Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Z wieży Zamku Piastowskiego: co za widoki (FOTO)

LEGNICA. Zamek Piastowski to niewątpliwie symbol Legnicy i jeden z najważniejszych zabytków miasta. Pochodząca z II połowy XII wieku budowla, odbudowana zachwyca nadal, choć do naszych czasów przetrwały tylko niektóre oryginalne fragmenty zamku ( w lutym 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej po zajęciu miasta podpalili zamek). I tak możemy podziwiać zachowane zabytkowe części dawnego zamku jak np. przepiękną bramę zamkową, część palatium, kamienne portale otworów drzwiowych i okien czy dwie wieże zamkowe : św. Jadwigi i św. Piotra, które w 2009 roku zostały całościowo wyremontowane. Po rewitalizacji zamku, zabytek został udostępniony zwiedzającym. Co roku w sezonie turystycznym, który przypada na okres wiosenno-letni, do Zamku Piastowskiego ściągają turyści z Polski i z zagranicy - większości Niemcy.

Wieżę św.Piotra Zamku Piastowskiego, wysoką na 40 metrów, na szczyt której prowadzi ponad 200 stopni schodów, w tym roku można już zwiedzać od 20 kwietnia. Zwiedzanie odbywa się w określone dni : od środy do niedzieli każdego tygodnia, w godzinach od 09.30 do 17.00 ( ostatnie wejście o 15.30) wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Przewodnik, oprócz wieży, oprowadza po innych częściach zamku : zobaczyć można także relikty zabytkowej kaplicy, wieżę św. Jadwigi ze słynną zieloną komnatą, dziedziniec zamkowy Koszt biletu 10 zł (nie ma zniżek), ale w środy zwiedzanie jest bezpłatne. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tej atrakcji jaką jest wejście na wieże, bo z tej wysokości rozciąga się niezwykła panorama Legnicy. My skorzystaliśmy z tej okazji i podziwialiśmy piękno piastowskiego grodu, a wrażeniami dzielimy się poprzez fotorelację z wycieczki.

Wieża Suszynka z certyfikatem "Miejsce Ciekawe" (FOTO)

DOLNY ŚLĄSK. Wieża widokowa Suszynka w Suszynie to laureat tegorocznego ogólnopolskiego konkursu "Miejsce Ciekawe" zorganizowanego przez Członków Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Celem tego konkursu jest poszerzenie formuły Sieci Najciekawszych Wsi o miejsca o wysokich walorach poznawczych. I niewątpliwie tytuł zasłużony i na pewno warto wstąpić do Suszyna w Gminie Radków, wsi położonej niecałe 5 km od Wambierzyc. Przede wszystkim po to żeby z platformy widokowej podziwiać rozległe panoramy : Gór Stołowych, Broumovskie Sciany, Górę św.Anny i Górę Wszystkich Świętych z wieżami widokowymi ( ostatnio opisaliśmy wycieczkę na te dwie wieże), Góry Bardzkie, Góry Orlickie, Góry Sowie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika.

Dwie wieże w jeden dzień (FOTO)

DOLNY ŚLĄSK. To bardzo przyjemna wycieczka w okolicach Nowej Rudy, podczas której wejdzie się na dwa punkty widokowe oddalone od siebie kilkoma kilometrami. Obie wieże postawiono na dwóch różnych górach o niemalże identycznych wysokościach, zbudowane są z tego samego budulca - piaskowca czerwonego, i obie również posiadają "uświęcone" nazwy. Zapraszamy dziś na wycieczkę do dwóch wież widokowych - pierwszej na Górze św.Anny ( 647 m n.p.m.) i drugiej na Górze Wszystkich Świętych ( 648 m.n.p.m). Nie jest to męcząca wyprawa, a sama droga, jak również krajobraz z wież gwarantują wspaniały czynny wypoczynek, z dala od miejskiego zgiełku.

Wieża i Schronisko na Wysokim Kamieniu (FOTO)

DOLNY ŚLĄSK. Na Wysokim Kamieniu (1058 m n.p.m.), szczycie położonym w Wysokim Grzbiecie , w paśmie Gór Izerskich, tuż nad Szklarską Porębą, od 1 sierpnia ubiegłego roku udostępniona została nowa atrakcja - kamienna wieża widokowa , wysoka na ok. 18 metrów, kwadratowa, na górze zwieńczona drewnianym dużym tarasem widokowym, na który prowadzą szerokie drewniane schody. Poza nietypową konstrukcją  i budulcem, dodatkowym smaczkiem jest fakt, iż wieża to efekt ciężkiej , 10-letniej pracy jednego człowieka miłośnika gór - Józefa Gołba, który własnymi rękami wybudował ten punk widokowy. Wcześniej , ze wsparciem rodziny, ten sam człowiek postawił na tym samym szczycie schronisko. Oba obiekty prezentują się wspaniale na Wysokim Kamieniu, i po tym poznać, że właściciele to ludzie z pasją , którzy kochają to miejsce. Bo lokalizacja  nie jest przypadkowa. Z wieży widokowej rozciąga się wspaniała , niczym nie ograniczona, panorama na góry, jak i na miasta. Zobaczyć stąd można : Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i miasta Dolnego Śląska : Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Zgorzelec czy Legnica.

Cud z certyfikatem UNESCO czyli wokół Afryki (FOTO)

To fascynujące i magiczne miejsce, którego wyjątkowość potwierdzono najpierw w 2004 r wpisując na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Potem w 2009 roku przyklepano jego fenomen certyfikatem Krajowego Geoparku , a w 2011 obszar ten uzyskał certyfikat Geoparku Eurpejskiego. W tym samym roku docenił go także świat – i jako jedynemu wówczas Geoparkowi w Polsce – nadano status Światowego Geoparku Unesco . Drugim takim cudem z certyfikatem światowego geoparku w Polsce , od 2021 roku, jest także Geopark Świętokrzyski.
Ta wyjątkowa , nietuzinkowa w całej Europie i na świecie kraina - jest tuż za miedzą Dolnego Śląska - to perła województwa lubuskiego, 130 km od Legnicy ( około 2 godzin jazdy autem).

Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze (FOTO)

Co zrobić, aby przyciągnąć turystów na szczyt góry, do miejsca które było mało uczęszczane i popularne? Bo choć Kłodzka Góra ( 762,7 m npm), bo to o nią chodzi , drugi co do wielkości szczyt Gór Bardzkich , należała do Korony Gór Polskich , to jednak długo nie stanowiła magnesu dla amatorów górskich wycieczek. Wszystko zmieniło się od końca sierpnia 2020 roku, kiedy powiat kłodzki i ząbkowicki wspólnie z Nadleśnictwem Bardo zafundowali tam, za około 1,3 mln złotych, atrakcję - wieże widokową. Okazało się, że sprawdzona w innych miejscach inwestycja, tu też okazała się tzw. strzałem w dziesiątkę . Już po paru dniach od otwarcia tłumy skierowały się na Kłodzką Górę- i tak np.w pierwszy weekend października 2020 roku na wieżę weszło 1800 osób. Powiat niewątpliwie zyskał na ściągnięciu turystów , dla których miejsce stało się wyjątkowym - z wieży, która wznosi się ponad wierzchołki otaczającego lasu ( wokół wieży wykarczowanego) , rozciąga się niesamowita panorama. Nic dziwnego , gdyż wysokość wieży to 34,50 metrów, co daje jej drugie miejsce za Sky Walk ( 62 m) w Świeradowie w rankingu najwyższych punktów widokowych w Dolnośląskich pasmach górskich.

Czerwonym szlakiem ku dwóm wieżom (FOTO)

Do wycieczki w te najbliższe nam rejony Pogórza Kaczawskiego zachęciła pogoda - tak rzadko spotykane w ostatnich latach opady śniegu to niezwykła sceneria na " zdobycie" tych dwóch wież widokowych wzniesionych na niewielkich wzgórzach. Ale trasę tę powinno się przejść również koniecznie , kiedy na drzewach będą liście - bo przyroda stanowi wielki atut tej trasy. Wieża widokowa na Bazaltowej Górze ( 368 m n pm) i wieża na górze Radogost ( 398 m npm) oddalone są od siebie około dwóch kilometrów, jednak tylko ze szczytu jednej z nich zachłyśniemy się widokami.

Wieża na Górze Borówkowej (FOTO)

To niewątpliwie jeden z najlepszych punktów widokowych na Ziemi Kłodzkiej, biorąc pod uwagę widok na rozpościerająca się wokół panoramę. Stąd można się zachwycać nie tylko wszystkimi pasmami górskimi Ziemi Kłodzkiej czy masywu czeskiego Wysokiego Jesenika oraz jezior Nyskie i Otmuchowskie czy miastem Lądek Zdrój. Przy sprzyjającej pogodzie spokojnie dostrzeżemy wzniesienia Przedgórza Sudeckiego czy Karkonoszy ze Śnieżką. Góra Borówkowa ( 900 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Górach Złotych, wznoszący się na granicy polsko-czeskiej pomiędzy Przełęczą Łądecką i Różaniec, na szczycie której w 2006 r czeskie miasteczko Javornik postawiło, po czeskiej stronie wzniesienia, wieże widokową. Fundusze na inwestycję pozyskano ze środków unijnych z programu na rozwój pogranicza polsko-czeskiego.

Marina Chobienia na Szlaku Odry (FOTO)

CHOBIENIA. W czasie letnich wojaży po Dolnym Śląsku koniecznie trzeba odwiedzić Marinę Chobienia. I nawet wówczas kiedy nie jest się wodniakiem.   Marina znajduje się na 349,7 km Odry i jest ogrodzoną mariną rzeczną zarządzaną przez jednostkę organizacyjną Gminy Rudna – Chobieński Ośrodek Kultury. Oddana do użytku niespelna dwa lata temu cieszy się ogromnym powodzeniem u wodniaków płynących Odrą. Ale systematycznie rośnie liczba turystów "spieszonych", którzy odwiedzają Chobienię zakochując się w miasteczku od pierwszego wejrzenia. A Marina jest udealna do obcowania z przyrodą, idealna do relaksu...

Starościńskie Skały - granitowe Skalne Miasteczko (FOTO)

REGION. Te niezwykłe twory skalne na obszarze Rudaw Janowickich nie są tak monumentalne jak formacje w czeskich Górach Sowich zwane Skalnym Miastem. Nie ma też wielkich kanionów, labiryntów czy podziemnego jeziorka. Gigantyczne i specyficzne twory czeskiego miasta powstały bowiem w miększych i podatniejszych na erozję piaskowcach. Niezwykłość Starościńskich Skał polega na tym, że bogata rzeźba tej formacji powstała w granicie, o wiele twardszej skale. Jest to jedyne skalne miasteczko w Sudetach zbudowane z granitu . Więc warto zobaczyć te skały o dziwnych kształtach - Piekielisko, Mnicha, Fajkę, Piec, Nosorożca czy wizytówkę i najbardziej rozpoznawalny element Starościńskich Skał : Skalny Most i Starościńską Igłę. Z kolei na Górze Widokowej zwanej też Lwią Górą ( 718 m.np.m) jest punkt widokowy, na który wiodą wykute w skale stopnie (dwa „zabiegi” – każdy po ok. 17 schodów). Stąd rozpościera się widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Kaczawskie, Sokole. Dodatkowym plusem wycieczki w te strony, jest to, że nie ma tam tłumów, nawet w weekend.

Nowa wieża w Świeradowie - widoki gratis (FOTO)

Śmiało można powiedzieć, że stolica Gór Izerskich wieżami stoi - 30 grudnia zeszłego roku w Świeradowie Zdrój uroczyście otwarto nową wieżę widokową, tym razem na górze Młynica (653 m n.p.m.). I jest to trzeci tego typu obiekt w uzdrowisku, a wszystkie powstały w krótkim czasie - w 2019 r oddano dla turystów wieżę na szczycie Czerniawskiej Kopy (wykonana z wytrzymałego drewna modrzewiowego, wysokość 15 m) , a w czerwcu 2021 wieżę widokowej ze ścieżką w chmurach czyli słynną już Sky Walk ( 60 metrów wysokości, z górnym tarasem widokowym na wysokości około 55 metrów). Nie minęło pół roku , a Świeradów wzbogacił się o kolejną taką atrakcję turystyczną. Nowa wieża widokowa powstała na Młynicy, tuż obok popularnego Zajęcznika i Ski&Sun i wysoka jest na 24,95 metrów (wraz z odgromem 33,80 m).

Łowcy duchów nagrali krzyk w poradzieckim szpitalu

LEGNICA. Ekipa Mystery Hunters zajmująca się badaniem zjawisk paranormalnych doświadczyła niewyjaśnionego fenomenu, który przyprawi o ciarki każdego sympatyka zdarzeń nadprzyrodzonych. Jedna z kamer umieszczonych w starym prosektorium uchwyciła przerażający krzyk. Czy było to wołanie o pomoc duszy uwięzionej między światami?

Grzybek, źródełko i cudeńka Borowego Jaru (FOTO)

Rzadko się zdarza, żeby w trakcie jednej wycieczki udało się na trasie zgromadzić tyle atrakcji, jak podczas spaceru Doliną Bobru. Ta wersja wyprawy rozpoczyna się od wejścia na 35- metrową wieżę widokową na Wzgórzu Krzywoustego (375 m.n.p.m) w Jeleniej Górze. Od tego miejsca wejdziemy do Borowego Jaru. Trzymając się brzegu Bobru, wyznacznika trasy, mijamy wiadukt kolejowy zawieszony 33 metrów nad lustrem wody ,jednego z ładniejszych w Polsce tego typu, Cudowne Źródełko i dochodzimy do gościńca Perła Zachodu. Tu mamy okazję podziwiać przepiękny widok na rzekę Bóbr i Jezioro Modre, przejść mostem łączącym dwa brzegi tego jeziora , długim na 60 metrów. Ścieżką Poetów udamy się do punktu widokowego Trafalgar (410 m n.p.m.) skąd roztacza się widok na przełom rzeki Bóbr i okolice Siędlecina. Wycieczka na pewno nie rozczaruje - poza tymi atrakcjami, to przecież jeszcze cuda natury : fantastyczne przełomy rzeczne, różnorodne i różnowiekowe formacje skalne.

Ty pójdziesz górą, a ja doliną (FOTO)

REGION. Właściwie to trasa będzie wiodła dwiema dolinami - jedną wybraliśmy, aby dostać się na Czarny Grzbiet z Czarna Kopą (1407 m.n.p.m) i zbocze Śnieżki , drugą - na drogę powrotną. Obie doliny wyjątkowe, fragmentami trudne i forsowne, ale niezwykle atrakcyjne widokowo, pozwalają na przejście po czeskiej i polskiej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Sowia Dolina i najbardziej męczący etap podejścia - Sowia Przełęcz ( 1164 m.n.p.m) to rzadziej wybierany szlak na Śnieżkę, malowniczy - wiedzie najpierw przez las leśnym szerokim duktem, który stopniowo przechodzi w wąską , krętą dróżkę wyłożoną kolorowymi łupkami. Potem przedzieranie się pośród połaci kosodrzewiny - podziwiając panoramę Karkonoszy włącznie ze szczytem Śnieżki na wprost. No i powrót - Doliną Łomniczki - bardzo stromą , zwłaszcza w początkowym etapie , wąską drogą w urzekającej scenerii - szlakiem zamkniętym w zimie.

Duchy Pałacu Bergmannów (FOTO, FILM)

Jeden z pięciu pałaców w Wojcieszowie, miejscowości na Dolnym Śląsku, liczącej zaledwie 3,5 tysiąca mieszkańców, który coraz bardziej niszczeje. Przez wieki zmieniał swoich właścicieli wielokrotnie. Dzisiaj popada w ruinę, a legendy krążące na jego temat przybierając na sile. Czy w starym pałacu straszy? Przekonała się o tym grupa badająca zjawiska paranormalne - Mystery Hunters, która dokumentuje swoje przygody na youtubie.

Dworzec widmo z widokiem na jezioro i góry (FOTO)

REGION. Lekko, łatwo i przyjemnie, i na dodatek wędrówka w klimacie piosenki " Cisza jak ta" Budki Suflera. Atrakcji co nie miara - a to zabytkowy most kolejowy, który chciał wysadzić Tom Cruise podczas kręcenia kolejnej niemożliwej misji, i tory nieczynnej linii kolejowej, po których można bez oglądania się za siebie iść aż do stacji widmo, skąd już żaden pociąg nie odjeżdża. I w końcu zapora, po koronie której spaceruje się , i kryształowa czysta toń jeziora. Jednym słowem kierunek - Pilchowice, na pograniczu Gór Izerskich i Kaczawskich, słynne z zapory i sztucznego jeziorka . Wycieczka na którą należy się udać na pewno o tej porze roku - bo malowniczości tego miejsca dodają barwy złotej polskiej jesieni.

Cycki Bardotki czyli spełnione obietnice! (FOTO)

Cycki Bardotki lub Cycki Lollobrigidy - niewątpliwie taką nazwę parze wzniesień mógł nadać tylko mężczyzna, raczej w mocno zaawansowanych już latach, miłośnik filmów z lat 50-60 tych ubiegłego wieku i wielbiciel aktorek Brigidy i Loli - symbolów seksapilu w tym okresie. Lokalni patrioci w tych wyróżniających się w terenie najwyższych szczytów Gór Sokolich dojrzeli również biust, ale dla nich były to Cycki Rudawskie albo Cycki Janowickie lub swojsko- po prostu Cyce Rudaw.

IX wieków tajemnic Zamku Grodziec (FOTO)

GRODZIEC.   Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pojawiły się w 1155 roku i pochodzą z bulli papieża Hadriana IV. Dwadzieścia lat później Książę Bolesław Wysoki wystawił przywileje Cystersom z Lubiąża. Oprócz wzmianek z XIII wieku, dotyczących dwóch kasztelanów grodu, niewiele wiadomo o losach zamku, który w tamtym okresie był drewniany. Henryk Brodaty, zastąpił drewnianą budowlę murowaną, a ta na przestrzeni wieków była systematycznie rozbudowywana...

Wieża na Czerniawskiej Kopie (FOTO)

REGION. Wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy (776 m n.p.m.) powinna przypaść do gustu największym malkontentom i przeciwnikom stawiania tego typu obiektów na wierzchołkach wzniesień i stokach górskich. W porównaniu z wieżą np.na Trójgarbie czy na Borowej oraz powstającej właśnie najwyższej polskiej wieży widokowej w samym Świeradowie Zdroju Sky Walk, wieża na Czerniawskiej Kopie przypomina wielką ambonę myśliwską i z uwagi na jej drewnianą konstrukcję, doskonale wkomponowuje się w otaczający ją las.

70 metrowa Sky Walk - będzie hit (FOTO, FILM)

To będzie najwyższa w Polsce "ścieżka w chmurach"i jedyna wieża widokowa tego typu w Europie, którą będzie można odwiedzić po zmroku. Ale to nie koniec atrakcji, o których będzie niżej... To cudo powstaje w Świeradowie Zdrój u podnóża góry Świeradowiec (1037 m n.p.m.) - budowę rozpoczęto w czerwcu 2020 roku, a finał prac przewidziano na wiosnę tego roku. Ci którzy byli u czeskich sąsiadów na wieży w Dolni Moravie, wiedzą już czego można się spodziewać, gdyż będzie to niemal identyczna Ścieżkach w Obłokach – ale tylko niemal. Podobieństwo naszej ścieżki nie jest przypadkowe - buduje ją ten sam czeski inwestor – Jiří Rulíšek, który zaprojektował i wybudował pierwowzór w Dolni Moravie. Koszt polskiej Sky Walk ma wynieść 40 mln złotych.

Stepping, gimnastyka czyli Góry Stołowe (FOTO)

REGION. Stepping, gimnastyka czyli Góry Stołowe...A konkretnie chodzi o dwie najatrakcyjniejsze trasy w tym górskim paśmie: Błędne Skałki i Szczeliniec Wielki. To idealna propozycja na rodzinny wypad i dla turystów, których uzasadniona popularność szlaków nie odstrasza. Chętnych do odwiedzenia najsłynniejszych form skalnych w rejonie Dusznik Zdrój i Polanicy nie brakuje. I słusznie, bo na pewno warto i dla widoków, i dla samej trasy, a z przyziemnych rzeczy – dla najlepszej szarlotki w Schronisku Szczeliniec, zjedzona na tarasie na szczycie skał.