Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"Pamiętnik pokoleń – Świadkowie historii" (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Legnicy odbyła się promocja książki będącej pokłosiem wielu prac nadesłanych w konkursie literackich upamiętniającym burzliwe losy Kresowian przybyłych na Dolny Śląsk. Promocja literacko-historycznego bestseleru liczącego 700 stron zgromadziła zacne grono gości. Obecny był poseł Tadeusz Samborski, liczne grono samorządowców na czele z gospodarzami Powiatu Legnickiego Adamem Babuśką i Janiną Mazur, burmistrzem Prochowic Alicją Sielicką, wójtem Krotoszyc  Wojciechem Woźniakiem, wicestarosta Powiatu Głogowskiego - Jeremim Hołownią, członkiem zarządu Powiatu Legnickiego Krzysztofem Sowińskim i wieloma innymi gośćmi, których obecność podniosłą rangę wydarzenia. Nie zabrakło laureatów nadesłanych prac. - Nasze korzenie, pochodzenie, wspólna historia to coś, co łączy pokolenia. Często sięgamy w przeszłość i historie, które ze łzami w oczach opowiadają nam nasi dziadkowie. I właśnie takie wspomnienia stały się inspiracją do powstania „Pamiętnika Pokoleń”. - powiedziała Janina MAZUR, wicestarosta Powiatu Legnickiego. - Nie brak w tych spisanych historiach wątku bardzo osobistego. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Prochowicach penetrują dokumenty pierwszych lat powojennych na tych ziemiach trafiła na ślady mojej mamy i dzięki temu na papier został spisany kawałek życia naszej rodziny. Celem i myślą główną konkursu było i jest zmobilizowanie młodzieży do poznania, bądź pogłębienia wiedzy o historii własnego pochodzenia, a tym samym zgromadzenia jak największej ilości wspomnień osadników i informacji o losach rodzin przybyłych na Ziemie Odzyskane w po II wojnie światowej.  Do spisania ich wspomnień i przesłania do nas, może powstanie kolejny tomik tych bezcennych wspomnień - mówiła Janina Mazur wicestarosta Legnicki.

Warsztaty palm wielkanocnych (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. Nieodłącznym elementem Wielkanocy jest palma wielkanocna, która symbolizuje triumf Chrystusa oraz męczeństwo śmierci. W Niedzielę Palmową tradycyjnie święcimy palmy. Kończy się wówczas okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień.

Gmina Prochowice gotowa na Wielkanoc (FOTO)

PROCHOWICE. W powietrzu czuć wiosnę a w Prochowicach widać już klimat Wielkanocy. Miasto świątecznie przyozdobione nie tylko na Rynku ale i np. na rondzie.

Powiatowe eliminacje Pegazika (FOTO)

POWIAT LEGNICKI. W Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyły się eliminacje do XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Uczestników wydarzenia serdecznie przywitała Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, która podkreśliła, że konkurs służy pielęgnowaniu kultury języka ojczystego, a także rozbudzaniu wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji. Udział w eliminacjach wzmacnia również zainteresowanie uczestników literaturą piękną i pozwala skonfrontować swoje umiejętności ze zdolnościami innych osób.

Gminny konkurs Wielkanocny w Rosochatej

KUNICE.  GOKiS Kunice oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Rosochatej zaprasza na coroczny Gminny Konkurs Wielkanocny 23 marca na godzinę 13:00. Już od kilku lat w Rosochatej odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę, wielkanocną, potrawę oraz najsmaczniejszy wypiek. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji wielkanocnych, jak również pobudzenie kreatywnego tworzenie oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Dzień Mężczyzny świętowano w Kunicach (FOTO)

KUNICE. Dzień Chłopaka, Dzień Mężczyzny, Dzień Chłopa – aż trzy święta znajdziemy w kalendarzu. I co? Cisza. Żadnych fanfar, sztucznych ogni, butelek szampana. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach powołał nową świecką tradycję i z okazji przypadającego 10 marca Dnia Mężczyzny zaprosił ze specjalny programem Kabaretu FiFa RaFa.

Madonny Kresowe - wyjątkowy wernisaż przyciągnął miłośników sztuki

CHOJNÓW. W środowy wieczór mieszkańcy naszego miasta mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym - wernisażu wystawy "Madonny Kresowe", który odbył się w murach Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Pomysłodawczynią inicjatywy i kuratorką wystawy jest Edyta Rola-Marcinowska, która sprawowała opiekę artystyczną nad dziełami. Na uroczystości zjawili się poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski; burmistrz Chojnowa Jan Serkies; zarząd powiatu legnickiego w osobach: Adam Babuśka, Janina Mazur, Krzysztof Sowiński i Grzegorz Gapski; dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Legnicy – Wanda Gołębiowska; prezes powiatowego Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego Kazimierz Burtny; proboszcz parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła ks. kanonik Marek Osmulski, a także Radni Miasta Chojnów i powiatu legnickiego. - Naród, który nie przekazuje historii, tradycji, swojego dziedzictwa, nie rozwija się. A możemy powiedzieć, że grozi mu też samounicestwienie. Jestem przekonany, że nam w Chojnowie to nie grozi, mając u siebie takie osoby jak pan Poseł czy pani Starosta, które wielką wagę w swoim życiu przywiązują do przekazywania historii i tradycji - nie tylko tej kresowej - za co gorąco dziękuję - powiedział burmistrz Chojnowa Jan Serkies.

Jarmark Wielkanocny

MIŁKOWICE. Zapraszamy serdecznie na Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się 17 marca w budynku głównym szkoły w Miłkowicach.

Granie dla mężczyzn - w WOK Spalona wystąpi Kabaret FiFa RaFa

KUNICE. Dzień Chłopaka, Dzień Mężczyzny, Dzień Chłopa – aż trzy święta znajdziemy w kalendarzu. I co? Cisza. Żadnych fanfar, sztucznych ogni, butelek szampana. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kunicach postanowił zmienić tę świecką tradycję i z okazji przypadającego 10 marca Dnia Mężczyzny zaprosił specjalny program Kabaretu FiFa RaFa. Komicy wystąpią w WOK Spalona 16 marca o godz. 19.00

Prochowicki Pegazik (FOTO)

PROCHOWICE. W Gminnych Eliminacjach XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Prochowice Alicji Sielickiej, które odbyły się 5 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach, wzięło udział 10 uczestników w kategorii "młodsi" oraz 8 uczestników w kategorii "starsi". Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom opanowania tekstu, poprawność i ekspresję wypowiedzi, a także ciekawą, nierzadko bardzo dojrzałą, interpretację wierszy i fragmentów prozy. Jury, w składzie: Pani Joanna Palińska - Dyrektor Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu, Pani Karolina Milanowska - Logopeda Miejskiego Przedszkola w Prochowicach oraz Pan Tomasz Jarczak – Specjalista do spraw promocji i kultury w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu, wyłonili zwycięzców, doceniając inspirujące i trafne interpretacje. Najpiękniejsze prezentacje zakwalifikowały się do Etapu Powiatowego XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.

Panie świętowały w Legnickim Polu (FOTO)

LEGNICKIE POLE. Blisko 500 kobiet pojawiło się w hali sportowej miejscowej szkoły na zaproszenie wójta gminy Rafała PLEZI aby wspólnie świętować Dzień Kobiet. Tyle pięknych Kobiet w jednym miejscu. A to za sprawą wydarzenia z okazji Dnia Kobiet, zorganizowanego przez Gminę Legnickie Pole. 

W sobotę zapraszamy na koncert pasyjny w Chojnowie

CHOJNÓW. Starostwo Powiatowe w Legnicy serdecznie zaprasza na koncert muzyki wielkopostnej i pasyjnej „Usłysz mój głos” w wykonaniu chóru kameralnego Katedry Legnickiej Cantus Mirabilis pod dyrekcją Daniela Dziudy.

Kobranocka „O miłości i wolności” oraz inne wydarzenia dedykowane kobietom w gminie Kunice

KUNICE.  Wójt Gminy Kunice- Józef Pierów zaprasza 8 marca o godz.19,00 do sali GOKiS Kunice na wydarzenie kulturalne z okazji Dnia Kobiet, jakim jest koncert rockowej kapeli Kobranocka.

FiFa RaFa na Dzień Kobiet (FOTO)

GMINA KUNICE. W Wiejskim Ośrodku Kultury w Pątnowie Legnickim okazji Dnia Kobiet wystąpił Kabaret FiFa RaFa, czyli Ola i Mateusz Kwiatkowscy. Jak na prawdziwy kabaret przystało, pochodzą z miejscowości Krężnica Okrągła, gmina Bełżyca, nazwa jaki z filmu „Jak rozpętałem II wojne światową” -Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody ale swoim repertuarem bawią całą Polskę. I tak było tym razem, bo komicy przedstawili swój nowy program „Love is in the air”. Błyskotliwe dialogi rozbawiły publiczność do łez, a najbardziej zabawny okazał się skecz „Oświadczyny”.

Koncert z okazji Dnia Kobiet

MIŁKOWICE. Zbliża się Dzień Kobiet, a GOKiS Miłkowice jak co roku przygotował wyjątkową niespodziankę! Już 9 marca zaprasza na koncert Piękni i Młodzi Dawid Narożny, który odbędzie się w sali GOKiS w Siedliskach. To jednak nie wszystko! Przed głównym występem, rozgrzeje zespół Dance Projekt, który przygotował specjalny support.

Tydzień Kobiet w Chojnowie!

CHOJNÓW.  Zapraszamy wszystkie Panie do wspólnego świętowania podczas nadchodzącego Tygodnia Kobiet, pełnego fascynujących atrakcji i inspirujących wydarzeń. Czekają na Was różnorodne aktywności, które sprawią, że ten czas będzie niezapomniany!

Kiermasz Wielkanocny w Prochowicach

PROCHOWICE.  Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka oraz Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu już 16 marca 2024 zapraszają na wyjątkowy Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się na parkingu przy POKiS.

Brokatowy Dzień Kobiet w Prochowicach

PROCHOWICE. Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka oraz Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu 9 marca o godz. 17.00 z okazji Dnia Kobiet zapraszają wszystkie Panie do sali widowiskowej Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu na niezapomniany, wyjątkowy pełen humoru i dobrej zabawy wieczór pt. „BROKATOWY DZIEŃ KOBIET”.

Gminny Pegazik za nami (FOTO)

KUNICE. 24 lutego 2024r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Bieniowicach młodzi mieszkańcy z gminy Kunice poruszyli wyobraźnię i emocje widzów gminnego etapu konkursu recytatorskiego „Pegazik”. Wieloletnia tradycja popularyzowania poezji w bieniowickim ośrodku kultury corocznie zaskakuje odkryciami nowych tekstów i nowych interpretacji - porusza czułe struny, bawi, zaskakuje.

Tłusty czwartek w Prochowicach (FOTO)

PROCHOWICE. Tradycyjnie w tłusty czwartek Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka zaprosiła mieszkańców miasta na słodkiego pączka. Przed południem na ulicach można było spotkać przesympatycznego Cukiernika( Jana Łukasza radnego Powiatu Legnickiego), który serwował przechodniom świeże pączki prosto z patelni. Cukiernik z pomocnikami nie omieszkał odwiedzić Urzędu Miasta i Gminy.

Tłusty czwartek w Prochowicach

PROCHOWICE.  W tłusty czwartek, który w tym roku wypada 8 lutego przy Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu przechodzący mieszkańcy będą mogli poczęstować się świeżym i słodkim pączkiem, a tym samym z uśmiechem rozpocząć ostatni tydzień karnawału.

Powiązane wpisy