Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja
Drogę naprawiono. Czy potrzebna była procesja, by zniknęły dziury?

Drogę naprawiono. Czy potrzebna była procesja, by zniknęły dziury?

MIŁKOWICE.  Stan drogi powiatowej prowadzącej od przejazdu kolejowego w Miłkowicach w kierunku Siedlisk do kościoła od dłuższego czasu budził poważne zastrzeżenia. Liczne ubytki i głębokie wyrwy utrudniały codzienne korzystanie z trasy, a kierowcy musieli omijać dziury, ryzykując uszkodzenie pojazdów. Dopiero zbliżająca się procesja Bożego Ciała sprawiła, że sprawa nabrała tempa, a mieszkańcy zaczęli zadawać pytanie, dlaczego na naprawę trzeba było czekać do ostatniej chwili.

Tajwański gigant wybuduje fabrykę w LSSE

Tajwański gigant wybuduje fabrykę w LSSE

LEGNICA.  To już oficjalne. Po miesiącach spekulacji i trzymania regionu w niepewności, zapadła ostateczna decyzja w sprawie jednej z najważniejszych inwestycji technologicznych w tej części Europy. Światowy gigant technologiczny z Tajwanu, firma Foxconn, wybuduje swoją fabrykę półprzewodników w podwrocławskiej gminie Miękinia. Gigantyczny projekt zakłada stworzenie parku technologicznego, który może przynieść docelowo nawet 40 tysięcy nowych miejsc pracy. To jedna z najważniejszych decyzji inwestycyjnych ostatnich lat dla Dolnego Śląska. Podczas Taiwan Expo 2026 w Warszawie ogłoszono, że Park Przemysłowy Środa Śląska–Miękinia został wybrany jako lokalizacja projektu TEEMA Technology Park. Inwestycja skoncentrowana będzie na półprzewodnikach, sztucznej inteligencji (AI), zaawansowanej elektronice oraz centrach danych i w perspektywie może wygenerować zapotrzebowanie na około 40 tysięcy pracowników.

Ruszyła budowa Stacji Uzdatniania Wody w Łukaszowie. Kluczowa inwestycja dla mieszkańców gminy Zagrodno

Ruszyła budowa Stacji Uzdatniania Wody w Łukaszowie. Kluczowa inwestycja dla mieszkańców gminy Zagrodno

ZAGRODNO. W miejscowości Łukaszów rozpoczęła się budowa nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody, która stanie się jednym z najważniejszych elementów infrastruktury wodociągowej gminy Zagrodno. Inwestycja ma strategiczne znaczenie zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i dla przyszłych odbiorców korzystających z terenów przeznaczonych pod rozwój gospodarczy i inwestycyjny. 

- Budowa Stacji Uzdatniania Wody w Łukaszowie to jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie przez gminę Zagrodno. Warta ponad 6,2 mln zł inwestycja, wsparta blisko 3,9 mln zł dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo dostaw oraz wysoką jakość wody pitnej na wiele kolejnych lat - wyjaśnia wójt gminy Piotr JANCZYSZYN.

Chełmek: modernizacja przystanku kolejowego

Chełmek: modernizacja przystanku kolejowego

ŚCINAWA. Na przystanku kolejowym w Chełmku Wołowskim, na linii nr 273, popularnie nazywanej Nadodrzanką, zbliża się koniec prac modernizacyjnych prowadzonych na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych dzięki środkom unijnym z Krajowego Planu Odbudowy. Zakres finalizowanej obecnie inwestycji obejmuje m.in. budowę nowego peronu, przebudowę istniejącego oraz dostosowanie infrastruktury do współczesnych standardów, w tym również do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi czy słabowidzących. Przedsięwzięcie znacznie poprawia komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróżujących pociągami, w tym mieszkańców naszej gminy, którzy korzystają z połączeń regionalnych. Ten drugi na naszym obszarze, po niedawno zmodernizowanym w Ścinawie, przystanek kolejowy znajduje się również w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Tymowa, a także blisko Dziesławia.

Tak zmienia się rozkład jazdy autobusów na czas remontu przejazdu na Zagrodzieńskiej

Tak zmienia się rozkład jazdy autobusów na czas remontu przejazdu na Zagrodzieńskiej

ZŁOTORYJA. Zmienia się na tydzień rozkład jazdy złotoryjskiej komunikacji miejskiej. Pasażerowie korzystający z bezpłatnych elektrobusów muszą się przygotować na inną trasę i przesunięte godziny odjazdów z przystanków. Korekty mają związek z remontem przejazdu kolejowego na ul. Zagrodzieńskiej. Od 22 do 29 czerwca firma remontująca linię kolejową biegnącą przez Złotoryję zamknie przejazd przez torowisko w pobliżu dworca PKP, w ciągu drogi wojewódzkiej. Wytyczone zostały objazdy dla kierowców, choć samo przejście dla pieszych przez tory będzie możliwe.

Plac zabaw był zamknięty przez wiele miesięcy. Po interwencji problem szybko zniknął

Plac zabaw był zamknięty przez wiele miesięcy. Po interwencji problem szybko zniknął

JAWOR. Mieszkańcy ul. Wrocławskiej 14 w Jaworze przez wiele miesięcy nie mogli korzystać z placu zabaw znajdującego się obok ich budynku. Teren został ogrodzony po pracach związanych z wymianą rurociągu ciepłowniczego, a dzieci zostały pozbawione miejsca do zabawy tuż przed wakacjami.

Kładka strachu w Nowym Kościele. Prace „wrą” choć tego nie widać...

Kładka strachu w Nowym Kościele. Prace „wrą” choć tego nie widać...

ŚWIERZAWA. Mieszkańcy Nowego Kościoła coraz głośniej mówią o problemie z kładką w rejonie Dynowic. Obiekt jest zamknięty ze względu na zły stan techniczny, a osoby korzystające z tej trasy obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Szczególne obawy dotyczą dzieci, które muszą poruszać się ulicą pozbawioną pobocza.
Sprawa trafiła do burmistrza Świerzawy za sprawą jednej z mieszkanek gminy, która zapytała o termin zakończenia prac przy kładce i zwróciła uwagę na trudności, z jakimi na co dzień mierzą się mieszkańcy.

„Henrykówka” stawia na bezpieczeństwo. Fundacja KGHM wspiera projekt edukacyjny

„Henrykówka” stawia na bezpieczeństwo. Fundacja KGHM wspiera projekt edukacyjny

LEGNICA. Legnicki Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy otrzymał wsparcie finansowe od Fundacja KGHM Polska Miedź na realizację nowoczesnego projektu profilaktycznego. Darowizna w wysokości do 50 tys. zł pozwoli na przeprowadzenie kampanii edukacyjnej pod hasłem „Kolejowy krok do bezpieczeństwa”.

Modernizacja świetlicy w Składowicach

Modernizacja świetlicy w Składowicach

GMINA LUBIN. Trwają prace związane z drugim etapem przebudowy i remontu świetlicy wiejskiej w Składowicach. Inwestycja obejmuje modernizację sali głównej, sceny oraz dwóch pomieszczeń gospodarczych znajdujących się przy scenie.

5 inicjatyw KGHM w Raporcie Dobrych Praktyk 2025

5 inicjatyw KGHM w Raporcie Dobrych Praktyk 2025

LUBIN. Pięć inicjatyw KGHM Polska Miedź S.A. zostało wyróżnionych w najnowszej edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” przygotowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. To kolejna edycja raportu, w której eksperci docenili zaangażowanie Polskiej Miedzi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Wyróżnione projekty przekładają się na konkretne działania na rzecz pracowników, mieszkańców regionu, edukacji, zdrowia i środowiska. Obecność w zestawieniu potwierdza, że dla Polskiej Miedzi odpowiedzialność społeczna jest ważnym elementem codziennego funkcjonowania i budowania relacji z otoczeniem.

„Darmowy lumpeks” działa jak magnes. Przyjeżdża całe Zagłębie Miedziowe

„Darmowy lumpeks” działa jak magnes. Przyjeżdża całe Zagłębie Miedziowe

ZŁOTORYJA. Coraz większym zainteresowaniem w okolicach Złotoryi cieszą się ubrania z Przydasiowa. Liczba osób przyjeżdżających po używane rzeczy nawet po kilkadziesiąt kilometrów rośnie, podobnie jak wydłuża się lista miejscowości, do których dociera wieść o „darmowym lumpeksie” w najstarszym mieście Polski. W maju „wyeksportowaliśmy” już blisko tonę odzieży, która do niedawna byłaby potraktowana jako odpad.

Nowoczesne autobusy do przewozu niepełnosprawnych (FOTO)

Nowoczesne autobusy do przewozu niepełnosprawnych (FOTO)

LEGNICA. Siedem nowoczesnych pojazdów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami kupiło miasto w projekcie z dofinansowaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. – Zakup dziewięciu nowych pojazdów to kolejny krok w budowaniu dostępnego miasta dla wszystkich mieszkańców. Chcemy, aby osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogły bezpiecznie i komfortowo docierać do placówek edukacyjnych, rehabilitacyjnych, medycznych czy uczestniczyć w życiu społecznym. Nowoczesna flota pozwoli nam jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby Legniczan wymagających specjalistycznego wsparcia transportowego - powiedział Maciej KUPAJ, prezydent Legnicy.

Gmina Zagrodno z unijnym wsparciem. Powstają kolejne miejsca w żłobku „Nasza Przytulanka”

Gmina Zagrodno z unijnym wsparciem. Powstają kolejne miejsca w żłobku „Nasza Przytulanka”

ZAGRODNO. Gmina Zagrodno otrzyma ponad 1,2 mln zł unijnego wsparcia na zapewnienie funkcjonowania nowych miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców. Dzięki pozyskanym środkom w Samorządowym Żłobku „Nasza Przytulanka” będzie mogło działać 40 dodatkowych miejsc dla dzieci do lat 3.

Projekt realizowany jest w ramach programu MALUCH+, współfinansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Gmina Rudna modernizuje dach Centrum Kultury. Inwestycja za ponad 708 tys. zł

Gmina Rudna modernizuje dach Centrum Kultury. Inwestycja za ponad 708 tys. zł

RUDNA. Kolejny ważny obiekt użyteczności publicznej na terenie gminy Rudna przejdzie modernizację. Tym razem prace obejmą budynek Centrum Kultury Gminy Rudna przy ul. Wesołej. Na realizację zadania samorząd przeznaczy ponad 708 tys. zł. Umowę z wykonawcą inwestycji podpisał wójt gminy Rudna, Zbigniew Grabowski. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko poprawę wyglądu obiektu, ale przede wszystkim zwiększenie jego trwałości oraz efektywności energetycznej.

Grupa KGHM aktywna w Chile i USA

Grupa KGHM aktywna w Chile i USA

LUBIN. Sierra Gorda SCM, spółka Grupy Kapitałowej KGHM, oraz kopalnia Spence, należąca do globalnej grupy górniczej BHP, podpisały porozumienie o współpracy (MoU), którego celem jest identyfikacja i ocena możliwości współpracy technicznej i operacyjnej. Partnerstwo ma służyć zwiększaniu efektywności, konkurencyjności oraz rozwojowi innowacyjnych rozwiązań dla nowoczesnego górnictwa miedzi. W tym samym czasie w USA spółka zależna KGHM Polska Miedź – Robinson Holdings – zawarła umowę z podmiotem specjalizującym się w eksploracji nowych złóż. Współpraca obejmuje analizę czterech lokalizacji o wysokim potencjale geologicznym. – KGHM konsekwentnie rozwija swoje aktywa zagraniczne, poszukując nowych możliwości zwiększania efektywności operacyjnej i budowania wartości dla akcjonariuszy. Współpraca pomiędzy Sierra Gorda SCM a Spence pokazuje, że nowoczesne górnictwo coraz częściej opiera się na partnerstwie, wymianie doświadczeń i wspólnym poszukiwaniu rozwiązań odpowiadających na wyzwania przyszłości. To ważny krok wzmacniający pozycję Sierra Gorda jako jednego z kluczowych aktywów Grupy KGHM poza Polską. Natomiast umowa dotycząca analizy potencjalnie atrakcyjnych lokalizacji geologicznych pokazuje, że KGHM konsekwentnie poszukuje perspektywicznych projektów górniczych – mówi Anna Sobieraj-Kozakiewicz, Wiceprezes Zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A.

 Będzie pumptrack w Kaźmierzowie

Będzie pumptrack w Kaźmierzowie

POLKOWICE. Na terenie centrum rekreacyjno-sportowego w Kaźmierzowie powstanie nowy pumptrack. Projekt jest gotowy, a gmina ogłosiła przetarg na budowę obiektu. Będzie to ostatni element kompleksu, który tworzy miejsce spotkań, rekreacji i aktywności fizycznej dla mieszkańców sołectwa.

Powiat kupi Basztę Bluszczową? Zabytkowy symbol Lubina pod lupą władz

Powiat kupi Basztę Bluszczową? Zabytkowy symbol Lubina pod lupą władz

LUBIN. Jedna z najbardziej charakterystycznych i najstarszych budowli Lubina może wkrótce zmienić właściciela. Baszta Bluszczowa, średniowieczny zabytek będący pozostałością dawnych murów obronnych miasta, znalazła się w centrum zainteresowania władz Powiatu Lubińskiego. Na razie nie zapadły żadne decyzje, ale samorządowcy analizują możliwość przejęcia obiektu

Rekordowe wsparcie na remonty zabytków w Legnicy

Rekordowe wsparcie na remonty zabytków w Legnicy

LEGNICA. Do prawie 6,5 mln zł wzrosła pula, jaką Miasto Legnica przeznaczy na dofinansowanie remontów obiektów zabytkowych. Rada Miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia dotacji z budżetu na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane zabytków pozostających w rejestrze lub w gminnej ewidencji zabytków. To rekordowe, jak do tej pory wsparcie, o które ubiegać się mogą wszyscy właściciele nieruchomości.

Zintegrowana Sieć Kolejowa połączy wykluczone regiony, w tym Polkowice

Zintegrowana Sieć Kolejowa połączy wykluczone regiony, w tym Polkowice

POLKOWICE. Rządowy projekt Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK) ma stać się najważniejszym programem rozwoju kolei w Polsce od kilkudziesięciu lat. Zakłada budowę około 4700 kilometrów nowych linii kolejowych oraz modernizację istniejącej infrastruktury. Jednym z głównych celów przedsięwzięcia jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i przywrócenie dostępu do kolei miastom, które od lat pozostają poza siecią połączeń pasażerskich.

Milion złotych na bezpieczeństwo mieszkańców. Ruszy przebudowa drogi w Olszanach

Milion złotych na bezpieczeństwo mieszkańców. Ruszy przebudowa drogi w Olszanach

RUDNA. Gmina Rudna konsekwentnie realizuje program modernizacji lokalnej infrastruktury drogowej. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie przebudowa drogi w Olszanach. Umowę na realizację inwestycji podpisał wójt gminy Zbigniew Grabowski. Wartość zadania wynosi ponad 980 tysięcy złotych. Inwestycja ma znacząco poprawić komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z tej trasy każdego dnia. Wykonawcą prac zostało Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o. z Głogowa. Firma będzie miała cztery miesiące na realizację zadania od momentu przekazania placu budowy.

Seria komunikatów i rosnące obawy. Co dzieje się z ujęciem wody w Lipie?

Seria komunikatów i rosnące obawy. Co dzieje się z ujęciem wody w Lipie?

BOLKÓW. Powtarzające się problemy z jakością wody z ujęcia w Lipie budzą coraz większy niepokój mieszkańców. W ostatnich miesiącach wielokrotnie publikowano komunikaty o braku przydatności wody do spożycia, a następnie o przywróceniu jej do użytkowania. Sprawa stała się przedmiotem interpelacji radnej Moniki Klimek-Rozmus, która zwróciła się do władz gminy Bolków z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania wodociągu oraz działań podejmowanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.