LEGNICA. Prace na ul. Złotoryjskiej( na wysokości Huty Miedzi) postępują. Na jezdni północnej między przejazdem kolejowym a zjazdem do Huty Miedzi Legnica leży już asfalt. Samochody poruszają się dotąd po jezdni południowej - ale to zmieni się w poniedziałek( 19 maja br), bo od jutra wykonawca zamierza ją sfrezować. Jak będzie wyglądać nowa organizacja ruchu?
ZŁOTORYJA. Ulicą Chojnowską będzie poprowadzony przez kilka dni dojazd do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi i cmentarza komunalnego. Jednokierunkowy odcinek przy nekropolii stanie się tymczasowo dwukierunkowym. To dlatego, że Cmentarna pomiędzy rondem i zjazdem w ul. Chrobrego ma być od najbliższego poniedziałku zamknięta przez większość dnia dla ruchu samochodowego.
ŚCINAWA. Długo wyczekiwana przez mieszkańców Dębca inwestycja zbliża się do szczęśliwego finału. Zasadnicze roboty budowlane przy nowej świetlicy zostały już zakończone, do wykonania pozostały jedynie drobne prace wykończeniowe, tzw. kosmetyka, które domkną całość zleconego przez gminę przedsięwzięcia oraz formalności związane z odbiorami oraz pozwoleniem na użytkowanie. Koszt budowy obiektu, zgodnie z zawartym rok temu kontraktem, to blisko 1,8 miliona złotych. Ścinawski samorząd na realizację przedmiotowego zadania pozyskał dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład.
LUBIN. 15 maja Rada Nadzorcza spółki KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęła pierwsze przesłuchania kandydatów do objęcia kluczowych stanowisk w Polskiej Miedzi. Postępowanie kwalifikacyjne potrwa do 2 czerwca, ale niewykluczone, że nowy zarząd wybrany zostanie wcześniej.
DOLNY ŚLĄSK. Czternaście par pociągów pojedzie w wakacyjne weekendy na trasie z Jeleniej Góry do Karpacza i z powrotem. Dziś zaprezentowano rozkład jazdy pociągów w okresie od 15 czerwca. To nie koniec atrakcji na tej trasie!
LEGNICA. Podczas konferencji prasowej autor programu funkcjonalno-użytkowego planowanego przedsięwzięcia, arch. Adam SANTOROWSKI, przedstawił koncepcję inwestycji. Autor opracowania zaproponował nawiązanie do historycznych form architektonicznych, np. wiat przystankowych nawiązujących kształtem do bryły przystanku tramwajowego z lat 30. ubiegłego wieku. Przewidziano także miejsce pod ulokowanie zabytkowego wozu tramwajowego wyremontowane w zajezdni legnickiego MPK..
- Jeszcze w maju ogłosimy przetarg na projekt i wykonanie nowoczesnego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Legnicy - mówił Maciej KUPAJ, prezydent Legnicy. - Do października 2027 roku powstanie tu przyjazne i funkcjonalne miejsce obsługujące podróżnych przesiadających się z jednych środków komunikacji na inne. Bezpośrednio przy dworcu pojawią się miejsca parkingowe dla aut osobowych, autobusów i rowerów oraz przystanki i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycją zostanie objęty także plac przed dworcem. Centrum usprawni komunikację miejską i regionalną poprzez integrację różnych form transportu.
POLKOWICE. Bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E. coli czy enterokoki to drobnoustroje, które – mimo niezbędnych działań służb komunalnych – mogą znajdować się w tradycyjnych fontannach. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci – apeluje polkowicki sanepid i przypomina, by nie kąpać się w miejskich wodotryskach.
ZŁOTORYJA. Zaraz po Dniach Złotoryi rozpoczną się prace budowlane przy dalszym zagospodarowaniu zalewu. Miasto podpisało dziś umowę z wykonawcą, który ma zadanie postawić m.in. trzy budynki na palach oraz zadaszenie nad płuczniami. Inwestycja nie wyłączy kąpieliska z użytkowania w sezonie letnim. Cały projekt nosi nazwę „Rozwój turystyki w Aglomeracji Jeleniogórskiej poprzez utworzenie centrum płukania złota”, ale burmistrz podkreśla, że obiekt, który powstanie obok zbiornika na Kaczawie, będzie miał charakter multifunkcyjny i posłuży do organizacji różnych imprez plenerowych, zarówno związanych z rekreacją, jak i kulturą.
– Podpisujemy dzisiaj umowę na rozwój turystyki w Złotoryi. Chcemy doprowadzić do końca wieloletni proces zagospodarowania zalewu i zadaszyć Złotą Arenę, która powstała tutaj przed trzema laty – mówi Paweł Kulig. – Wybudujemy trzy budynki o lekkiej konstrukcji, posadowione na palach. Najważniejszy element tego projektu to moim zdaniem sanitariaty z prawdziwego zdarzenia, których bardzo brakuje w tej chwili nad zalewem. Będą ogólnodostępne dla turystów i mieszkańców. Całość ma być usytuowana na takiej wysokości, żeby zagrożenia nie stanowiło nawet duże wezbranie rzeki.
GMINA CHOJNÓW. Zakończyła się realizacja pierwszego etapu budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jaroszówka. Inwestycja objęła główną część miejscowości i została oficjalnie przekazana do eksploatacji po dokonaniu wszystkich odbiorów technicznych, rozruchów technologicznych przepompowni oraz uporządkowaniu terenów posesji indywidualnych i dróg gminnych.
DOLNY ŚLĄSK. Już w czerwcu w ramach programu INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027 zostanie oficjalnie zapoczątkowany projekt smartENT, którego głównym celem jest ułatwienie korzystania z transgranicznego transportu publicznego i bardziej przejrzyste zasady. Wśród zaangażowanych w inicjatywę podmiotów są Koleje Dolnośląskie.
MĘCINKA. Mirosław BRZOZOWSKI, wójt gminy Męcinka ma powody do zadowolenia... - Już kolejny raz nasza Gmina zanotowała największe zainteresowanie budownictwem mieszkaniowym w Powiecie Jaworskim. W ubiegłym roku wydano pozwolenia na budowę aż 41 nowych budynków mieszkalnych. To dla nas powód do zadowolenia, ale także wyzwanie - mówi Mirosław BRZOZOWSKI, wójt gminy Męcinka. - Realizujemy kolejne inwestycje, rozwijamy szkoły, przedszkola oraz opiekę zdrowotną. Inwestujemy w drogi, chodniki i sieci wod- kan. Ważną kwestią jest rozbudowa oświetlenia ulicznego oraz budowa dróg osiedlowych. Pracujemy dla naszych Mieszkańców.
LUBIN. W pierwszym kwartale 2025 roku produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM wyniosła 169 tys. ton i była zgodna z założeniami budżetowymi. W tym samym okresie, przychody Grupy wzrosły o ponad 600 mln PLN i osiągnęły poziom 8,9 mld PLN. Miedziowa Spółka odnotowała również istotny wzrost EBITDA na poziomie jednostkowym, jak i skonsolidowanym. Kwartalny zysk netto Grupy wyniósł 330 mln PLN.
– Produkcja w pierwszym kwartale 2025 była zgodna z naszymi założeniami budżetowymi, które uwzględniały m.in. postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów, a dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się na znaczący wzrost przychodów oraz EBITDA – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Polityka handlowa KGHM prowadzona jest zgodnie z zasadami szerokiej dywersyfikacji, zarówno w wymiarze produktowym, geograficznym, jak i portfelowym. Dzięki takiemu podejściu możemy w sposób efektywny zarządzać strukturą sprzedaży – dodał.
RUDNA. Wójt Gminy Rudna Zbigniew Grabowski podpisał umowę z Konsorcjum firm Nortman-Gorczyca-Wawrzyniak na modernizację budynków Szkoły Podstawowej w Rudnej.
ZŁOTORYJA. Dopiero co ruszyła budowa mieszkań czynszowych przy ul. Basztowej 4, a złotoryjski ratusz już myśli o realizacji kolejnej tego typu inwestycji. Chce ją realizować w dawnej drukarni (a wcześniej browarze) przy ul. Adama Mickiewicza 4, gdzie w perspektywie kilku najbliższych lat ma powstać prawie pół setki nowoczesnych lokali mieszkalnych dla złotoryjan. Miasto ma już obiecane 5,7 mln zł dofinansowania na to zadanie.
POLKOWICE. Od czwartku (15.05) polkowiczanie będą mogli korzystać z systemu Polkowickiego Roweru Miejskiego „Szprychy”. Do dyspozycji zwolenników ekologicznego i zdrowego transportu będzie 50 rowerów, w tym 10 z fotelikami dla najmłodszych. Liczba rowerowych stacji to 22 zamiast 26. Kolejna zmiana to 10 minut darmowych. – To nie tylko ekologiczna i wygodna forma transportu, ale także symbol przyjaznego mieszkańcom miasta – mówi Wiesław WABIK, burmistrz Polkowic. – Zachęcam do codziennego korzystania z roweru miejskiego, zarówno w drodze do pracy, szkoły jak i w celach rekreacyjnych – podkreśla.
DOLNY ŚLĄSK. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020) zbliża się do zakończenia. Dzięki wsparciu finansowemu wielu mieszkańców wsi i rolników mogło zrealizować ważne inwestycje i rozwinąć swoje gospodarstwa oraz działalność. Dla tych beneficjentów którzy nie rozliczyli jeszcze finansowania nadchodzi czas na ostatni etap – rozliczenie projektów i złożenie wniosków o płatność. Wystarczy dobrze zaplanować ostatnie działania i zadbać o terminy. Wszystko po to, by pozytywnie zakończyć udział w jednym z największych programów wspierających rozwój obszarów wiejskich.
LEGNICA. 16 maja w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa odbędzie się ważna dla przedstawicieli instytucji, przedsiębiorstw, samorządów itp. prelekcja, dotycząca wchodzącej w czerwcu 2025 roku Ustawy o zapewnieniu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. Prowadzone m.in. przez eksperta z USA wykłady o nowych przepisach dotyczących dostępności będą bezpłatne. Zapisy trwają do 15 maja.
KROTOSZYCE. Gmina Krotoszyce przymierza się do budowy Centrum Integracji Społecznej, które powstanie przy Szkole Podstawowej w Krotoszycach. I zbiera pieniądze na tę potrzebną inwestycję. Niewielka część pochodzić będzie z budżetu gminy
LEGNICA. Nasi Czytelnicy alarmują, że zaczął się sezon na legnickie, grające pełne kolorów fontanny, a ławki wokół nich są... Na pewno nie są wizytówką Legnicy.
ZŁOTORYJA. Jest zielone światło dla docieplenia Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 1 w Złotoryi. Burmistrz Paweł Kulig i skarbniczka Agnieszka Pogońska podpisali dziś umowę z wykonawcą. Prace powinny ruszyć w ciągu kilku najbliższych dni. Ratusz chce iść jednak za ciosem i stara się o środki na roboty modernizacyjne w kolejnych placówkach oświatowych.
LUBIN/GŁOGÓW. Główne obchody tegorocznego Dnia Hutnika rozpoczęły się przed siedzibą KGHM w Lubinie od występu orkiestry hutniczej z Głogowa wraz z grupą mażoretek. Po tradycyjnym powitaniu Zarządu firmy i dyrektorów hut świętowanie przeniosło się do Głogowa, gdzie na uroczystej Akademii uhonorowano ponad 70 pracowników Spółki. Uroczystości zakończą tradycyjne imprezy: karczma oraz comber.
Obchody Dnia Hutnika to okazja do uczczenia tych, którzy przez lata tworzą dziedzictwo metalurgiczne Zagłębia Miedziowego. Dlatego wydarzenie to nie mogłoby odbyć się bez uhonorowania hutników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe - Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki „Zasłużony dla KGHM”. Wyróżnieni zostali również jubilaci – z najdłuższym stażem w miedziowej spółce, którzy otrzymali statuetkę Św. Floriana i list gratulacyjny. Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin zostanie odprawiona w niedzielę 11 maja o godzinie 12.30 w Kolegiacie w Głogowie. Obchody Dnia Hutnika od 2024 roku są wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.