Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jest dofinansowanie na modernizację orlika w Tymowej!

ŚCINAWA. Aplikacja Ścinawy została pozytywnie rozpatrzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, dzięki czemu nasz samorząd otrzymał maksymalne wsparcie dla zadania inwestycyjnego w ramach Programu Modernizacji Kompleksów Sportowych Orlik 2024. Zadanie zostanie ujęte w projekcie przyszłorocznego budżetu, szacowany koszt inwestycji to kwota 718.650,00 zł, z czego połowa to pozyskane wsparcie, kolejne 50% musi w ramach wkładu własnego zabezpieczyć ścinawski samorząd.

Ogromna skala – 30 milionów na inwestycje w roku 2024

GMINA LUBIN. Tegoroczny bilans inwestycyjny w gminie Lubin to: 12 zakończonych już inwestycji, 27 zadań w trakcie realizacji, 16 nowych dokumentacji projektowych, 4 inwestycje w trakcie przetargu oraz 19 dokumentacji w trakcie przygotowywania.

Sukcesywnie i na bieżąco informujemy czytelników o realizowanych w gminie Lubin inwestycjach...

Przebudowa al. Rzeczypospolitej - będzie ruch wahadłowy

LEGNICA. Wykonawca przebudowy al. Rzeczypospolitej od ul. Kaczawskiej do ul. Legionów informuje, że w najbliższy wtorek (22 października) rozpocznie się kolejnym etap prac. Będzie on związany z robotami prowadzonymi na jezdni: frezowanie nawierzchni i układanie nowych warstw bitumicznych.

Piastowska do remontu

LEGNICA. W tym tygodniu Zarząd Dróg Miejskich podpisał umowę z wykonawcą remontu ul. Piastowskiej. Prace będą realizowane na odcinku od skrzyżowania z ul. Chojnowską do wyjazdu z parkingu przy poczcie.

Badania jakości życia w gminie Polkowice

POLKOWICE. W najbliższych dniach na terenie gminy Polkowice zostaną przeprowadzone badania ankietowe dotyczące oceny poziomu usług komunalnych, jakości oświaty i służby zdrowia czy zmian w komunikacji autobusowej. Ankieterzy zapytają również o ocenę pracy burmistrza i gminnych urzędników, treści przekazywanych w Gazecie Polkowickiej czy na gminnej stronie polkowice.eu oraz najważniejszych potrzeb związanych z planami rozwojowymi naszej gminy.

Stalko z Wrocławia z decyzją o wsparciu od LSSE

LEGNICA. Firma STALKO spółka z o.o. spółka komandytowa, otrzymała decyzję o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Dzięki temu przedsiębiorstwo zwiększy zdolności produkcyjne oraz poprawi efektywność produkcji. Projekt obejmuje wybudowanie hali produkcyjnej w Źródłach w gminie Miękinia i przeniesienie tam obecnej siedziby spółki. Inwestycja o wartości ponad 16 mln zł ma być zrealizowana do końca grudnia 2026 r.

Umowa na Leszczyńską. Wykonawca zapowiada ekspresowe tempo

ZŁOTORYJA. To prosta inwestycja, uwiniemy się w dwa tygodnie – zapewniają przedstawiciele firmy, która wygrała przetarg na przebudowę ostatniego odcinka ulicy Leszczyńskiej. Dziś podpisali w złotoryjskim ratuszu umowę z burmistrzem.

Jubileusz inauguracji linii do Trzebnicy. Od tego się wszystko zaczęło

DOLNY ŚLĄSK.  Mija właśnie 15 lat od kiedy, po raz pierwszy w Polsce, samorząd województwa przejął i wyremontował linię kolejową korzystając z własnych pieniędzy. Wkrótce potem tą trasą pojechał pierwszy pociąg pasażerski i w ten sposób po blisko dwóch dekadach kolej wróciła do Trzebnicy.

Gdy w całej Polsce decyzją rządu zamykano tysiące kilometrów linii kolejowych, władze Dolnego Śląska miały inny pomysł. Po ustaleniach z rządem przejęto linię kolejową od stacji Wrocław Psie Pole do Trzebnicy, za własne pieniądze ją wyremontowano, by wreszcie w 2009 przywrócić na niej - po 18 latach - regularne połączenia pasażerskie.
-  Na Dolnym Śląsku rozpoczęliśmy modę na kolej. To ta linia - z Wrocławia do Trzebnicy – rozpoczęła realizowany do dziś plan rozbudowy sieci kolejowej w regionie. Przejmujemy nieużywane linie, remontujemy je, a następnie uruchamiamy połączenia naszego przewoźnika, Kolei Dolnośląskich - mówi Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny w nim za kolej.

Lista mieszkaniowa od nowa

POLKOWICE. Przystąpiono do utworzenia nowej listy mieszkaniowej na 2025 rok. Po 2018 roku do gminy złożono ponad 600 nowych wniosków o przydział lokalu komunalnego. Mieszkaniowy zasób gminy Polkowice liczy ponad 900 lokali. Wielkość listy mieszkaniowej jest powiązana z planem pozyskania – budowy mieszkań w gminie na dany okres. Poprzednia lista utworzona w 2018 roku na potrzeby zasiedlenia lokali mieszkalnych powstałych w związku z budową i modernizacją wielorodzinnych budynków mieszkalnych, wyczerpuje się. Obecnie nie powstają nowe budynki, dlatego przydział można otrzymać po zwolnieniu lokalu przez poprzedniego najemcę, tzw. „z ruchu ludności”.

Inni dyskutują a Złotoryja buduje Dolnośląską Cyklostradę

ZŁOTORYJA. Półmetek przekroczyły już prace na budowie łącznika ulic Grunwaldzkiej i Zagrodzieńskiej. Droga jest niemal gotowa do asfaltowania. To złotoryjski wkład w regionalną „autostradę rowerową”, czyli Dolnośląską Cyklostradę, którą turyści będą mogli popedałować m.in. w kierunku Grodźca.

Jawor liderem rankingu zielonych finansów 

JAWOR. Podczas Gali Europejskiego Forum Samorządowego - Local Trends 2024 w Poznaniu  burmistrz Jawora Emilian BERA odebrał nagrodę.  - W ostatnich latach Jawor rozwija się niezwykle dynamicznie. Inwestujemy znaczące środki w rozwój miasta w wielu dziedzinach, na skalę niespotykaną w ostatnich trzydziestu latach.  Te działania są dostrzegane przez ekspertów i specjalistów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu , którzy przeanalizowali dane finansowe z budżetów polskich miast. Dzięki temu Jawor zajmuje pierwsze miejsce jako lider inwestycji w projekty, które tworzą przyjazne środowisko do życia , łącząc modernizację i rewitalizację z dbałością o naturę - mówi Emilian BERA. - To czas, kiedy aktywność i ambicja są kluczowe, dlatego sięgamy po środki z różnych funduszy, maksymalnie wykorzystując dostępne szanse .Cieszę się, że nasze miasto jest doceniane i wyróżniane  To ogromna radość, że Jawor wybrzmiewa w Poznaniu jako lider zielonych finansów, które są kluczowe dla jego rozwoju.

Wsparcie bezpośrednie i obszarowe – środki Wspólnej Polityki Rolnej w zasięgu ręki polskiego rolnika

REGION. Godziwe dochody gospodarstw rolnych i odporność, również ekonomiczna, rolnictwa w Unii Europejskiego to kluczowe elementy ważnego dokumentu – Planu Strategicznego UE dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Strategia kładzie szczególny nacisk na wyniki i efektywność.
Co w praktyce oznacza to dla polskiego rolnika?

Dwa dodatkowe miejsca w żłobku gminnym w Rudnej

RUDNA. Gmina Rudna otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków KPO z Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Aktywny Maluch 2022-2029” na projekt pn. „Utworzenie dodatkowych 2 miejsc w Żłobku Gminnym w Rudnej przy ul. Piaskowej 5A”.

5 lat najmłodszego szybu w najstarszej kopalni KGHM

RUDNA. Szyb L-VI Rynarcice w Zakładach Górniczych Lubin obchodzi 5-lecie modernizacji, która znacząco podniosła bezpieczeństwo i efektywność pracy w tym oddziale KGHM. Inwestycja obejmowała m.in. budowę nowoczesnej komory rozładunku, dworca z poczekalnią dla górników oraz nowe przestrzenie techniczne. Z okazji rocznicy, dyrekcja oddziału towarzyszyła załodze przy porannych zjazdach, życząc wszystkim bezpiecznej pracy.

KGHM Polska Miedź S.A. z tytułem "The Best of The Best"

LUBIN. KGHM po raz kolejny zdobył prestiżowy tytuł „The Best of The Best” w konkursie The Best Annual Report, organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków. W tegorocznej edycji spółka uzyskała najwyższą ocenę wśród wszystkich przedsiębiorstw za skonsolidowane sprawozdanie finansowe. To już 14. w historii nagroda w tej kategorii dla KGHM.
Podczas uroczystej Gali Instytutu Rachunkowości i Podatków na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przedstawiciele KGHM zostali uhonorowani statuetką „The Best of The Best”. – Utrzymanie tytułu to nie tylko dowód na naszą konsekwencję w dążeniu do najwyższych standardów raportowania, ale także na zaangażowanie całego Zespołu. Nasze skonsolidowane sprawozdanie finansowe, które otrzymało najwyższą notę, pokazuje transparentność i odpowiedzialność KGHM wobec akcjonariuszy oraz rynku – powiedział Piotr Krzyżewski, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych.

Po równym do stawu – Leszczyńska „urośnie”

ZŁOTORYJA. Na ul. Leszczyńskiej miasto ułoży więcej asfaltu. Jezdnia z równą nawierzchnią poprowadzi obok wzgórza Kostrza niemal do stawu osadowego. Droga ma być wybudowana jako dojazd do pól dla pojazdów rolniczych, z ograniczeniami ruchu. Powstanie jeszcze w tym roku.

NFZ przyjedzie do Chocianowa

CHOCIANÓW. We wtorek 15 października w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chocianowie zagości stanowisko Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Chętni będą mogli m.in. wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), znaleźć dla siebie bezpłatny program profilaktyczny oraz nauczyć się korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

W.Wabik na froncie walki z wykluczeniem kolejowym Polkowic

POLKOWICE. O rozwiązaniach w komunikacji regionalnej rozmawiali Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic i Sebastian Sypko, zastępca burmistrza ds. gospodarczych z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W łódzkiem od kilku lat funkcjonuje kolejowo-autobusowa komunikacja dowozowa. – Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców gminy Polkowice to jeden z moich priorytetów. Nie mamy linii kolejowej, ale to nie oznacza, że Koleje Dolnośląskie nie mogłyby do nas dojeżdżać. Podczas wizyty studyjnej w województwie łódzkim zapoznaliśmy się z rozwiązaniami, które świetnie sprawdzają się w tamtym regionie – informuje Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Podpisana umowa na żłobek w Ścinawie

ŚCINAWA. Firma ESP COMFORT Sp. z o.o. z Prochowic opracuje dokumentację szczegółową i wybuduje żłobek w naszym mieście. Dziś w ścinawskim ratuszu burmistrz Krystian Kosztyła oraz prezes zarządu z ramienia wykonawcy Romuald Kisiel, podpisali umowę na realizację tego wyczekiwanego przez mieszkańców gminy zadania. Kontrakt opiewa na kwotę ponad 4,7 mln zł brutto, a roboty budowlane mają zakończyć się w terminie 24 miesięcy od daty podpisania dokumentu.

Fotowoltaiczna tężnia solankowa w Czaplach

PIELGRZYMKA.   Gmina Pielgrzymka zakończyła realizację zadania, który polegał na zakupie i montażu fotowoltaicznej tężni solankowej we wsi Czaple. Projekt został zrealizowany dzięki grantowi przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w wysokości 24 tys. złotych.
Montaż fotowoltaicznej tężni solankowej w Czaplach był jednym z etapów realizacji projektu pn. "Zagospodarowanie przestrzeni publicznej wsi Czaple oraz wykonanie skweru zieleni". Inwestycja polegała na utwardzeniu terenu pod miejsca parkingowe oraz ścieżki rekreacyjne wraz z montażem tężni solankowej, wykonaniem instalacji oświetleniowej oraz wodociągowej z przyłączem.

Nowe miejsce do wypoczynku

POLKOWICE.  Ścieżki spacerowe o nawierzchni mineralnej, leżaki parkowe, nowa szata roślinna, mieszkańcy os. Polkowice Dolne będą mogli cieszyć się nowym wyglądem terenu zielonego. Umowa na budowę ścieżek wraz z elementami małej architektury jest już podpisana. Inwestycja realizowana jest w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2024.