ZAGRODNO. Dobiega końca jedna z najważniejszych inwestycji społecznych realizowanych w gminie Zagrodno. Trwają końcowe odbiory techniczne nowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Radziechowie, które już w najbliższym czasie rozpocznie działalność i będzie służyć mieszkańcom wymagającym codziennego wsparcia. Placówka została przygotowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami oraz mieszkańcach potrzebujących stałej opieki. W ramach inwestycji przeprowadzono kompleksową przebudowę i modernizację istniejącego budynku, dostosowując go do obowiązujących standardów dostępności i opieki.
LEGNICA. Przez dziesięciolecia Kormoran był jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc wypoczynku w Legnicy. W upalne dni przyciągał tysiące mieszkańców, a dla wielu legniczan stanowił nieodłączny element wakacyjnych wspomnień. Dziś kąpielisko pozostaje zamknięte, a perspektywa jego ponownego uruchomienia wciąż się oddala. Historia Kormorana staje się jednocześnie opowieścią o problemach samorządu z realizacją dużych inwestycji i skutecznym reagowaniem na kryzysy. Kormoran na dziś to plama na wizerunku ekipy prezydenta Legnicy Macieja KUPAJA...
POWIAT POLKOWICKI. Starostwo Powiatowe w Polkowicach to jeden z najnowocześniejszych urzędów w regionie. Wprowadzono wiele nowoczesnych rozwiązań mających na celu ułatwienie załatwiania urzędowych spraw oraz zwiększenie dostępności usług publicznych. Kolejnym udogodnieniem dla mieszkańców jest urzędomat. Od teraz dokumenty można odebrać o dogodnej dla siebie porze. – Naszym celem jest tworzenie urzędu przyjaznego mieszkańcom i odpowiadającego na współczesne potrzeby. Od lat konsekwentnie wdrażamy nowoczesne rozwiązania, które usprawniają obsługę i zwiększają dostępność usług. Urzędomat to kolejny krok w tym kierunku. Dzięki niemu mieszkańcy mogą odebrać dokumenty wtedy, kiedy jest im najwygodniej, także po zakończeniu pracy urzędu – podkreśla Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
RUDNA. Gmina Rudna inwestuje w bezpieczeństwo. Trwają prace przy budowie chodnika i ścieżki pieszo-rowerowej Na terenie gminy Rudna trwają obecnie dwie ważne inwestycje infrastrukturalne, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców oraz komfort codziennego przemieszczania się. Mowa o budowie nowego chodnika w Radomiłowie oraz ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Rudną ze Starą Rudną. Jak podkreślają przedstawiciele samorządu, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. - Rozwój infrastruktury drogowej i komunikacyjnej od lat należy do priorytetów władz gminy. Realizowane obecnie zadania są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy od dawna zwracali uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego - mówi Zbigniew GRABOWSKI, wójt gminy Rudna.
Według informacji przekazanych przez samorządowców, budowa ścieżki pieszo-rowerowej na trasie Rudna – Brodów – Stara Rudna kosztuje ponad 3,4 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027. Z kolei budowa chodnika w Radomiłowie, którego wartość wynosi około 450 tys. zł, realizowana jest dzięki współpracy Powiatu Lubińskiego i Gminy Rudna, które wspólnie finansują przedsięwzięcie.
POLKOWICE. Temat budowy Centrum Sportu i Rekreacji oraz wielofunkcyjnego boiska sportowego w Żukowie ponownie wrócił do publicznej dyskusji. O podjęcie konkretnych działań i zabezpieczenie środków na przygotowanie dokumentacji projektowej zaapelował polkowicki radny Adam Trybka( na zdjęciu). Jak podkreśla, mieszkańcy od wielu lat zabiegają o stworzenie miejsca, które służyłoby aktywności sportowej i rekreacyjnej dzieci, młodzieży oraz całych rodzin.
GMINA LUBIN. Mieszkańcy części Pieszkowa od lat zwracali uwagę na problem gromadzącej się wody podczas intensywnych opadów deszczu oraz w okresie jesienno-zimowym. Woda spływająca z drogi i okolicznych terenów powodowała podtapianie posesji oraz utrudniała codzienne funkcjonowanie. Teraz ten problem powinien zostać rozwiązany.
LEGNICA. To może być początek długo wyczekiwanych zmian w jednym z najważniejszych zabytków Legnicy. Władze miasta poinformowały o kolejnym kroku związanym z przygotowaniami do rewitalizacji Zamku Piastowskiego. Informacja szybko zainteresowała mieszkańców, którzy zaczęli dopytywać o zakres planowanych prac.
LEGNICA. 27 czerwca rusza kolejna edycja wakacyjnych przejazdów KD Premium Nadmorskim, które w każdą sobotę zabiorą pasażerów bezpośrednio z Dolnego Śląska nad Bałtyk. Można już kupić bilety na przejazd biało-żółtym pociągiem. To już czwarty sezon tego projektu. W tym roku podróż będzie jeszcze szybsza. Z Legnicy do Międzyzdrojów pociąg dotrze w rekordowe 4 godziny i 15 minut, a do Świnoujścia w 4 godziny i 26 minut!
JAWOR. Stan jednej z najmniejszych ulic w Jaworze stał się tematem interwencji skierowanej do władz miasta. Mieszkańcy ulicy Słonecznej od lat zwracają uwagę na problemy z nawierzchnią, nierówności oraz zapadnięte studzienki. Sprawą zajęła się radna Alicja Kalinowska, która zwróciła się do magistratu z pytaniami o planowane remonty i termin ich realizacji. Według radnej, mimo prowadzonych w okolicy inwestycji drogowych, ulica Słoneczna nadal nie doczekała się wykonania nawierzchni asfaltowej. Mieszkańcy wskazują również na miejsca pozostałe po wcześniejszych robotach oraz pogarszający się stan drogi.
POWIAT JAWORSKI. Mieszkańcy Kaczorowa zwrócili uwagę na problem, który może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa miejscowości. Chodzi o zbiornik przeciwpożarowy przy ul. Nowa Wieś, w którym w ostatnim czasie zaobserwowano szybkie ubytki wody. Sprawa trafiła do władz gminy za pośrednictwem radnej Magdaleny Wierzby.
LEGNICA. Strefa Aktywności Gospodarczej w Legnicy posiada atrakcyjną ofertę skierowaną do inwestorów. Do wynajęcia jest poniemiecka hala magazynowo-przemysłowa o powierzchni 3000 m², zlokalizowana na terenie dawnego lotniska. To doskonale skomunikowana przestrzeń z ogromnym potencjałem biznesowym.
POWIAT ZŁOTORYJSKI. Powiat Złotoryjski kontynuuje szeroko zakrojony program modernizacji infrastruktury drogowej i mostowej. W ostatnich dniach podpisano umowę na remont drogi powiatowej nr 2603D na odcinku Wilków – Wilków Bazalt, a także zawarto porozumienia dotyczące przebudowy dwóch obiektów mostowych w Rzeszówku i Proboszczowie.
PĘCŁAW. Temat prac remontowych prowadzonych na wałach przeciwpowodziowych w gminie Pęcław wciąż pozostaje nierozstrzygnięty. Mimo że pierwsza interpelacja w tej sprawie została złożona jeszcze 17 grudnia 2025 roku, radna powiatowa Krystyna Jemioła ponownie zwróciła się do władz powiatu głogowskiego z pytaniem o brak odpowiedzi.
MIŁKOWICE. Stan drogi powiatowej prowadzącej od przejazdu kolejowego w Miłkowicach w kierunku Siedlisk do kościoła od dłuższego czasu budził poważne zastrzeżenia. Liczne ubytki i głębokie wyrwy utrudniały codzienne korzystanie z trasy, a kierowcy musieli omijać dziury, ryzykując uszkodzenie pojazdów. Dopiero zbliżająca się procesja Bożego Ciała sprawiła, że sprawa nabrała tempa, a mieszkańcy zaczęli zadawać pytanie, dlaczego na naprawę trzeba było czekać do ostatniej chwili.
LEGNICA. To już oficjalne. Po miesiącach spekulacji i trzymania regionu w niepewności, zapadła ostateczna decyzja w sprawie jednej z najważniejszych inwestycji technologicznych w tej części Europy. Światowy gigant technologiczny z Tajwanu, firma Foxconn, wybuduje swoją fabrykę półprzewodników w podwrocławskiej gminie Miękinia. Gigantyczny projekt zakłada stworzenie parku technologicznego, który może przynieść docelowo nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy. To jedna z najważniejszych decyzji inwestycyjnych ostatnich lat dla Dolnego Śląska. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie ogłoszono, że Park Przemysłowy Środa Śląska–Miękinia został wybrany jako lokalizacja projektu TEEMA Technology Park. Inwestycja skoncentrowana będzie na półprzewodnikach, sztucznej inteligencji (AI), zaawansowanej elektronice oraz centrach danych i w perspektywie może wygenerować zapotrzebowanie na około 40 tysięcy pracowników.
ZAGRODNO. W miejscowości Łukaszów rozpoczęła się budowa nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody, która stanie się jednym z najważniejszych elementów infrastruktury wodociągowej gminy Zagrodno. Inwestycja ma strategiczne znaczenie zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i dla przyszłych odbiorców korzystających z terenów przeznaczonych pod rozwój gospodarczy i inwestycyjny.
- Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Łukaszowie to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie przez gminę Zagrodno. Warta ponad 6,2 mln zł inwestycja, wsparta blisko 3,9 mln zł dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo dostaw oraz wysoką jakość wody pitnej na wiele kolejnych lat - wyjaśnia wójt gminy Piotr JANCZYSZYN.
ŚCINAWA. Na przystanku kolejowym w Chełmku Wołowskim, na linii nr 273, popularnie nazywanej Nadodrzanką, zbliża się koniec prac modernizacyjnych prowadzonych na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych dzięki środkom unijnym z Krajowego Planu Odbudowy. Zakres finalizowanej obecnie inwestycji obejmuje m.in. budowę nowego peronu, przebudowę istniejącego oraz dostosowanie infrastruktury do współczesnych standardów, w tym również do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi czy słabowidzących. Przedsięwzięcie znacznie poprawia komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących pociągami, w tym mieszkańców naszej gminy, którzy korzystają z połączeń regionalnych. Ten drugi na naszym obszarze, po niedawno zmodernizowanym w Ścinawie, przystanek kolejowy znajduje się również w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Tymowa, a także blisko Dziesławia.
ZŁOTORYJA. Zmienia się na tydzień rozkład jazdy złotoryjskiej komunikacji miejskiej. Pasażerowie korzystający z bezpłatnych elektrobusów muszą się przygotować na inną trasę i przesunięte godziny odjazdów z przystanków. Korekty mają związek z remontem przejazdu kolejowego na ul. Zagrodzieńskiej. Od 22 do 29 czerwca firma remontująca linię kolejową biegnącą przez Złotoryję zamknie przejazd przez torowisko w pobliżu dworca PKP, w ciągu drogi wojewódzkiej. Wytyczone zostały objazdy dla kierowców, choć samo przejście dla pieszych przez tory będzie możliwe.
JAWOR. Mieszkańcy ul. Wrocławskiej 14 w Jaworze przez wiele miesięcy nie mogli korzystać z placu zabaw znajdującego się obok ich budynku. Teren został ogrodzony po pracach związanych z wymianą rurociągu ciepłowniczego, a dzieci zostały pozbawione miejsca do zabawy tuż przed wakacjami.
ŚWIERZAWA. Mieszkańcy Nowego Kościoła coraz głośniej mówią o problemie z kładką w rejonie Dynowic. Obiekt jest zamknięty ze względu na zły stan techniczny, a osoby korzystające z tej trasy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Szczególne obawy dotyczą dzieci, które muszą poruszać się ulicą pozbawioną pobocza.
Sprawa trafiła do burmistrza Świerzawy za sprawą jednej z mieszkanek gminy, która zapytała o termin zakończenia prac przy kładce i zwróciła uwagę na trudności, z jakimi na co dzień mierzą się mieszkańcy.
LEGNICA. Legnicki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy otrzymał wsparcie finansowe od Fundacja KGHM Polska Miedź na realizację nowoczesnego projektu profilaktycznego. Darowizna w wysokości do 50 tys. zł pozwoli na przeprowadzenie kampanii edukacyjnej pod hasłem „Kolejowy krok do bezpieczeństwa”.