcie rozpoczęto już 2003 roku, a realizowano konsekwentnie etapami na poszczególnych jej odcinkach kolejno w 2006, 2014 - II etap i 2022 -III etap. To niewątpliwie najtrudniejsze zadanie drogowe z jakim przyszło się zmierzyć legnickiemu samorządowi z prezydentem Tadeuszem KRZAKOWSKIM, dla którego ta inwestycja stała się priorytetową od początku jego kadencji. Zanim oficjalnie za kilkanaście dni oddadzą tę inwestycję do użytku, przetestowaliśmy tę drogę. I POTWIERDZAMY: i kierowcy, i rowerzyści dzięki tej arterii komfortowo, szybko, bez stawania na światłach przemieścicie się z Piekar do legnickiego parku czy innej południowej części miasta. O tych walorach przekonali się amatorzy dwóch kółek, którzy już dawno skrzętnie korzystają z dobrodziejstwa siatki połączeń tras rowerowych w mieście- wszak w III etapie oddano im aż 10 km (w 2 strony) tras rowerowych. Dodajmy, że nowa droga nie tylko skróci czas przejazdu, ale także odciąży inne ulice - co wkrótce odczujemy wszyscy. Kolejny atut - niesamowite widoki. Z najwyższego miejsca tej arterii, które znajduje się nad nowo wybudowanym wiaduktem kolejowym, roztacza się przepiękna panorama miasta. To trzeba zobaczyć. 

Ponad 330 milionów złotych dla Kolei Dolnośląskich. Unijne pieniądze zwiększą możliwości inwestycyjne spółki

LEGNICA. Centrum Unijnych Projektów Transportowych dofinansuje Koleje Dolnośląskie kwotą 333,7 miliona złotych. Dzięki temu przed przewoźnikiem otwiera się perspektywa na jeszcze większy rozmach przy prowadzonych inwestycjach.

Koleje Dolnośląskie na torach z Wrocławia do Warszawy

LEGNICA. Dolnośląski przewoźnik kolejowy ubiega się o pozwolenie na uruchomienie codziennego ekspresowego połączenia z Wrocławia do Warszawy. Wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego zakłada, że pociągi KD będą pokonywać tę trasę w 3 godziny i 55 minut. Pociągi mają kursować przez Leszno, Poznań, Konin i Kutno.

Rekordowy styczeń w Kolejach Dolnośląskich

LEGNICA. Jak pokazują dane, zainteresowanie ofertą Kolei Dolnośląskich wyraźnie rośnie. Według najnowszych statystyk spółki, w styczniu 2024 roku z jej usług skorzystało prawie 1,9 miliona pasażerów. W ponad 15-letniej historii przewoźnika jego pociągi nigdy nie przewiozły tak wielu osób w ciągu jednego miesiąca. Rekordy biją też inni, samorządowi przewoźnicy kolejowi. Koleje Dolnośląskie są na dobrej drodze do pobicia kolejnego rekordu. Przypomnijmy, że w całym 2023 roku z ich usług skorzystało ponad 19 milionów osób. Biorąc pod uwagę najnowsze dane, w tym roku, liczba przewiezionych pasażerów może być znacznie większa. 

Łowicka do przebudowy

LEGNICA. Zgodnie z deklaracjami jeszcze w tym roku czeka nas kompleksowa przebudowa ul. Łowickiej na osiedlu Piekary oraz budowa nowej drogi, czyli przedłużenie ulicy Mickiewicza w kierunku alei 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Szybko będziemy mogli dostać się od nowego ronda przy placu Słowiańskim do ronda przy Letnim Parku Wodnym AquaFun. Oprócz drogi wybudowane będą również chodniki, ścieżki rowerowe oraz oświetlenie. Inwestycja ta bez wątpienia przyczyni się do poprawy układu komunikacyjnego w centrum miasta.

Nowe inwestycje w Legnicy: Remonty wnętrz podwórzowych

LEGNICA. Prezydent Legnicy Tadeusz KRZAKOWSKI zapowiedział zwiększenie budżetu inwestycyjnego o blisko 1,5 miliona złotych co pozwoli na remont trzech wnętrz podwórzowych, poprawiając estetykę i funkcjonalność przestrzeni miejskich. Zgodnie z planami, remonty obejmą obszary na ulicach Traugutta – Chłapowskiego, Moniuszki – Drukarskiej oraz Zielona – Złotego Florena. Zakres prac jest szeroki i obejmuje ewentualną rozbiórkę istniejących nawierzchni chodników oraz wykonanie nowych miejsc parkingowych, co przyniesie ulgę mieszkańcom w kwestii parkowania pojazdów.

Przebudowa ulicy Złotoryjskiej

LEGNICA. Przebudowa ulicy Złotoryjskiej, jednego z kluczowych zadań inwestycyjnych miasta, wkracza w decydującą fazę. Priorytetowy projekt przewiduje kompleksowe zmiany na odcinku od ronda Unii Europejskiej do ulicy Ceglanej, znacząco poprawiając komfort i bezpieczeństwo zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Aktualnie na terenie budowy trwają intensywne prace. Montaż wierzchniej warstwy przy powstającej zatoce autobusowej. Budowane są wyspy dzielące przy azylach dla pieszych oraz lewoskrętach w ulice Makuszyńskiego i Leśmiana oraz układane są warstwy konstrukcyjne w ramach poszerzenia jezdni.

Więcej pieniędzy na remonty dróg i chodników w Legnicy

LEGNICA. W ramach korekty budżetu prezydent Legnicy zaproponował zwiększenie środków finansowych na utrzymanie i remonty dróg oraz chodników. Łącznie na te inwestycje wydanych zostanie 8 mln złotych.

Powiązane wpisy