Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Trwa modernizacja Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu

GŁOGÓW. W głogowskim szpitalu trwa remont i modernizacja Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu. Remont rozpoczął się na początku 2022 roku. Zakończenie całego zadania planowane jest na październik tego roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich zmodernizowanych oddziałów, trwająca inwestycja ma całkowicie odmienić oblicze Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu.

Trwa modernizacja Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu

- Wszystkie sale będą nowocześnie wyposażone: będą miały dostęp do węzłów sanitarnych oraz w pełni elektryczne łóżka z panelami. Będą to nowoczesne pomieszczenia o wysokim standardzie, wyposażone w specjalistyczne urządzenia i wysokiej jakości sprzęt. Nowością będzie jedna duża sala nadzoru poudarowego, na pięć łóżek, w bardzo wysokim standardzie. W sumie cały oddział będzie liczył 28 łóżek - opowiada Marek Bestrzyński, wiceprezes zarządu Głogowskiego Szpitala Powiatowego.
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na udary mózgu. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale coraz częściej choroba ta dotyka osoby młode. W przypadku osób młodych udary są często następstwem zmian naczyniowych oraz stosowanych terapii. Natomiast głównie wzrost zachorowań związany jest ze starzeniem się społeczeństwa i stosowaniem nowoczesnych, zaawansowanych metod leczenia przedłużających życie, ale jednocześnie sprzyjających powstawaniu udarów mózgu.

Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 6 milionów złotych, z czego dotacja Gminy Miejskiej Głogów wynosi 3 miliony złotych. Pozostałe środki to 500 tysięcy złotych z Fundacji KGHM Polska Miedź, środki z kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środki własne Głogowskiego Szpitala Powiatowego.

Następny w kolejce oddział, który będzie modernizowany to oddział Ortopedii i Chirurgii urazowo-ortopedycznej. Obecnie przygotowywany jest już projekt budowlany na jego remont, który miałby się rozpocząć na przełomie 2022 i 2023.

Przypomnijmy, że modernizacja oddziału neurologicznego to kolejny etap realizowanej Strategii Rozwoju Szpitala w ramach Programu „Nowoczesny Szpital”. Jego celem jest całkowita metamorfoza głogowskiego szpitala i przekształcenie go w jedną z najnowocześniejszych jednostek medycznych na Dolnym Śląsku.

W ramach programu zrealizowano już trzy duże inwestycje: „Modernizacja i rozbudowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii”, „Modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Neonatologicznego” i zakończona w ubiegłym roku „Modernizacja Oddziału Chorób Wewnętrznych.”

W ciągu kilku lat miasto przeznaczy na rozwój szpitala 20 mln złotych.

Wraz z ostatnią ratą, w 2024 roku miasto stanie się współwłaścicielem placówki wspólnie z powiatem głogowskim.

- Dziś, poza programem który jest realizowany, myślę już o kolejnych wyzwaniach jeśli chodzi o głogowski szpital i stąd pomysł, aby odkupić od powiatu głogowskiego działki pomiędzy szpitalem a przychodnią - mówi prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz.

Na tym terenie miałaby powstać nowy kompleks medyczny dla mieszkańców: nowoczesne centrum diagnostyki, profilaktyki i lecznictwa ambulatoryjnego z wysokiej jakości sprzętem medycznym.

- Mieszkańcy na to zasługują. To duże wzywanie, które deklaruję zrealizować - dodaje Rafael Rokaszewicz.